AZ ORSZÁGGYÛLÉS
OKTATÁSI ÉS TUDOMÁNYOS BIZOTTSÁGA

T/857/107.

Bizottsági módosító javaslat

Dr. Áder János úrnak,
az Országgyûlés elnöke

Helyben

Tisztelt Elnök Úr!

Az Oktatási és tudományos bizottság a Házszabály 94. § (1) és 102.§ (1) bekezdése alapján a felsõoktatási intézményhálózat átalakításáról és a felsõoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény módosításítására beterjesztett T/857. számú törvényjavaslathoz a következõ

bizottsági módosító javaslatot

terjeszti elõ és visszavonja a T/857/89-es számú módosító javaslatát (T/857/94.számú ajánlás 87. pont)

A törvényjavaslat új 25. §-al egészül ki, a további számozás értelemszerûen módosul:

25.§

"A felsõoktatási törvény 116. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:

"25. § (1) Az egészségügyi felsõoktatási intézmények, a felsõoktatási szövetségek egészségügyi tagintézményei, illetõleg az egységes intézmények orvosi és egészségügyi karai és egészségtudományi centrumai (a továbbiakban: egészségügyi felsõoktatási intézmények) az egészségügy körébe tartozó feladatok ellátásában, az agrár felsõoktatási intézmények, a felsõoktatási szövetségek agrár képzést nyújtó tagintézményei, továbbá az egységes felsõoktatási intézmények agrár karai, agrár centrumai (a továbbiakban: agrár felsõoktatási intézmények) az agrárgazdaság körébe tartozó feladatok ellátásában a vonatkozó törvények és kormányrendeletek rendelkezései szerint vesznek részt, az azokban meghatározott finanszírozási feltételekkel.

(2) Az egészségügyi felsõoktatási intézmények az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral kötött finanszírozási szerzõdésben foglaltak szerint

a/ egészségügyi szolgáltatást nyújtanak az ellátási területükhöz tartozó biztosítottak számára;

b/ ellátják a jogszabályokból és a progresszív betegellátásból rájuk háruló feladatokat.

(3) Az egészségügyi miniszter ágazata tekintetében koordinálja az egészségügyi felsõoktatási intézményekben folytatott

a/ betegellátó tevékenységet;

b/ a tancélú gyógyító-megelõzõ tevékenységet

c/ ágazati kutató-fejlesztõ tevékenységet - kivéve a 9/E. § (1) bekezdésében foglalt elõirányzatot;

d/ egészségmegõrzõ tevékenységet.

e/ regionális ellátási tevékenységet."

(4) Az egészségügyi felsõoktatási intézmények részt vesznek a szakorvos-, a szakfogorvos-, a szakgyógyszerész-, klinikai szakpszichológus, népegészségügyi szakember képzésben és a továbbképzésben, beleértve a más felsõfokú végzettséggel rendelkezõk egészségügyi szak- és továbbképzését is. E képzéseket az egészségügyi miniszter koordinációval segíti.

(5) A földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter ágazata tekintetében koordinálja és - külön jogszabályban meghatározott kivételekkel - finanszírozza az agrárfelsõoktatási intézményekben folytatott

a/ ágazati kutató-fejlesztõ tevékenységet, kivéve a 9/E. § (1) bekezdésében foglalt elõirányzatot;

b/ a gazdálkodást segítõ szaktanácsadási tevékenységet és annak fejlesztését;

c/ a növényi és állati járványos betegségeket megelõzõ tevékenységet és annak fejlesztését;

d/ a vidék- és területfejlesztési tevékenységet.

(6) A (3), (4) és (5) bekezdésben foglalt miniszteri koordináció és finanszírozás a felsõoktatási intézmények oktatási-kutatási autonómiáját nem sértheti. Az autonómia megsértése esetén a felsõoktatási törvény vonatkozó rendelkezései szerint kell eljárni.

(7) A (3) bekezdés b/, c/, d/ pontjaiban, továbbá a (4) bekezdésben meghatározott feladatokhoz szükséges költségvetési támogatást a központi költségvetésben az Egészségügyi Minisztérium fejezetében kell biztosítani.

(8) Az (5) bekezdésben foglalt feladatok ellátását a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium költségvetésében külön kell biztosítani.

(9) Az integrált intézmények orvos- és egészségtudományi, illetve agrártudományi karai és az oktatómunkában is részt vevõ klinikák, kutatóintézetek, tangazdaságok, tanüzemek, kísérleti telepek és gyakorlati oktatási intézmények a (2), (3), (4) és (5) bekezdésekben meghatározott közös feladatok ellátása érdekében - a kari tanácsok javaslata és az egyetemi tanács döntése alapján - szakmailag autonóm egészségtudományi, illetve agrártudományi centrumot alkothatnak.

(10) A centrum vezetõje az elnök, aki az alkotó karok tanácsai, mint a centrum közös tanácsa által megválasztott egyetemi vagy fõiskolai tanár, egyúttal rektorhelyettes, s így az egyetemi tanács tagja. A rektor felhatalmazásával, átruházott jorkörben jogosult az illetékes szakminisztériumokkal, hatóságokkal, országos szervekkel tárgyalásokat folytatni, megállapodásokat, szerzõdéseket aláírni, szakmai képviseleteket ellátni. Pénzügyi kötelezettség vállalására az intézményi gazdálkodási szabályzat szerint kerül sor.

(11) Az intézményi tanács az intézményi Szervezeti és Mûködési Szabályzatban e törvény 53. § (4) bekezdésében meghatározott jogköröket adhat át a centrum közös tanácsának. A centrumok létrehozása során az alakító karok tanácsai határozzák meg, hogy tevékenységi és döntési jogkörük mely részét ruházzák át a centrum elnökére. A centrum az intézmény Szervezeti és Mûködési Szabályzata alapján végzi tevékenységét.

(12) A centrum az intézményen belül részjogkörû költségvetési egységként mûködhet, kincstári számlán kezelheti a (2), (3), (4) és (5) bekezdésekben említett feladatokra biztosított forrásokat. E források más célra nem használhatók, miként az ezekben keletkezett hiány más intézményi forrásokból nem finanszírozható.""

Indoklás

Lásd a bizottság 1999. április 29-i ülésének jegyzõkönyvét.

Budapest, 1999. április 29.

Lezsák Sándor
elnök