Miért így történt? – A rendszerváltozáshoz vezető út története

Miért így történt? – A rendszerváltozáshoz vezető út története

Intézmény típusa: általános és középiskola, kollégium    

Szak: történelem

Óraszám: 40        

Időszak: nyáron egy hét (5 nap)

Helyszín: Országház

Részvételi díj: nincs        
    

Legközelebbi képzés időpontja:

Az Országgyűlés Hivatalának pedagógus-továbbképzése a Nemzeti Emlékezet Bizottságával és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárával együttműködve a magyar történelem 1956 és 1989 közötti időszakát, a rendszerváltozáshoz vezető utat mutatja be. Ismerteti a pártállam működését, annak az 1956-os forradalomhoz való viszonyulását, a korszak gazdasági és kulturális sajátosságait, az 1956-ot követő társadalmi ellenállás formáit a spontán tüntetésektől a pártok létrejöttéig. A képzés betekintést nyújt az Ellenzéki és a Nemzeti Kerekasztal tevékenységébe, melyet előadás, a résztvevőkkel folytatott beszélgetés, illetve vitajáték formájában dolgoz fel.

A program nagy hangsúlyt fektet a gyakorlati oktatásra, így az előadásokhoz számos osztálytermi körülmények között alkalmazható módszertani javaslat társul, melyek egyúttal az új ismeretanyag rögzítését is szolgálják. A pedagógusok ezeken az órákon az oktatás során felhasználható alkotások (például filmek és reklámfilmek) elemzéséhez kapnak útmutatót; csoportmunkában március 15-i ünnepi műsort állítanak össze, egy ’70-es évekbeli tüntetés eseményeit rekonstruálják; fiktív szereplők bőrébe bújva vitatják meg a társadalom egyik legjelentősebb dilemmáját a forradalom leverését követően; valamint a korszak egyik vitás kérdését járják körbe, szimulációs játék segítségével.

Az ötnapos képzés alatt a résztvevők a rendszerváltozáshoz köthető helyszínek, események kiemelésével egy rendhagyó Országház-látogatáson vesznek részt, valamint az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában tett látogatás során interaktív módon ismerkednek meg a levéltár szolgáltatásaival és az ott őrzött anyagokkal.

A tanúsítvány kiadásához szükséges feltételek: a képzés legalább 90%-án elengedhetetlen jelenlét, továbbá a vizsgafeladat teljesítése. Vizsgafeladatként a résztvevők a 40. tanóra befejezése után a képzés egyik résztémájából kis (3-5 fős) csoportokban egy rövid, legfeljebb 10 perces kreatív bemutató feladatot állítanak össze, melyet a csoportok egymásnak prezentálnak.

Korábbi képzéseink résztvevőinek értékelését itt olvashatják.
A programról bővebb információt a pedagogustovabbkepzes(kukac)parlament.hu e-mail-címen kérhet.