A búcsúztatón részt vett Orbán Viktor miniszterelnök; Kövér László, az Országgyűlés elnöke; Áder János volt köztársasági elnök; Varga Zs. András, a Kúria elnöke és Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.
Such György, az Országgyűlés Hivatalának főigazgatója beszédében úgy fogalmazott: búcsúzik az "éles eszű, szenvedélyes embertől, a szorgalmas, fegyelmezett és lelkiismeretes munkatárstól, aki kifogyhatatlan energiával mindig a tökéletességre törekedett." "Bármibe fogtál, azt teljes erőbedobással csináltad, és a siker érdekében bárkivel szembe szálltál"
Azt mondta, Wachsler Tamás példás precizitással végezte el a rá bízott ügyeket, bosszantotta a tudatlanság, a hozzá nem értés és a hányavetiség. "Sosem a probléma, hanem mindig a megoldás részese voltál" - hangsúlyozta.
Such György felidézte: Wachsler Tamás volt az, akinek feltűnt, hogy az Országház homlokzatán lévő városcímereken "valami nem stimmel."
"Rajtad kívül ezt száz évig senki nem vette észre, és nagy eséllyel újabb száz évig nem tűnt volna fel senkinek" - jegyezte meg.
A főigazgató szavai szerint Wachsler Tamás a nagyszabású feladatok megoldása során kifogyhatatlan volt az ötletekből. Egyben "kreatív alkotó" is volt, aki fotósként is kivételes művészi tehetséggel tudta megörökíteni a pillanatokat - fűzte hozzá.
Such György kitért arra is, hogy Wachsler Tamás egyenes ember volt, akit minden porcikájában felháborított a kétszínűség, a hazugság és a teljesítmény nélküli magamutogatás.
Hozzátette: méltósággal fogadta el a kíméletlen betegség tényét. "Elégedett emberként távoztál közülünk, aki az utolsó evilági hétvégéjén is nagyokat tudott nevetni" - emlékezett az elhunytra.
Pintér Ambrus atya, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium tanára búcsúbeszédében azt hangsúlyozta: az emlékezés elrendezi a múltat, élhetővé teszi a jelent, és járhatóvá teszi utunk folytatását. Felidézte, hogy Wachsler Tamás a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban tanult, ahol még mindig megvan a tabló a falon, ami az emlékét őrzi. A gyermekkor és felnőttkor határán mindenki számára meghatározó az a négy esztendő, s ezt a különösen fontos időszakot Wachsler Tamás a bencések intézményében töltötte. Az atya beszédében kitért az utolsó vacsora történetére is, jelezve azt, hogy a búcsúztató másnapján, Nagycsütörtökön a keresztény világ az utolsó vacsora emlékét fogja felidézni. Erről János ír legrészletesebben az evangéliumában - mondta, majd az iskolaévekkel párhuzamba állítva kiemelte: sokféle életkorú, társadalmi helyzetű, temperamentumú ember ült ott az asztalnál, akik különbözőségeik ellenére "közös utat jártak Jézussal."
A család nevében az elhunyttól testvére, Vermes Péter is elbúcsúzott.
Wachsler Tamás építészmérnök, volt országgyűlési képviselő, a Honvédelmi Minisztérium volt közigazgatási államtitkára, a Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. vezérigazgatója életének 60. évében hunyt el.
1965-ben született Miskolcon egy négygyermekes családban, általános iskolai tanulmányait szülővárosában végezte, majd 1984-ben a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban érettségizett. A Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán 1993-ban szerzett diplomát. 1988 áprilisában elsők között lépett be a Fideszbe, a műegyetemi csoport alapító tagja és vezetője volt. 1989 augusztusában részt vett a prágai Vencel téren tartott antikommunista tüntetésen, majd nyolc napig éhségsztrájkot folytatott Csehszlovákia budapesti nagykövetsége előtt, így tiltakozva a tüntetés szétverése és a résztvevő magyar fiatalok őrizetbevétele ellen.
Az 1990-es országgyűlési választáson a Fidesz Borsod-Abaúj-Zemplén megyei területi listájáról szerzett mandátumot, az Országgyűlés alakuló ülésén korjegyző volt. A honvédelmi bizottság és a nemzetbiztonsági bizottság tagja, majd utóbbinak 1993-tól 1994-ig elnöke volt. Az 1994-es országgyűlési választáson ismét pártja Borsod-Abaúj-Zemplén megyei listájáról jutott a parlamentbe, ahol a honvédelmi bizottság alelnöke, majd 1995-től tagja volt. 1998-tól 2000-ig a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára volt, majd visszatért eredeti szakmájához, és a Budapest Aréna projektigazgatója lett.
A 2002-es önkormányzati választáson Szentendrén önkormányzati képviselővé választották, majd 2006-ban visszavonult a politikától és építészmérnökként dolgozott. 2012-től előbb az Országgyűlés Hivatalának munkatársaként, majd 2017-től a Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. vezérigazgatójaként irányította a Kossuth Lajos tér, majd az Országház tágabb környezetének építészeti megújítását. A nemzet főterének és az Országház látogatóközpontjának átadása után a Wellisch-palota és a Balassi Bálint utcai Tisza Lajos Irodaház rekonstrukcióját, majd a Szabad György Irodaház megépítését irányította. Nevéhez fűződik a Vértanúk tere helyreállításának irányítása, valamint építészeti ötletgazdája volt a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyének.
Szenvedélyesen szerette az Országház épületét, társszerzője volt a "A nevezetes magyar Országház és a tér, ahol áll" című könyvnek. Szívügye volt az Országház tervezett belsőépítészeti újjászületése, valamint a Kossuth téri Igazságügyi Palota és Agrárminisztérium épületeinek folyamatban lévő megújulása.
Idén március 15. alkalmából az első demokratikusan választott Országgyűlésben végzett munkája, valamint a Kossuth Lajos tér és környéke rekonstrukciójának előkészítése és megvalósítása érdekében folytatott kiemelkedő vezetői tevékenysége elismeréseként Sulyok Tamás köztársasági elnök a Magyar Érdemrend polgári tagozat kitüntetésben részesítette.
2025. április 16.
MTI / Fotó: Sajtóiroda