rólunk

Az Országgyűlési Múzeum Fotóarchívuma 

Az Országgyűlési Múzeum Fotóarchívuma a múzeum gyűjteményeiből válogatva mutat be műtárgyfotókat, épület-, portré- és riportképeket.

Már az archívum alapításakor megmutatkozott, hogy az Országház – mint építészeti alkotás és mint a törvényhozás háza – kimeríthetetlen lehetőséget kínál fotógyűjtemény építésére. Ehhez kapcsolódott a múzeum azon missziója, hogy a képek segítségével minél több kutató számára váljanak felfedezhetővé és elérhetővé az épület sokszor rejtett, nehezen észrevehető vagy csak ritka alkalmakkor látható művészeti értékei, részletei. Az archívum látogatói előtt folyosók és lépcsőházak boltozatait borító díszítőfestések, pompásan berendezett enteriőrök, terek és történelmi freskók tárulnak fel, a keresést megkönnyítő szűrök és kulcsszavak segítségével. A gyűjtemény részét képezik a Kossuth Lajos tér 2013–2015 közötti rekonstrukcióját dokumentáló fotók, a tér átalakításától kezdve a Látogatóközpont és az Országgyűlési Múzeum építéséig. Találhatók itt fényképek a Kossuth Lajos teret határoló bérházakról (pl. a Málnai-házról, a Biarritz-házról), középületekről (a volt Néprajzi Múzeumról, az Agrárminisztérium épületéről, a Wellisch-házról, a régi MTESZ-székház helyén épült Szabad György Irodaházról) és az új emlékhelyekről, szobrokról és irodaházakról (az Összetartozás Emlékhelyéről, a Vértanúk teréről, a Barankovics István Irodaházról).

A múzeum kiemelt figyelmet fordít az Országház kupolacsarnokának kincseit, a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket ábrázoló fényképek megőrzésére, közzétételére. Megtekinthető néhány 1978-ban készült felvétel a koronázási jelvények Amerikai Egyesült Államokból történő hazahozataláról, és nyomon követhető a műtárgyak 2000. január 1-ei átszállítása is a Magyar Nemzeti Múzeumból az Országházba. Önálló dokumentumcsoportot képeznek a magyar törvényhozás múltjához köthető politikusi portrék (házelnököket ábrázoló festmények, képviselőket bemutató grafikák, fényképek, albumok).

A digitális fotóarchívum legkorábbi műtárgyképei 1880-ban készültek a Szent Koronáról. A felvételek Divald Károly nevéhez fűződnek, aki a Magyar Tudományos Akadémia megbízásából fényképezett. A publikált képek között megtalálható az Országház átadása előtti időből származó archív sorozatok egy példánya is, mely 1900–1902 között készült, az eredeti kópiákat az Országgyűlés Hivatala Műszaki Főosztályának tervtára őrzi. Készítőjük Birchbauer Károly építész, az Országház Építési Irodájának munkatársa volt.

Az archívum korunk szerzőinek – Balla Demeter, Bencze-Kovács György, Bojár Sándor, Markovics Ferenc, Pető Zsuzsanna, Pólya Zoltán, Reményi Sándor, Szigeti Tamás, Wachsler Tamás, Walter Péter, Winternitz Ferenc és mások – képeit ugyancsak tartalmazza. Eseményképek saját forrásból egyelőre az 1970-es évektől állnak rendelkezésre.

A jövőbeni tervek között szerepel az Országgyűlési Múzeum tárgyi gyűjteményeinek digitális közzététele. További cél a gyűjtemény archív fényképekkel való gyarapítása, illetve a keresőfelület bővítése, a közgyűjteményekkel együttműködve, hiszen az Országház építéstörténete, az országgyűlések és a Kossuth tér eseménytörténete rendkívül gazdag és korszakokon átívelő.

Jobb hasáb