UGHY ATTILA (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a szót. Néhány mondatban szeretném indokolni azokat a módosító indítványokat, amelyeket ehhez a törvényjavaslathoz benyújtottam.

Módosító indítványaim 1. pontjáról, amely a kommunizmus áldozatainak emléknapja kifejezésről a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapjává alakítaná az első mondatot, azt gondolom, viszonylag egyszerű és inkább csak értelmező módosítása ennek a javaslatnak.

Elsősorban itt igazából arról van szó, hogy a kommunizmus áldozatai kifejezés sokkal tágabb fogalom, így nehezebben értékelhető és értelmezhető fogalomkör lenne. Azt gondolom, a kommunista diktatúrák áldozatai kifejezéssel sokkal pontosabban körül lehet határolni ezeket a személyeket, és ily módon sokkal könnyebben be is határolható.

A második módosító javaslatom a megemlékezés időpontjára vonatkozik. Horváth Béla képviselő úr az április 2-ai időpontot javasolta, Apor Vilmos vértanú püspök úr halálának időpontját. Mint már jeleztem az általános vitában is, ezzel az időponttal több problémám is van. Vannak technikai jellegű problémáim, és vannak tartalmi problémáim is.

A tartalmi problémákkal kezdeném. A tartalmi problémám ezzel kapcsolatban leginkább abban jelentkezik, hogy véleményem szerint Apor Vilmos püspök úr halála nem fejezi ki kimondottan a kommunista diktatúrák kegyetlenségét vagy a kommunista diktatúrák rendszerét. Hiszen Apor Vilmos vértanút a szovjet hadsereg katonái a győri püspökség pincéjében géppuskázták le, gyilkolták meg. Bármilyen szörnyű cselekedetről is van szó, bármilyen barbár cselekedetről is van szó, ez 1945. április 2-án, háborús időszakban következett be, egy olyan hadsereg által, amelyről jól tudjuk, hogy sokkal barbárabb és sokkal kegyetlenebb, mint, mondjuk, az európai hadseregek voltak. Tehát az én szememben ez háborús esemény, s nem pedig a kommunista diktatúrák mibenlétét vagy kegyetlenségét fejezi ki, inkább egy barbár ázsiai hadsereg kegyetlenségét.

Ezzel szemben az általam javasolt február 25-ei időpont, Kovács Béla nemzetgyűlési képviselő elrablásának, elhurcolásának időpontja, azt gondolom, sokkal inkább jelzi azt a problémát, azt a problémakört, amiről szeretnénk megemlékezni. Hiszen Kovács Béla nemzetgyűlési képviselő, a Kisgazdapárt főtitkára, a polgári értékrend vezéralakja abban az időszakban nincsen felfüggesztve a mentelmi joga alól, így a szovjet hadsereg egy este bekopogtat hozzá, és elviszi őt. Azt gondolom, ez a cselekmény sokkal inkább hozzátartozik a kommunista diktatúrák természetéhez, sokkal inkább ehhez kapcsolódik, velejárója, mint, mondjuk, Apor Vilmos püspök vértanúhalála. Ez az egyik problémám.

A másik: az időponttal kapcsolatos problémáim inkább technikai jellegűek. A technikai problémák közül az általános vitában már szintén jeleztem az egyiket: az április 2-ai időpont a húsvéti ünnepkörhöz kötődően nagyon sokszor a tavaszi szünethez kapcsolódik. Erre a hétre, a nagyhétre és a nagyhetet követő két napra az iskolákban általában tavaszi szünetet szoktak elrendelni. Egyszerű számítások alapján kiszámítható, hogy a következő tíz esztendőben hány alkalommal esik ez az április 2-ai időpont a nagyhétre vagy a nagyhét utáni közvetlen két napra.

 

(13.20)

 

Tehát ez azt jelenti, hogy körülbelül hat alkalommal a következő tíz esztendőben tavaszi szünetre esne ez az április 2-ai időpont. Az előterjesztő szándéka és célja az volt, hogy ebben az időszakban az iskolákban, elsősorban a középiskolákban emlékezzenek meg a kommunista diktatúrák áldozatairól, és ily módon, ha tavaszi szünet van, ez problémákat vet föl.

Ezenkívül vannak egyéb apró problémák is: rögtön az április 1-jei időpont után rögtön egy nappal. Április 1-je az iskolákban általában rendszeresen az ugratások időszaka. Most nem tudom, hogy mennyire szerencsés volna az, hogy rögtön az április 1-je utáni napon, április 2-án a kommunista diktatúrák áldozatairól emlékezzünk meg. De egyébként ez nagyon gyakran azonos napra is eshet, hiszen ha április 2-a hét végére esne, akkor lehetséges, hogy az előtte levő pénteken kellene ezeket az emléknapokat megtartani, azt gondolom, nem kell senkinek sem ecsetelnem, hogy ez milyen problémákat okozhat és milyen kellemetlen áthallásokat.

Mindezekre a problémákra figyelemmel, azt gondolom, az általam benyújtott két módosító javaslat az egyébként nagyon fontosnak tartott törvény tényleges célját, az igazi rendeltetését hivatott elősegíteni, hogy a kommunista diktatúrák áldozatai méltóképpen tudjanak az iskolákba emlékezésképpen bekerülni egyrészről, másrészről pedig ne kelljen ilyen egyéb felhangokkal és technikai problémákkal megküzdeni az iskolákban.

Köszönöm szépen a szót. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage