Konferencia a parlamentek és a mesterséges intelligencia kapcsolatáról

Az Országgyűlés Hivatalának Törvényhozási Igazgatósága 2023. szeptember 27-én nagy érdeklődést kiváltó konferenciát tartott „Parlamentek a mesterséges intelligencia kapujában” címmel az Országház Delegációs termében. A rendezvény elméleti és gyakorlati szempontokat egyaránt figyelembe véve tárta fel a mesterséges intelligencia és a törvényhozás kapcsolatának releváns részterületeit annak érdekében, hogy hozzájáruljon a minőségi jogalkotási tevékenység támogatásához és hatékonyságának növeléséhez.

Fotó: Sajtóiroda

A konferencia előadói a tudomány szemszögéből világítottak rá a parlamenti jog és a mesterséges intelligencia területének metszéspontjaira, figyelmet fordítva a lehetséges előnyök mellett az esetlegesen felmerülő veszélyekre is.
Such György főigazgató úr megnyitója után elsőként dr. Bárány Tibor, az Országgyűlés Hivatalának törvényhozási főigazgató-helyettese ismertette az Európai Parlamenti Dokumentációs és Kutatási Központ elnevezésű parlamentközi együttműködés révén beszerzett adatokra támaszkodva a más parlamentekben már alkalmazott és alkalmazni tervezett mesterséges intelligencián alapuló eszközöket, megoldásokat. Ezt követően Patricia Almeida, a mesterséges intelligenciát úttörő módon hasznosító brazil Nemzeti Kongresszus innovációért felelős koordinátora számolt be a parlamenti munkát számos területen támogató Ulysses-rendszer kialakításának folyamatáról, majd dr. Prószéky Gábor, a Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója és az MTA doktora a mesterséges intelligencia nyelvi képességeinek lehetőségeit – előnyeit és veszélyeit – mutatta be.

Fotó: Sajtóiroda

Az esemény második felét dr. Ződi Zsolt jogász, jogi informatikus előadása nyitotta meg, amelyben a nagy nyelvi modellek és a jogalkotás lehetséges kapcsolódási pontjait mutatta be a közönségnek. Ezt követően dr. Smuk Péter, a Széchenyi Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának dékánja a mesterséges intelligenciának a népképviseletre és a törvényhozásra gyakorolt hatásairól számolt be a bizalmi elv szemszögéből. A konferencia zárásaként dr. Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke ismertette a technológia egyik leglényegesebb, kihívást jelentő vonatkozásáról szóló gondolatait, kihangsúlyozva a legfontosabb adatvédelmi szempontokat.