vissza a jelentés második részéhez

X. FELKÉRT SZERVEZETEK VÉLEMÉNYE A GYERMEKEK ÉS AZ IFJÚSÁG HELYZETÉRŐL

1. Értelmi Fogyatékosok és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége

Az Értelmi Fogyatékosok és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége értelmi fogyatékos személyt nevelő, gondozó családok, gyógypedagógusok és más segítő szakemberek önszerveződésével alakult meg lassan húsz évvel ezelőtt. Olyan közhasznú tevékenységet ellátó szervezet, melynek elsődleges célja értelmileg sérült embertársaink érdekeinek képviselete és védelme a csecsemőkortól időskorig, a törvényalkotás folyamatában és a működő jogi fórumokon egyaránt. Mindemellett segítséget nyújtunk az értelmi fogyatékost nevelő családoknak mindennapi problémáik megoldásához, szabadidős-rekreációs programok szervezéséhez és kapcsolatok kialakításához. Szakembergárdánk segítségével lehetőség szerint személyre szabott tanácsokat tudunk adni. Célunknak tekintjük, hogy ennek a több mint 300 000 embert számláló rétegnek és családjának szociális helyzetén javítsunk, a családok anyagi és pszichés terhein könnyítsünk, a közösségben betöltött szerepeiket pozitív irányban korrigáljuk és a társadalmi kirekesztettség érzését enyhítsük.

- a megyei szervezetek irodái: érdekvédelmi, jogi tanácsadás

- Andornaktálya: értelmi fogyatékos felnőttek részére lakóotthon

- Nyíregyháza: korai fejlesztő és gondozó központ, autista központ

- Szeged: képzési centrum

A kapcsolatteremtés másik eszköze az egészséget szolgáló sport és játéktevékenységek. Előnyben részesítettük a párban, csoportban űzhető formákat, ahol sérült és egészséges egymáshoz közeledve, egymást megismerve tevékenykedik.

A programok keretei között mindig lehetőséget biztosítottunk arra, hogy színvonalas tapasztalatcserére is sor kerülhessen mind szakemberek mindpedig a fogyatékost nevelő családtagok között.

Helyzetkép

Az értelmi fogyatékossággal élő népesség társadalmi helyzetéről kevés adat- illetve társadalomtudományi ismeret áll a rendelkezésre. Az ÉFOÉSZ maga is részt vesz ilyen jellegű kutatásokban, illetve ösztönzi a statisztikai adatgyűjtéseket annak érdekében, hogy minél több információhoz jussunk fogyatékos személyek életkörülményeiről.

Az 1990. évi népszámlálás eredményei alapján az országban élő fogyatékos személyek száma 368 ezer fő volt, amely a népesség 3,5%-át teszi ki. Az adatfelvétel azonban valószínűleg alulbecsüli a fogyatékos népesség adatait, amely így 400-500 ezer főre becsülhető. A fogyatékos személyek közül az értelmi fogyatékosok aránya megközelítőleg 19%.

Környezeti feltételek

Fogyatékos személyeknek joguk van az akadálymentes, illetve az érzékelhető és biztonságos környezetre, amely kiterjed a közlekedéssel, illetve az épített környezettel kapcsolatos tájékozódási lehetőségekre is. Az Országos Fogyatékosügyi Program 2005 évi határidővel írja elő a középületek különös tekintettel az állami közigazgatási szervek, egészségügyi, oktatási, nevelési és szociális intézmények akadálymentessé tételét, emellett az információjutáshoz szükséges tájékoztatótáblák, kiadványok támogatása is hangsúlyt kapott a programban.

A különböző civil szervezetek által szervezett hasonló jellegű programok költségvetési támogatása is szerepel a tervekben.

Kommunikáció

Az esélyegyenlőségi törvény értelmében minden fogyatékos ember alapvetőjoga, hogy hozzájusson közérdekű információkhoz és biztosított legyen ezeknek az információknak az értelmezhetősége. Az ÉFOÉSZ készít és támogat olyan "easy to read" módszerrel készülő kiadványokat, amelyek megkönnyítik a közszolgáltatások igénybevételét, a hétköznapi együttműködést az élet minden területén.

Egészségügy

Az egészségügyi ellátás tekintetében alapvető követelmény lenne, hogy az ország különböző területein azonos eséllyel jussanak megfelelő színvonalú ellátáshoz a családok. Sajnos egyes régiók illetve kis települések számára nem hozzáférhetőek némely szolgáltatások, például egy-egy korai fejlesztő központ 2-3 órányi utazással érhető el, hiányzik a beteglátogató, gyakori probléma, hogy az orvosok és nővérek nem elégséges illetve nem a szükséges tájékoztatást adják a rászorulóknak. Több speciálisan képzett szakemberre és jól felszerelt gyógyászati központra volna szükség.

Elengedhetetlen a prevenciós célú kutatások támogatása a veleszületett fogyatékosságok kockázatának elkerülése érdekében a terhesség alatti szűrővizsgálatok és egészségügyi beavatkozások körének és hozzáférhetőségének bővítése.

Oktatás

A közoktatási törvény alapján a fogyatékos gyermek, tanuló óvodai nevelése, iskolai oktatása az e célra létrehozott gyógypedagógiai nevelési, oktatási intézményben, vagy a többi gyermekkel, tanulóval együtt folyhat.

Ehhez szükséges, hogy a képzési rendszerben meghonosodjanak az integrált képzési formák, illetve növekedjen azoknak az intézményeknek a száma amelyek rendelkeznek fogyatékos gyermekek oktatásához szükséges feltételekkel.

Egészségügyi, szociális, humánpolitikai pedagógiai szakemberképzésben olyan speciális képzési programokat kell megvalósítani, amelyek felkészítik, képessé teszik a szakembereket fogyatékos gyermekek magatartási, tanulási nehézségeinek áthidalására, speciális kommunikációs technikák elsajátítására.

A különböző képzési programok kidolgozásánál olyan iskolavégzést megkönnyítő lehetőségeket kell biztosítani, mint pl.: a távoktatás, az iskolalátogatás alóli részleges felmentés, interaktív tananyagok és tankönyvek számának növelése.

Különös figyelemet kell fordítani a felnőtt fogyatékosok továbbképzésére, olyan szakmák tanítására, amelyek megfelelnek a munkaerőpiaci követelményeknek.

Foglalkoztatás

Az esélyegyenlőségi törvény értelmében a fogyatékos személyek védett és integrált foglalkoztatásra jogosultak.

Kevés munkalehetőség, a képzés és a munkalehetőségek összehangolatlansága, nem megfelelő munkahelyi környezet, alacsony bérezés jellemzi a fogyatékos emberek foglalkoztatását. Szükség van az integrált munkavégzést elősegítő munkaügyi programok kidolgozására, olyan érdekeltségi rendszerek kialakítására (foglalkozatás munkaadói támogatási rendszerének átdolgozása), amely fogyatékos emberek foglakoztatására ösztönözheti a munkáltatókat. Meg kell teremteni a fogyatékos emberek munkavállalásban való érdekeltségét a pénzbeli ellátások melletti munkavállalási lehetőségek megteremtésével.

Kultúra

Az értelmi fogyatékos emberek kulturális programjait általában civil szervezetek bonyolítják le. A legkedveltebb programok közé a zenés-táncos estek illetve a színházlátogatás tartozik. A meglévő társadalmi előítéletek miatt kevés az olyan kulturális program, ahol épek és sérültek közösen vehetnek részt.

Sport

A fogyatékos emberek számára éppúgy fontos egészségük megőrzése, az önmegvalósítás és siker átélése a sportteljesítményeken keresztül, mint ép emberek számára. Az ifjússággal és sporttal foglalkozó minisztérium egyre nagyobb hangsúlyt fektet a fogyatékosok aktív részvételével szerveződő programok támogatására. Emellett rendkívül fontos lenne akadálymenetes sportlétesítmények építése (egyes régiókban csak több órás utazással érhető el az uszoda), sportszakemberek speciális képzése (tanári edzői képzés).

Szociális ellátás

Fogyatékossági támogatás

Ez a pénzbeli ellátási forma a jelenlegi rendszerben 18. életévét betöltött súlyos fogyatékos embereknek jár, összege a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 65 illetve halmozott fogyatékosság esetén 80%-a lehet. Szükséges ennek a rendszernek az átalakítása olyan tekintetben, hogy a fogyatékosság mértékétől függetlenül a támogatás mértéke mindenki számára a nyugdíjminimum 80%-a legyen.

Szociális szolgáltatások

2000. októberében az ÉFOÉSZ által szervezett Nemzetközi Emberjogi Konferencia zárónyilatkozatában a következők fogalmazódtak meg:

"A résztvevők egyetértenek abban, hogy az intézet nem alkalmas helyszín az értelmi fogyatékosok gondozására, azonban tisztában van azzal is, hogy a kis közösségekben történő ellátásukra való áttérés hosszabb időt igényel. Addig is meg kell szüntetni az egyes intézetekben uralkodó embertelen és megalázó körülményeket és reális határidőket kitűző intézkedési tervet kell készíteni az intézetek bezárására."

Szükség van az önálló életvitelre (segítséggel képes) értelmi sérültek számára új, kiscsoportos lakóotthonok építésére és ezekben megfelelően képzett, új szemléletű szakember gárda munkába állítására, a szolgáltatások színvonalának emelésére.

Szükség van a saját lakóhelyen, lakókörnyezetben élők számára a szociális alapellátások körének bővítésére. Olyan támogató szolgálatok létrehozására, amely a lakóhelyen történő közvetlen segítés formájában lehetővé tenné a családok számára, hogy bentlakásos intézményi ellátást csak különösen indokolt esetben kelljen igénybevenni. Az alap és nappali ellátások körének bővítése illetve a szolgáltatások minőségének javítása mellett különös figyelmet kell fordítani a területi egyenlőtlenségek megszüntetésére is.

Összegzés

Legfontosabb feladatok:

- a családok támogatására

- alternatív bentlakásos ellátási formák és támogató szolgálatok megszervezésére

- tudatosság növelő stratégiák kidolgozására

- társadalmi integráció megteremtésére

2. Felsőoktatási Diákszervezetek Egyesülete

Az FDE üdvözli az Ifjúsági és Sportminisztérium jelentését, mely átfogó képet ad az ifjúság helyzetéről, szokásairól. Sajnálattal vesszük észre, hogy a fiatalság igen kis százaléka rendelkezik szervezeti tagsággal. A fiatalok jelentős része nem ismeri a szervezetek tevékenységét, a tagság előnyeit. Az érdeklődési területeket lefedő szervezetek nem rendelkeznek még megfelelő érdekképviselettel, nem kapnak elég támogatást a kormányzat részéről, pedig a szervezeti tagság növekedése pozitívan hat az ifjúságra.

A szakmai diákszervezetek az alapképzésen túl nyújtanak szakmai fejlődést tagjaik számára, így a tagok lehetőségeik és kötelességeik átfogóbb ismeretével hasznosabb állampolgárokká válnak. Ezekkel a szervezetekkel a kapcsolattartás hatékonyabb egy közös érdekképviseleten keresztül, mely a szervezetek érdekeit szem előtt tartva segíti a kormányzat munkáját. Erre az FDE megalakulásával lehetőség nyílt, amely lehetőséget az Ifjúsági és Sportminisztérium ki is használta. Biztosak vagyunk benne, hogy ez az együttműködés meghozza gyümölcsét.

Az Ifjúsági és Sportminisztérium törvényalkotó munkája nagyban elősegíti ezt a fejlődést, az ifjúságot érintő törvények tervezésébe a fiatalok bevonása eredményesebb munkát eredményez, így azok valóban az ő érdekeiket védik.

3. Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája

A hallgatói létszám rohamos növekedése a felsőoktatásban, a korosztály döntése a felsőoktatási felvételiknél

A felsőoktatási intézmények a 2001/2002 tanévre felvett hallgatók száma több mint kétszeresére nőtt az elmúlt évihez képest. Az államilag finanszírozott képzésekre mintegy 51 ezer, költségtérítéses képzésre 46 ezer hallgatót vettek fel.

A dinamikus növekedés egyrészt mutatja a felsőoktatás iránti valós igényt másrészt kormányzati szándékokat is tükröz, miszerint cél az, hogy a korosztály 50%-a résztvevője legyen a felsőoktatásnak.

A felsőoktatásban résztvevők jelentős száma azonban már nemcsak a frissen érettségizők közül kerül ki. Jelentősen nőtt azok száma, akik korábban nem terveztek egyetemi vagy főiskolai tanulmányokat, illetve a felvételi követelmények miatt eddig még nem jutottak be egyetlen felsőoktatási intézménybe sem.

A bejutási esélyek növekedése, növelése a piac igényeit próbálja kiszolgálni, másfelől - most már nem csak hosszútávon - a felsőoktatás tömegessé válását indukálja.

A kérdés az, hogy a munkaerőpiacon ez a fajta, tömegesedés, hogyan fog lecsapódni, képesek lesznek a végzettek sikeresen elhelyezkedni.

Szintén érdekesnek látszik a kormányzat szándéka, az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzés fejlesztésének, népszerűsítésének támogatása. Ez a képzés gyakorlatilag sok esetben kiváltja a már jól bevált középiskolai technikumi modellt, és ezért a hallgatók nagy része ezt nem is fogadja el "rendes" felsőoktatási szereplőként. Ennek alátámasztásául szolgál, hogy az idei felvételi keretszámok alapján a meghirdetett 4 ezer helyre csupán 1600 jelentkeztek.

Folyamatosan növekszik viszont a második, harmadik diploma megszerzésére törekvő felvételizők száma, az idén a felsőfokú oklevéllel rendelkező, másoddiplomás képzésre jelentkezők aránya eléri az összes jelentkező 8 %-át.

A nappali alapképzésre jelentkezők intézményi megoszlását vizsgálva, továbbra is elmondható, hogy a klasszikus tudományegyetemek nem vesztettek a népszerűségükből:

1. tábla Nappali alapképzésre jelentkezők intézményi megoszlása

Intézmény

A jelentkezők száma

Eötvös Lóránd Tudományegyetem

11428

Budapesti Gazdasági Főiskola

5687

Szegedi Tudományegyetem

5561

Pécsi Tudományegyetem

5278

Debreceni Tudományegyetem

5271

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

4476

Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem

4128

Meglepőnek tűnik a Budapesti Gazdasági Főiskola jó eredménye, azonban, ha megvizsgáljuk a nappali alapképzésre beadott jelentkezések legnépszerűbb szakjait, akkor már érthető a helyzet. A nappali alapképzésre első helyen jelentkezők szakválasztása alapján a közgazdász, jogász, informatikus szerepel kiemelt helyen. A gazdasági szakokon és a jogi képzésen egyébként minden intézményben túljelentkezés van képzési formától függetlenül.

A HÖOK megbízásából a 2000-es évben készített felmérés érdekes eredményeket mutat az első generációs értelmiségi számokkal kapcsolatban. A felsőoktatási rendszerbe első generációs értelmiségiként a hallgatók mintegy 44 százaléka került be, ami azonban képzési csoportokként meglehetős eltéréseket mutat. Továbbra is meglehetősen zártnak mutatkoznak az orvosi, a jogi és a gazdasági területek, ezeken a képzési területeken csak egyharmados az arányt, még a kevésbé piacképes szakmáknál 50 százalékos részt képviselnek az első generációs értelmiségiek.

A felvételi szokások, és választások adatainak összegzésénél kijelenthetjük, hogy a felvételi létszám újabb, egy év alatt bekövetkezett rohamos növekedésével egyidejűleg a hallgatók intézmény, illetve képzési szak szerinti választásai nem alakultak át, és még valószínűleg éveket kell várnunk arra is, hogy a jelentkezők - a szülői háttértől függetlenül - közel egyenlő esélyekkel pályázhassanak bármelyik felsőoktatási intézménybe.

A következő fejezetek röviden be fogják mutatni, az egyetemista, főiskolás korosztály élethelyzetét, és szociális lehetőségeit, a fent említett rohamosan növekvő hallgatói létszám tükrében.

A felsőoktatás néhány minőségi mérőszámának változása

A két esztendővel ezelőtt lezajlott integráció, a számos konfliktus helyzet ellenére, összességében, úgy tűnik, hogy pozitív változásokat hozott a magyar felsőoktatás számára. Az intézmények száma csaknem harmadára csökkent, azonban a valódi eredményekről, és változásokról csak évek múlva adhatunk számot.

Meglepő adat lehet a felsőoktatási szakok számának - az integráció befejeződése után is - folyamatos növekedése, amely mára majdnem eléri a hatszázat. Szintén meglepő adat lehet az egy oktatóra jutó hallgatók számának alakulása a 90-es évek elejétől napjainkig. 1990-ben négy hallgató jutott egy tanárra, 1995/96-ban ez 7-re, majd 1999/2000-re pedig 8-ra módosult. Több mint furcsának tűnhet, a Magyar Köztársaság Kormánya és a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank (Világbank) között 1998. március 4-én megkötött szerződés, amely többek között irányelveket fogalmaz meg az oktatói/hallgatói arányszám változtatására, melynek értelmében 2003 végéig 13 hallgatóra kell egy oktatónak jutnia. (Néhány OECD-ország arányszáma: Görögország 26,3; Hollandia 18,7; Spanyolország 17,2; Egyesült Királyság 17,7;) Remélhetőleg a Magyar Kormány a Világbanki szerződés felmondásával együtt továbbá nem tekinti célnak a felsőoktatás ilyen irányú tömegessé válását, hiszen az ország sikerágazatát jelentő magyar felsőoktatás számára ez tragikus következményekkel járhat.

Szintén figyelmeztető jel lehet a magyar felsőoktatás vezetőinek, az oktatók számának csökkenése, mely éppen a fiatal oktatók között számottevő. Tulajdonképpen egy űr kezd kialakulni a doktoranduszok és a docensek, egyetemi tanárok között. A felsőoktatásnak szüksége van mielőbbi vérfrissítésre, amelynek bázisa a végzett doktoranduszok lehetnek, azonban ehhez, mind a doktoranduszi ösztöndíjak, mind a kezdő tanársegédi, adjuntusi fizetéseket jelentősen emelni kell.

A HÖOK fontosnak érzi, hogy a magyar felsőoktatásban szakmailag felkészült oktatók képezzék a jövő magyar értelmiségét, és ennek egyik fontos lépcsője lehet a fiatal kutatók, oktatók anyagi elismertsége.

A minőségi oktatást és tudást megemlítve nem mehetünk el szó nélkül, a hallgatók idegen nyelv ismerete, tudása mellett. A munkaerőpiacon alapvető követelmény egy vagy több nyelv legalább beszéd szintű ismerete.

Ennek ellenére számos végzés előtt álló egyetemi hallgató küszködik a diplomához szükséges nyelvvizsga megszerzésével, ráadásul a felsőoktatási intézmények jelentős része jelenleg nem biztosit ingyenes nyelvi képzést annak ellenére sem, hogy 1996-tól kezdve a szakok képzési követelményeiről szóló kormányrendeletek írják elő az állami nyelvvizsga megszerzését.

Az adatok azt mutatják, hogy az utolsó szervezett nyelvoktatást a középiskolában kapják meg a diákok, és aki ott nem képes megszerezni a megfelelő nyelvtudást, annak magán úton kell azt később elsajátítania.

Előre lépést és támogatást jelent, hogy az Oktatási Minisztérium ez évtől kifizeti a felsőfokú oklevél megszerzéséhez szükséges nyelvvizsgadíjakat. A jelentős előre lépés rövidtávon azonban csak középiskolai szinten várható, az állami nyelvvizsgával egyenértékű kötelező nyelvi érettségi bevezetésével.

Az EU csatlakozás közeledtével azonban előtérbe kell, hogy kerüljenek a felsőoktatásban résztvevő hallgatók számára biztosított külföldön eltöltött félév-áthallgatások. Jelenleg országos szinten a legnagyobb hallgatói mobilitást a SOCRATES program (ezen belül kiemelkedően az ERASMUS, LEONARDO programok) biztosítja. Az idei őszi szemesztertől kezdődően azonban a programot támogató Phare pénzek elmaradásával az ösztöndíjak havi összege több mint a felére csökkent, jelenleg nem éri el átlagosan a havi 200 Eurót. A magyar családok és fiatalok jelenlegi életszínvonalát ismerve elmondhatjuk, hogy a fent említett pénzből, még jelentős szülői támogatást feltételezve sem képesek a hallgatók kiutazni külföldre. Az Oktatási Minisztérium felismerte ezt a problémát és idén 100 millió forint kiegészítő támogatást nyújt az ERASMUS program számára. Az előző évekhez hasonló ösztöndíj összegek fenntartásához azonban éves szinten mintegy 400 millió forintra volna szükség. Előremutató lenne a kormányzat részéről a szaktárcák bevonása a programfinanszírozásba, illetve külön pályázati keret megnyitása a hallgatók részére.

Néhány szó újra a hallgatói juttatásokról és a Diákhitelről

A HÖOK elodázhatatlannak tartja a hallgatói előirányzat reformját. Egy jól működő ellátórendszer megteremtése hallgatói és politikai érdek is egyben. A többször is módosított 144/1996-os kormányrendelet alkalmatlan a tárgykör szabályozására. Ezt bizonyítja, hogy a legutóbbi módosítást követően a Minisztérium több oldalas "értelmezést" volt kénytelen kiadni, hogy az intézmények alkalmazni tudják. Ez a helyzet véleményünk szerint tarthatatlan.

I. Jogcímek jelenleg (a felsőoktatási intézmények többségében):

    1. Tanulmányi ösztöndíjak
    2. Állandó szociális támogatás (általában a normatíva 15%-a = 10500 Ft/fő; az átlagos támogatási összeg 2500 Ft)
    3. Rendkívüli szociális támogatás (váratlan szociális esemény bekövetkeztekor, pl.: haláleset, szülés, súlyos egészségügyi károsodás stb.; 0-25000 Ft-ig.)
    4. Lakhatási támogatás (férőhelybérlés, vásárlás, kialakítás, felújítás + készpénzes támogatás - melynek hányada intézményenként eltérő)
    5. Esély a Tanulásért Alapítvány támogatása
    6. Bursa Hungarica Ösztöndíj (havonta 0-10000 Ft-ig, a települési önkormányzatok pénzügyi helyzete alapján)
    7. Bursa Hungarica Közalapítvány (?)
    8. Jegyzettámogatás (alanyi jogon jár, általában a 7000 Ft 70%-a jut el közvetlenül a hallgatókhoz)
    9. Kollégiumok (nem kizárólag szociális jellegű juttatás)

A fentiekből is kitűnik, hogy az éves szinten megjelenő, a rendszer egészét tekintve kis összegű támogatások rendkívül szétaprózódtak, sok estben nem érik el a kívánt célt, ezért itt mindenképpen szükséges a rendszer egyszerűsítése, átalakítása.

A Diákhitel rendszer bevezetésével kapcsolatos kommunikációban a HÖOK mindvégig óva intett, a hallgatói juttatási rendszer és a Diákhitel összekapcsolásától. A HÖOK támogatta és támogatja továbbra is a Diákhitel bevezetését, de - mint már ezt annyiszor leírtuk és jeleztük - a Diákhitel rendszer bevezetése nem jelentheti a hallgatói juttatási rendszer elsorvasztását, a támogatási rendszer fejlesztésének elmulasztását. Úgy gondoljuk, hogy a Diákhitel nem tekinthető hallgatói juttatási forrásnak, hanem egy olyan kedvező feltételű és kamatozású hitelnek, amely megteremti a szociálisan hátrányos helyzetű hallgatók bekerülésének és bennmaradásának lehetőségét a felsőoktatásban. Továbbá azzal is tisztában kell lennünk, hogy a Diákhitel és a jelenlegi hallgatói juttatások együttes összege továbbra sem éri el a havi megélhetéshez szükséges szintet.

A HÖOK álláspontja szerint, figyelembe véve a jelenlegi hallgatói juttatásokat (Hallgatói normatíva, Esély a Tanulásra, Lakhatási Támogatás) a diákhitel és a hallgatói támogatások együttes összege sem éri el a megélhetéshez szükséges szintet. Tájékoztatásul, a hallgatók jövedelmének csak mindössze 30%-a származik a hallgatói ellátó rendszerből, 50%-a szülői támogatás, a fennmaradó rész pedig egyéb forrásból (munkavállalás, ösztöndíjak) kerül ki, vagyis, ha feltételezzük, hogy a diákhitel megjelenése kiváltja a szülői támogatást, a hallgatónak akkor is kell munkát végeznie a tanulása finanszírozása érdekében. A fentiekből következik, hogy a hallgatói juttatási rendszer fejlesztése elsődleges prioritásként kell, hogy megjelenjen a felsőoktatás-fejlesztési programokban.

4. Ifjú Vesebetegek, Transzplantáltak és Barátaik Egyesület

I. Az egyesület múltja

Az IVBE 1994-ben alakult meg vesebeteg gyerekek szüleinek kezdeményezésére azzal a céllal, hogy elősegítse a betegek gyógyulását, felépülését és rehabilitációját. A taglétszám folyamatosan növekedett, 1994-ben 40 tagunk volt, ma már csaknem 100-an vagyunk. Az egyesület jogi személy, közhasznú szervezet.

Az elmúlt években az egyesület tevékenysége az alábbi területekre terjed ki:

  1. Képviseltettük magunkat szinte minden fórumon (Transzplantációs fórumok, vese-napok, Transzplantációs Klinikai nyílt-napok, sajtótájékoztatók, küldött-, illetve közgyűlések), ahol lehetőség adódott az érdekképviseletre. Tagjai vagyunk a Vesebetegek Egyesületei Országos Szövetségének és a Magyar Szervátültetettek Országos Sport, Kulturális és Érdekvédelmi Szövetségének. Az említett szervezetekkel, továbbá az MTSE-vel egyre szorosabbra fűztük kapcsolatainkat, kölcsönösen részt vettünk egymás programjain, rendezvényein. Kapcsolatokat teremtettünk különböző betegszervezetekkel és gyógyító intézményekkel (Transzplantációs Klinikák, SOTE I. számú Gyermekklinika, Szegedi Orvostudományi Egyetem Gyermek művese-osztálya stb.). Erőfeszítéseink eredményeként segíteni tudtuk a vesebeteg gyerekek transzplantációs várólistára való felkerülését, gyógyszerekkel, orvosi eszközökkel való ellátását.
  2. Támogattuk tagjaink továbbtanulását, tanfolyamokon, továbbképzéseken való részvételüket.
  3. Egyesületi tagságunk, pártoló tagjaink és a családtagok számár sport, kulturális és szabadidős programokat szerveztünk, továbbá megteremtettük annak a lehetőségét, hogy tagjaink részt vegyenek a társszervezetek által meghirdetett rendezvényeken, így például: az 1997-ben Sydneyben, az 1999-ben Budapesten megrendezett Transzplantáltak Világjátékain, s a 2000 októberében megrendezett Athéni Európa-bajnokságon. 2000 nyarán egyesületünk rendezte meg a Balatonfövenyesi Nemzetközi Teniszversenyt és edzőtábort, melynek több mint 40 résztvevője volt. Tagjaink, sportolóink számára tenisz, asztalitenisz, tollaslabda, úszás és atlétikaedzések állnak rendelkezésére. Színház-, koncert-, múzeumlátogatásokat, kirándulásokat és egyéb szabadidős programokat szerveztünk.

Tevékenységünk, programjaink, szervezési feladataink finanszírozása tekintetében biztosan támaszkodhatunk a Magyar Szervátültetettek Szövetségének normatív támogatására (az összbevételek 10%-a), a pályázati és alapítványi juttatásokra (15%) és a tagdíjbevételekre (5%9 mint előrelátható, tervezhető bevételi forrásokra. Szponzoraink, támogatóink 35%-ban járultak hozzá költségvetésünkhöz, SZJA 1%-ból mintegy 25% folyt be, egyéb forrásokból 10% állt rendelkezésünkre (1999. évi adatok alapján).

Bevételeink alakulása

 

1998. év

1999. év

2000. év

 

ezer Ft

ezer Ft

ezer Ft

Normatív támogatás

140

90

110

Tagdíjak

20

32

34

Pályázatok

50

175

300

SZJA 1%-a

30

192

588

Szponzorok, támogatók

100

250

600

Egyéb

20

-----

140

Az adatokból kitűnik, hogy bevételeinknek csak mintegy az egyharmada származik olyan forrásból, amelyre évről évre biztosan számíthatunk.

Kiadásaink alakulása

 

1998. év

1999. év

2000. év

 

ezer Ft

ezer Ft

ezer Ft

Eszközök

20

50

100

Tanfolyamok

30

17

140

Saját programok

30

40

450

Társszervezetek programjai

 

50

40

290

 

 

 

Reprezentációs költségek

20

33

77

Színház- és múzeumlátogatások

15

19

50

Működési költségek

160

256

500

A működési költségek viszonylagosan magas hányada (30%) a hiányzó források biztosítása érdekében kifejtett szervező tevékenységgel (szponzorokkal, támogatókkal való kapcsolatfelvétel, kapcsolattartás, levelezés stb.) hozható összefüggésbe.

Tapasztalataink szerint egyre nehezebb feladat a gazdasági szférából támogatókat találni. E felismerés szülte azt az elhatározást, hogy megpróbáljunk saját erőnkre támaszkodva bevételi lehetőségeket teremteni az egyesületnek. Ezzel kapcsolatos terveinkkel a III. pontban számolunk be.

II. 2001-ben megvalósítandó programok, célkitűzések, feladatok

Egyesületünk 2001-ben is folytatni kívánja mindazokat a tevékenységeket, amelyeket a korábbi években végzett, egyes területeken azonban az eddigieknél is hatékonyabban kell fellépnünk. ?gy például elsőként említenénk meg azt célzó törekvéseinket, hogy betekintést nyerhessünk a Transzplantációs Bizottság munkájába, az alakulóban lévő Hungarotranszplant működésébe, a transzplantációs várólista bizottságok tevékenységébe.

Közreműködünk egy számunkra igen fontos törvényjavaslat előkészítésében, a vese várólistára való felkerülés és transzplantációs esélyek megváltoztatását szabályozná, egy, az eddiginél reálisabb, a hosszabb ideje kezelt betegek érdekeit jobban figyelembe vevő rendeletmódosítással.

Szeretnénk elérni, hogy bekerüljünk a MTV, illetve a Magyar Rádió civil kuratóriumai közé, hogy a tájékoztatás terén is megfelelően képviselhessük betegtársaink érdekeit.

Bővíteni kívánjuk tagjaink részvételét a különböző szakmai tanfolyamokon és továbbképzéseken. Előrelépést tervezünk a beteg gyermekek orvosi stb. eszközökkel való ellátásában.

Sport, kulturális és szabadidős programunk is bővül ebben az évben: legnagyobb kihívást a Transzplantáltak XIII. Világjátékára való kiutazás (3 fő), tovább a Fövenyesi (1 hetes) tenisz edzőtábor, illetve verseny megrendezése jelenti, e két rendezvény jelenlegi lehetőségeinket meghaladó költségeinek előteremtésére minden erőfeszítést megteszünk. A várható kiadásaink az év végéig elérhetik vagy meg is haladhatják az 5,5 millió Ft-ot, feltéve, hogy mindezek forrását biztosítani tudjuk.

A biztosan tervezhető bevételek tervezett költségvetésünkre csak mintegy (30%-át) hányadát fedezik (lásd: IV. rész).

III. Saját bevételi forrás megteremtésére irányuló erőfeszítések: az Új Én Újságom című képes gyermeklap

Egyesületünk 2000 decemberétől kiadja az Új Én Újságom című képes gyermekújságot. Az eredeti lap Én Újságom elnevezéssel keresztény szellemiségű, polgári értékrendet képviselő újság volt, melyet az 1920-as években Pósa Lajos alapított. Az új lapban meg kívánjuk őrizni az Én Újságom szellemiségét, értékeit, de a mai kor igényei szerint új rovatokkal bővítjük a lap témaköreit (számítógép sarok, sport pályázatok stb.). Újságunk elindulásának első örömteli mozzanata volt az, hogy egy nagyon kedves, azóta is nagy becsben tartott üdvözlőlapot kaptunk Orbán Viktor miniszterelnök úrtól és családjától.

Egyszeri 400.000 Ft-os támogatást nyújtott a lapnak a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma. A gyermekújságot megrendelte az Országos Szabó Ervin Könyvtár, és bemutathattuk a televízióban is.

Az újság terjesztésére a Lapker Rt-vel kötöttünk szerződést. A Lapker Rt. kötelezettségeit nem teljesítette, s az első számból átadott 4000 darab újságból mindössze 362-értékesített. A lap terjesztését a második számtól kezdődően a saját magunk által szervezett és működtetett terjesztő hálózattal kívánjuk megoldani, munkát és kereseti lehetőséget teremtve tagjaink számára. A terjesztő hálózat kiépítése folyamatban van. Év végére szeretnénk elérni, hogy újságunkat - és esetleg más kiadványokat is - az ország minden részébe el tudjuk juttatni. Erőfeszítéseket teszünk annak érdekében, hogy megrendeléseket szerezzünk kiadványok, szóróanyagok terjesztésére.

Szakértői elemzések szerint az újság piaci bevezetésére két, de inkább három negyedéves időszakkal kell számolni, ami azt jeleni, hogy nyereségre nagy valószínűséggel csak október közepétől számíthatunk. A lap előállítása havonta mintegy 250-300 ezer Ft-ba kerül, melynek fedezetét pályázatokból, támogatásból és hirdetési felületek értékesítéséből kívánjuk előteremteni. Ez utóbbi területen - úgy érezzük - mindenképpen segítségre szorulnánk.

IV. Az egyesület 2001-re tervezett gazdálkodása

Az egyesület tevékenységének tervezett bővülésével kiadásaink az előző évhez képest jelenősen emelkedhetnek.

Kiadások

ezer Ft

Egészségügyi eszközök

150

Tanfolyamok

300

Sportszerek

150

Magyarországi programok, rendezvények

500

Balatonfövenyesi tábor

700

XIII. Világjáték (Kobe)

900

Új Én újságom című gyermekújság kiadása

1700

Működési költségek

1600

Összesen 5700

A kiadások fedezetére az alábbi forrásokat vehetjük figyelembe

Biztos forrásból rendelkezésre álló bevételek

ezer Ft

Tagdíjak

24

Normatív támogatás

110

Wesselényi Miklós Közalapítvány

150

NKÖM támogatás

400

Szponzori támogatás

25

Egyéb lehetőségek a bevételi oldal növelésére

ezer Ft

Pályázatok

1000

Támogatók

700 (2000. évi adatok alapján)

SZJA 1%

600 (2000. évi adatok alapján)

Újság bevétele későbbi időpontra tehető

5. Magyarországi Evangélikus Egyház

A Magyarországi Evangélikus Egyház Ifjúsági Bizottsága (1085 Budapest, ?llői út 24., (1)-429-2037, http://church.lutheran.hu/ifjusag), a 3. legnagyobb történelmi egyház, a Magyarországi Evangélikus Egyház ifjúsági munkáját segítő szervezet.

Céljai között szerepel az evangélikus egyházhoz tartozó családokban élő fiatalok részére szervezett egyházi programok támogatása, országos szintű koordinálása. Ernyőszervezetként az ifjúsági munka szinte minden területén megjelenik, az evangélikus fiatalok részére központi programokat, képzéseket szervez, illetve támogatja a gyülekezeti ifjúsági munkát (pályázatokkal és szakmai anyagokkal).

A Magyarországi Evangélikus Egyházban 1992-ben nyert újra hivatalos formát az ifjúsági munka. A nyolcvanas évek eleje óta induló kezdeményezéseknek köszönhetően jöhetett létre az Ifjúsági Bizottság. Tagjai az egész országból - a 3 evangélikus egyházkerületből, választott képviselők útján - képviselik a különböző régiók érdekeit, és együttesen igyekeznek a központi ifjúsági munka arculatát, gyakorlati megvalósítását meghatározni.

Az Ifjúsági Bizottság kiemelt programjai a 2000. évben:

  1. Az Ifjúsági Bizottság 2 évente Országos Evangélikus Ifjúsági Találkozót tart. 2000-ben, 1996 és 1998 után, 3. alkalommal szervezte meg a rendezvényt. A 4 napos fesztivál célja, az evangélikus fiatalok szervezett formában történő találkozásának biztosítása.
  2. Az Ifjúsági Bizottság minden évben megrendezi nyári országos ifjúsági konferenciáit. 2000-ben összesen 27 ifjúsági konferenciára, táborra került sor. A konferenciákra az ország egész területéről várják a jelentkezéseket. A konferenciák tematikus formában dolgozzák fel a korosztály kérdéseit: előadások, csoportmunka, megbeszélések segítségével igyekeznek elérni a fiatalokat, és a keresztény üzenetet élővé, felhasználhatóvá tenni számukra.
  3. Az Ifjúsági Bizottság minden ősszel megrendezi a nyári táborok résztvevőinek találkozóját. A Tábortalálkozó lehetőséget ad a nyári kapcsolatok, ismeretségek év közbeni felújítására, folytatására.
  4. Minden évben több száz példányban kiadja az Ifjúsági Munkaprogramját. A könyv értékes segédanyag a gyülekezeti ifjúsági munkában, összegyűjtött anyagai révén igyekszik mind pedagógiai, mind egyéb ötletekkel a gyülekezeti ifjúsági munkásokat szolgálni.
  5. Az Ifjúsági Bizottság évente több országos pályázatot ír ki evangélikus fiatalok számára a legkülönbözőbb témákban (pl. fotó, kézműves, rajz, ének, stb.).

Az Ifjúsági Bizottság részt vesz az ökumenikus ifjúsági munkában, egyik alapítója az Ökumenikus Ifjúsági Irodának (ÖKI). Az ökumenikus ifjúsági munka keretében 2000. októberében résztvevője és szervezője volt a Keresztyén Ifjúsági Találkozónak (KIT), valamint a 2000. novemberében rendezett Ökumenikus Ifjúsági Vezetői Találkozónak. Az Ifjúsági Bizottság aktív kapcsolatot tart a Katolikus Egyház, valamint a Református Egyház Ifjúsági Bizottságaival.

A Magyarországi Evangélikus Egyház Ifjúsági Bizottsága, az Ifjúsági és Sportminisztériummal 2000. május 25-én "Együttműködési megállapodást" kötött. Ennek keretében a Minisztérium támogatta a Bizottság alábbi programjait:

  1. az Országos Evangélikus Ifjúsági Konferenciákat
  2. az Ifjúsági Munkaprogramfüzetet
  3. részvételét a PEPSI-Szigeten, a Közös Pont elnevezésű, keresztyén (ökumenikus) sátorban
  4. az Országos Evangélikus Gyermeknap programjait

Az Ifjúsági Bizottság 2000-ben képviselői útján résztvett a Nemzeti Ifjúsági Tanács valamint az ifjúsági törvény előkészítésében. A munka során képviseli a Magyarországi Evangélikus Egyház ifjúsági egyesületeit és csoportjait.

Fontosnak tartjuk az ifjúság életlehetőségei szélesítése érdekében hozott kormányzati intézkedéseket: az ifjúságkutatás, a családpolitika valamint a demográfiai csökkenés megállítása terén elért eredményeket. Üdvözöljük a kezdeményezést, hogy a történelmi egyházak ifjúsági szervezeteként, az országban a legkiterjedtebb ifjúsági munkát végezve, résztvehetünk és javaslatainkkal hozzájárulhatunk az ifjúságpolitika alakításához.

6. Magyar Katolikus Egyház

A gyermekek és fiatalok helyzete Magyarországon a Magyar Katolikus Egyház nézőpontjából

1. "A 15-29 éves korosztály háromötöde vallásosnak tekinti magát." - olvasható az Ifjúság 2000Ó kutatás gyorsjelentésében. A több minisztérium - ifjúsági, oktatási, gazdasági, külügyi és kulturális - támogatásával végzett felmérés során az érintett korosztályból csaknem ezer fiatalt kérdeztek meg arról, miként látják életlehetőségeiket. A jelentésből kiderül: a fiatalok egytizede vallotta magát az egyház tanítása szerint vallásosnak, és majdnem minden második fiatal úgy nyilatkozott, hogy a maga módján vallásos. A megkérdezett fiatalok több mint egyharmada saját bevallása szerint vallásos nevelésben részesült. A fiatalok kétharmada katolikus.

2. A magyarországi katolikus ifjúság a 4 érsekség 13 egyházmegyéjében él.

A katolikus közösségek és a szerzetesrendek

50 óvodát,

96 általános iskolát,

50 gimnáziumot,

19 szakképző intézetet,

6 egyetemet ill. főiskolát,

6 alapfokú művészeti oktatási intézményt,

1 napközi otthont

61 kollégiumot tartanak fenn az országban.

Az intézmények száma folyamatosan növekszik.

A rendszerváltozás évei óta a vallásos ifjúság lehetőségeinek köre kiszélesedett. A hitoktatás megszervezése, a mind nagyobb számú hittanár képzése és a hitélet színesedése komoly erőforrást jelent a katolikus egyház életében.

A hitoktatás szerkezete a korábbi politikai berendezkedéshez képest megváltozott. 1950 és 1989 között a plébániai hitoktatás mellett csupán 8 katolikus gimnáziumban folyt intézményes módon katolikus oktatói-nevelő munka. A plébániai keretek mellett a legtöbb alsó fokú oktatási intézményben folyik hitoktatás. Az igények és az érdeklődés jelentős területi eltéréseket mutatnak. A szervezett hitoktatás mellett jelentős tevékenységet fejtenek ki a lelkiségi mozgalmak. Ezek közül a legjelentősebbek a Regnum Marianum, a Focolare, a Neokatekumenátus, a Karizmatikus Megújulás, a Ciele és a Magyar Cserkészszövetség. Nemzetközi kapcsolataik mellett erős kötődésük van a magyar kultúrához. Az elmúlt évtizedek alatt működő szerzetesrendek mellett számos rend indította meg fiatalok között is a szolgálatát. A bővülő egyházi iskolarendszerből is széles körűen vették ki részüket. Az ifjúság körében dolgozó lelkipásztorok mellett számos civil munkatárs is részt vesz.

3. A vallásos nevelés alapjait a család és a közösségi létforma jelenti. A Magyar Katolikus Püspöki Kar családreferens püspöke tevékenységével jó érzékkel tapint rá a létező problémára: a család, mint a társadalom alapsejtje agonizál. Évtizedek óta folyamatosan csökken a gyermekvállalási kedv, aminek a drasztikus népességfogyás a következménye. A "Boldogabb családokért" című püspökkari körlevél határozottan áll ki a családok érdekében az örök emberi értékek mellett. A kormányzat "családközpontú" politikai és gazdasági koncepciója alkalmas megvalósítási kerete lehet a méltó emberi értékek megvalósításának.

A katolikus egyház intézményes módon foglalkozik az ifjúság lelkipásztori ellátásával. A Magyar Katolikus Püspöki Kar Ifjúsági Bizottsága koordinálja a munkát. A bizottság elnöke egy a Püspöki Kar által megbízott püspök, tagjai az egyházmegyei ifjúsági referensek, az Országos Vezetőképző igazgatója, valamint a Katolikus Ifjúsági Mozgalom elnöke. A katolikus ifjúsági szervezetek közül kiemelendők: a Katolikus Ifjúsági Mozgalom, a Katolikus Egyetemisták és Főiskolások Egyesülete, Faludi Ferenc Akadémia, Katolikus Ifjúsági és Felnőttképzési Szövetség. Ifjúsági szervezetek - elsőként a Katolikus Ifjúsági Mozgalom - vállalkoztak arra, hogy az elszigetelt kezdeményezéseket összefogják, hogy a katolikus fiatalokat országos szinten mozgassák meg, és hogy évenkénti rendszeres programokon vegyenek részt találkozóktól szentmisékig, táboroktól zarándoklatokig.

A magyarországi katolikus gyermekek és fiatalok helyzetében egyenetlenségek tapasztalhatók. A főváros katolikus hívői között található a legtöbb közösség, helyenként százfősnél is nagyobb hittancsoportokkal és négy-öt fős kisközösségekkel.

Az aránytalan méretűre növekedett Budapest - az ország lakosságának egyötödével - és a városok fiatalsága van leginkább kitéve az érték nélküli világ romboló hatásának.. A folyamatosan hullámzó gazdasági feltételek mellett állandósult a családok megtartó képességének lazulása. A fogyasztói életmódra bíztató kultúra gyengíti az összetartó erőket. Hiányos a kultúra, a hagyományok átörökítésének bevett rendszere. Az iskolák is gyakran válnak a versenyhelyzet piaci szereplőivé. Ezzel leértékelődik az oktatásnak és a nevelésnek az egyént és a közösséget formáló szerepe. A pusztán piaci alapokon álló, öncélúvá vált szórakozás és szórakoztatás gyakran válik a személyiséget rongáló és a közösségektől elidegenítő tényezővé a fiatalok életében.

Elsősorban a városi oktatási intézményekben jelent meg a kábítószer fogyasztás. A felvilágosítás és az ismeretterjesztés, mint a megelőzés egyik formája csak a rendezett családi és közösségi élettel érhet el hatékonyságot.

4. A pluralista társadalom keretei között a szolidaritás, a család, a korosztályi közösségek léte, az értékközvetítő referenciacsoportok és az egyéni életükben hiteles személyiségekkel való találkozások mutatnak a jövőben is élhető életutak felé.

7. Magyarországi Református Egyház

A Magyarországi Református Egyház a gyermekek és az ifjúság helyzetéről

A Magyarországi Református Egyház 4 egyházkerülete és 27 egyházmegyéje 16 óvodát, 40 általános iskolát, 4 zene- illetve művészeti iskolát, 25 középiskolát és egy egyetemet tart fenn az országban. Mint iskolafenntartó tehát jelentős szerepet vállal a jövő nemzedékének felnevelésében. Oktatási intézményeink valóban arra törekednek, hogy átfogó, keresztyén szellemiségű, tehát életre felkészítő és értékeket elmélyítő nevelést biztosítsanak a diákoknak. Erre annál is inkább szükség van, hogy a végtelennek látszó új lehetőségek közepette az ifjúságnak hiányoznak a kapaszkodópontok, azok az alapvető értékek, amelyek segíthetnék őket a tájékozódásban, a felelős személyiséggé válásban. A sokféle értéket felmutató világban van a legnagyobb szükség bizalmat gerjesztő, példaértékű emberekre, tanárokra, lelkészekre, akik elébe mennek annak az ugyancsak tapasztalható vágynak, amivel a fiatalok az értékállót, a maradandót keresik. Ezt a kapcsolatot a fiatalokkal nem biztosíthatják csupán oktatási intézményeink. Nem pótolhatják az iskolák a családi nevelést. Éppen ezért az egyház ifjúsági munkájának a családmisszióban kell kezdetét vennie, a családnak mint a közösségi élet legfontosabb és egyszersmind legtitokzatosabb sejtjének értékét felmutatnia, a fiatalokat pedig a családi életre előkészítenie, nevelnie. A gyermekvállalási, házasságkötési és válási negatív statisztikák által feltárt helyzeten csupán szociális intézkedésekkel nem lehet segíteni. Az egyház feladatai között tartja számon, hogy katechetikai szolgálata mellett életvezetési tanácsokkal is ellássa a vele kapcsolatba kerülő fiatalokat. Már a gyülekezeti ifjúsági és gyermek csoportok vezetőit is az a meggyőződés vezeti, hogy a hitre vezetés egyben életre vezetés is. A vasárnapi iskolák, gyermek-istentiszteletek, konfirmációi alkalmak és gyülekezeti kirándulások az együttlét örömével nevelnek közösségre, nyitottságra, mások iránti felelősségre, szemben a minket körülvevő, alapvető életeszménnyé lett önzéssel és felelőtlenséggel. Befogadó és nyitott gyülekezeti közösségeink "lelki otthonként" szolgálhatnak az egyre növekvő individualizmus és teljesítménykényszer hatására elbizonytalanodó fiatalok számára. Ezt a szolgálatot végzik küldetésszerűen ifjúsági egyesületeink sokszínű és ötletes módszerekkel, táborokban és találkozókon. Az ifjúsági misszió kiemelt helyei az egyetemi gyülekezetek, amelyekben az egyház párbeszédre való készsége ölt testet. A helyi kezdeményezéseket az egyházmegyei ifjúsági referensek és ifjúsági lelkészek, az egyházkerületi ifjúsági referensek fogják egybe és segítik. Alulról építkezve lehetőségünk van valóban megismerni, és nem csak statisztikákból, jelentésekből megtanulni a gyerekek és ifjak helyzetét, az őket foglalkoztató kérdéseket, gondjaikat.

Örvendetes tény, hogy 1998 óta központi kérdéssé lett a gyermekek és az ifjúság helyzete hazánkban, és egyházunk is egy különálló ifjúsági missziót hozott létre zsinati (azaz legfelsőbb szinten) is. Feladatunkat küldetésünknél fogva végezzük, tudva, hogy munkánk eredménye nem mérhető azonnal. Célunk pedig az, hogy a gyermekek és ifjak segítése, hitre és tartalmas életre nevelése ne csak szavakban, hanem tettekben is megjelenjen. Erre pedig az egyháznak minden esélye megvan, ha a fiatalokra nem csupán mint a jövő zálogára tekint, hanem féltő szeretettel személyesen szólítja meg őket.

8. Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége

a) Családi életciklus: generációk, párkapcsolatok, gyermekvállalás

Demográfiai alapadatok

1. tábla A vakok személyi járadékában részesül

Korcsoport

Létszám

10 alatt

465 fő

10 és 14 között

490 fő

15 és 19 között

507 fő

20 és 24 között

764 fő

25 és 29 között

738 fő

30 és 34 között

792 fő

35 és 39 között

892 fő

40 és 44 között

1267 fő

45 és 49 között

2014 fő

50 és 54 között

2353 fő

55 és 59 között

2788 fő

60 és 64 között

3429 fő

65 és 69 között

4462 fő

70 és 74 között

5343 fő

75 és 79 között

6251 fő

80 felett

11840 fő

Összesen

44.395 fő

Ebből az MVGYOSZ taglétszáma összesen

20709 fő

Területi megoszlás

2. tábla a tagság százalékos megoszlása megyék szerint - 2000

Társadalmi változások - változó ifjúsági pozíciók

Ahogyan a fenti számadatokból is látható, a szövetség taglétszámához képest a 30 év alatti látássérültek százalékos aránya meglehetősen alacsony. Szervezetünk mégis nagyon lényegesnek tartja a szóban forgó korosztállyal való kiemelt foglalkozást. Ez az a csoport, amely előreláthatólag egész életét ebben az állapotban kénytelen eltölteni. Mindazonáltal, a szövetség tevékenysége elsősorban érdekvédelmi ill. szolgáltató jellegű, ezért ilyen jellegű adatokat nem tudunk nyomon követni.

b) Egészségi helyzet - életmód

Egészségi helyzet

Ez esetben is elsősorban tendenciákat ismerünk, pontos adataink azonban nincsenek. A felnövekvő generációnál ilyen világosan felismerhető tendencia az, hogy évről-évre több halmozottan sérült gyerek kerül az általános iskolákba.

A 2000-2001-es tanévben például 180 vak és 20 halmozottan sérült diák oktatása folyt a Vakok Általános iskolájában.

Sport

Országszerte 3 megyében működik sport szakosztály:

Borsod-Abaúj-Zemplén megye:

1 szakosztály

46 fő

Budapest-Pest megye:

1 szakosztály

231 fő

Győr-Moson-Sopron megye:

1 szakosztály

16 fő

Tolna megye:

 

8 fő

Veszprém megye:

 

1 fő

A sportolóknak kb. 40%-a 30 év alatti.

A szövetség az egészséges életmódra való törekvést, ezenkívül egy kondicionáló terem üzemeltetésével tudja támogatni.

Képzés: tudástőke, társadalmi mobilitás, személyes élettervek

Oktatási alapadatok, alaphelyzet (iskolaválasztás, iskolatípusok, iskolai végzettség)

Ha a látássérült diák az általános iskola 8. osztályának elvégzése után úgy dönt, hogy továbbtanul, minden esetben integráltan kell folytatnia középiskolai tanulmányaikat. A 2000-2001-es tanévben kb. 160 tagunk járt gimnáziumba, ill. számítástechnikai szakközépiskolába. Tanulmányaikat hangos- és számítógépes tankönyvek biztosításával támogatjuk. Felsőoktatásban kb. 75 látássérült vett részt; legtöbben jogi egyetemet, szociális munkás szakot választanak, de jellemző még a bölcsészkarok látogatása is. Számukra félévenként tankönyvtámogatást adunk.

Mobilitás (területek, rétegek között)

A munkaképes, aktívkorban lévő látássérültekre nem jellemző sem a rétegek, sem a területek közötti mozgás. Leggyakrabban fiatalon szereznek diplomát, vagy szakmát, amellyel aztán életük során érvényesülni próbálnak. Időnként előfordul, éppen a számunkra lényeges fiatal korosztályban, hogy középiskolás tanulóink először a biztonság kedvéért megszerzik a masszőri oklevelet, majd a fizikai munka helyett, értelmiségi pályával próbálkoznak, ezért egyetemre jelentkeznek. A területi mobilitás még ennyire sem meghatározó; a család, az iskola, vagy a munkahely közelében igyekszik a vak fiatal otthont teremteni, és az ismert környezetet nem szívesen változtatja.

Munkaerőpiacon hasznosuló tudás, képességek (nyelvek, informatika)

A vak fiatalok az általános iskola keretei között megfelelő számítástechnikai alapképzést kapnak ahhoz, hogy egyrészt saját erőből, másrészt a szövetség által szervezett tanfolyamok segítségével ezt felhasználói szinten hasznosítani tudják (tanulás, vagy munkába állás során, ill. magánéletben a kommunikáció és az információhoz jutás esetén). Elmondhatjuk, ha ma egy vak fiatal számítógépet akar használni, van lehetősége, hogy megtanulja ennek módját. A nyelvtanulás területén azonban lényegesen nagyobb a lemaradás. Középiskolásainknak maximum 5%-a szerez bármilyen fokozatú nyelvvizsgát érettségiig. Szövetségünk azonban ezt a hiánypótlást nem tudja teljességében felvállalni, mindössze peremnyelvtanfolyamok indítására adottak a megfelelő körülmények.

Az iskola és a képzettség szerepe a személyes élettervekben

A továbbtanulás és a személyes életterv kölcsönösen összefügg a vak fiatalok esetében. A hosszú és a rövidtávú tervezés során egyaránt föl kell ismerniük korlátaikat, ugyanakkor meg kell ragadniuk minden lehetőséget. A kisszámú szakma és továbbtanulási szakág alapvetően determinálja személyes élettervüket, ahogyan a látássérültek által szerzett bizonyítványok, vagy diplomák sem jelentik ugyanazt a perspektívát az egyéni boldogulásban, mint az egészségesek esetén.

c) Megélhetési viszonyok: gazdasági tevékenység, anyagi erőforrások, lakhatás

Jellemző gazdasági tevékenységek

A munkaerőpiacon továbbra sem keresett, sőt általában nem is elfogadott a látássérült munkaerő. Az állandó egzisztenciális félelem aktívkorú tagtársaink nagy százalékát készteti arra, hogy rokkant nyugdíjaztassa magát. E témakörben mintavétel alapján kiadványt készítettünk, mely jelenleg nyomdai átfutás alatt van. Amint megjelenik, eljuttatunk a minisztérium számára egy példányt belőle.

Munkavállalás, munkanélküliség

A 60 év alatti tagjaink kb. 15%-a dolgozik, ennek elsődleges okait a 4.1. pontban már kifejtettük. Jellemző értelmiségi munkák:

  1. jogász vagy ügyvéd
  2. programozó vagy informatikus és
  3. tanár.

A nem értelmiségi tagok masszőrként, telefonkezelőként ill. védett munkahelyeken dolgoznak.

Lényegesnek tartjuk a védett munkahelyek fenntartását, hogy más munkahelyeken érvényesülni képtelen látássérülteknek is esélye legyen, a munkával töltött, értelmes életre, különös tekintettel a növekvő számú halmozottan sérültre.

Lakáskörülmények

Szervezetünknek nincs módjában erről pontos felmérést készíteni. Legtöbb látássérült családba integrálódik, időnként önállóan tart fenn lakást.

A tagság mindössze 5%-a él vakok számára fenntartott intézetben.

Egyéb

A négy legjelentősebb fogyatékos érdekvédelmi szervezet összefogva keres támogatást a fogyatékos fiatalok első lakáshoz jutásához.

e) Ifjúsági kultúra, értékek

Kulturális szokások, fogyasztás

A fiatal látássérültek kulturális szokásai hozzávetőleg azonosak látó társaikéval. Nyilvánvaló eltérés, hogy a vizuális jellegű szórakozásban nem vesznek részt, ill. az, hogy állapotukból következően nagy információ hiány, s ennek következtében információéhség jellemzi őket. Ezt hangos-, braille- és számítógépes könyvekkel igyekszenek pótolni. Feladatunknak tartjuk, hogy a színvonalas kultúra felé fordítsuk figyelmüket. Szervezetünk továbbá lehetőséget teremt az önmegvalósító törekvések kibontakoztatásának.

Környezettudatosság, környezetvédelem, környezeti nevelés

A látássérültek környezet tudatosságát, egyetlenegy módon, a turista szakosztály létezésén és aktív működésén mérhetjük le. A környezeti nevelést az iskolák végzik.

Vallás

Hitünk szerint, mindenkinek joga van a lelkiismereti szabadsághoz. Könyvtárainkban számos felekezet anyagaihoz férhet hozzá az érdeklődő. Egyéb adatokkal nem rendelkezünk.

e) Társadalmi problémák, deviancia, bűnözés

Társadalmi közérzet, deviancia

Az erkölcsre és fegyelemre való nevelés hatáskörünkön kívül esik, az iskolák feladatának tekintjük. Mindemellett, tisztában vagyunk azzal, hogy a látássérültség állapotának feldolgozása mindennapi feszültség, melyet minden érintett egyén a maga, egyedi módján vezet le.

f) Ifjúsági szervezetek: civilszervezetek, érdekképviselet

Közéleti érdeklődés, aktivitás, szervezeti tagság

A Vakok Szövetségében számos baráti kör, klub és szakcsoport működik önkéntes alapon. Az alacsony létszámból következően nincs régiók és korosztályok közötti megoszlás. A fiatalok számára minden évben találkozókat szervezünk. A középiskolás találkozó 4-5 napos rendezvényünk. Programját fórumok, kulturális program, sport és nem utolsó sorban egymás megismerése teszik ki. Ilyenkor nyílik módunk meghallgatni problémáikat, kívánságaikat, örömeiket és céljaikat.

Törekszünk rá, hogy különleges figyelmet fordítsunk rájuk, hiszen belőlük fog kinőni az elkövetkezendő évek vak értelmisége. Hasonlóképpen évente szervezünk felsőoktatási találkozót is. Ez rövidebb, általában két napos és formális programok, leginkább fórumok jellemzik. Ez a korcsoport már önszerveződőként is működik, évente többször gyűlik össze informális találkozókon, kirándulásokon, táborokban, egyéb baráti összejöveteleken.

Érdekképviselet

Szövetségünk külön hangsúlyt fektet az ifjúsággal való foglalkozásra, annak érdekképviseletére. Ez az egyetlen, aránylag kisszámú csoport, melynek személyes kapcsolódási pontja van szervezetünknél, az ifjúsági előadó.

Szervezeti célok, jellemző tevékenység

Az MVGYOSZ részben érdekvédelmi, részben szolgáltató szerv. Civil szervezetről lévén szó tevékenységeinket, céljainkat tagjaink maguk határozzák meg. Így van ez az ifjúság esetében is, ezért elengedhetetlen a rendszeres kapcsolattartás. A már említett különböző találkozóinkon mi csak irányvonalakat próbálhatunk adni, szükségleteiket ők fogalmazzák meg.

Finanszírozás, szervezet működési jellemzői

Egész szervezetünk működését állami támogatás, pályázatok ill. egyéni adományok teszik lehetővé. Ez vonatkozik a fiatal korosztályra is.

g) Fókuszban: Ifjúság az információ társadalomban

Számítógépek iskolákban ill. otthon

A látássérültekkel foglalkozó speciális iskolák számítógépes felszereltsége megfelelőnek mondható. Ennek köszönhetően az elmúlt években végzett diákok az iskolák elhagyásakor rendelkeznek olyan számítógépes tudással, melyre később az újabb ismereteket építhetik. Fiataljaink otthoni számítógépes felszereltsége is kielégítő. Elmondhatjuk, a különböző pályázatokon keresztül minden fiatal számítógéphez juthat, akinek erre igénye van.

Internethasználat

Az Internet használat a számítógépek számához képest, és attól eltekintve is kifejezetten ritka. Ennek oka, hogy az Internet a látássérültek által használt speciális perifériákkal és szoftverekkel nehezebben hozzáférhető, mint az egészséges emberek számára. Lényegesen nagyobb számítógépes tudást igényel a vakoktól a világháló, ennek megszerzése azonban véleményünk szerint csupán időkérdése.

Telekommunikáció (vezetékes, mobil) használata

A vakok életének szinte nélkülözhetetlen része a telefon. Pontos számadatokkal nem rendelkezünk, de tapasztalataink szerint az aktívkorú vakok 90%-a rendelkezik a vezetékes mellett mobil telefonnal is. a Telefonnal a Rászorultakért alapítvány segít kompenzálnia speciális helyzetből adódó magasabb telefonköltségeket.

Számítógépes ismeretek, informatika, felhasználói képzés

Ahogyan fentebb már elhangzott a számítástechnika alapjait az általános iskolákban szerzik meg fiatal tagjaink. Ezek kiegészítésére és fejlesztésére szövetségünk rendszeresen indít tanfolyamokat. Eddig négy témakör talált érdeklődésre:

  1. MS-DOS kezdőknek,
  2. MS-DOS haladóknak,
  3. WINDOWS alapok és
  4. Word Perfect szövegszerkesztés.

A témakörválasztás meglehetősen állapotspecifikus. Sajnálatos tény, hogy bár több és kifejezetten színvonalas WINDOWS képernyőolvasó programok is léteznek, azonban a vakok számára még mindig lényegesen könnyebben kezelhető a DOS-os felület. Gyakran a WINDOWS alatt futó programokat mintegy kiegészítésként használják csupán.

Távmunka, távtanulás

Nincs tudomásunk róla, hogy tagtársaink bármilyen formában is élvezték volna előnyeit napjainkig.

Kulturális értékek, tartalom szolgáltatás az Interneten

Szövetségünk saját honlapot tart fenn. Ezen széleskörű és naprakész információt kíván nyújtani minden korosztályt képviselő látogatójának, legyen az illető érintett vagy "pusztán" érdeklődő.

Címe: www.mvgyosz.hu

9. Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége

A mozgássérült emberek számának alakulásáról nincsenek pontos adatok. A 2001. évi népszámlálás tartalmazott erre vonatkozó, önkéntesen megválaszolandó kérdést, ennek eredménye azonban még nem ismeretes. Becslések és nemzetközi adatok szerint a fogyatékossággal élő emberek száma a teljes populáció mintegy 8-10%-ára tehető. Közülük mintegy 5-7% a mozgásfogyatékos emberek aránya. A mozgássérültségre vonatkozó demográfiai adatok alakulásában az utóbbi évtizedekben - különösen a fiatal korosztály tekintetében - változás következett be. Egyes járványos betegségek megszűnése - pl. gyermekbénulás - csökkenést eredményezett a mozgássérültség fiatal kori kialakulásánál, ugyanakkor az orvos tudomány fejlődése, a koraszülöttek túlélési arányának javulása emelkedést eredményezett a születési agykárosodásokból származó mozgássérültek számának alakulásában.

A mozgássérült fiatalok társadalmi helyzetének változására vonatkozó pozitív fejlődés csak az utóbbi néhány év kedvező jogszabályi változásainak és az érdekvédelmi szervezetek megerősödésének köszönhetően következett be. Ennek hatásai ilyen rövidtávon még csak esetenként érzékelhetők. A fogyatékosság társadalmi megítélésének megváltoztatására mi magunk, saját életünk bemutatásán keresztül is törekszünk, de a média segítségével is tapasztalható pozitív változás.

A fogyatékossággal élő emberek egészségügyi helyzetében sajnos nem következett be érzékelhető pozitív változás. Néhány területen, pl. a prevenció, vagy az állapot fenntartó rekreáció területén a lehetőségek kifejezetten rosszabbak mint a korábbi években.

Tapasztalataink szerint a szenvedély betegségek gyakorisága a fogyatékossággal élő fiatalok közt alacsonyabb az átlagosnál. Ennek feltehető oka talán az, hogy általános kiszolgáltatottság magasabbra emelte a fogyatékos emberek "tűrésküszöbét",

A fogyatékos emberek sport tevékenységének segítése az elmúlt években igen jelentős módon fejlődött. Ez a terület a korábbi években megszokottnál sokkal jelentősebb hangsúlyt kapott, amely a fogyatékos emberek társadalmi megítélésének javításában is szerepet játszik. Ezen a területen igen jelentős intézkedések történtek a tényleges esélyegyenlőség megteremtésének irányába.

Sportszövetségünk: Magyar Mozgássérültek Sportszövetsége - MMS: 1032. Budapest, San Marco u. 76.

Szövetségünk írott és virtuális rendszeres és esetei információs kiadványokkal igyekszik a pozitív társadalmi változásokat segíteni. Állandó kiadványunk: Humanitás c. lap. Megjelenik havonta 17.000 példányban, előfizethető bármely hírlapterjesztőnél. Főszerkesztő: Ignácz Bea

Belső információs kiadványunk: Mozgalmi Értesítő - megjelenik havonta 700 példányban, szerkesztő: Nagy Attila. Eseti információs könyv kiadványaink (beszerezhetők: MEOSZ 1032. San Marco u. 76.):

- Értünk Magunkért Velünk - információs kiadvány a fogyatékos emberek támogatási lehetőségeiről, a rájuk vonatkozó jogi szabályozásról, valamint az érdekükben tevékenykedő szervezetekről. Szerkesztő: Józsa Teréz. Dr. Fejes András: Testi sérültek szexualitása - hasznos tanácsokat nyújtó kiadvány fogyatékos emberek, hozzátartozóik és szakemberek részére.

- Tájkép csata közben - a MEOSZ mozgalom 20 éve. Információ szervezetünk múltjáról, jelenéről. Szerkesztő: Józsa Teréz. Videókiadványaink:

- "Madárijesztő, avagy egy polgárjogi mozgalom története"

A MEOSZ megalakulását és történetét bemutató 50 perces film - készítette: dr. Derera Mihály

- "Gördülő Világ" a MEOSZ kerekesszékes tánccsoportjának tagjait bemutató 50 perces film - Rendező: Sághy Gyula. - Kölcsönözhetők, illetve megrendelhetők a MEOSZ Központjában.

A fogyatékos emberek iskolázottsága messze az átlag alatt marad. E területen sincsenek pontos felmérések, de Szövetségünk egy korábbi reprezentatív felmérése szerint - amelynek valóságtartalma sajnos az eltelt években sem változott jelentősen - a fogyatékos emberek 7%-a rendelkezik felsőfokú, 22%-a középfokú, 32%-a szakmunkás, 34%-a alapfokú végzettséggel, míg 5 %-a nem végzett még általános iskolát sem.

A fogyatékos fiatalok iskola és pálya választását jelentősen akadályozza a képző intézmények építészeti kialakítása, a képzésben részt vevő pedagógusok előítéletei, a fogyatékos emberek tanulásához szükséges külön támogató rendszerek szinte teljes hiánya. Ez a helyzet az elmúlt években is csak a jogi szabályozás terén változott, a tényleges lehetőségek javulása azonban még csak alig érzékelhető. Saját távoktatási intézményünk: MEOSZ Oktatási Továbbképző és Távmunka Intézet 1032. Budapest, San Marco u. 76. Igazgató: Dr. Derera Mihály http: //www. hapinet.com. E mail: hapinet@elender.hu.

A fogyatékos emberek mobilitása speciális helyzetük miatt sokkal alacsonyabb az átlagosnál. Ennek leggyakoribb oka az épített környezet és a tömegközlekedés használatának akadályozottsága. Szállító szolgálatunk speciális emelős mikrobuszokkal: MEOSZ Szállító Szolgálat, 1032. Budapest, San Marco u. 76. Tel: 388-5529. Vidéken: Kaposvár, Tatabánya, Szeged, Békéscsaba, Debrecen, Vác.

A rétegre jellemző alulképzettség is egyik oka a munkaerőpiacon határozottan érzékelhető hátrányos helyzetnek. Ugyanakkor még a piackonform ismeretekkel rendelkező fogyatékos emberek elhelyzezkedését is gyakran akadályozza a munkáltatói előítélet, illetve a munkahelyek használatának építészeti, műszaki, közlekedési akadályozottsága.

Munkarehabilitációs szolgáltatások: Megyei Munkaügyi Központok Rehabilitációs Csoportjai.

A fogyatékos embernek még sokkal nagyobb szüksége van a képzettségre mint másoknak, hiszen hiányzó fizikai képességeiket csak megfelelő képzettséggel, jó felkészültséggel lennének képesek kompenzálni. E területen az alulképzettség, illetve a fogyatékosok rendelkezésére álló speciális képzési formák korszerűtlensége is oka a meglévő hátrányoknak.

Saját képzési központunk adatai ld. később.

Sajnos a fogyatékos emberek egyik legjellemzőbb gazdasági tevékenysége a kényszerű "semmittevés". Korábbi felméréseink adatai szerint a munkaképes korú fogyatékos embereknek csak mintegy 35 %-a talál magának munkát. E rétegben tehát a munkanélküliség aránya nagyságrenddel magasabb mint az általános munkanélküliségi ráta.

Szövetségünk és tagegyesületei az ország területén rehabilitációs célvállalatokat működtetnek. Ezekben összesen mintegy 8000 fő megváltozott munkaképességű személyt foglalkoztatnak. ALFA Ipari Rt. Budapest, Lomb u. 25. Praktikum Kft. Kaposvár, Multiuser Kft. Békéscsaba, MOVE ALFA Kft. Veszprém, Piremon Rehabilitációs Vállalat, Debrecen, START Rehabilitációs Vállalat és Intézményei, Nyíregyháza

Az előző pontban adott értékelésből eredően a megélhetés leggyakoribb forrásai a rokkantsági és szociális ellátások különböző formái. Ezek színvonala a megélhetési költségekhez képest közismerten alacsony, így a fogyatékos emberek rétegére általánosan az alacsony jövedelemszint és a megélhetési nehézségek jellemzőek. Sajnos a fogyatékosságból eredően alig van lehetősége ennek a rétegnek többletmunkával kiegészítő jövedelemre szert tenni. A fogyatékos emberek nagy többsége nem rendelkezik olyan tulajdonnal, amelynek hasznosításából jövedelme származhatna, elenyésző a vállalkozók, termelő eszközökkel rendelkezők száma.

A munkavállalás nehezítettségéről már az előzőekben esett szó. A munkanélküliség aránya ebben a rétegben mintegy hatszorosa az átlagnak.

A fogyatékos emberek önálló lakáshoz jutásának lehetősége - különösen a fogyatékossággal született, vagy azt gyermekkorban szerző - lényegesen nehezebb mint egészséges társaiké.

A nehezítettség több oldalú:

  1. nem képesek az esetleges építési munkákban saját erejükkel részt venni,
  2. csak kevesen rendelkeznek munkahellyel, akik rendelkeznek azok jövedelme is lényegesen alacsonyabb az átlagnál, ezért nem tudnak élni a hitel lehetőségekkel,
  3. fogyatékosságuk miatt nem képesek többletmunka vállalásával többlet jövedelemhez jutni.
  4. nem képesek "bármilyen" lakás lehetőséget kihasználni, hiszen fogyatékosságuk miatt gyakran csak a speciálisan kialakított lakásokat képesek használni

Jellemző az, hogy szülői segítség nélkül a fogyatékos fiatal önállóan soha nem jut lakáshoz, de még Lakóotthoni férőhelyhez sem, hiszen annak bekerülési költségeit sem képes önállóan előteremteni.

Feltétlen szükség volna célzott támogatási eszközökre a fogyatékos fiatalok első lakáshoz jutásának támogatásához. Sajnos ez ideig minden erre irányuló javaslatunk "süket fülekre talált" a Kormány részéről.

A jelenlegi helyzetre jellemző az intézeti elhelyezés, vagy az "élethosszig tartó" együttlakás a családdal, amely az önálló élet lehetőségét gyakran alapvetően akadályozza. Igen jellemző az, hogy a szülő puszta jóakaratból "rátelepszik" a fogyatékos fiatalra és azt jószándékúan nem hagyja önállóan élni. A fogyatékos fiatalnak pedig megfelelő külső támogatás és megfelelő lehetőségek hiányában alig van esélye a "kitörésre".

Létező támogatási forma: a mozgássérültek Lakás Akadálymentesítési Támogatása. Részletes tájékoztatás: MEOSZ 1032. Budapest, San Marcu u. 76. Tel: 388-5529, vagy területi tagegyesületeink irodáiban.

A fogyatékos fiatalok kulturális szokásai alapvetően nem térnének el a nem fogyatékos fiatalokétól, azonban a környezeti akadályok miatt a kulturális lehetőségekkel csak igen korlátozott módon képesek élni. Közismert, hogy a kulturális közintézményeknek csak mintegy 5%-a akadálymentes, a többi ilyen lehetőséget a súlyosan fogyatékos fiatalok képtelenek kihasználni. A kulturális szokásokra is jellemző az "otthonülés", vagy a kulturális igények feladásának kényszere.

A fogyatékos emberek saját közösségeiken belül igyekeznek értékeiket bemutatni és azokat másoknak is átadni, a külvilág számára történő átadás lehetősége azonban megfelelő pozitív diszkrimináció hiányában alig lehetséges.

Saját kulturális lehetőségeink szervezője: Mozgássérült Alkotók és Művészek Közössége - Deél Vilma MEOSZ 1032. Budapest, San Marco u. 76.

A fogyatékos emberek képesek értéket előállítani, ezt azonban gyakran képtelenek bemutatni, átadni a társadalom számára. Értékrendjük nem térne el alapvetően a nem fogyatékos társaiktól, azonban gyakran kénytelen sokkal kevesebb lehetőséggel beérni, ezért érték rendjük torzulására komoly esélyük van. Sajnos az is előfordul, hogy a fogyatékos ember értékrendje önközpontúvá válik és egy idő után képtelen lesz a társadalmi együttélésre. Az ilyen elzárkózásból ezek az emberek csak igen nehezen mozdíthatók ki.

A vallás szerepe a kiszolgáltatott emberek esetében nagyobb lehet, azonban az egyházak többsége nem fordul tudatosan a fogyatékos emberek felé. Inkább csak karitatív jellegű kapcsolattartás jellemző, de az értő, egyenrangú segítés formái nem alakultak ki.

A fogyatékos emberek társadalmi közérzetére alapvetően a kiszolgáltatottság, az alacsonyabb rendűség érzete jellemző. Ezt sajnos alig oldják társadalmi eszközök, igazában csak az egyes emberek karakterén múlik, hogy képesek e társadalmi szerepüket kiharcolni, megtalálni. Segítséget gyakorlatilag csak az érdekvédelmi szervezetek képesek valamely szinten nyújtani, itt azonban tevékenységüknek gyakran vet gátat a pénz hiánya. A deviáns magatartási formák megjelenése sokkal ritkább a fogyatékos emberek körében mint az átlagos.

Nem jellemző a fogyatékos emberek bűnözése, inkább gyakrabban válnak áldozattá.

A fogyatékos emberek szervezeteiben viszonylag alacsony a fiatalok aránya. Szövetségünk tagságának mindössze 20%-a a 30 év alatti fiatal. Ez az arány sokkal alacsonyabb, mint a fiatal fogyatékosok aránya a fogyatékos rétegen belül. A fiatalok közéleti aktivitása lényegesen alacsonyabb a középkorosztályénál. A fiatalokat igen nehéz bevonni még a szervezet belső közéletébe is, a társadalmi közéletben pedig csak elvétve jelenik meg fogyatékos fiatal. Ennek oka döntően a mentális leértékelődés érzete, amelynek sajnos gyakran van alapja is. Sajnos az is jellemző, hogy a közép korosztály még a mi szervezetünkön belül is nehezen engedi a fiatal fogyatékosokat vezető szerephez jutni. Szövetségünk stratégiájának része a fiatalítás. Ennek érdekében önálló életvitelre nevelő, ösztönző, a közösségi életben való részvételt támogató speciális programokat, táborokat szervezünk. Ezek sikere az első részvétel után már mérhető, a legnehezebb feladat az első rendezvényre való mozgósítás.

A fogyatékos fiatalok érdekképviseletét a Szövetség keretein belül működő ifjúsági csoportok, klubok igyekeznek ellátni. A Szövetség szervezetén belül ifjúsági referens tevékenykedik, aki részt vesz a döntéshozatalban.

Ifjúsági szervezeteink célja a fogyatékos fiatalok társadalmi életben való teljes részvételének támogatása, az erre történő felkészítés. Ugyanakkor természetes cél a fogyatékosságból származó hátrányok kompenzálása érdekében történő speciális támogató szolgáltatások szervezése, kutatása, ösztönzése is. Jellemző tevékenységünk kétirányú: egyrészt a fiatal életkorból származó nem fogyatékosság - specifikus igények kielégítésének támogatása olyan eszközökkel, amelyekre a fogyatékos fiatalnak a fogyatékossága miatt van szüksége, másrészt a fogyatékosság, mint élethelyzet feldolgozásához, a társadalmi integráció megvalósításához nyújtandó "sortársi" segítség biztosítása.

MEOSZ Ifjúsági Szervezete -Takács Klaudia - 1032. Budapest, San Marco u. 76. Tel: 388-5529.

A finanszírozás saját lehetőségei szűkösek, Szövetségünk állami támogatása az országosan működő szervezetek kiadásainak 17%-át fedezi. A finanszírozás jelentős forrásai a pályázatok, amelyek igénybevételére saját képzés keretein belül képezzük szervezeteink vezetőit, aktivistáit. A pályázati források aránya a szervezet fenntartás és működés költségein belül mintegy 20%.

A kormányzati ifjúságpolitika fogyatékos emberekre vonatkozó rész elemei éppen csak kialakulóban vannak, hatásukról még nem lehet értékelhető módon számot adni. Pozitív tendenciák érzékelhetők, hiszen már megkérdezik a véleményünket, részesei lehetünk döntés előkészítésnek, ez azonban ma még inkább csak "jóérzés" szintjén érzékelhető a fiatalok számára.

Konkrét pályázati források nyíltak meg az elmúlt években speciális fogyatékossági programok megvalósítása számára, ezt a tényt mindenképpen pozitívan értékeljük. A pozitív diszkriminációra a magyar társadalom jelenlegi fejlettségi szintjén még feltétlen szükség van.

A számítógép használata a fogyatékos ember számára a világ átlagon felüli kitágulását eredményezheti. Ehhez képest igen kevés a számítógépet kezelni tudó fogyatékos fiatalok száma, mert a normál képzésbe a fogyatékos fiatalok közül csak kevesen jutottak be. Elsősorban anyagi okok miatt sokkal kevesebb fogyatékos fiatal rendelkezik számítógéppel, mint a magyar átlag. Saját távoktatási rendszerünkbe jelentkező fiatal hallgatók visszajelzéséből derült ki, hogy 10 távoktatásra jelentkező fiatal közül csak 2 rendelkezik saját számítógéppel és csak további 1 fő képes azt a távoktatáshoz megvásárolni. E területen előrelépés csak célzott támogatási rendszerek működtetésével érhető el. Ugyanakkor a számítógép használata jelentősen segíthetné a felzárkózást.

Az Internet használat problémái egyrészt a számítógép ellátottság, másrészt az Internet használat költségei miatt jelentkeznek. A távoktatásra jelentkező 10 hallgató közül 2 ismeri az Internet lehetőségét, közülük 1 fő használja rendszeresen az Internetet.

A telekommunikáció megfelelő szintű használatát a réteg jövedelmi viszonyai akadályozzák.

A számítógépes ismeretek aránya alacsonyabb a fogyatékos fiatalok körében az átlagnál. Ennek oka alapvetően a képzési rendszer hiányosságaiban ered és összefügg a fogyatékos réteg alulképzettségével.

Ezen a hátrányon saját képzési program működtetésével is igyekszünk enyhíteni.

Szövetségünk a fogyatékos fiatalok távoktatásban és távmunkában való részvételével kapcsolatos hátrányok kompenzálására saját távoktatási és távmunka intézetet hozott létre. Programjaink és lehetőségeink elérhetők Szövetségünk honlapján, illetve részletes információk Szövetségünkben beszerezhetők.

Szövetségünk és távoktatási központunk saját honlappal rendelkezik

web.matavnet.hu/meosz E mail: meosz@matavnet.hu

http://www.hapinet.com E mail: hapinet@elender.hu.

Összességében megállapítható, hogy a fogyatékossággal élő fiatalok helyzete hátrányosabb az átlagosnál, hiszen a társadalomban való részvétel számukra több ponton is nehezített. Az utóbbi három évben tapasztalható pozitív tendenciák hatásai a hétköznapi ember szintjén még csak alig érzékelhetők. Ezek a pozitív folyamatok akkor lesznek rövidtávon is érzékelhetők, ha a társadalmi kirekesztettség oldására az állam célzott eszközökkel, kiemelt költségvetési források biztosításával, következetesen, pozitív diszkrimináció alkalmazásával, a fogyatékos embereket tömörítő szervezetek bevonásával törekszik.

10. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete

Bevezetés

Véleményünk megfogalmazásakor igyekeztünk alkalmazkodni az ISM által megadott tematikához és szerkezeti felépítéshez. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rendelkezésünkre állnak a NOE tagsága körében 2000-ben végzett szociológiai felmérés első eredményei, amelyekből főbb tendenciákat, jellegzetességeket már le lehet vonni. ?gy pontosabb képet adhatunk gyermekeink és fiataljaink élethelyzetéről. Ugyanakkor a sajtóban megjelent statisztikákat is figyelembe vettük, és igyekeztünk összehasonlítani saját felméréseinket és tapasztalatainkat az Ifjúság 2000Ó Gyorsjelentésben megjelentekkel is. A 2000. év adatai még nem tartalmazhatják az ez évtől életbe lépett családpolitikai intézkedések gyermekekre és fiatalokra gyakorolt hatásait, és nem állnak rendelkezésre a népszámlálás adatai sem, de a főbb eredmények, ill. problémacsoportok így is azonosíthatók. Mindezeket figyelembe véve, véleményünk megfogalmazásakor elsősorban a nagycsaládos gyermekek és fiatalok helyzetével foglalkoztunk.

1.) Családi életciklus: generációk, párkapcsolatok

Demográfiai alapadatok

A gyermekek és fiatalok számarányának, ill. társadalmi súlyának vizsgálatakor érdekes helyzetet találunk. A nagycsaládok (tehát a legalább három gyermeket nevelő családok) aránya a teljes családszámhoz viszonyítva 3,5%, azonban az e családokban nevelkedő gyermekek és fiatalok mégis az összes gyermek harminc százalékát képviselik. Ez azt jelenti, hogy a társadalmi súlyuk sokkal nagyobb, mint azt a családszám alapján feltételeznénk. Sokszor halljuk, hogy a nagycsaládok aránya olyan kicsi, hogy nem érdemes külön foglalkozni ezzel a réteggel (így volt ez pl. az adókedvezmények kialakítása kapcsán elhangzott vitákban). Azonban ha az általuk nevelt gyermekek számát vesszük figyelembe, más kép alakul ki. Éppen ezért a családpolitikának figyelemmel kell lennie erre az összefüggésre is.

A nagycsaládokon belül a 3 gyermekesek aránya a legnagyobb, nagyjából a nagycsaládok felét alkotják. További egynegyed, négy gyermeket nevel, az e fölötti gyermekszám erősen szóródik, és minél több a gyermek, annál kisebb arányt képviselnek. 7 vagy több gyermek már csak a nagycsaládok kb. 3%-ában van.

Társadalmi változások - változó ifjúsági pozíciók

Alapvetően háromféle családmodell figyelhető meg tagságunk körében. Nagy örömünkre szolgál, hogy családjaink kb. 90%-a teljes, kétszülős család, és ezen belül a szülők kétharmada első házasságában él. A családok kb. l/6-a él újraházasodott családban, és nem egészen l/10 az egyszülős családok aránya (az élettársi kapcsolatok is többnyire e kategóriában jelennek meg).

Bár a háromféle típus jelenléte és megoszlása a NOE tagságán belül igen kedvezőnek mondható, mégis leképezi valamelyest azt a társadalmi tendenciát, hogy az egyelőre még mindig csökkenő népesség mellett egyre magasabb a részcsaládok, családtöredékek száma, és növekszik az egyedülállóak aránya is. E tendencián belül mégis örömre adhat okot az a tény, hogy az Igazságügyi Minisztérium 2000. évi statisztikái szerint a legkisebb arányú a válás a nagycsaládok körében, a háromgyermekesek az összes válás 6,82%-át a négy vagy többgyermekesek pedig 1,55%-át tették ki (még akkor is örülhetünk ennek a ténynek, ha tudjuk, hogy ez nyilván arányban van a többgyermekes családok számával).

A gyermekek és fiatalok helyzetére ez a tendencia sajnos negatív hatást gyakorol. Az egyszülős családokban - amint azt saját belső felmérésünk is alátámasztja - nagyobb arányban vannak jelen az anyagi, egészségi, lelki természetű problémák, az e családokban élő gyermekek helyzete az esetek nagy többségében még az egyébként hátrányosabb helyzetű nagycsaládokénál is rosszabb, az esélyegyenlőségük erősen sérül. Az egyszülős családok anyagilag kiszolgáltatottabbak, hamar belecsúsznak a segélyezett rétegbe, és ebből a lefelé haladó spirálból nagyon nehéz felfelé kapaszkodni.

A fiatalok között még mindig fellelhető a magyarságot hagyományosan jellemző családcentrikusság. Legalább egy gyermeket szinte mindenki szeretne, ritka a gyermekszülés teljes elutasítása. Más kérdés - és a probléma ebben áll -, hogy valójában hány gyermek születik meg. Tagságunk körében is kétféle tendencia figyelhető meg. A fiatalok egy része továbbviszi a nagycsaládos modellt, és maga is legalább három gyermeket vállal, amikor családot alapít. Nagyobbik részük azonban a maga által is megélt (elsősorban anyagi jellegű) nehézségekre tekintettel úgy nyilatkozik, hogy nem szeretne ugyanannyi gyermeket, mint amennyit a szülei vállaltak. (Ez a felfogás jelenik meg az Ifjúság 2000Ó Gyorsjelentésben is.) Felmérésünk azt mutatja, hogy mindössze 10%-ban adódik tovább a családi hagyomány, és a gyermekvállalásban elsősorban a gyermekek szeretete, és a körülmények alakulása dominál. A vallási meggyőződésből több gyermeket vállalók aránya kb. a válaszolók egyhatodát tette ki.

A fiatalok élethelyzetének egyik jellemzőjévé vált az utóbbi időben, hogy nagyon későn következik be az önállósodás, a családról való leválás. Kitolódik a tanulás időszaka, ami csak részben tudható be a tanulási vágynak és a felismert szükségszerűségnek. Legalább ugyanekkora szerepe van annak a védettségnek, ami a tanulási időszakot jellemzi, mert addig sem kell szembesülni a munkanélküliséggel, a lakásproblémákkal, és a saját életükért való teljes felelősségvállalás terhével. A már nem tanuló fiatalok egy része, főleg vidéken, miután nem talál munkát, otthon marad - jó esetben a családi gazdálkodást segítve, rosszabb esetben sodródva a körülmények foglyaként (felmérésünk szerint az érintett gyermekeknek kb. 14%-a van otthon úgy, hogy már nem tanul, egytizedüknek semmilyen keresete nincs).

Az Ifjúság 2000Ó Jelentésből láthatjuk, hogy a fiatalok 86%-a nem tartozik sehová, nem kötődik sem valamilyen szervezethez, sem egyházhoz, sem bármiféle ifjúsági közösséghez. Ez az adat mindennél jobban mutatja, hogy a fiatalokért még nagyon sokat kell tennie a kormányzatnak és a civil társadalomnak egyaránt, és nagyon átgondoltan és céltudatosan kell törekedni a fiatalok motiválására, bevonására, jogaik és kötelességeik tudatosítása érdekében, és felelős magatartásra nevelésükért.

Mindezek tükrében, a jelenlegi és jövendőbeli fiatal generáció érdekében, illetve a demográfiai viszonyokban elkezdődött pozitív irányú változás erősítése céljából a felnőtt, ill. családi életre való minél korábban elkezdett felkészítést, a családok anyagi és mentális megerősítését szolgáló politika további folytatását szorgalmazzuk, elismerve a kormányzat eddigi erőfeszítéseit.

2.) Egészséges életmód

Egészségügyi helyzet

Az egyesületünkhöz az ország minden részéből és sokféle társadalmi rétegből érkező levelek és egyéb jelzések tanúsága szerint szomorú kép rajzolódik ki a gyermekek és fiatalok egészségi állapotáról, amit sajnos belső felmérésünk is alátámaszt: a családok egyharmadában vannak tartósan beteg személyek, sok családban több is, és ezen belül kb. 20%-ban a gyermekek betegek. Az érintett családok kb. 5%-ában több beteg gyermek is van.

A gyermekek betegsége köreinkben nyilvánvalóan összefügg a hátrányos helyzetből is következő egészségtelen táplálkozással (felmérésünkben kb. a válaszolók egynegyede nyilatkozott úgy, hogy ritkán jut minőségi táplálékhoz), a mozgásszegény életmóddal, a környezeti hatásokkal (nagy számú allergiás gyermek), a nem megfelelő lakáskörülményekkel (kis lakásokba, panelrengetegbe bezsúfolt családok). Sajnos még mindig gond a fogszabályzó, a szemüveg, a gyógycipő beszerzése, különösen a többgyermekes családokban, ahol esetleg halmozottan is megjelennek azonos problémák (pl. minden gyermek szemüveges). E téren még várjuk a kormányzati segítséget.

A korábbiakban ismertetett negatív irányú családszerkezet változások kihatással lehetnek az egészségmagatartásra is. A SOTE Magatartástudományi Intézetének kutatásai szerint azok a fiatal nők, akik a szülők válása miatt csonka családban nőttek fel, korábban kezdenek szexuális kapcsolatot, gyakoribb náluk a művi abortusz, az allergiás tünetek, a dohányzás, az öngyilkossági gondolatok, nagyobb mértékben fogyasztanak alkoholt, gyakrabban fordul elő velük, hogy partnerük testileg bántalmazza őket. Ezek a tényezők nyilvánvalóan kihatással lesznek az anyai szerepvállalásukra is. Mivel a leendő anyák egészsége alapvetően befolyásolja a későbbi családok egészségmagatartását, testi-lelki kondícióját, a születendő gyermekek egészségi kilátásait, komolyan kell vennünk e kutatási eredményeket. Habár a mai családmodellben egyre nagyobb szerephez jutnak a férfiak, az apák, mégis az édesanyák azok, akiknek a magatartása alapvetően befolyásolja a család életmódját. Felmérésünk rámutatott arra is, hogy az anyák iskolai végzettsége és a gyermekeik egészségi állapota egymással összefüggésben van. Ezért szükségesnek látjuk, hogy minél korábban és minél szélesebb körben elkezdődjön a fiatal lányok célzott nevelése, felkészítése női, családanyai szerepeikre.

Úgy látjuk, hogy a gyermekek és fiatalok egészsége terén nagyon sok tennivaló van, hiszen nem mindegy, hogy milyen lesz a jövendő generáció: egészséges, kiegyensúlyozott, és optimista, vagy pedig betegségekkel, lelki bajokkal küszködő, ebből következően pesszimista beállítottságú. Már az 1999. évi kormányjelentésben is felvetettük, hogy az "ép testben ép lélek" mottót újra vissza kellene hozni a köztudatba, és a gyermekek és fiatalok érdekében ezek mentén nagyon komoly prevenciós, fejlesztő tevékenységet kell elindítani. Ebben a civil szervezetek, az ifjúsági szervezetek, az egyházak jelentős szerepet tudnak vállalni, rákapcsolódva a nemzeti egészségfejlesztési stratégiára.

Veszélyeztető tényezők: dohányzás, alkohol, drog

Nem szükséges különösebb kutatást végezni ahhoz, hogy megállapíthassuk: mérhetetlenül elharapózott a gyermekek és fiatalok körében a dohányzás. Elég csak egy iskolai nap végeztével körülnézni a közlekedési útvonalak környékén. Kilépve az iskola kapuján, a fiatalok tömegei azonnal cigarettára gyújtanak, és sajnos az iskolák falai közül sem sikerül teljes mértékben száműzni ezt a káros szenvedélyt - mint ahogyan sem a drog-, sem az alkoholfogyasztást nem sikerült még eddig jelentősen korlátozni.

Nagyra értékeljük a kormányzat és ezen belül az Ifjúsági és Sportminisztérium törekvéseit a szenvedélybetegségek visszaszorítására, de nyilvánvalóan eddig még mindez kevésnek bizonyult. Ezzel kapcsolatban nagyon fontosnak tartjuk az őszinteséget és a nyílt szembesülést a probléma igazi méreteivel és jellegzetességeivel. Sajnos sokszor jutnak el hozzánk olyan információk, hogy presztizsokokból az iskolák hajlamosak a problémát kicsinyíteni, vagy el is hallgatni, és a pedagógusok nincsenek felkészülve az előforduló esetek megfelelő kezelésére.

Véleményünk szerint a legfontosabb bármely károsító szer fogyasztásának visszaszorítása érdekében a megelőzés. Azonban ez alatt nem csupán a "szokásos" módszereket és a megelőzéssel foglalkozó kormányzati és civilköröket értjük. Meggyőződésünk, hogy a megelőzés elsősorban testileg és lelkileg ép és egészséges, érzelmi és fizikai biztonságot, stabil értékeket nyújtó és továbbadó családok által valósulhat meg. A gyermekek és fiatalok olyan szilárd alapot kaphatnak, amely segít nekik az ellenállásban, és képessé teszi őket esetleg még a környezetük pozitív irányú befolyásolására is. Ezért is különösen fontos a gyermekek érett és felelős személyekké nevelése, a családi életre való felkészítése, ami - a család elsődleges szerepe mellett - a társadalom minden résztvevőjének közös feladata.

Szót kell ejtenünk még egy igen fontos tényezőről: a példaadásról! A dohányzó és/vagy italozó, a problémái megoldására rendszeresen gyógyszerrel élő szülő, a rágyújtással a szünetet alig kivárni tudó tanár nem jó példa, nem tud hitelesen érvelni. A rossz példa ragadós, tudjuk, hogy az alkoholista és dohányzó szülő gyermeke nagy valószínűséggel maga is követni fogja a mintát. Ezért a felnőtt társadalomnak is változtatnia kell a saját magatartásán és életmódján a gyermekek és fiatalok megóvása és helyes életmódra nevelése érdekében.

Sport

Örömmel fogadta egyesületünk a sporttörvény megszületését, azon belül pedig elsősorban a gyermekek és az ifjúság, a nők és a családok szabadidősportjával kapcsolatos új lehetőségeket, az iskolai, egyetemi sport fejlesztésére irányuló törekvéseket. Mindezek összhangban vannak a korábbiakban kifejtett véleményünkkel, mely szerint a szülői szerepre való felkészítésben, illetve a jövendő generációk egészségének jobbítása céljából nagy szükség van a helyes egészségmagatartásra nevelésre, amelynek egyik igen hatékony eszköze lehet a sport.

Bízunk abban, hogy a törvény nyomán a települési önkormányzatok több lehetőséget adnak majd az iskolai sportpályák és tornatermek szabadidősportba való bevonására, és a sportszervezeteik mellett az ilyen célú civil kezdeményezéseket is fokozottabban támogatni fogják a jövőben.

  1. 3.) Képzés: tudástőke, személyes élettervek

Az iskolaválasztás, iskolatípusok, végzettség

Senki számára nem kétséges ma már, hogy a tanulás a gyermek- és ifjúkorban, és egyre inkább a felnőttkorban is (ráadásul élethossziglan) elengedhetetlen feltétele a boldogulásnak. Ezért örömünkre szolgál, hogy felmérésünk szerint a gyermekeink 80 %-a nyilatkozott úgy, hogy szeretne továbbtanulni, mert ez azt jelzi, hogy értik a képzettség jelentőségét.

Ez annak is tulajdonítható, hogy a felmérésben részt vett családokban az apák kétharmada, és az anyák háromnegyede legalább érettségivel rendelkezik, ezen belül pedig kb. 38 %-nak felsőfokú végzettsége is van. Ez arra utal, hogy a képzettség iránti igényt jelentősen befolyásolja a szülők példája.

Egyebek - javaslatunk: esélyegyenlőség a tanulásban

A gyermekek tanulás iránti igénye feletti örömünket némileg csökkenti az a naponta megélt tény, hogy a gyermekek esélyegyenlősége az eddigi erőfeszítések ellenére még nem tudott megvalósulni a tanulás terén sem. Örvendetes, hogy létezik már a hátrányos helyzetű gyermekek felzárkóztatását szolgáló költségvetési normatíva, de egyelőre számos tényező hat a hátrányok leküzdése ellen.

A többgyermekes családok egyik legnagyobb kihívása a gyermekek taníttatása, hiszen még a legkedvezményesebb megoldások esetén is többszörös költséggel kell számolni másokhoz viszonyítva. Ráadásul a tanuláshoz nem csupán az alapvető tankönyvek, füzetek és íróeszközök tartoznak hozzá, hanem szükséges számos szótár, lexikon, szépirodalom, szakkönyvek, filmek, számítógép, idegen nyelvű kiadványok, folyóiratok stb. Jó lenne eljutni a gyermekeknek színházba, moziba, kulturális eseményekre, hogy a külföldre szervezett idegen nyelvi táborokról már ne is beszéljünk. Sajnos felméréseinkből az derül ki, hogy nagycsaládos gyermekeink kb. 40 %-a sohasem jut el színházba, hangversenyre, moziba. Könyvekhez, kazettákhoz a válaszoló családok több mint fele alig jut hozzá, és felének soha nem telik számítógépre. Ezek a hátrányok alig leküzdhetők. Egyetemistáinknak is gondot okoz, hogy a tananyagok egy része számítógépről tölthető el, és dolgozataikat is számítógéppel kell elkészíteni. Ez bizony még sokaknak okoz nehézséget.

Gyermekeink körében leginkább a zenetanulás elérhető, ami nagyon fontos, és értékes lehetőség, de legalább ilyen fontos lenne a nyelvoktatás, a számítógép használat. Néhány egyesületünk különféle pályázatokon már hozzájutott számítógépekhez, és lehetővé tudta tenni a tagcsaládok gyermekei számára, hogy az iskolai tanórákon kívül is gyakorolhatják a számítógép használatát. Alapítványunk azzal támogatja a gyermekeket, hogy visszatéríti a nyelvvizsga díjakat a leginkább rászorulóknak. De ez csak csepp a tengerben. Ezért igen nagy jelentősége van a kormányzat elképzeléseinek, és a közeljövőben megszülető "ifjúsági törvénynek", amely szerint a gyermekek és fiatalok számára a jövőben ingyenessé tennék az Internethez való hozzáférést. Itt azért szeretnénk megjegyezni, hogy a hozzáférés megnyitása mellett arra is szükség van, hogy a számítógép, az Internet értelmes használatára is megtanítsuk a gyermekeket, mert könnyen válhat szenvedéllyé ez a tevékenység is, és mind szellemi (beszűkülés), mind fizikai téren (gerincproblémák, szemromlás) károsodásokat okozhat, ha visszaélnek vele.

4.) Megélhetési viszonyok

Gazdasági tevékenység, anyagi helyzet, erőforrások

Felmérésünk azt mutatja, hogy a nagycsaládok - s így ezek részeként a gyermekek és fiatalok - igen szerény körülmények között élnek. Anyagi helyzetük kifejezetten szűkös: az átlagos havi jövedelem 120 ezer Ft körül van, ugyanakkor a rendszeres költségek havi átlaga 117 ezer Ft, ami azt jelzi, hogy a családok hónapról-hónapra gazdálkodnak, tartalékképzésre szinte semmi lehetőségük nincs. A jellemző egy főre eső jövedelem 12-18 ezer Ft között van, de a családok jó részének még ennél is kevesebb pénzből kell megélnie. A jövedelmi helyzet a fővárosban és a vidéki nagyvárosokban kedvezőbb, viszont itt magasabbak a megélhetési költségek. A falun élők esetében a családi jövedelem több tízezer forinttal is elmaradhat a nagyvárosokban élőkéhez képest.

A költségszerkezetben a legnagyobb összeget (kb. 1/3-1/3 arányban) a lakással kapcsolatos kiadások és az élelemre fordított költségek jelentik. A családok több mint 60%-ának van jelentős adóssága, és 20% feletti a segélyre, valamilyen támogatásra szoruló családok aránya.

A nagycsaládos szülők háromnegyede magán- vagy közalkalmazottként dolgozik (az anyák esetében ez az arány még magasabb). Ennek egyik oka az, hogy a több gyermek eltartása stabil, kiszámítható jövedelmet igényel, aminek a biztosítására nagyobb esély van az alkalmazotti szférában. Magánvállalkozóként túl nagy a kockázat, aminek sokan inkább nem teszik ki a családjukat.

A válaszoló családok háromnegyede jelzett olyan szükségletet, amelynek kielégítésére sohasem telik. Ezek jellemzően a lakás, gépkocsi, tartós fogyasztási cikkek, nyaralás. Ugyanilyen arányú azoknak a száma, akik nem mindig tudják kielégíteni a szükségleteiket. E körben a legfájdalmasabb az, hogy sok családban nem tudnak minőségi élelemhez jutni. Új ruhát a többség ritkán tud venni, többnyire használt és olcsó ruhát vesznek, vagy családon, nagycsaládos közösségen belül cserélik, felújítják. Sokaknak gond a gyermekek egészségével kapcsolatos eszközök (szemüveg, fogszabályzó, gyógycipő stb.) beszerzése is.

Mindezek mellett elmondható, hogy a családjaink igyekeznek addig nyújtózni, ameddig a takarójuk ér, és roppant kreatív módon próbálják kompenzálni a szűkös anyagi lehetőségeket. Igyekeznek a gyermekeiket arra nevelni, hogy ne az egyre több fogyasztás legyen az értékmérő, hanem a kevesebb anyagi lehetőség mellett is megtalálják a harmóniát.

Munkavállalás, munkanélküliség

Korábban már szót ejtettünk arról, hogy a családokban jelentős számban vannak jelen már nem tanuló gyermekek, akik szerencsés esetben dolgoznak. Ennek csak örülni lehet, azonban nem mehetünk el szó nélkül azon jelenség mellett, hogy a fiatalok egy része kizsákmányolt helyzetben dolgozik. Főleg a magánvállalkozásoknál alkalmazott fiatalok esetében jellemző, hogy a bérük alacsony, ugyanakkor elvárják tőlük, hogy szabadidejüket, kapcsolataikat is rendeljék alá a munkaadó érdekeinek. Számos alkalommal csak úgy kapnak munkát, ha biztosítják a munkaadót, hogy egy bizonyos ideig nem házasodnak meg, nem fognak gyermeket vállalni. E jelenség nehezen érhető tetten, és a fiatalok kiszolgáltatott helyzetük miatt nem is igen mernek fellépni ellene.

Főleg a falusi fiatalok körében jellemző, hogy már nem tanulnak tovább, munkát viszont nem találnak, így otthon maradnak. Egy részük besegít a családi gazdálkodásba vagy a kisebb gyermekek ellátásába, de sajnos van egy olyan réteg, amelyik mindenféle lehetőség és cél nélkül él. Az ő számukra feltétlenül szükséges valamilyen megoldást találni (ilyen lehetne pl. a távoktatás, távmunka).

A fentiekből is következik, hogy a fiatalok (és szüleik) félelmei leginkább arra irányulnak, vajon lesz-e majd munkalehetőség, hiszen ennek hiányában felnőtt életkezdésük eleve kilátástalannak tűnik. Ez pedig rendkívül káros jelenség, és kihatással lehet további életükre, családalapításukra, egészségükre stb. Ezért a fiatalok munkához jutásának elősegítésére olyan ösztönző eszközöket kellene kidolgozni, hogy a munkaadóknak az eddigieknél fokozottabban érdeke legyen a pályakezdő fiatalok foglalkoztatása.

Lakáskörülmények

Korábban már utaltunk arra, hogy a nagycsaládok egyik legnagyobb gondja a megfelelő lakáskörülmények megteremtése. Sajnos az eddigi lakáspolitikai intézkedések a leginkább rászoruló nagycsaládos réteget eddig még nem tudták elérni. A törvényből következő jogosultság nem elegendő, mert nagycsaládosaink rendre kiesnek a banki hitelképesség vizsgálat rostáján. Ezt folyamatosan próbáljuk tudatosítani a döntéshozókban, remélhetőleg előbb-utóbb eredménnyel, hiszen az eddigi törekvések joggal adnak okot az optimizmusra.

A nem megfelelő lakáskörülmények többféle módon járulnak hozzá a nagycsaládos fiatalok esélyegyenlőségével kapcsolatos problémákhoz. Összefüggenek a tanulási lehetőségekkel, az egészségi állapottal, amit nem szükséges különösebben magyarázni.

Egyébiránt elmondható, hogy lakóhelyüket a nagycsaládok törekednek a családi házas falusi vagy városi környezetben megteremteni, hiszen a gyermekeknek megfelelő élettérre van szükségük. Nagyjából egyharmaduk él lakótelepi, társasházas vagy egyéb tömör beépítésű területeken. A tanyán, major jellegű lakóhelyen élők száma elenyésző. A lakások közművesítettsége megfelel az országos aránynak, illetve a lakóhely jellegének a függvénye.

5.) Ifjúsági kultúra, értékek

Kulturális szokások, fogyasztás

A korábbi fejezetekből kiderült, hogy a nagycsaládok túlnyomó többsége igen szerény anyagi körülmények között él, a létfenntartás költségei szinte teljes egészében elviszik a havi jövedelmet. ?gy nem csoda, ha a szabadidő eltöltésével kapcsolatban közel egyharmad arányban nyilatkoztak úgy a családok a felmérésünkben, hogy soha nem telik ilyen jellegű kiadásokra, és ugyanilyen arányban mondták azt, hogy nem mindig telik rá. Gondot jelent a könyvvásárlás, a lemezek, kazetták, sporteszközök, játékok, megvásárlása (a számítógépes játékokról már nem is szólva).

Színházba 35%, moziba 44%, hangversenyre 50% soha nem jut el. A családok egynegyede még sohasem nyaralt együtt, további egyötöd 5 évnél ritkábban üdül. Kétharmaduk legalább a gyermekeit el tudja küldeni nyaralni, táborokba, ami köszönhető a nagycsaládos közösségek és más civil szerveződések összefogásának és a számos pályázatnak is.

Jellemző viszont, hogy közös családi programot 90% szervez rendszeresen, 94%-uk együtt ünnepli az állami vagy egyházi ünnepeket, 97%-uk pedig a családi eseményeket. Ebből az következik, hogy a szabadidő eltöltése a szűkebb vagy a tágabb családhoz kötődik, nem annyira az intézményes lehetőségekhez. Itt szeretnénk megemlíteni, hogy a NOE nagy gondot fordít a kultúra terjesztésére, a hasznos, értékes szabadidő eltöltés biztosítására. Helyi és országos szinten is sokat teszünk az e téren jelentkező hiányosságok pótlása érdekében.

Értékek

Arról is szólni kell, hogy családjaink egy része nem csupán az anyagi lehetőségek híján fogja vissza a fogyasztását. A gyermeknevelésben azt is fontosnak tartjuk, hogy ne a minél több fogyasztásra való törekvés gyökerezzen meg gyermekeink és fiataljaink értékrendjében, hanem az értékes, a személyiséget gazdagító életmódra, szórakozásra igyekszünk nevelni. Köztudomású, hogy a fogyasztásra ösztönző reklámok áradata többnyire a gyermekeket és fiatalokat célozza meg, és sokszor hamis értékeket mutat fel. Helyesnek tartjuk, hogy gyermekeinket felvértezzük arra, hogy ezekre a kihívásokra érett módon tudjanak reagálni.

Az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb kárát abban látjuk, hogy bizonyos értékek elvesztek, és a mai társadalomban sem állt még vissza teljesen minden téren ezek tisztelete. Számunkra a legfőbb értékek között szerepel a család, és gyermekeinket, fiataljainkat is úgy neveljük, hogy megbecsüljék a családot. Ugyancsak a legszentebb értékek között neveljük őket a hazaszeretetre, a józan hazafiságra, a határokon belüli és kívüli magyarság összetartozásának fontosságára, Magyarország, a magyar néphagyomány és kultúra szeretetére.

A fiatalok értékre nevelésében fontosnak tartjuk azt is, hogy megtanulják a jogok, a kötelességek és a felelősségek hármas egységének fontosságát is. Úgy látjuk, hogy - nemzetközi tendenciák hatására is -túlhangsúlyozódnak a jogok, és alig esik szó a kötelességről és a felelősségről, így torzul a gyermekek és fiatalok értékrendje. Ezek egysége nélkül pedig nem lehet a társadalom számára hasznos polgárokat nevelni.

Környezettudatosság, környezetvédelem, környezeti nevelés

A környezeti nevelés ugyancsak az általunk fontosnak tartott értékek közé tartozik. Ezért közösségi programjainkban rendszeresen foglalkozunk a gyermekek és fiatalok környezetvédelmi nevelésével. Meggyőződésünk, hogy a jövendő generációk életteréért felelősek vagyunk, és csak akkor van esélyük a megmaradásra, ha megtanulnak felelősnek lenni a természeti és épített környezetért, nem pedig visszaélni a lehetőségeikkel.

Tapasztalataink szerint a gyermekek és fiatalok igen nyitottak e kérdések iránt, és a világra való rácsodálkozásukban fogékonyak a természet értékei iránt. Ezt a tulajdonságukat kihasználva lehet őket tudatos természet- és környezetvédelemre nevelni, aminek a fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni.

Vallás

A gyermekek és fiatalok vallásosságáról beszélni nem egyszerű dolog, hiszen önmagukban többnyire még kialakulatlan a meggyőződésük. Vallási életük a szülők értékrendjével függ össze, hiszen többnyire a vallásos szülők magukkal viszik gyermekeiket is, amikor közösségbe mennek, és a család életvitelében is a szülők értékrendje, hite, vallásos gyakorlata a meghatározó. A felnövekvő fiatalok már gyakrabban döntenek önállóan arról, hogy elfogadják-e szüleik felfogását, értékrendjét, vagy más irányt választanak.

Azt tapasztaljuk, hogy a gyermekkorban beépült erkölcsi értékek akkor is meghatározhatják valakinek az életét, ha később nem válik hívővé, nem gyakorolja a szülei vallását. Érvényes ez az egyházi iskolákban tanultakra is. Számos példa van előttünk, hogy a kiemelkedő politikai, tudományos, művészi pályákat befutó nagyjaink gyermek- és ifjúkorában ott találjuk az indíttatások között az egyházi iskolát, amely maradandó értékeket tudott közvetíteni. Ezért azt mondhatjuk, hogy az egészséges, józan vallásos alapú erkölcsi nevelés hasznára van a gyermekeknek és fiataloknak, és ez által hosszabb távon a társadalomnak is.

6.) Ifjúsági szervezetek: civil szervezetek, érdekképviselet

Közéleti érdeklődés, aktivitás, szervezeti tagság

Sajnálattal olvastuk az Ifjúság 2000 Gyorsjelentés adatait arról, hogy a fiatalok részvétele az ifjúsági szerveződésekben igen alacsony színvonalú. Ez nyilvánvalóan összefügg a társadalomban megnyilvánuló általános közéleti érdektelenséggel, a rendszerváltás előtti gyermek- és ifjúsági tömegszervezetekkel szembeni ellenérzésekkel, de semmiképpen nem pozitív jelenség.

A gyermekek esetében elsősorban nem a szervezethez tartozást találjuk fontosnak, hanem azt, hogy a családban, az iskolai és egyéb közösségben tapasztaltak felkeltsék a közösség iránti igényt, az egymás iránti érdeklődést és felelősségérzetet. A felnőttek jó példája nyomán beépülhet a gyermekek gondolkodásába, hogy igényük legyen a közösséghez tartozásra. Ugyanakkor a gyermekek irányított szabadidő eltöltése, a számukra szervezett értékes és hasznos szórakozás védelmet nyújthat a sodródással járó veszélyek ellen.

Az esetleges érdektelenség mellett a fiatalok esetében azt tapasztaljuk - és ez tulajdonképpen természetesnek tekinthető jelenség -, hogy a tanulás, a karrierépítés nagy energiákat köt le, és ezért nem jut idő, kedv az ifjúsági közösségekre. Csak akkor vesznek részt a fiatalok az ifjúsági közösségek tevékenységében, ha ott igazi barátokra, jó közösségre, segítségre, az érdeklődésüknek megfelelő programokra találnak. Sajnálatos, hogy sok esetben az ifjúsági szervezetek is átpolitizáltak, nem töltik be valódi rendeltetésüket, és leginkább egyes fiatalok saját karrierépítését szolgálják. Ezért fontosnak tartjuk a politikamentes ifjúsági szerveződések erkölcsi és anyagi megerősítését a társadalmi élet minél szélesebb skáláján. Minél sokszínűbbek az ifjúsági szervezetek, annál inkább megtalálhatják a fiatalok az érdeklődésüknek megfelelő közösségeket.

Arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy mennyire fontos a közélet, a közösségi élet, az ifjúsági munka iránt érdeklődő fiatalok motiválása, képzése, felkészítése a közösségi munkára. Ezek a fiatalok lehetnek a motorjai az ifjúsági szerveződéseknek, és korosztályi példaként állhatnak társaik előtt. Egyesületünk maga is keresi a megfelelő megoldásokat arra, hogy minél nagyobb számban bevonja a nagycsaládokban élő fiatalokat is a közösség életébe, és e fiatalok maguk is katalizátorokká váljanak társaik körében.

Úgy látjuk, hogy az Ifjúsági és Sportminisztérium felismerte ennek fontosságát, és a Mobilitás bevonásával is erőteljes tevékenységbe kezdett az ifjúsági szerveződések megerősítése érdekében. Remélhetőleg az ifjúsági intézményrendszerről szóló, kidolgozás alatt álló törvény nyomán hamarosan pozitív elmozdulás következik be az ifjúsági közösségi munka terén.

Finanszírozás, szervezeti működés jellemzői

Közismert, hogy a civil szervezetek egyik legnagyobb problémája az alulfinanszírozottság, a túlzott mértékű kiszolgáltatottság a különféle kormányzati, önkormányzati vagy egyéb pályázati alapoknak. Az ifjúsági szervezetek esetében ez különösen nagy gondot okozhat, hiszen még kisebb az esélyük a folyamatos működés biztosítására, mint a "felnőtt" szervezeteknek. Az ifjúsági szervezetek esetében különösen fontosnak tartjuk, hogy a működésre is lehessen támogatást kapni, ne csupán konkrét programokra. A jelenleg érvényben lévő pályázati rendszer nehézségei (túlzott bürokrácia, utófinanszírozás stb.) az ifjúsági szervezetek tevékenységét igen megnehezítik.

Az Ifjúsági és Sportminisztérium folyamatos párbeszédet folytat a pályázó szervezetekkel, és nehézségeiket megértve számos jobbító, segítő intézkedést hozott, többek között az egyik legnagyobb problémát jelentő utófinanszírozás áthidalására. Ezt a példát a többi pályáztató körében is jó lenne elterjeszteni, de elsősorban abban látjuk a megoldást, ha módosul a 217/1998 sz. kormányrendelet, és a civil szervezetekre egyszerűsített pályázati lebonyolítási módot alakítanak ki a döntéshozók.

7.) Kormányzati ifjúságpolitika

Törvénykezési program

Nagyra értékeljük a kormányzat ifjúsági ügyekben tett kezdeményezéseit, amelyek nyilván annak a meggyőződésnek a nyomán születnek, hogy a jövő magyar társadalmát azok a fiatalok alkotják majd, akik most vannak felnövekvőben, ezért nem mindegy, milyen lesz a jövő generáció.

Az Ifjúsági és Sportminisztérium eddigi működése során egyesületünk korrekt partnerének bizonyult, és véleményünk, javaslataink nem maradtak meg egy formális érdekegyeztetési folyamat "letudott" feladataként, hanem jórészt beépültek a különféle intézkedésekbe, törvénytervezetekbe, programokba. Bízunk benne, hogy ez a jövőben sem lesz másként, hiszen közös érdekünk a gyermekek és fiatalok élethelyzetének jobbítása, jövőjének megalapozása.

E folyamat következő lépcsőjeként várjuk az ifjúsági intézményrendszerről szóló törvény megszületését, valamint azoknak a törvényből következő, ill. azzal összefüggő rendeleteknek a megalkotását is, amelyek a fiataloknak nyújtott kedvezményekről (ifjúsági kártya, utazási kedvezmények stb.) szólnak. Véleményünkkel, tapasztalatainkkal szeretnénk hozzájárulni ezeknek a rendeleteknek a minél jobb színvonalához, és részt vállalni az ifjúsági érdekegyeztetés folytatásában.

11. Az Országos Gyermek és Ifjúsági Parlament

Az Országos Gyermek és Ifjúsági Parlament (OGYIP) 1994-ben azzal a céllal alakult, hogy megfelelő keretet biztosítson az ifjúság és gyermekek képviseletére azokkal szemben, akik a korosztály sorsát döntéseikkel befolyásolják. Az alapító szervezetek szándéka az volt, hogy egy olyan nemzeti ifjúsági tanács jelenjen meg hazánkban, amely hasonlóan működik az Európai Unióban már bevált modellhez.

Az Országos Gyermek és Ifjúsági Parlamentet - munkáját elismerve - az Ifjúsági és Sportminisztérium stratégiai partnerévé választotta. ?gy az OGYIP részt vehet az ifjúságot érintő döntések előkészítésében, illetve tagokat delegálhat a gyermekek és fiatalok programjait, szervezeteit, kezdeményezéseit támogató Gyermek és Ifjúsági Alapprogram Tanácsába, illetve a Regionális Ifjúsági Tanácsokba.

Az OGYIP képviselője teljes joggal részt vehet az Európai Ifjúsági Fórum (EIF) ülésein, mely Európa nemzetközi ifjúsági szervezeteit és nemzeti ifjúsági tanácsok - Európa Tanács és Európai Unió társszerveként működő szövetsége. Az OGYIP honlapjának címe: www.ogyip.hu

Immár két éve működik az OGYIP Civil Irodája (CI), melynek szolgáltatásait tagszervezeteink, más civil szervezetek és ifjúsági csoportok igényei alapján alakítottuk ki. A CI Danubia részlegében elsősorban civil szervezetek munkáját segítő szolgáltatások érhetők el, az Iroda EuroPont részlege többek között nemzetközi partner- és ösztöndíjbörze, a Kárpátia részlegnél pedig Kárpát-medencei szállás-, rendezvény- és partnerbörze működik.

Az OGYIP 77 tagszervezetével jelenleg a legnagyobb magyarországi ifjúsági ernyőszervezet.

Az OGYIP véleménye az egyes fejezetekkel kapcsolatban

Az Országos Gyermek és Ifjúsági Parlament (OGYIP) a Jelentés színvonalát a korábban készültekhez képest kiemelkedőnek tartja, megalapozottsága alapján minden korábbi ebben a műfajban született írásnál sikeresebbnek véli.

A Jelentést olvasva kiderül, hogy annak legfontosabb és legtöbb adata az Ifjúság 2000Ó nagymintás ifjúságkutatás eredményein alapulnak. Látható tehát, hogy milyen nagy szükség van ilyen jellegű kutatásra, és mennyire sajnálatos, hogy a korosztály problémáit a kutatás elkészítése előtt csak vélt igények alapján próbálták megoldani. Az OGYIP azt javasolja, hogy a jövőben is készüljenek három- vagy négyévente ilyen jellegű vizsgálatok, és a jelentés csak az ebből nyert adatok feldolgozását követően ismertesse a gyermekek és fiatalok problémáit, illetve az ezek megoldására tett kormányzati intézkedéseket.

(1. fejezet) Az OGYIP a jelenleg működő családtámogatási (1998. évi LXXXIV. törvény a családok támogatásról és az 1999-től bevezetett támogatások és kedvezmények rendszere) és gyermekvédelmi (1997. évi XXXI. törvény a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról ) rendszer elemeivel messzemenően egyetért, azokat 1999 óta fiatal kutatók és szakemberek bevonásával folyamatosan tanulmányozta. (pl. Gyermekvédelem - tapasztalatok és kitörési pontok címmel rendezett tanácskozás sorozat). Fontos problémának érezzük a korosztály tájékozatlanságát, azt, hogy számukra az állam milyen formában nyújt védelmet, és hogyan gondoskodik róluk.

(2. fejezet) Az elmúlt években különösen sok szó esett a fiatalok kábítószer fogyasztásával kapcsolatosan. Az OGYIP üdvözli a rendkívül széles társadalmi konszenzussal elfogadott Nemzeti Stratégia a Kábítószer-probléma Visszaszorítására című dokumentumban foglaltakat, és azon lépéseket, amelyek e stratégia alapján születtek meg. Az OGYIP azonban továbbra is javasolja a BTK enyhítését a kábítószer fogyasztókkal szemben.

Az OGYIP egyetért azzal a kormányzati törekvéssel, mely a fiatalok rendszeres fizikai aktivitásra, testmozgásra szánt idejét kívánja növelni. Úgy gondoljuk, hogy igen szerencsésen kerültek kiválasztásra azon sportágak (atlétika, labdarúgás, kosárlabda), melyek a fenti célokat elősegíthetik. Fontosnak érezzük a különböző vizisportok, elsősorban az úszás lehetőségének biztosítását minél több fiatal számára, ezért javasoljuk, hogy a kormány lehetőségei szerint fejlessze e sportágak technikai lehetőségeit (pl.: "uszodaprogram").

(3. fejezet) Az OGYIP a korosztály oktatási helyzetével kapcsolatosan három alapvető problémát lát, melyet az Ifjúság 2000Ó kutatás is megerősített. Legfontosabbnak az elsősorban vidéki, nem értelmiségi szülőktől származó fiatalok helyzetét érezzük, ami a felsőoktatásba való bekerülésük nehézségeit illeti. Súlyos hátrányt jelent a fiatalok többségénél a nyelvismeret és az Internet hozzáférés hiánya is. Az OGYIP várakozása szerint a felsőoktatás problémáját a Bursa Hungarica program és a szeptemberben induló diákhitel rendszer nagymértékben orvosolni fogja. A nyelvtanulás elősegítése érdekében az OGYIP javasolja olyan intézmény létrehozását, amely a fiatalok nyelvoktatását, illetve a hátrányos helyzetűek vizsgáztatását támogatná. Az OGYIP javasolja, hogy a fiatalok Internet-hozzáférésének elősegítésére az ifjúsági kormányzat dolgozzon ki programot.

(4. fejezet) Az OGYIP támogatja azokat a megoldásokat, melyeket a kormányzat kínál a fiatalok által különösen súlyosnak érzett problémákra (munkanélküliség, lakhatási körülmények, otthonteremtés), de célszerűnek érezzük a fiatalok hatékonyabb tájékoztatását saját lehetőségeikről, illetve javasoljuk ezen intézkedések további fejlesztését.

(5. fejezet) Az OGYIP megfontolásra érdemesnek találja, hogy az ifjúság, az általános iskolai tanulmányok megkezdésétől 26 éves korig - a fiatalkor végéig - a muzeális intézményeket 50 %-os kedvezménnyel látogathassák. Javasoljuk továbbá, hogy a környezettudatosságot, környezetvédelmet, környezeti nevelést finanszírozó programok közt induljanak olyanok melyek civil szervezetek bevonásával, az iskolán kívüli színtereken is a fiatalok elé tárják az ezzel kapcsolatos ismereteket.

(6. fejezet) Az OGYIP megismerte a kormányzat bűnmegelőzési programjait, azokba lehetőségeihez mérten bekapcsolódott és hatékonynak tartja azokat. Fontos problémának érezzük a kiskorúakra vonatkozó hazai büntetőjogi szabályozást és a New Yorkban a Gyermekek Jogairól szóló - hazánk által is elfogadott - egyezmény közti eltéréseket.

Megismerve az Oktatási Jogok Biztosának munkáját, várakozással tekintünk a Gyermeki Jogok Biztosának működésének elindulására.

(7. fejezet) A fiatalok ifjúsági szervezetekben való részvételéről szóló 16 százalékos adat, sokszor jelenik meg úgy, mint ami a korosztályi szerveződések gyengeségét mutatná. Összevetve azonban a 90-es évek elejének 4%-ra becsült adatainál, jelentős előrelépés tapasztalható; külföldi példákhoz hasonlítva ugyan nem közelíti meg a Németországban egyedül jellemző rendkívül magas arányt, de a hazai 16% magasabb, mint az Európai Unió átlagának a fele, ami az OGYIP véleménye szerint a hazai ifjúsági civil szféra jelentős és kiemelendő eredménye.

Az OGYIP jelentős problémának érzi a civil szervezetek működési kiadásainak megoldatlanságát. Ezen kiadásokra jelenleg a szervezetek elsősorban az Országgyűlés Társadalmi Szervezetek Bizottságának működést finanszírozó pályázatán szerezhetnek támogatást, ám ez csak néhány százezer forint értékű, amely a nagyobb hálózatokkal rendelkező országos szervezeteknek - amelyek például az OGYIP tagságát is alkotják - nem elegendő. Ezért javasoljuk országos ifjúsági és gyermek szervezeteknek szóló működést támogató pályázati programok megvalósulását.

(8. fejezet) Az Országos Gyermek és Ifjúsági Parlament egyetért az ifjúsági kormányzat azon törekvésével, hogy a hazánkban élő gyermekek és fiatalok iskolán kívüli lehetőségeit és esélyeit törvényi szabályozással rendezze. A törvény előkészítésében a korosztály mind szervezetein keresztül - a stratégiai partnerekkel történő egyeztetések során - mind egyénileg a www.ifjúság.hu internetes oldalon hazánkban eddig egyedülálló módon részt vehetett. Reméljük a megfogalmazott véleményeket viszontláthatjuk a törvény szövegében.

Az OGYIP igen jelentősnek érzi, hogy a korosztály minisztériumi szinten megjelenhetett az államigazgatásban, a kialakított ifjúsági párbeszéd rendszer működésével elégedettek vagyunk és örömmel vettük tudomásul, hogy az ifjúsági tárca nyitott az együttműködésre egy a jövőben megalakuló Nemzeti Ifjúsági Tanáccsal. Komoly előrelépésnek érezzük a szubszidiaritás korábban sosem látott mértékű megjelenítését a regionális ifjúsági intézményrendszer kialakításakor.

A támogatási rendszer jelenlegi struktúrájának főbb elemeivel az OGYIP egyetért, azokban a testületekben, ahol döntéshozóként is részt vesz, támogatta a megvalósult pályázati programokat.

Kiemelkedő eredmény a pályázható támogatások folyamatos és jelentős mértékű emelkedése, illetve a pályázókra nehezedő adminisztratív nehézségek csökkenése.

(9. fejezet) A jelentés nem feledkezik meg a Hálózat az Ifjúságért Kht. tevékenységének bemutatásáról, mely immár második éve támogatja ifjúsági civil szervezetek Internet-hozzáférését az ISM együttműködésével. Az OGYIP messzemenően támogatja az ifjúsági tárca a fiatalok Internet hozzáférését biztosítani kívánó szándékait.

12. Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége Ifjúsági Bizottsága

A SINOSZ Ifjúsági Bizottsága (IB) 1979-ben alakult meg. A Bizottságnak jelenleg 6 tagja van: 5 hallássérült fiatal, valamint a titkár, aki egy személyben a Szövetség Kulturális és Ifjúsági Irodájának vezetője is.

A SINOSZ közhasznú társadalmi szervezet, amely elsősorban körülbelül 11 000 fős tagsága körében lát el érdekképviseleti és érdekvédelmi feladatokat az ország egész területén.

Az ifjúság kategóriába mi a 16-35 éves tagjainkat soroljuk: ez kb. 1500-2000 siket és nagyothalló fiatalt jelent. (Sajnos pontos számadat és a hallássérülés mértéke szerinti százalékos bontás csak kb. fél év múlva fog rendelkezésünkre állni.)

Az Ifjúsági Bizottság tagjai - a titkár kivételével - önkéntesként tevékenykednek; elsődleges feladatuk a kifejezetten csak a fiatal tagoknak szóló országos rendezvények megszervezése, a hallássérült fiatalok összefogása. Éves szinten általában 5-6 ilyen programot rendezünk, kb. fele-fele arányban Budapesten és vidéki helyszíneken. Programjaink többsége hagyományos, több éves múltra visszatekintő rendezvény.

2000. évben megrendezett ifjúsági programjaink a következők voltak:

- Tavaszi Ifjúsági Túra - tájékozódási futóverseny + szellemi vetélkedő (Szombathely)

- Ifjúsági és Kommunikációs Tábor (1 hetes, Fadd-Dombori)

- Siketek Nemzetközi Napja - "Játék Távolság Nélkül"- ügyességi vetélkedő (Budapest)

- Ifjúsági Találkozó (Budapest).

A siket és nagyothalló ifjúság problémái

A siketek, ezen belül a fiatalok szempontjából különösen hátrányos, és egyfajta közvetett diszkriminációt jelent az információhiány. Ennek fő oka, hogy a napjainkban legfontosabb tömegkommunikációs csatorna, a televíziós műsorok csak korlátozottan hozzáférhetőek a nem vagy nem jól halló emberek számára (feliratozás, jeltolmácsolás megoldatlansága!). Nem véletlen, hogy a siket fiatalok rendszerint jóval tájékozatlanabbak halló kortársaiknál, érdeklődési körük beszűkültebb, társadalmi aktivitásuk kisebb.

Sajnos érvényes mindez a hallássérült fiataloknak arra a szűk rétegére is, akik felsőfokú oktatási intézményben tanulnak, vagy már diplomát szereztek. Vannak előremutató tendenciák a hallássérültek egyetemi-főiskolai oktatásában (pl. egyéni konzultációs lehetőségek és vizsgarend, írásbeli vizsgázás stb.), de számos probléma még megoldásra vár. Ilyen például a nyelvoktatás kérdése (nem a nyelvvizsga-kötelezettség alóli mentességre lenne szükség, hanem egy a fogyatékosságukra adaptált rendszer kiépítésére!), a pályaválasztás és elhelyezkedés problematikája általában, speciális támogatási formák kidolgozása, személyi segítők bevonása stb. A fogyatékosok, ezen belül a siketek és nagyothallók esélyegyenlőségének megteremtése egy hosszú folyamat, amelynek még csak az elején járunk. A mindennapi ügyintézés, közlekedés, kultúra, szórakozás, sport és az élet számos területének hozzáférhetősége igen korlátozott (nemcsak) fiatal tagjaink számára. A közvélemény tájékozatlansága is gátolja a siket és nagyothalló emberek társadalmi beilleszkedését, fokozza szeparációjukat, kapcsolataik belterjességét.

Reméljük, mindezeken a területeken további pozitív változásoknak lehetünk tanúi a közeljövőben, amihez az Ifjúsági és Sportminisztériummal kötött együttműködési megállapodásunk is hozzá fog járulni!

Körkép a Budapesten (és környékén) élő siketek és nagyothallók társadalmi helyzetéről

A kutatás előzményei:

  1. a fogyatékkal élőkről - hallássérültekről - csak kevés, szórványos, nem átfogó adatok léteznek
  2. hazánkban a népszámlálások hosszú évtizedekig nem tartalmaztak fogyatékosságra vonatkozó kérdéseket (1949 után először 1990-ben mérték fel újra társadalmi helyzetüket; a 2001-es adatfelvétel programjában szintén szerepel ez a téma: a fogyatékosság jellegét, a kialakulás idejét és okát mérik fel)
  3. 1998.évi XXVI. tv ("esélyegyenlőségi" tv.)
  4. nemzetközi törekvések: pl. EDF felmérései

A kutatásról:

  1. a vizsgálat célja: a siketek és nagyothallók főbb szocio-demográfiai jellemzőinek összevetése figyelembe véve a hallásvesztés idejét is
  2. a mintát két forgalmazó-cég budapesti ügyfélköréből, illetve a SINOSZ Siketek Fővárosi Szervezetének tagjaiból választottuk
  3. több mint 1000 önkitöltős kérdőívből összesen 257 érkezett vissza (kb. 25%)

A kérdőív (5 részből állt):

1. demográfiai jellemzők, iskolázottság, foglalkozás, anyagi helyzet, család

2. hallásveszés mértéke, általános egészségi állapot

3. személyi segítők, segédeszközök szerepe

4. társadalmi segítségnyújtásról alkotott vélemény

5. szabadidős szokások, szervezeti tagság

Témakörök:

I. alapvető demográfiai adatok

II. iskolázottság

III. foglalkozás

IV. vagyoni helyzet

V. hallásvesztés okai

VI. kommunikációs nehézségek az élet főbb területein

VII. segédeszközökkel, kommunikációt segítő eszközökkel való ellátottság

VIII. segítő személyek

IX. társadalmi hozzáállással kapcsolatos attitűd

X. teljesületlen vágyak, életcélok

1. Nemek szerinti megoszlás

Mintánk összesen 257 esetből áll. A mintába került nagyothallók 50%-a, a siketek 45%-a férfi.

2. Hallásállapot szerinti megoszlás

A halláskárosodás fokát 5 kategóriára bontottuk:

  1. enyhe nagyothalló,
  2. közepes nagyothalló,
  3. súlyos nagyothalló,
  4. siket hallásmaradvánnyal,
  5. teljesen siket.

Tehát mindenki szubjektív módon sorolta be magát a megfelelő kategóriába. Az eredeti 5 kategóriát végül két kategóriába vontuk össze, így: 1., 2., 3., = nagyothalló, és 4., 5., = siket lett. A minta 68%-a nagyothallónak, 32%-a siketnek vallja magát.

3. Korcsoportok

A válaszokat eredetileg 7 (KSH) csoportba soroltuk, majd ezek alapján három, a népszámlálással is harmonizáló kategóriát készítettünk. Mintánk változó korcsoport szerint tükrözi legjobban az 1990-es népszámlálási adatokat, vagyis ebből a szempontból közelíti meg legpontosabban a mikrocenzus adatbázisát.

A siketek és nagyothallók korcsoport szerinti megoszlása a következő:

Iskolai végzettség

Az esélyegyenlőség megteremtésének egyik legfontosabb intézménye az oktatási rendszer. Az iskola egyrészt a szocializáció egyik színtere, ugyanakkor a munkaerő-piaci pozíciók is elsősorban itt dőlnek el. Az iskolai hátrány tehát a későbbi munkavállalási esélyekbe, jövedelemszerzési lehetőségekbe is tovább gyűrűzik.

  1. a válaszadók harmadának szakmunkásképző, illetve szakiskola a legmagasabb iskolai végzettsége: közöttük a siketek jóval nagyobb arányban képviseltetik magukat
  2. a második legnagyobb kategóriát a felsőfokú végzettségűek alkotják (!): diplomával főképp nagyothallók rendelkeznek, siketek csak elenyésző arányban
  3. a nyolc általánost és a középiskolát végzettek aránya ugyanakkora: mindkét kategóriában a nagyothallók valamivel felül-, a siketek valamivel alulreprezentáltak
  4. a mikrocenzus adataihoz képest általánosan magasabb iskolai végzettség 3 lehetséges oka: 1. a nagyothallók jelentős része idős korban vált hallássérültté
  5. a fővárosban élők magasabb státuszúak, mint az országos átlag
  6. a forgalmazó-cégnél és az érdekvédelmi szervezetnél ügyfélként, tagként megforduló (kérdőívet kitöltő) hallássérültek csak egy szűk, valószínűleg iskolázottabb rétegét képviselik a hallássérült társadalomnak
  7. teljes népesség iskolázottsága: 48% alapfokú vagy kevesebb, 40% középfokú, 12% felsőfokú (1996)

A hallásvesztés ideje szerint:

A hallásvesztés ideje és a hallásvesztés mértéke együttesen befolyásolja az elért tanulmányi szintet.

Gazdasági aktivitás, foglalkozás

  1. a teljes minta 20%-a, a 60 évnél fiatalabb korosztály 37%-a gazdaságilag aktív
  2. a teljes magyar lakosság körében az aktivitási arány 53%, Budapesten pár százalékkal magasabb
  3. az aktív korú siketek nagyobb arányban rokkant nyugdíjasok, mint nagyothalló kortársaik (18-39 éves siket: kb. 50%-a, nagyothalló kb. 25%-a 40-59 éves siket: 80%-a, nagyothalló 44%-)
  4. versenyképes, jól konvertálható tudás, szakképzettség hiányában a hallássérültek jelentős hányada a leszázalékoltatást "választja" munkavállalási korlátok
  5. a prelingválisok kb. 50%-a, a gyermekkori hallássérültek 40%-a, a felnőttkori siketek és nagyothallók 30%-a rokkantnyugdíjas (r) minél korábbi a hallásvesztés, annál nehezebb a munkavállalás, felzárkózás
  6. az aktívak elsősorban teljes időben dolgoznak, pár százalék részmunkaidőben, ill. megbízásból él, vagy saját vállalkozása van

Foglalkozás

  1. a magasabb presztízsű ágazatokban nagyobb a (posztlingvális) nagyothallók aránya és fordítva, minél alacsonyabb iskolai végzettség elegendő egy bizonyos gazdasági ágban való elhelyezkedéshez, annál magasabb a siketek aránya
  2. a gyermekkori hallássérültek túlnyomó többsége a hallássérültek mindkét kategóriájában ipari, építőipari, ill. szakképzettséget nem igénylő foglalkozást űz. (Mindez összecseng a hallásvesztés ideje és az iskolázottsági szint között tapasztalt összefüggéssel.)
  3. gyakoribb szakmák:

Lakáshelyzet

  1. a megkérdezettek túlnyomó többsége összkomfortos (60%), illetve komfortos (33%) lakásban él
  2. egyötödük családi házban, valamint harmaduk többlakásos sorházban lakik
  3. a hallássérültség foka szerint különbséget téve: a siketek arány (a nagyothallókhoz képest) magasabb a régi típusú városi bérházban lakók és alacsonyabb a családi házban és a többlakásos sor/társasházban lakók között
  4. a többség (60%) saját lakásában lakik, 28% hozzátartozójánál, 6% önkormányzati lakásban, ill. pár százalék szolgálati lakásban vagy albérletben lakik

- mind a szobaszám, mind az egy főre eső terület szempontjából a nagyothallók valamivel jobb helyzetben vannak

- a lakásnagyságra vonatkozó adatok (szobaszám, alapterület) megegyeznek a budapesti, ill. közép-magyarországi lakosok átlagos mutatóival: 2 szoba, 65 nm; ugyanakkor a teljes népességben 80% felett van a saját tulajdonú lakásban élők aránya, ami 20%-kal magasabb a hallássérültek körében tapasztalt mutatónál (r) kiszolgáltatottság

Jövedelem

  1. a magyar lakosság körében 1999-ben a bruttó átlagkereset 77187 Ft, nettó átlagkereset 50076 Ft volt
  2. mintánk 20%-ának jövedelme a jelenlegi 25500 Ft-os minimálbérrel vagy azonos, vagy az alatt van
  3. a válaszadók több mint fele esetén a jövedelem 40000 Ft és 60000 Ft közé esik
  4. legalacsonyabb keresettel a 18-39 éves korosztály rendelkezik
  5. a siketek majdnem 80%-a a 40000 Ft alatti kategóriába esik, míg a nagyothallóknál ez az arány csak 60%; a számok magukért beszélnek: a siketek - a korábban már említett iskolázottsági és foglalkozási dimenziókban elfoglalt alacsonyabb pozícióiknak megfelelően - alacsonyabb jövedelemmel rendelkeznek, mint nagyothalló társaik; ugyanez elmondható az egész háztartás egy főre számított jövedelme esetén is.
  6. a magasabb összegű kategóriákban csak nagyothallók fordulnak elő

A lakáshelyzet és a jövedelemnagyság tekintetében a nagyothallók helyzete némileg jobbnak mutatkozik, mint siket társaiké.

Ugyanakkor a nagyothallók csoportja sem homogén, hiszen

  • a prelingvális nagyothallók 80%-a 40000 Ft alatti jövedelemmel rendelkezik (ez megegyezik a prelingvális siketek jövedelemének nagyságával)
  • a felnőttkori, időskori nagyothallóknak csak 55-60%-a esik ebbe a kategóriába
  • ahol családon belül halmozottan van jelen e fogyatékosság, ott átlagosan alacsonyabb életszínvonalon élnek, mint ott, ahol ez csak eseti előfordulású, s az ép hallású családtagok esetleg jobban tudnak segíteni

Összefoglalva: A halláskárosodás mértéke és bekövetkeztének ideje együttesen befolyásolja a vagyoni helyzet alakulását. Minél korábban történik a hallásvesztés, annál rosszabbak az esélyek egy magasabb életszínvonal elérésére, melynek okai között elsőként az alacsonyabb iskolázottság szerepel, s ezzel szoros összefüggésben a foglalkozási hierarchiában elfoglalt alacsonyabb státusz, rosszabb anyagi nívó. A prelingvális, ma már 60 év feletti hallássérültek idősebb korukra sem tudtak olyan szintet elérni, mint azok a társaik, akik hasonló korúak, de a beszéd elsajátításának kritikus időszaka után váltak siketté vagy nagyothallóvá. A korai hallásvesztés tehát behozhatatlan hátrány, mely az élet több területén is megmutatkozik.

Az anyagi helyzet szubjektív megítélése

  1. a többség közepesnek, a siketek valamivel rosszabbnak, a nagyothallók jobbnak értékelik anyagai helyzetüket - jól tükrözve a valós helyzetet

A hallásvesztés oka, egyéb betegségek, fogyatékosság

hallásvesztés oka

Veleszü-letett

betegség

baleset

gyógyszer

szülés

munkahelyi ártalom

zajártalom

öregség

egyéb

nem tudja

válaszadók %-ában

17%

25,8%

2,8%

6%

2%

15,5%

10%

28%

3,2%

7%

A hallásvesztés oka

  1. a hallásvesztés három leggyakoribb oka: öregség, betegség, veleszületett
  2. gyakori még a munkahelyi ártalomra, a zajártalomra visszavezethető hallási fogyatékosság.
  3. a siket válaszolók legnagyobb arányban valamilyen betegséget (45%), valamint veleszületett okot (36%) tűntettek fel; néhányan említették gyógyszer mellékhatását, szülési komplikációt, öregséget.
  4. a nagyothallók jelentős hányada időskori hallássérült (39%), valamint munkahelyi ártalom (21%), zajártalom (15%) vagy betegség miatt (16%) vált azzá, a hallásvesztés csak az esetek 8,6%-ában volt visszavezethető már születéskor is fennálló rendellenességre
  5. a legfiatalabb korosztályra a veleszületett (53%), illetve a gyógyszer mellékhatása miatt kialakult hallásvesztés a jellemző
  6. a középkorúak halláscsökkenését elsősorban valamilyen betegség okozta (40%), illetve jelentős még a munkahelyi (16%), valamint a zajártalom is
  7. a 60 évnél idősebb korcsoportba tartozók zöme időskori hallássérült, de nem elhanyagolható a munkahelyi (20%), a betegség által okozott (18%), valamint a zajártalom (13%) sem
  8. ma már egyre ritkább a betegség okozta, valamint munkahelyi ártalomra visszavezethető halláskárosodás, ugyanakkor megnőtt a zajártalom veszélye (fiatalok!)
  9. a válaszadók 40%-ának van egyéb betegsége, fogyatékossága, a siketek 30%-ának, a nagyothallók 43%-ának; a teljes lakosság körében ez az arány 42%
  10. leggyakoribb betegségek: izom/csontrendszeri, mozgásszervi megbetegedések, cukor-, szem-, agyérbetegség, szív- és érrendszeri megbetegedések

Kommunikációs nehézségek

Baráti és párkapcsolatok létesítése

  1. a siket válaszadókat jóval kevésbé zavarja hallási fogyatéka, mint a nagyothallókat
  2. a siketek 61%-ának, a nagyothallók 31%-ának hallássérült a társa: számukra kevésbé okoz problémát a siketség vagy a nagyothallás

Barátkozási szokások

  1. a siketek elsősorban saját sorstársaik közül választanak barátot, s ezen túl inkább hallókkal barátkoznak, mint nagyothallókkal: nincs nagyothalló barátja a siketek 51%-ának, ugyanakkor csak 28%-ának nincs halló barátja
  2. a nagyothallók elsősorban hallókkal, illetve nagyothallókkal és legkevésbé siketekkel barátkoznak: 73%-nak nincs siket barátja, 40%-nak nincs nagyothalló barátja, ugyanakkor csak 9%-nak nincs halló barátja
  3. elsősorban a prelingvális nagyothallók alakítanak ki mélyebb kapcsolatot siketekkel
  4. a prelingvális nagyothallók és prelingvális siketek döntő többségének van halló barátja (r) a hallás korai elvesztése nem feltétlenül jelenti a hallóktól való elhatárolódást
  5. mintánk eredményei szerint a hallássérültek két csoportjának tagjai kevésbé barátkoznak egymással, mint hallókkal, melynek lehetséges okai között szerepel
  6. a nehézkes kommunikáció, a közös, mindkét fél által jól ismert nyelv hiánya,
  7. a siketséggel és nagyothallással együtt járó, sokszor hasonlónak tűnő, azonban mégiscsak különböző problémák, eltérő élethelyzet

Munkahely

  1. a válaszadók 32%-át egyáltalán nem, 26-26%-át kicsit, illetve közepes mértékben, és 14%-át nagymértékben zavarja halláskárosodása
  2. a siketek és nagyothallók közel azonos arányban jelennek meg minden kategóriában; vagyis ez a probléma a hallásvesztés mértékétől független
  3. ugyanakkor munkahelyi közegben a nagyothallókat kevésbé, a siketeket jobban zavarja halláskárosodásuk, mint a baráti és párkapcsolatok kialakításában
  4. az integráltan, azaz hallókkal közös munkahelyen dolgozók hasonló arányban fordulnak elő minden kategóriában (egyáltalán nem: 22%; kicsit: 28%; közepesen:28%; nagyon: 20%)
  5. a felsőfokú végzettséget igénylő, vezető beosztásban lévők között legnagyobb arányban azok vannak, akiket egyáltalán nem zavar a hallássérültségük
  6. elsősorban az ipari, építőipari, illetve a szolgáltatási jellegű munkát végzőket zavarja nagy mértékben halláskárosodásuk
  7. a munkahelyi kommunikációban valószínűleg más - itt nem vizsgált - tényezők is szerepet játszhatnak; a munkahelyi beilleszkedéssel kapcsolatban egy 1985-ös tanulmányában Virágh Károlyné a következőket írta: " Nem is annyira a munkafolyamatokhoz szükséges érintkezésben jelent ez gondot (ti. a közös kommunikációs csatorna hiánya), hanem az emberi, kollegiális kapcsolatok kialakulásában, amely sokszor megoldhatatlan munkahelyi konfliktusokhoz vezet." (Virágh Károlyné, Hallássérült fiatalok pályaválasztása, OPI, 1985)

Ügyintézés

  1. ez az a terület, ahol a hallássérültek a legkiszolgáltatottabbak, ahol a legerőteljesebben tapasztalhatják meg a hallási fogyatékosságukból eredő nehézségeket
  2. a siketek nehezebben boldogulnak a hivatalok útvesztőiben
  3. a válaszadók 34%-a nem vesz igénybe segítséget
  4. a leggyakoribb segítő személyek:

segítség

rokon, családtag

barát

jeltolmács

egyéb

%

41%

7%

8,5% (!)

3,7%

Segítő személyek

  1. a tolmácsot "alkalmazók" aránya nagyon alacsony (az Országos Fogyatékosügyi Program végrehajtására vonatkozó intézkedési tervben 2001. január 1. az országos tolmácsszolgálat kiépítésének határideje, illetve 2003-ig gondoskodni kell arról, hogy a hivatalokban szükség esetén tolmács álljon a hallássérült rendelkezésére.)
  2. megfelelő szolgáltatás hiányában egyelőre saját rokoni és baráti körükből választanak segítőt

Mit tesz, ha a hivatalban nem tudja megértetni magát?

  1. a siketek 8%-ával, a nagyothallók 61%-ával nem történt meg hasonló eset
  2. segítség hiányában a két csoport tagjai eltérő stratégiát választanak : a siketek többsége papírra írja a kérdését, vagy segítővel visszamegy, a nagyothallók önállóbbnak bizonyulnak

Továbbtanulás

  1. a többséget nem gátolja/gátolta halláskárosodása a továbbtanulásban (60%)
  2. a válaszolók 20%-a számára, elsősorban siketeknek, ez komoly nehézséget jelent
  3. az intézkedési terv szerint a szakképzés terén biztosítani kell a segítő szolgálatok igénybevételének lehetőségét (2001. január 1.)

Milyen segítséget vesz/vett igénybe tanulmányai során?

segítség

korrepetálás

tolmács

technikai segédeszköz

fénymásolat

egyéb

%

16%

9%

16,5%

12%

4,3%

A tanulmányhoz igénybe vett segítség

Szórakozás, szabadidő eltöltése

  1. a "szórakozás, szabad idő eltöltésére" adott válaszok valamennyire hasonló képet mutatnak a "baráti, párkapcsolat kialakítására" adott feleletekkel, azonban
  2. mivel a szabad idő eltöltése a szűk baráti körön kívül is történhet, esetleg csak hallók szórakoztatására alkalmas helységekben, szórakozóhelyeken (pl. mozi), így pl. a siketek 28%-a számára komoly nehézséget jelent

Jellemző szabadidős elfoglaltságok

szabadidős elfoglaltság

Tv, mozi

könyv

újság

sport

kirán-dulás

kézimunka, barkácsolás

"cse-vegés"

szórakozóhelyen

társasjáték (sakk, kártya stb.)

utazás

siketek (%)

74%

32% (!)

69%

27% (!)

53% (!)

30%

59%

28% (!)

21%

68% (!)

nagyothallók (%)

70%

60% (!)

60%

8% (!)

25% (!)

24%

40%

10% (!)

13%

28% (!)

Szórakozási szokások

  1. a hallássérültek számára a televízió, valamint a mozi jelenti a leggyakoribb szórakozási lehetőséget
  2. a leglényegesebb különbségek a két csoport között:

  • könyvolvasás (oka: iskolai pályafutás),
  • utazás,
  • sportolás: minden korosztályban a siketek szeretnek inkább sportolni
  • társas elfoglaltságok terén a siketek felülreprezentáltak (r) közös nyelv

Közlekedés

- a válaszadók harmadának egyáltalán nem, 13%-ának nagy problémát jelent

- a két hallássérült csoport között e tekintetben nincs ugyan jelentős különbség, azonban a súlyos fokú hallássérülteket valamivel kevésbé zavarja; talán ők - lévén jobban rászorulnak a vizualitásra - jobban kihasználják azt, s biztonságosabban közlekednek, mint nagyothalló társaik.

Segédeszközök, kommunikációt segítő eszközök

Segédeszköz

hallókészülék

ébresztő-jelző

kapucsengő-jelző

telefoncsengés jelző

tűzvész jelző

babasírás jelző

%

75%

28,2%

24,5%

12%

0,8 (!)

4%

Segédeszközzel való ellátottság

  1. fényjelző készülékekkel a hallássérülteknek csak töredéke rendelkezik
  2. tűzvészjelzővel mindössze 2 fő rendelkezik !
  3. a mindennapi élethez szükséges eszközök mostanáig luxuscikknek számítottak
  4. újdonság, hogy az OEP bővítette a támogatott segédeszközök körét: többek között új digitális hallókészülékekkel, illetve fényjelző készülékekkel, melyek alacsonyabb áron, illetve kgy-ra is kaphatók lesznek

Komm. eszköz

telefon

szövegíró tel.

fax

mobil SMS

mobil

személy hívó

txt-s TV

számítógép

internet

e-mail

%

29%

2%

18,8 %

11 %

1,2%

1,6%

39,6 %

15,5%

3%

4,5%

Kommunikációs eszközzel való ellátottság

  1. a válaszadók több mint felének se telefonja, se faxkészüléke nincs: ez ma még mindig csak kevesek kiváltsága
  2. faxkészülékkel a mintának még az ötöde sem rendelkezik
  3. a számítógéppel rendelkezők aránya megközelíti a teljes népesség körében tapasztalt arányt (1998), ezen belül a siketek felülreprezentáltak
  4. igények: kapucsengő-jelző(18,5%), faxkészülék(17%), mobiltelefon(16%), internet(14%)

Személyi segítők

  1. kommunikációs problémák miatt gyakran kerül konfliktushelyzetbe a nagyothallók 12%-a, a siketek 26%-a
  2. a válaszadók legnagyobb arányban az ügyintézést (23%) jelölték meg, mint olyan területet, ahol segítségre szorulnak.
  3. a segítség típusa szerint elsősorban tolmácsot (30%), illetve vizuális jeleket igényelnének (23%)
  4. a válaszadók több mint egyharmada soha nem jut tolmácshoz
  5. jeltolmácsra a következő helyzetekben lenne szükség:

• ügyintézés, egészségügy, rendőrség, bíróság, tanulás, szórakozás, munkavégzés,

• konferencia, előadás, esküvő, temetés

A társadalom hozzáállásáról alkotott vélemény

Négyfokú attitűdskálán mértük le a válaszadók véleményét a hallók velük szemben tanúsított viselkedéséről, segítőkészségéről.

- a hallássérültek többsége inkább pozitívan értékeli a hallók viselkedését, azonban a siketeknek rosszabbak a tapasztalataik, mint nagyothalló társaiknak

Az elmúlt öt évben történt változásokról (jogszabályok, OEP által finanszírozott segédeszközök köre, "akadálymentes" televízió műsorok száma) is megkérdeztük a mintába került halláskárosodottak véleményét.

  1. a többség szerint nem történt változás, illetve valamivel jobb lett a helyzetük
  2. sokan gondolják azt, hogy romlott a helyzet, közöttük is elsősorban a siket válaszadók
  3. a vagyoni helyzet és a társadalmi változásokról formált vélemény között nem található összefüggés; a diplomások felülreprezentáltak a pozitívan értékelők között (információ)

Feliratozott, tolmácsolt műsorok iránti igény

  1. a vizsgált populáció kedvenc időtöltése a televíziózás, azonban véleményük szerint nem elegendő a feliratozott vagy tolmácsolt műsorok száma: a siketek közel 90%-a elégedetlen

A következő területeken lenne igény feliratozásra vagy tolmácsolásra:

tolmácsolás / feliratozás szükséges

hírműsor

játékfilm

dokumentumfilm

szórakoztató műsor

ismertető film

kulturális műsor

mesefilm

%

86%

53%

49%

54%

63%

47%

24%

Tolmácsolás/felíratozás igénye műsortípusonként

  1. az Országos Fogyatékosügyi Program végrehajtására vonatkozó középtávú intézkedési tervben ugyan szerepel a hozzáférhetőség biztosítása, azonban csak a közszolgálati televízió főműsoridőben sugárzott hírműsoraira vonatkozóan
  2. szélesebb körben lenne szükség az "akadálymentesítésre"

Teljesületlen vágyak, életcélok

  1. a megkérdezettek harmadának volt/van olyan életcélja, mely halláskárosodása miatt nem válhatott valóra
  2. ezek többnyire munkához, hivatáshoz (44%), tanuláshoz (30%), magánélethez (15%), illetve magasabb életszínvonal biztosításához (13%) kapcsolódnak

Következtetések

  1. a hallássérültek társadalmi helyzete jóval elmarad a hallókéhoz képest
  2. a vizsgált dimenziókban a nagyothallók helyzete jobbnak bizonyult, mint siket társaiké, ugyanakkor:
  3. a prelingvális nagyothallók iskolázottságuk, anyagi helyzetük, valamint foglalkozásaik presztízse tekintetében hasonló pozíciót töltenek be, mint siket sorstársaik, tehát:
  4. elsősorban a hallásvesztés ideje, s ennél kisebb mértékben a hallásvesztés mértéke befolyásolja a szociális helyzet alakulását
  5. az " esélyegyenlőségi" törvényben megfogalmazott célokat, valamint az Országos Fogyatékosügyi Program munkájához kapcsolódó irányelveket még jobban közelíteni szükséges a hallássérültek valós szükségleteihez, figyelembe véve, hogy a vizsgált kisebbségi csoport több szempontból is heterogén

13. A Student Service Egyesület véleménye

A fogyatékos fiatalok felsőoktatási helyzete és a Student Service Egyesület tevékenysége

A felsőoktatási segítés szakmai háttere

A fogyatékos személyek felsőoktatási segítése, olyan speciális szakterület, amely bár számos elemében megegyezik a személyi segítésben foglaltakkal, alapvetően különbözik a fogyatékos személyek személyi segítésének legtöbb területétől. Ezt elsősorban az okozza, hogy a fogyatékos személyek általános ellátásán túl - ahol a személy hétköznapi szükségleteinek kielégítése, és a mindennapi tevékenységek ellátásában nyújtott segítség jelenti a központi feladatot - a felsőoktatás sajátos plusz követelményeket állít.

Ennek megfelelően a fogyatékos személyekkel, illetve a számukra szükséges segítségekkel kapcsolatos ismereteken túl az oktatás és ezen belül is kiemelten a felsőoktatás alapos ismeretét igényli. A Student Service Egyesület 1997 óta foglalkozik a témával és ma Magyarországon az egyetlen speciálisan ezzel a szakterülettel foglalkozó szervezet.

A program leírása:

A Fogyatékos Fiatalok Felsőoktatási Segítőközpontja komplex segítséget nyújt az ország különböző területeiről érkező igénybe vevők számára. Tájékoztatást ad a felvételi lehetőségekről az érdeklődők számára. Figyelembe véve a segítség kérő fogyatékos fiatal érdeklődési területét, képességeit, készségeit, adottságait, valamint a lakóhelye szerinti lehetőségeket, pályaorientációs tanácsadás keretében segítünk megtalálni a megfelelő képzési formát, felkutatjuk a megfelelő oktatási intézményt, igény szerint felvesszük a kapcsolatot az intézmény koordinátorával. Szükség esetén közreműködünk a felvételi és tanulmányi ügyintézésben, más szervezetekkel együttműködve megszervezzük a fogyatékos fiatal szállítását az oktatási intézménybe a szóbeli és / vagy írásbeli vizsgák időpontjaira. Sikeres felvétel esetén a segítünk megszervezni a rendszeres szállítást, valamint segítünk a személyi kísérők jeltolmácsok egyéb segítőszemélyek kiválasztásában és megtalálásában, valamint az esetleges pénzügyi források (ösztöndíjak, pályázati lehetőségek) felkutatásában

A Fogyatékos Fiatalok Felsőoktatási Segítőközpontjának munkája:

A Student Service Egyesület munkájának központjában a meglévő szolgáltatások folytatása és fejlesztése áll.

A program első eleme a felvételi tájékoztatás, illetve ennek adminisztrációja, a jelentkező adatainak regisztrálása. Ez a vonatkozó adatvédelmi szabályok betartásával történik. Ennek megfelelően a korábbi évekhez hasonlóan a fogyatékos hallgatók létszámára és fogyatékossági típus szerinti megoszlására vonatkozó adatok állnak rendelkezésünkre.

A másik feladat az intézményi koordinátorokkal való kapcsolat kialakítása és megerősítése valamint az intézmények környezetében lévő civil, és egyéb (gyártók, forgalmazók) szervezetek megkeresése, és az együttműködés kialakítása, illetve a meg lévő kapcsolatok bővítése, és ápolása. Az integrációs folyamatok következtében koordinátori rendszer megszilárdulásáig a program ezen tevékenysége a felvételi ügyintézésben érintett intézményi koordinátorokkal való kapcsolattartásra korlátozódik, illetve számos intézmény esetében a koordinátor hiányában a fogyatékos hallgató intézményi ügyintézésének tényében merült ki. Terveink szerint az együttműködés hatékonyabbá tétele érdekében továbbra is kiemelt fontosságú feladatként kezeljük a felsőoktatási intézményekkel való kapcsolattartást. Reményeink szerint, munkánk eredményeként az adatbázis korszerűsítése révén időszerűvé válik majd a koordinátorok képzése, a személyi segítők kiválasztása és képzése.

Munkánk eredményességének érdekében továbbra is szoros együttműködésben vagyunk az érintett érdekvédelmi szervezetekkel (HÖOK, MEOSZ, SINOSZ, MVGYOSZ, ÉFOÉSZ), valamint az érintett szaktárcákkal (Oktatási Minisztérium, ifjúsági és Sportminisztérium, Szociális és családügyi Minisztérium). A Student Service Egyesület aktívan részt vesz az Oktatási Minisztériumban megalakult fogyatékos fiatalok felsőoktatási bizottságának, valamint a Szociális és Családügyi Minisztériumban működő Országos Fogyatékosügyi Tanácsnak a munkájában. Ezek az érdekképviseleti tevékenységek garantálják, hogy a törvényalkotás és előkészítés során a Student Service Egyesület hatékonyan tudja a fogyatékos fiatalok érdekeit képviselni. Szintén ezt a célt szolgálja, az Ifjúsági Sportminisztérium együttműködő partnereként az ifjúsági réteggel kapcsolatos törvényalkotási folyamatokban vállalt szerep.

Munkánk során, a felsoroltakon túl továbbra is kiemelt szerepet tölt be a budapesti fogyatékos fiatalok lakóhely és oktatási intézmény közötti szállításában vállalt finanszírozói szerep. Ennek a tevékenységnek a folytatását, amelyet 1997 decembere óta vállalt fel az egyesület és mindezidáig támogatásokból és önálló gazdálkodásának bevételeiből fedezte jelenleg több tényező is nehezíti: a fogyatékos, ezen belül kiemelten a mozgássérült hallgatók létszámának növekedése, valamint a szállító szolgálatok szolgáltatási díjának emelkedése miatt, az előző évhez viszonyítva az egyesület által átvállalt szállítási költségek megháromszorozódtak.

Szolgáltatásaink közül a szállítás a leginkább költségigényes, mivel a tanácsadói szolgáltatás működtetésére a bővülő ügyfélköre való tekintettel egyesületünk önkénteseket is alkalmaz. Ahhoz, hogy az egyesület fel tudja vállalni az egyre növekvő igények kielégítését, a szállításhoz szükséges hiányzó összegeket pályázati úton kell fedeznie.

A program eddigi eredményei és várható eredmények:

A program várt hatása mindenképpen a felsőoktatásban tanuló fogyatékos személyek létszámának emelkedésével mérhető. Az eredmények értékelésének ugyanazok a korlátai, mint korábban, vagyis az adatok megbízhatatlansága. Mindezek ellenére elmondható, hogy az 1999/2000 tanévben 270 fő körüli regisztrált fogyatékos hallgatói létszámhoz képest a 2000/2001 tanév jelentős, több mint 35 fős növekedést mutat. ?gy a jelenleg rendelkezésünkre álló adatok alapján 309 fő tanul a felsőoktatási intézményekben, akit az intézmény valamilyen fogyatékossággal regisztrált. A 10-12% közötti növekedés bármennyire örvendetes nem tűnik reális adatnak. Így a látványos létszámnövekedés okainak vizsgálata során felmerült a gyanú, hogy a létszámnövekedés egyik oka a pontosabb intézményi regisztráció és nem a hallgatói létszám tényleges növekedése. Akár egyik, akár másik verziót tartjuk hitelesnek a jelenség mindenképpen bizalomra ad okot.

Nem szolgál pontosabb adatokkal, a szolgáltatásokat igénybe vevők adataira vonatkozó belső nyilvántartás sem. Ebből ugyan egyértelműen kiderül, hogy a szállítószolgálatot a 2000/2001 tanévben háromszor annyian (15 fő) veszik igénybe minta a megelőző tanévben (5 fő), azonban ezek egy része (2-3 fő) különböző időszakokban már szerepelt a szállítottak között. A felvételi tájékoztatásnál, illetve ügyintézésnél is meg kell említeni, hogy vannak átfedések a korábbi ügyfelek és a jelenlegi ügyfelek között. Az adatok vizsgálatának eredményeként a 2000/2001. tanévben, a programban ellátott személyek közül 36 fő új felhasználót regisztráltunk. Ez a teljes ellátotti kör 22%-os bővülését jelenti.

Összességében elmondható, hogy közel 70 főnek, több mint 160 esetben nyújtottunk valamilyen segítséget. Ebben szerepel egyszeri tájékoztatás, és szerepel olyan hallgató is, akinek a pályaválasztási tanácsadástól a felvételi ügyintézésen át a szállításáig és a tanulmányi rendjének megszervezéséig minden megkeresése külön-külön ügyintézést igényelt. A 160 esetben nincs benne, hogy egy-egy ügy elintézése több alkalmat vett igénybe. Egy-egy ügyintézés átlagosan 2, 5 munkaórát vett igénybe, ami összesen több mint 400 (407, 5) ráfordított munkaórát eredményezett az elmúlt évben (ez csak az ügyfélszolgálat). A korábbiakban már említett egyéb szervezési feladatok megvalósítása több mint 600 órát (648) vett igénybe. A munka végzésében két fő állandó munkatárs és 4 fő önkéntes vesz részt.

Reményeink szerint munkánk eredményeként tovább emelkedik a felsőoktatásban résztvevő fogyatékos fiatalok száma.

14. A Zsidó Fiatalok Magyarországi Egyesületének véleménye

Jelentés a magyarországi zsidó gyermekek és az ifjúság helyzetéről.

Az Ifjúsági és Sportminisztérium felkérésére készítette a Zsidó Fiatalok Magyarországi Egyesülete (Hungarian Union of Jewish Students).

A vészkorszakot megelőzően Magyarország össznépességének 5.1%-át tette ki a zsidóság. A kb. nyolcszázezer magyar zsidóból hozzávetőlegesen kétszázezren élték túl a Holocaustot. Ma óvatos becslések szerint kb. százharmincezer fős zsidóságával (JOINT adat), és nagyjából ugyanekkora lélekszámú vegyes házasságú családokkal együtt Magyarországon van a harmadik legnagyobb zsidó közösség Európában. Közülük úgy nyolcvanezren élnek Budapesten.

A Holocaust tragikus öröksége és a múlt rendszer negyven éve miatt a legtöbb magyar zsidónak semmilyen, vagy csak felületes kapcsolata volt a hagyományos zsidó életformával. A kommunista hatalom erősen korlátozta a zsidóság lehetőségeit is, főleg az oktatás területén, noha ennek szervezetrendszere nem szűnt meg. Hosszú időn keresztül a budapesti Rabbiképző Intézet volt az egyetlen ilyen jellegű intézmény egész Kelet-Európában. A 80-as évek elején enyhült a nyomás, virágzásnak indult a zsidó kultúra, előkészítve annak reneszánszát. A rendszerváltást követően, csakúgy, mint a többi keresztény egyháznál, itt is fellendült a hitélet, egyre több család és közéleti személyiség vállalta nyilvánosan identitását.

A magyarországi zsidóság az írás népeként az oktatásra olyan eszközként tekint, amelynek segítségével megtalálhatja és megőrizheti a múltját és felkészülhet a jövőjére. Nagy szerepe van a zsidó oktatási intézményeknek, de a magyarországi zsidó gyerekek döntő többsége, az asszimilációnak köszönhetően, világi iskolákban tanul. Ezért ők a zsidó formális oktatás intézményi keretein kívül esnek. Őket a gyermek és ifjúsági szervezeteken, és rendezvényeken keresztül, valamint a nagy hagyományokkal rendelkező zsidó informális oktatás útján lehet nagy létszámban elérni.

Az évezred utolsó évtizedében újjászerveződött a közösségi élet, a formális oktatás és nevelés szervezetrendszere. Három óvoda működik: a Dob utcai, a Benjámin óvoda, a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola és ?voda, a Scheiber Sándor Tanintézet (ez az egykori Anna Frank Gimnázium), a Wesselényi utcai Alapítványi Iskola, az előző három intézmény általános és középiskolaként is működik, továbbá a Bálint Zsidó Közösségi Ház épületében működik egy negyvenfős kollégium, és ismét működik ortodox jesiva a fővárosban, az Első Pesti Jesiva. A felsőoktatásban az akkreditált Rabbiképző Intézet, Országos Rabbiképző és Zsidó Egyetemként dolgozik. Az elmúlt tíz évben öt fiatal rabbit is felavattak. Az iskolákban diák és hallgatói önkormányzatok is működnek.

A zsidó gyermekek és fiatalok elérésében Magyarországon rendkívül nagy szerephez jutottak közösségépítő erőként a különböző cionista és nem cionista ifjúsági mozgalmak, valamint a szarvasi nyári tábor. Az iskolákon kívül az általuk szervezett táborok, rendezvények és izraeli utazások teremtik meg a lehetőségét annak, hogy a társasági életen keresztül a magyar zsidóság visszatérhessen a zsinagógákba.

A gyermek és ifjúsági szervezeteket és a tagjaikat ugyanúgy sújtja a magyar zsidóság alapproblémája, az asszimiláció. A kóser élelmiszerek drágább és körülményesebb beszerzési lehetősége. Kevesebb a rabbi mint ahányra szükség lenne, így számos hitközségen csak előimádkozó van, a közösség egy idősebb tagja. Problémát jelent a folyamatos forrásszűke és forráshiány.

A hazánkban működő zsidó gyermek és ifjúsági szervezetek általános céljai közé tartozik a közösségépítés, a hagyományőrzés, a segítő tevékenység az időseknek, a zsidó identitás erősítése, a vallásosság és a kóserság tartásának erősítése, a kapcsolattartás a hazai és külföldi zsidó szervezetekkel, a kapcsolat Izraellel. Ezeknek a civil szervezeteknek, amelyek mindegyike nemzetközi ernyőszervezeteknek a tagjai, felbecsülhetetlen értékű érdeme, hogy gyermekek és fiatalok ezreinek tette lehetővé, hogy Izraelben ill. más országokban nyaralhassanak, tanulhassanak, dolgozhassanak a szünidőben. Az általuk szervezett külföldi programok többségét ugyanis térítésmentesen vagy alacsony térítés mellett szervezték. Ez tette lehetővé, hogy azok a gyerekek is eljussanak külföldre akár egy-két hónapos utakra, akiknek a családja ezt nem engedhette meg magának. Az így szerzett tapasztalatok, élmények, a nyelvtanulás jobb esélyt biztosíthat nekik az életben. A nemzetközi rendezvényeken való részvétellel ezeknek a gyerekeknek aktív kapcsolata épült ki a világ zsidóságával. A globalizáció betört személyes kapcsolataikba. Barátságok alakultak ki Új-Zélandtól Kanadáig, Dél-Afrikától Mexikóig. Bárhonnan is érkeztek mindig volt valaki a csoportban, akinek az ősei, vagy valaki a baráti körükből Magyarországról származott el, és sok családban megőrizték a magyar nyelvet és ételeket.

Valamennyi szervezet általános jellemzője, hogy heti rendszerességgel mozgatják meg az embereket, évenként minimum két nagy saját programot szerveznek, téli és nyári táborokat. Ezen felül szerveznek kirándulásokat, színház és mozi látogatásokat, beszélgetéseket, bulikat, klubfoglalkozásokat.

Pozitívum, hogy e szervezetek munkája mind hazai a zsidó ill. nem zsidó közélet számára, valamint nemzetközi szinten is ismert és elismert. Tagságuk nem korlátozódik a zsidó iskolák tanulóira. Ifivezetőik, héberül madrich-jaik többségükben dolgoztak - dolgoznak nyaranta a szarvasi táborban, ill. külföldi zsidó gyermektáborokban szereztek tapasztalatot, igen aktívak.

A cionista ifjúsági mozgalmak már a II. világháború előtt megjelentek Magyarországon. A háború alatt tagjaik részt vettek a fegyveres ellenállásban és az embermentésben, a felszabadulás után a túlélők gondozásában, és ott voltak az árvaházakban is. A kilencvenes évek elején, mivel már nem volt akadálya, visszatértek Magyarországra a korábban betiltott cionista ifjúsági mozgalmak. Ezekkel a szervezetekkel izraeli pedagógusok is érkeztek, hogy tanítsanak, és pénzzel, rendezvények szervezésével segítsék a hazai zsidóság "talpra állítását". A cél az volt, hogy minél több embert vegyenek rá az Izraelbe való bevándorlásra. Ma Magyarországon a következő ifjúsági mozgalmak működnek: a Hanoár Hacioni, a Habonim Dror, a Hashomer Hacair, a Bnei Akiva, és a Marom. A Hashomer Hacair és a Marom saját kórussal is rendelkezik. Célcsoportjukba elsődlegesen a 18 évnél fiatalabbak tartoznak, a Maromnak az ennél idősebbek is.

A rendszerváltást követő első néhány év rendkívül mozgalmas volt az akkori gyerekeknek és fiataloknak. Péntek esténként több százan is összegyűltek a Rabbiképzőnél a József körúton. Egy részük részt vett az istentiszteleten, a többiek a lépcsőházban, a körúton állva beszélgettek kb. este hattól nyolcig. Nyolc óra körül a társaság szétoszlott a fiatalabbak a Páva utcai zsinagógához mentek a Hashomer Hacair klubjába, ott mindig volt kakaó és kalács a péntek esti kiddus részeként és valamilyen más szervezett program is. Zárórakor a társaság egy része továbbment a UJS - be, a Garay utcába (ez a ZSFME első klubja volt), ahol már elkezdődött, és késő estig tartott a buli. Sokan a József körútról azonnal a Garay utcába mentek. Szarvasra a nyári tábor turnusaira, valamint az ifivezető képzésre mindig túljelentkezés volt. Nagyon sokan utaztak az ifjúsági mozgalmak szervezésében nyáron Izraelbe önkéntes munkára kibucokba. Rengeteg zsidó témájú könyv és újság jelent meg, valamint számos hangversenyt szerveztek. Nagy pezsgés volt.

A magyarországi zsidó ifjúság szocializációjának egyik legfontosabb lépcsője volt a Ronald S. Lauder Szarvasi Nemzetközi Ifjúsági Tábor felépítése. A szarvasi tábort 1990-ben adták át a nagyközönségnek. Jelenleg ez a legnagyobb ilyen jellegű tábor Kelet és Közép-Európában. A tábor célja, hogy programjaival, játékos, szórakoztató, és az életkori sajátosságokat figyelembe vevő foglalkozásokkal elérje, hogy a tizenkét napos turnusok alatt a gyerekek zsidó környezetben legyenek, megismerkedjenek a zsidó hagyományokkal, barátkozzanak, sportoljanak és kikapcsolódjanak. Minden nyáron legalább 2000 gyermek üdül a táborban, a látogatók fele magyar, és valamennyi turnus nemzetközi jellegű. A programot minden évben egy nagy téma köré szervezik, amely meghatározza a napi foglalkozásokat, és a nagy esti programokat is, ilyen téma volt a zsidó naptár, a zsidó hősök, Jeruzsálem 3000. Születésnapja. Évről évre a tábort vezetőképző tréningek előzik meg, ahol az ifiket mind az év témájában, mind a tábori gyermekpedagógia kérdéseiben felkészítik.

Különlegesség, hogy a tábor területén épült fel Kelet és Közép-Európában az elmúlt ötven év egyetlen új zsinagógája, a "Beit David".

Az ifjúsági szervezetek közül a legtöbb fiatalt tömörítő szervezet, az 1989-ben megalakult és országos szinten működő Zsidó Fiatalok Magyarországi Egyesülete (továbbiakban ZSFME), amely azonban elsődlegesen nem cionista szervezet, hanem az itthoni diaszpórában élőket kívánja szolgálni. Fő célja a magyarországi fiatalság összefogása. Hasonló külföldi diákszervezetek közül az amerikai "Lightґs In Action" - höz lehetne hasonlítani. A ZSFME teljes jogú és nagysága miatt meghatározó tagja két nemzetközi szervezetnek, a World Union Of Jewish Students-nek és a European Union of Jewish Students-nek.

A ZSFME lehetőségei az elmúlt két évben kiszélesedtek, mióta az Ifjúsági és Sportminisztérium stratégiai partnere lett, és ezzel az eddigi pályázati támogatásokon túl kormányzati elismerést is szerzett.

A ZSFME heti rendszerességgel kb. kétszáz fiatalt mozgat meg egy héten. Több mint ezer taggal rendelkezik. A UJS célcsoportjába a tizennyolc év feletti korosztály tartozik, a felső korhatár jelenleg a friss diplomásokig és fiatal felnőttekig terjed ki.

Budapesten és vidéken három helyen tart fenn a UJS klubokat, Pécsen, Szegeden és Debrecenben. Budapesten működik egyszer a hagyományos klub, és a ZSFME önálló tagszervezete a Maimonides Kör. A Kör névadója sokoldalú tudásához és egyéniségéhez próbál hű maradni előadásai tematikájában. Ez egy tudományos diákkör, ahol egyetemi oktatók és egyetemisták tartanak előadásokat hetente. Személyre szabott és könnyen emészthető ismeretek átadásával igyekszünk megfelelni egy mai egyetemista változatos intellektuális igényeinek. Éves visszatérő programok a konferenciák - Maimonides és kora, Rabbik és Rebék - a vízitúrák és kirándulások. Nyaranta egyhetes tábort szerveznek Alefbész címmel azoknak, akik tanulni akarnak a zsidó vallásról és hagyományokról.

Nagy hangsúlyt fektet a ZSFME a külső kapcsolatainak ápolására és kutatására. A egyesületnek szoros a kapcsolata a többi ifjúsági szervezettel és a hitközségekkel is. Olyan hagyományos eseményeket, mint a Chanukka és Purim ünnepi bálokat velük együtt szervez, rendez. Szegeden a helyi klub mindenkori ügyvezetője a hitközség ifjúsági alelnöke is egyben, Pécsen a klub ügyvezetője tagja az elöljáróságnak. Szegeden gyümölcsöző együttműködés alakult ki a helyi Magyar Izraeli Baráti Társasággal. A ZSFME nemzetközi tevékenysége változatos, egyrészt a tagság utaztatásából áll, külföldre konferenciákra, szabadegyetemekre és önkéntes munkára, valamint nyaralni, másrészt a külföldiek vendégül látása hazai programjainkon. Önkénteseink részt vettek Kárpátalján az árvízkárosultaknak küldött segélyek szétosztásában, valamint részt vett az egyesület a NATO támadása elől érkezett jugoszláv menekültek ellátásában programszervezéssel.

A ZSFME 2000-ben megrendezte II. Nemzetközi Nyári Egyetemét az EUJS-szel közösen, valamint ezzel egy időben az V. Hagyományőrző Nyári Táborát is. Ez egy egyhetes, évenként ismétlődő programja az egyesületnek. Helyileg a szarvasi tábor ad neki otthont, de nem tartozik a nyári tábor keretei közé. Közel ötszáz fiatal vett részt a nyári egyetemen és hagyományőrző táboron, ebből háromszázan voltak a hazaiak, a többiek a világ csaknem harminc országából érkeztek.

Az egyesület az elmúlt években folyamatosan szervezett, sítúrákat és vízitúrákat, temető felújító táborokat pl.: Dunaszekcsőn, Mezőkovácsházán. Részt vett az EURO26 Ifjúsági EXPO-n. A ZSFME alapító tagja a Magyar Ifjúsági Konferenciának, két mandátummal rendelkezik a Gyermek és Ifjúsági Alapprogram Regionális Tanácsaiban és állandó meghívott vendég az Ifjúsági és Sportbizottság ülésein.

A ZSFME-nek természetesen van kidolgozott missziója:

" A Zsidó Fiatalok Magyarországi Egyesületének a célja: a zsidó ifjúság közösségi életének szervezése, a zsidó kultúra fenntartása, gyarapítása, a szervezetek közötti információáramlás, kapcsolattartás és érdekképviselet segítségével!"

Összegzés

Az évezred utolsó évtizedében ismét kialakult egy erős zsidó ifjúsági közösség, amelynek tagjai tudatosan vállalják hovatartozásukat. Őrzik a Holocaust emlékét, és nem engedik, hogy bármi hozzá hasonló megismétlődjön. Izrael létezése biztonságérzetet ad számukra. Nemcsak lélekben tartják a kapcsolatot Izraellel, hanem lehetőségeikhez képest rendszeresen ki is utaznak, ott tanulnak, letelepednek. A rokonokon kívül egykorú barátok és ismerősök sokasága él a Szentföldön, Izrael földjén. A személyes élmények és az emberi kapcsolatok nagyon erős kötelékeket jelentenek.

A közösség építésében és az élmények megszerzésében, az identitástudat erősítésében a zsidó iskolák és az ifjúsági szervezetek nagyon fontos szerepet játszottak, játszanak és töltenek be a jövőben is. Erre a szerepre a hitközségek hagyományos értelemben vett szervezetrendszere nem a legmegfelelőbb, mert elsődlegesen azokkal kerülnek kapcsolatba, akik már vállalják a hovatartozásukat. A gyermek és ifjúsági szervezetek rendezvényei, az általuk nyújtott informális oktatás, a közösségi élmény kaput nyit az asszimilálódott családok számára a visszatéréshez. Sok családban a hagyományőrzés a gyerekeken keresztül tér vissza. Egyszerű dolgok, kis lépések (pl.: nem esznek disznóhúst, nem keverik a tejes ételt a húsossal, a nagy ünnepeken elmennek a zsinagógába) formájában. Nem lesz mindenki vallásos, aki bekerül ebbe a körbe, és nem fognak a magyar zsidók mind kivándorolni, akik csak megismerik a cionizmust, inkább vállalják az identitászavart a szülőföldjükön, Magyarországon. Nem vesztik el gyökereiket, a magyar kultúra, a magyar társadalom szerves részét alkotják. A teljes asszimilációval a másságunkat vesztenénk el, ami az elmúlt majdnem hat ezer évben a túlélést és megmaradást biztosította.

A folyamatosság biztosítása, a közösség építése ifjúsági szervezeteink célja. A mi munkánk: segíteni megtenni az első lépést azoknak a fiataloknak, akik felnőve tudták meg, hogy zsidók, akik elvesztették a kötődésüket, nem ismerik a hagyományokat, de keresik az utat zsidóságukhoz, vallásukhoz.