K/5748.
Dr. Áder János úrnak,
a Magyar Országgyûlés elnökének
Helyben
ÍRÁSBELI VÁLASZT IGÉNYLÕ KÉRDÉS
A Csepel-Szigetszentmiklós Kavicsbányatavak tulajdonának rendezése tárgyában
Dr. Vonza András földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez
"Mit tesz Ön, ha írásbeli válaszának készítõje téves információkat írat alá a miniszterrel?" címmel
Tisztelt Miniszter Úr!
Dr. Avarkeszi Dezsõ képviselõ 2001. VII. 4-i írásbeli kérdésében felvetette, hogy esetleg azért nem juthatnak a Kavicsbánya Vállalat területét megvásárlók tulajdonjogukhoz, mert az üggyel foglalkozó ügyvéd, dr. Balás István az FVM politikai támogatását élvezné.
Az írásbeli válasz nyomán mélyebben is utánanézve a problémának, a miniszteri válasz több tekintetben a tényekkel ellentétben állónak tûnik az alábbiak szerint:
A földhivatalhoz 1995-ben benyújtott okiratok csak a konzorciumi tagok neveit és egyéb adatait tartalmazták, de az egymás közötti tulajdoni hányadokat a teleknagyságokhoz kívánták igazítani. Miután 1995-ben még a telekalakításról szóló helyi önkormányzati rendelet (RRT) is hiányzott, ezért a telekalakítási vázrajz jóváhagyásáig dr. Váradi Géza ügyvéd póthatáridõt kért, mely 1995 decemberében letelt.
A földhivatal hivatalból értesült arról, hogy a telekalakítás szabályairól szóló Helyi Építési Szabályzatát az önkormányzat 1999 novemberében fogadta el. Értesült arról is, hogy a telekalakítási vázrajz 2000 nyarára elkészült, s jóváhagyások elõtt áll.
A miniszteri válasz szerint a hiánypótlási határidõ 2000. szeptember 30-án járt le, ami azt sugallja, mintha 2000 szeptember 30. napján valamiféle ügyvédi mulasztás történhetett volna. A valóság az, hogy 1995 decemberétõl újabb határidõ-hosszabbításra törvényi lehetõség hiányában már nem került sor. (Az nem kifogásolható, hogy a nagy idõigényû hiánypótlás 1995-ös határidejének lejártát hivatalból nem észlelte a földhivatal.) A miniszteri válasz tehát 5 évet tévedett.
A miniszteri válasz helyesen rögzíti, hogy ezt követõen két fellebbezés is érkezett, de azokat már tévesen és iratellenesen ismerteti.
A miniszteri válasz szerint az egyik fellebbezést a "kérelmezõk" adták volna be, míg a másikat egyedül a Környezetvédelmi, Természetvédelmi Sport Alapítvány.
Ezzel szemben a valóság ennek pontosan a fordítottja! Elõször 2000. november 13-án a dr. Balás István ügyvéd által képviselt 1415 (!) személy - köztük a konzorciumi tagok, s ezek egyikeként az alapítvány - nyújtotta be a fellebbezést, melyhez csatolt 206 oldalas okirat tartalmazta az elutasító határozatban még hiányolt összes személyi adatot és tulajdoni arányokat. A fellebbezést tehát - a miniszteri választól eltérõen - nem az Alapítvány, hanem 1415 személy nyújtotta be.
Ezt követõen másnap: november 14-én kelt egy másik: dr. Németh Ferenc ügyvéd által jegyzett fellebbezés, melyben az ügyvéd - a miniszteri választól eltérõen - egyetlen személy, az önmagát "a tulajdonosi közösség új képviselõjének" nevezõ F. András nevében ellenezte az 1415 személy jogainak bejegyzését, míg érdemben hat hónapi határidõ-hosszabbítást kért.
4. Ezt követõen a Pest Megyei Földhivatal dr. Bozó I. ügyintézõ által szövegezett 30397-5/2001. sz. alatt "határozat" elnevezésû iratot adott ki, melynek sajátosságai:
Az ilyen eljárás az 1957. évi IV. törvény 2. § (5) bek.-ben elõírt részrehajlási tilalomba ütközõnek látszik.
Ez a tényállás láthatóan egészen más, mint amit Miniszter Úr válasza tartalmazott, ezért indokolt, hogy a miniszter úr a tett intézkedésérõl adjon tájékoztatást.
Budapest, 2002. január 19.
Dr. Kelemen András
MDF