DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, demokratának lenni mindenekelőtt annyit tesz, mint nem félni; nem félni a más véleményűektől - írta Bibó István több mint fél évszázada. A 2002-es választáskor többek között a “Több pénzt az embereknek, több pénzt az önkormányzatoknakö szocialista ígéret következtében vállaltak sokan közéleti szerepet, a köztisztviselők pedig az Orbán-kormány alatt elindított anyagi és erkölcsi elismerését, annak továbbfolytatását várták önöktől. Az elmúlt két év történései azonban rácáfoltak az ígéretekre, romba döntve e reményeket, bizonytalanságba taszítva a közszféra szereplőit, hiszen a törvényben előírt kötelezettségeket csak nagy nehézségek árán, a megfelelő anyagiak híján tudják csak teljesíteni.

2005-ben, látva a benyújtott költségvetés tervezetét, jó okunk van feltételezni, hogy érdemi változás a közszféra területén e vonatkozásban nem történik. Viszont a közért dolgozóknak, akik még ebben a bizonytalan helyzetben is törvényesen, szakszerűen kell hogy tegyék a dolgukat, újabb csapással kell szembenézniük. Ez pedig nem más, mint a félelem, ami eddig elkerülte a közszférát.

Mit is írt Bibó István? Demokratának lenni mindenekelőtt annyit tesz, mint nem félni. Ez a mondat még a szocialista kormány számára is zsinórmértékül kell hogy szolgáljon. Mit tapasztalunk? Azt látjuk, ha valaki törvényesen, szakszerűen végzi köztisztviselőként a munkáját, de a kormánynak nem tetsző módon, félnie kell. Aki ragaszkodik a törvényességhez, mennie kell. Így történt ez Szász Károllyal, a PSZÁF elnökével. Mindannyian tudjuk, hogy a K&H Bank milliárdos pénzmosási ügyével kapcsolatos PSZÁF-vizsgálatok álltak a háttérben. Emlékezetes Mellár Tamás, a munkáját nemzetközi elismeréssel végző KSH-elnök gyors leváltása is. Miért? Csak nem azért, mert a szakmai szabályok szerint azt igazolhatta, hogy még mindig nincs nagy jólét Magyarországon?

Nézzünk egy másik példát a törvénytelenség útján haladó kormány megfélemlítési akcióiból! Szakmailag kifogásolhatatlan a Fővárosi Közigazgatási Hivatal elmúlt években végzett tevékenysége - állapította meg az a jelentés, amelyet Felkai László fővárosi közigazgatási hivatalvezető menesztése előtt három nappal szentesített a BM Ellenőrzési Hivatala. Az ellenőrzés összegző megállapításai pozitívan minősítik a hivatal munkáját, ezért aztán érthetetlen, miért kellett távoznia indoklás nélkül posztjáról. Gyurcsány Ferenc, akkor még miniszterelnök-jelölt azért távolította el, mert jelezte, bírósághoz fordul Demszky Gábor összeférhetetlenségi ügyében.

Azonban nemcsak személyek kerültek célkeresztbe, hanem a kormánytól független szervezetek, így a bíróságok is, vagy a legfőbb ügyész. A legfrissebb, a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét sértő kormányzati elképzelések a nemzetközi pénzvilágban is nagy port kavartak. A jegybank függetlenségét vette célba az a törvényjavaslat, amelyet három kormánypárti képviselő nyújtott be. Ezzel a lépéssel nemcsak a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét, hanem Magyarország pénzpiaci megítélését is jelentősen ronthatja a szocialista-szabad demokrata módosító javaslat.

Demokratának lenni mindenekelőtt annyit tesz, mint nem félni. Ennek jegyében, tisztelt kormánypárti képviselők, miként értékelhető Cser Ágnes szakszervezeti vezető rádióban tett nyilatkozata, mely szerint az országos tiszti főorvos levélben bekérte a sztrájkolók adatairól szóló kimutatásokat?

Maradjunk egy kicsit az önök háza táján: Magda Sándor az imént szólt az MNB-ről, Kárpáti Zsuzsa pedig azzal fenyegette meg az egészségügyi dolgozókat, hogy a hűségjutalmuk elmaradásának oka a kórházi népszavazás.

De mi történt a tegnapi napon? Egy szocialista képviselő, Tatai úr, összekacsintva a szocialista államtitkár úrral nyíltan megfenyegette a közalkalmazottak egy csoportját, a pedagógusokat is. Azt állították, hogy törvénytelenséget követ el az az óvodavezető, iskolaigazgató, aki válaszol egy ellenzéki képviselő szakmai kérdéseire. Nos, az Országos Köznevelési Tanács és az oktatási jogok biztosa egyértelműen állást foglalt: nem követ el jogsértést az intézményvezető, aki válaszol. Elfogadhatatlan ez a magatartás, a köztisztviselők, közalkalmazottak a köznek tartoznak felelősséggel, nem lehetnek kiszolgáltatottjai a kormánypártok indulatainak.

Az elmúlt két év hangzatos ígéretei, fogadkozásai ellenére a szocialisták jogállamisága már a gondolatbűn elkövetése esetén is lesújt a közigazgatásban dolgozókra. A legutóbbi híradások szerint a kormány arra a döntésre jutott, hogy ellenzéki sajtóorgánumoknak nem lehet nyilatkozni.

Demokratának lenni mindenekelőtt annyit tesz, mint nem félni, nem félni a más véleményűektől. A közigazgatás feltétele, hogy a közügyeket pártpolitika-semleges, törvényesen működő, korszerű szakmai ismeretekkel rendelkező, pártatlan köztisztviselők intézzék - mondja ki a törvény. Önök ezt az alapelvet sértik meg, önöknek a bejelentett létszámleépítés nem cél, hanem eszköz a tisztességes dolgozók elbocsátására. Ez helytelen.

Mit mond Bibó István? Így a félelem, a veszély állandó érzésében szabállyá vált mindaz, amit az igazi demokráciák csak az igazi veszély órájában ismernek: a közszabadságok megkurtítása (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), a cenzúra, az ellenség bérenceinek, árulónak a keresése, a mindenáron való rendnek vagy rend látszatának és a nemzeti egységnek a szabadság rovására való erőltetése.

Bibó szavait ajánlom figyelmükbe (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), tisztelt képviselőtársaim, talán még nem késő. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

(9.20)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage