DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Horn Gyula a '94. évi szeptemberi beszédében megígérte, hogy a privatizációs visszaéléseket feltárják, a felelõsöket megnevezik. Amikor az elsõ kormányprogram megbukása után a második kormányprogramot hirdették meg Bokros-csomag néven, akkor pedig ennek a 25. pontjában egyenesen már a "tiszta kéz politikájá"-t hirdették meg, és kinevezték minden idõk legtisztább kezû privatizációs miniszterét, Suchman Tamást.
De hol van már a privatizációs miniszter, hol van már Bokros Lajos, és hol van a 25 pontja? Hiszen köztudott, hogy ebbõl 24 pontot alkotmányellenesnek nyilvánítottak, a 25. pedig annyiban módosult, hogy a "tiszta kéz politikája" helyett a megvalósított "mocskos kéz politikája" következett. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiban.)
A Független Kisgazdapárt álláspontja szerint ugyanis minden olyan ügylet, amelynél állami feladatokat nem az erre a célra létrehozott és ezért bõkezûen dotált hivatalnoki apparátussal - tehát a minisztériumokkal, az ÁPV Rt. munkatársaival, az állami nagyvállalatokkal - végeztetnek el, hanem csillagászati összegû díjazás ellenében külsõ munkatársaknak átadnak, függetlenül attól, hogy a díjazást sikerdíjnak, közremûködõi díjnak, jutaléknak vagy tiszteletdíjnak nevezik; a Független Kisgazdapárt álláspontja szerint az az állami korrupció fogalomkörébe sorolódik, és ezért az ilyen magatartást kormányzati szintû bûnözésnek nyilvánítja, akár a Horn- kormány, akár az Antall-kormány követte el azt.
A Független Kisgazdapárt ezért követeli, hogy az összes ilyen, színlelt szerzõdéseket - mert itt színlelt szerzõdésekrõl van szó -, és a különösen a kifizetések összegét derítsék fel, azt hozzák nyilvánosságra, és a kormány nyilatkozzék azzal kapcsolatban, mit kíván tenni az elkövetõkkel szemben.
A Független Kisgazdapárt elhatárolja magát minden sikerdíjtól, közvetítõi díjtól és bármilyen címen nevezhetõ ilyen kifizetésektõl, valamint elhatárolja magát a Horn-kormány korrupciós ügyeitõl éppúgy, mint az Antall-kormány hasonló magatartásától.
Éppen ezért a Független Kisgazdapárt a Schamschula-ügyben most nyilvánosságra hozott adatok kapcsán egyetlenegy dolgot vizsgált, nevezetesen azt a tényt, hogy történt-e az Antall-kormány idejében - Schamschula György minisztersége idején - olyan összeg kifizetése, amelyet a kifizetések körében akár sikerdíjnak, akár közremûködõi pénznek neveztek.
Miután a közremûködõi díj 1 milliárd 400 millió éppúgy a magyar költségvetésbõl származik, mint bármilyen más néven nevezhetõ összeg, ezért a Független Kisgazdapárt éppen azért, hogy példát mutasson valamennyi parlamenti pártnak, és példát mutasson a Horn-kormánynak, hogy miként kell az ilyen jellegû ügyeket kezelni, noha a Független Kisgazdapártnak semmi köze ehhez az ügyhöz nincsen, hiszen Schamschula György az MDF képviselõje volt, az MDF-kormány tagja volt.
(15.20)
Miután a független kisgazdapárti eszmeiséggel az ilyen magatartás összeegyeztethetetlen, ezért a Független Kisgazdapárt országgyûlési képviselõcsoportja a mai napon egyhangú szavazással kizárta Schamschula Györgyöt a frakció és a párt tagjai közül, és egyben egy olyan elvi álláspontot is kialakított, hogy minden ilyen közremûködõt az állami költségvetés megkurtítóinak a körébe utal, és ezért minden ilyen (Az elnök pohara megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.) jelenséggel és személlyel szemben a Független Kisgazdapárt fel fog lépni (Az elnök pohara megkocogtatásával ismét jelzi a felszólalási idõ leteltét.) a jövõben is. Köszönöm a türelmüket, és kérem, hogy kövessenek minket. (Taps az FKGP padsoraiban.)