H/19.

CSELEKEDNI, MOST ÉS MINDENKIÉRT!

A nemzeti közép, a demokratikus koalíció Kormányának programja

MAGYARORSZÁG 2002 - 2006

I. Fejezet
Most és mindenkiért!

A 2002 májusában hivatalba lépő koalíciós kormány a parlamenti többséget alkotó pártok céljait ötvöző programjával újra akarja éleszteni hazánkban a reményt. A reményt abban, hogy

A nemzeti közép Kormányának programja fordulatot hirdet, mert újra az európai idővel méri az egész nemzet felemelkedésének sebességét. A folyamatosságra is épít, mert a társadalom évtizedes erőfeszítésein, türelmén alapuló kereteket, intézményeket felhasználja, a beléjük vetett közbizalmat megszilárdítja.

A Kormány a nemzeti sorskérdésekben a nemzeti egyetértésre alapozva állította össze programját, amikor most és mindenkiért cselekedve, akarja

A Kormány ezért békét teremt az egymással vetélkedő, de együttműködésre is kész társadalmi csoportok között. Visszaállítja és megerősíti a tisztességes, az átlátható és demokratikus kormányzást. Nemzeti érdekeink képviseletével Magyarországot bevezeti az Európai Unióba. Eközben kiegyensúlyozott, baráti viszonyokat teremt szomszédainkkal és a világ más országaival.

A Kormány félelmek nélküli életet, esélyt és biztonságot garantál. Tiszteli és érvényesíti az emberi szabadságjogokat, az ember méltóságát. Nem tűri a megalázást és a kirekesztést. Az állampolgár nem alattvaló és nem lehet kiszolgáltatottja semmiféle intézménynek.

A Kormány tetteivel erősíti a magyar államiság fő jellegzetességet, a készséget az új befogadására, a nyitottságot a környező népek iránt, a nemzetiségek iránti türelmet, a kisebbségek megbecsülését.

A Kormány az állampolgárok reményei valóra váltásáért a politikai ellenzék pártjaival, parlamenti frakcióival konstruktív alapon kíván együtt dolgozni, s a programok, a törvényjavaslatok kidolgozása során konzultál a parlamenti ellenzéki pártokkal. A kormány vállalja tevékenységének folyamatos ellenőrzését, igényli a nyilvánosságot és a bírálatot, érvényesíti az ellenzék jogait.

A jóléti-gazdasági fordulat kedvező változást jelent az emberek életkörülményeiben. A demokratikus fordulat eredményeként hazánk visszatér a jogállam szabályaihoz, szelleméhez és gyakorlatához. A modernizációs fordulattal felzárkózunk a nemzetközi fejlődés élvonalához, az informatika kiemelt fejlesztésével létrehozzuk az információs társadalom anyagi és szellemi feltételeit.

A Kormány működésének legfontosabb elvei a következők:

  1. A Kormány minden magyar állampolgár kormányaként tevékenykedik. Nem nyújt indokolatlan előnyöket kiválasztott csoportoknak, nem épít szervilis klientúrát, ugyanakkor az igazságtalan hátrányok megszűntetésére, a félelem nélküli élet szavatolására törekszik.
  2. A Kormány mindenki számára esélyt nyújt a felemelkedésre. A cél az állampolgárok tudásának, műveltségének, s ezzel jólétének gyarapítása. Ennek érdekében megkérdőjelezhetetlen elsőbbséget ad az oktatás és a képzés ügyének.
  3. A Kormány megteremti a jóléti társadalom alapjait, amelyben egyre többen képesek segíteni a nemzet kiteljesedését saját anyagi erejük növelésével, miközben e teljesítmény védelmet nyújt a piacgazdaság vesztesei számára, segíti a rászorultakat az emberhez méltó életfeltételek elérésében.
  4. A Kormány felelősséget érez a határokon túl élő magyarok iránt. Arra törekszik, hogy szülőföldjükön számukra is megnyíljanak az itthon élők esélyei.
  5. A Kormány helyreállítja a jogállami elvek és intézmények becsületét, elősegíti az Alkotmányban rögzített állampolgári jogok maradéktalan érvényesülését. Az állampolgárok és gazdálkodó szervezetek közösségeinek érdekeit képviselő civil szervezeteket partnernek tekinti a kormányzati célok formálása és meghatározása során.
  6. A Kormány tiszteletben tartja a lelkiismereti szabadságot, az emberek hitbéli meggyőződését. Megkülönböztetés nélkül biztosítja a hitélet szabad gyakorlásának törvényi feltételeit és a jogszabályokban előírt módon hozzájárul ennek anyagi feltételeihez. Számít és támaszkodik az egyházak erkölcsi nevelő, kulturális, oktatási, szociális tevékenységére és támogatja azt.
  7. A Kormány olyan pénzügyi-gazdasági ösztönző rendszert alkalmaz, amely átlátható, kiszámítható és kiegyensúlyozott, s ezzel környezetkímélő gazdasági fejlődést tesz lehetővé. Különös súlyt helyez az agrárgazdaság jövedelemtermelő képességének érdemi javítására, a vidékfejlesztésre.
  8. A Kormány intézkedési során mindig szem előtt tartja a nemzet hosszú távú érdekeit, úgy kíván dolgozni, hogy a társadalom alapegységeinek, a családoknak, a kisebb és nagyobb közösségeknek teremtsen lehetőséget saját jövőjük, közös jövőnk építésére.
  9. A Kormány sokirányú erőfeszítést tesz a - határon inneni és túli - magyar nemzeti értékek fennmaradásáért, gyarapításáért. Erőfeszítéseivel hozzájárul a nemzetek közösségének gazdagodásához és támogatja más nemzetek értékeinek megismerését, befogadását.
  10. A Kormány a nemzet megosztása helyett a nemzeti egység megteremtésén, a kirekesztés helyett az összefogás, az egymás iránti szolidaritás elmélyítésén munkálkodik.
  11. A Kormány megköveteli a törvények tiszteletét, az állami szervek működésében a szakszerűséget, az átláthatóságot és az ellenőrizhetőséget.
  12. A Kormány betartja a Magyar Köztársaságra háruló nemzetközi kötelezettségeket, fejleszti az ország nemzetközi kapcsolatait, elsősorban az Európai Unióhoz való csatlakozás feltételeinek megteremtése és a jószomszédi viszony erősítése érdekében.

A Kormány megvalósításra váró, nemzeti jólétet, hirdető európai programja fordulatot kíván végrehajtani, amikor

• Lendületet adva a gazdaságnak csökkenti az adókat, miközben igazságos közteherviselést valósít meg, ezzel

• Több munkalehetőséget, bővülő foglalkoztatás teremt, így

• Segíti, hogy a bérek közelítsenek az európai színvonalhoz.

• Versenyképes mezőgazdaságot teremtve lendítő esélyt ad a községekben, az elmaradott térségekben élőknek.

• Megteremti a szociális támogatás átfogó rendszerét, jelentősen emeli a családi pótlékot.

• Bérlakás építési programmal és átfogó támogatással segíti a fiatalokat első önálló lakás megszerzésében.

• Rendbe teszi az egészségügy dolgait, hogy több közpénzt fordíthasson a betegségek megelőzésére, a gyógyításra, a gyógyszertámogatásra.

• Kiszámítható és számonkérhető biztonságot ad az időskorú embereknek.

A Kormány fordulatot hajt végre a demokratikus intézmények működésében, hogy azok az állampolgárokat szolgálják és ne válhassanak egy szűk elit hatalmának eszközévé, amikor

• Helyreállítja a demokrácia alapintézményeinek (Országgyűlés közszolgálati médiák) átlátható és ellenőrizhető működését,

• Tiszta, korrupciómentes közéletet teremt.

• Elszámol és elszámoltat a közpénzek minden fillérjével.

• Igényli a társadalmi párbeszédet, a folyamatos érdekegyeztetést a szakszervezetekkel, a munkaadói érdekképviseletekkel, a civil szervezetekkel.

• Garantálja az igazságszolgáltatás függetlenségét.

• Megszilárdítja az emberek biztonságérzetét.

A Kormány fordulatot hajt végre a társadalmi és gazdasági élet modernizációjának, a tudás alapú társadalom feltételeinek megteremtéséhez.

A Kormány fordulatot hajt végre a modern társadalom alapját jelentő oktatásban és képzésben, a kultúrához, az informatikához, a tudományhoz és az innovációhoz való viszonyában. A Kormány programjának középpontjában a tudás alapú társadalom megteremtése áll. Az egyén biztos lehet abban, hogy élete során a társadalom mindvégig magas színvonalon segíti tanulását, szellemi épülését.

II. fejezet
Államszervezet - kormányzás - jogszolgáltatás

A. Az állam feladata

Az állam feladata:

1. A nemzeti közép demokratikus koalíciójának kormányzása

A Kormány modern szociáldemokrata alapeszmékből kiinduló, liberális és konzervatív értékeket is érvényesítő kormányzást valósít meg.

1.1. Az Kormány a kiegyenlítés, a konszenzuskeresés, az emberi megbecsülés jegyében kíván működni. A Kormány sok oldalról ellenőrzött, az ellenzék jogait tiszteletben tartó demokratikus hatalomgyakorlásra törekszik, nem fogadja el a "győztes mindent visz...." elvet, és nem folytat politikai hidegháborút.

1.2. A Kormány a folyamatosság és változtatás egységét képviseli. Tiszteletben tartja a korábban törvényesen vállalt kötelezettségeket, folytatja az ésszerű intézkedések végrehajtását, feladatának az építést és nem a rombolást tekinti. Megakadályozza, hogy bárki is az elszenvedett - vélt vagy valóságos - sérelmekért az állami közhatalom felhasználásával bosszút álljon. A Kormány a közigazgatásban és az állami vállalatoknál is megvalósítja a folyamatosságot: csak a politikai kinevezetteket és a szakmailag alkalmatlanokat kéri fel távozásra.

1.3. A Kormány, véget vet a koncepciós adóellenőrzések a mesterségesen kreált büntető eljárások indítása, a nyomásgyakorlás törvénytelen és erkölcstelen politikai taktikájának. Szeretné egyszer, s mindenkorra feledtetni a közhatalommal való visszaélésen nyugvó megfélemlítési törekvéseket. Megszünteti a korrupcióellenes fellépések egyoldalúságát.

1.4. A Kormány emeli a kormányzás erkölcsi tartalmát. A tisztesség, a becsület, az adott szó alapvető értékeit magára nézve is kötelezőnek tekinti.

2. Az Európai Unió normáinak megfelelő nemzeti kormányzás

2.1. A Kormány megbecsüli a nemzet jövőt építő történelmi tradícióit.

2.2. Nemzeti céljaink megvalósításának alapvető feltétele és ezért a következő évek legfontosabb feladata a az Európai Unióhoz való csatlakozás, így a magyar állampolgárok egyben az Európai Unió polgáraivá is válnak. A magyar nyelvet, gazdag kulturális örökségünket az Európai Unió tagállamaként is megőrizzük, gyarapítjuk.

2.3. A Kormány végrehajtja, illetve kezdeményezi az EU-ba való belépéssel járó alkotmányos, illetve közjogi lépéseket, ideértve mindenekelőtt az Alkotmány megfelelő módosítását, az államszervezet szükséges átalakítását. A kabinet végrehajtja, az EU támogatások elnyeréséhez szükséges szervezeti változtatásokat is. Magyarország 2005-2006-ban már az EU tagállamok normális hétköznapjait élheti, beépül az "európai közigazgatási térbe".

2.4. A magyar nemzet szerves részének tekintjük a nemzetiségi, illetve az etnikai kisebbségeket. Az ő parlamenti képviseletük megvalósítása a többség nem halasztható morális és politikai kötelessége.

3. A gazdaságba való indokolatlan állami beavatkozások megszüntetése

3.1. A Kormány nem kíván indokolatlanul beavatkozni a piacgazdaság működésébe, sőt ellenkezőleg: depolitizálni kívánja az állam gazdasági szerepvállalását. Az Európai Unió versenypolitikájának megfelelő "semleges" állami támogatási rendszert működtet. A

szociális piacgazdaság eszméinek megfelelően az állam jelen lesz a gazdaságban, hogy betölthesse a gazdasági növekedést erősítő, esélyteremtő-esélykiegyenlítő feladatát. A Kormány színvonalas jogalkotás útján állapítson meg stabil, piackonform játékszabályokat; garantálja az üzleti élethez is elengedhetetlen jogbiztonságot.

3.2. Magyarországnak változatlanul szüksége van tőkére és csúcstechnológiára, ezért - összhangban a nemzeti gazdaságpolitikai elképzelésekkel, illetőleg az uniós szabályokkal - támogatandók a külföldiek befektetései. A multinacionális vállalatok jelenléte a magyar gazdaság fontos stabilizáló tényezője, ezért megfelelő partneri viszonyt alakítunk ki ezekkel a társaságokkal. Az állam - megfelelő törvénymódosításokkal - előmozdítja a Budapesti Érték- és Árutőzsde kellő megerősödését.

3.3. A privatizáció ésszerűen gyors lezárása után fennmaradt állami vagyon az állami feladatok színvonalas ellátását szolgálja és

3.4. Az állam indokolatlanul nem hozhat létre gazdasági társaságokat és ezek révén nem szabadulhat alkotmányos közjogi kötelezettségeitől. Ha viszont az állam társasági formát választ, mivel a többi vállalkozóval azonos pozícióba kerül, nem követelhet magának közjogi privilégiumokat, versenyelőnyöket.

4. Autonóm civil társadalmat partnernak tekintő állam

4.1. A Kormánynak érdeke a tőle független autonóm civil érdekképviseletek megerősödése, hiszen pusztán kormányzati eszközökkel a társadalmi célok nem elérhetők. De érdeke a Kormánynak az is, hogy működését tőle független intézmények kritikus figyelme kísérje. A jól működő demokráciának ez a lényege: segíti létrejönni, kiteljesedni a munkája felett őrködő társadalmat.

Az elmúlt években a civil szervezeteknek lényegében két csoportja jött létre: a több tízezer valóban civil egyesület, alapítvány, ám rájuk a kormányzat részéről az anyagi támogatás helyett az adminisztratív kötöttségek sora zúdult, illetőleg létrejött néhány száz, túlzottan is az állami támogatásból élő, gazdaságilag igen erőssé tett köztestület, közalapítvány, közhasznú társaság.

A Kormány megszünteti ezt a felemás helyzetet, hiszen autonóm módon vezetett, a politikától független civil szervezetek működésében érdekelt. Tágítani kívánja a civil szervezetek önfinanszírozását, bővíteni anyagi forrásait. Az állami támogatásokat részben normatív alapokra helyezi, részben a vonatkozó döntéseket a kormánytól független szervek hatáskörébe utalja. Kiiktatja a formális érdekegyeztetéseket és valódi társadalmi párbeszédet kezdeményez a civil szervezetekkel. Különösen nagy jelentőséget tulajdonít a munkavállalói és a munkáltatói érdekképviseletekkel való érdekegyeztetésnek. A gazdasági növekedés módot ad a társadalmi különbségek ésszerű mértékű állami beavatkozással történő csökkentésére, a társadalmi feszültségek enyhítésére, de ezt a civil szervezetekkel együttműködve kell elérni. Ez lesz az intézményi alapja a jóléti rendszerváltozásnak.

4.2 A civil szervezetek - élvezve a Kormány ösztönzését és segítségét - bekapcsolódnak az Európai Uniós csatlakozási folyamatba. Célszerű feladat-meghatározás és munkamegosztás alakul ki a területi önkormányzatok és a civil szervezetek között. Bekapcsolódnak az állami döntések, elsősorban a törvényalkotás előkészítésébe. A Kormány létrehozza ennek intézményes kereteit.

4.3 A Kormány féléves munkatervét a Magyar Közlönyben rendre megjelenteti, így ösztönözve a civil szervezeteket, hogy jelezzék, mely jogszabálytervezetek előkészítésében kívánnak részt venni, illetve mely jogszabálytervezetek kapcsán kívánnak véleményt nyilvánítani.

4.2 A Kormány messzemenő nyitottsággal kíván működni és erre ösztönzi a többi hatalmi ág intézményeit. Élve a modern technikai lehetőségekkel működésének minél több mozzanatát kívánja az interneten követhetővé és ellenőrizhetővé tenni, egyben biztosítva a véleménynyilvánítás lehetőségét is.

5. Decentralizált és depolitizált modern kormányzás és önkormányzatok

5.1. Az autonóm gazdaság, ezen belül az autonóm nonprofit szféra, abból az európai polgári igényből adódik, hogy az állam erős, hatékony, de ugyanakkor a szükségesnél nem nagyobb és nem költségesebb. A cél a decentralizált, technikailag jól felszerelt, jól képzett és megfizetett közszolgálati alkalmazottakkal tevékenykedő, egyértelműen szabályozott és ezért az informális politikai törekvéseket tudatosan háttérbe szorító állam, amelyen belül arányosan kiépített, hatalmi ágak szerint fölállított ellensúlyok működnek.

5.2. A Kormány egyik alapvető feladata a decentralizáció, a túlzottan központosított kormányzati hatalom ésszerű lebontása. Ebből a szempontból alapvető feladat a települési önkormányzatok hatásköreinek bővítése és hatáskörök pénzügyi alátámasztása önkormányzati finanszírozási reform útján. Az Európai Uniós csatlakozás határozottan megköveteli - az egyébként is szükséges, de politikai okokból rendre elhalasztott - önkormányzati reform végrehajtását. A Kormány elképzelése szerint a reform három részből áll. Az alap a községi és városi, azaz a lakossághoz legközelebb álló önkormányzatok autonómiájának megerősítése, ezt követi az un. "kis térségek" - alapvetően az önkormányzatok társulásával való - kialakítása, végül pedig a regionális közigazgatás létrehozása. Így a kormányzati periódus végére a jelenlegi megyei önkormányzatok helyett kiépíthető a választott regionális önkormányzatok rendszere.

A Kormány ezzel összhangban álló önkormányzati finanszírozási reformot dolgoz ki.

5.3. Az önkormányzatok megerősítésével párhuzamosan a központi kormányzat dekoncentrált szervei radikálisan csökkenthetők. A regionális önkormányzatok létrejötte után a megyei hivatalok regionális közigazgatási hivatalokká alakulnak át.

5.4. Az állami szabályozás egyfajta közérdekű szolgáltatás, amely csak akkor éri el célját, ha nem lépi túl a feltétlenül szükséges mértéket. Ezért kíván a Kormány új lendületet adni a deregulációnak, a felesleges szabályok, a bürokrácia visszaszorításának. Most szigorú lesz a Kormány: nem csak megrostálja a zömmel alacsony szintű jogszabályi rendelkezéseket, hanem eleve a túlszabályozás megakadályozása, tehát az ésszerűség jegyében építkezik.

Egyszerűsödik a hatósági tevékenység, javul az állami közszolgáltatások minősége. Kiterjed az ún. elektronikus kormányzás hatóköre, az informatika beépül a mindennapi életbe, általánossá válik a digitális, illetve az Internet alapú ügyintézés.

5.5. A Kormány folytatni kívánja a köztisztviselői életpályák és illetmények rendezésére irányuló lépéseket, kiiktatva azonban a politikai befolyásolás lehetőségét, az e téren tapasztalható túlhajtásokat. A közszolgálat személyi állománya az elmúlt években sajnálatos módon jelentősen leromlott. Az ok egyértelmű: ahogyan nőtt a köztisztviselőkre nehezedő politikai személyi nyomás, úgy csökkent a szakma presztízse. E torzulásokat a Kormány megszünteti.

6. Hatalommegosztás és ellensúlyok a demokratikus kormányzás jegyében

6.1. A modern polgári államokban sokrétű módon érvényesül a hatalommegosztás elve és gyakorlata. Az államszervezetben intézményesen működnek az ellensúlyok, azaz éppen a Kormány segíti önmaga végrehajtó hatalmának korlátozását.

6.2. A Kormány igényli a parlament politikai ellenőrző tevékenységét. Kezdeményezi az Országgyűlés hetenkénti ülésezését, lehetővé téve, hogy az interpellációs jog elsősorban az ellenzéki képviselők rendelkezésére álljon; az ellenzék által igényelt vizsgáló bizottságok létrejöttét nem gátolja: A parlament tehát tartalmilag is demokratikusan működhet. A Kormány számít az Állami Számvevőszék és az állampolgári jogok országgyűlési biztosainak kritikájára, a bírálatok alapján szükséges intézkedéseket haladéktalanul megteszi. A Kormány nemcsak a maga számára kedvező alkotmánybírósági döntéseket hajtja végre, hanem a hátrányosakat is, emellett tartózkodik a tudatosan alkotmányellenes törvényjavaslatok előterjesztésétől.

6.3. A Kormány nem fog a rendőrségre, az ügyészségre és a bíróságokra politikai befolyást gyakorolni, egyértelműen támogatja az 1997-ben elkezdett, de később félbehagyott igazságszolgáltatási reformot és az ehhez szükséges költségvetési eszközöket az igazságszolgáltatás rendelkezésére bocsátja.

6.4. A piacgazdaság normális működése érdekében a kormány maradéktalanul tiszteletben tartja a Magyar Nemzeti Bank, illetve a Gazdasági Versenyhivatal függetlenségét a Kormánytól.

6.5. A Kormány a médiatörvény módosításának kezdeményezésével csökkenteni kívánja az ORTT és a közmédia pártfüggő politikai kötöttségeit és egybe garantálni kívánja gazdasági működöképességét.

7. A jogállamiság szavatolása

7.1. A szilárd jogállamiság feltételeinek biztosítása a Kormány kiemelkedő feladata. A jogállamisághoz hozzátartozik a jogalkotás hektikusságának megszüntetése, a gyakori jogszabály-módosítások mellőzése, az egyértelmű szabályok megállapítása az Európai Unió jogával harmonizáló minőségi jogalkotás útján. Ilyen jogalkotás ad alapot a jelenleginél jóval gyorsabb, félre nem érthető és félre nem értelmezhető jogalkalmazásra, amelynek személyi és tárgyi előfeltételei szavatolandóak.

7.2. A Kormány visszaállítja a törvények becsületét. A jogállami alapelveket a maga működésére nézve is egyértelműen érvényesíti. A vállalt nemzetközi kötelezettségeket fenntartás nélkül megtartja.

8. Korrupciómentes közélet

8.1. A Kormány az utóbbi években nagy méreteket öltött, rendkívüli morális és anyagi károkat okozó korrupció felszámolását kiemelkedő feladatának tekinti. Kétirányú munkát valósít meg: A számára elérhető eszközökkel feltárja a korrupciós helyzeteket, illetőleg olyan intézkedéseket hoz, amelyek minimálisra csökkentik a korrupció lehetőségét.

8.2. A korrupciós helyzetek feltárása érdekében a következő kezdeményezéseket, intézkedéseket teszi:

8.2.1. Támogatja az Országgyűlésben azon vizsgálóbizottságok felállítását, amelyek létrejöttét a megelőző ciklusban a kormánytöbbség megakadályozta.

8.2.2. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal megerősítésével haladéktalanul kivizsgáltatja azokat az ügyleteket, amelyekben közbeszerzési eljárás nélkül került sor jelentős költségvetési összegek elköltésére, illetőleg azokat, ahol a költségvetési források felhasználásának átláthatóságát a korábbi Kormány megakadályozta. A vizsgálatok sorában különös figyelemmel foglalkozik azokkal az ügyekkel, amelyek az utóbbi években a közvélemény ítéletét közvetítő média érdeklődését is felkeltették. A vizsgálatok eredményeként a megfelelő intézkedéseket a Kormány megteszi.

8.3. A korrupció lehetőségének minimálisra csökkentése érdekében a Kormány az alábbi intézkedéseket hozza:

8.3.1. Törvényjavaslatokat dolgoz ki és nyújt be az Országgyűléshez, amelyek a korrupciós lehetőségeket szűkítik (pl. a közbeszerzési eljáráson kívüli beszerzések körének érdemi csökkentése).

8.3.2. Nem akadályozza az ellenzék által kezdeményezett vizsgáló bizottságok létrehozását az Országgyűlésben.

8.3.3. A költségvetési források felhasználásában, valamint a különféle jogosultságok megállapításában hatáskörrel rendelkező közhivatalnokok tevékenységét fokozottabban ellenőrzi.

8.4. A közpénzek és a köztulajdon felhasználásának átlátható rendszerével a kormány igyekszik elzárni a korrupciós helyzetek kialakulásának lehetőségét, ennek érdekében elindítja az "Üvegzseb" programot.

8.4.1. A költségvetési forrásból finanszírozott programoknál a lehető legnagyobb mértékű adatnyilvánosságot biztosítja.

8.4.2. A privatizációs eljárásokat újraszabályozza annak érdekében, hogy köztulajdonba tartozó vagyonelemeket túlnyomórészt nyilvános pályázat alapján, világos követelményrendszer érvényesítése mellett és a döntési eljárás kellő dokumentálásával lehessen a jövőben értékesíteni.

8.4.3. A költségvetési szerveket kötelezi arra, hogy gazdálkodásukról készített beszámolót tegyék hozzáférhetővé a nyilvánosság számára. Az 500 Millió forintnál nagyobb kiadási előirányzattal rendelkező intézményeknél kötelező lesz a beszámoló auditáltatása és a külső szállítókkal kötött szerződések megnevezése és összegének feltüntetése, amennyiben a szerződés összege 1 Millió forintot meghalad.

8.4.4. A választások előtti közigazgatási államtitkári és jegyzői jelentések rendszerének visszaállítása, amelyben egy adott terület felelős vezetője beszámol az elmúlt négy év munkájáról.

B. Alkotmányozás - jogalkotás - jogalkalmazás - igazságszolgáltatási szervezet

1. Alkotmányozás - közjogi törvények

1.1. Azáltal, hogy Magyarország belép az Európai Unióba, megjelenik a "nemzetek feletti" döntési szint, s miután módosul a nemzeti szuverenitás több eleme, alkotmánymódosításra van szükség. Új alkotmánnyal (illetve alkotmánymódosítással) érhetők el olyan lényeges politikai célok, mint

A Kormány szerint szükség van új alkotmányra - az Európai Unióhoz való csatlakozástól függetlenül is. A Kormány haladéktalanul tárgyalást kezd a parlamenti ellenzékkel az alkotmányozásra vonatkozó álláspontokat tisztázására. Az új alkotmány kidolgozására irányuló munka semmiképp sem hátráltathatja a kormányprogram végrehajtását, s azon belül a jogalkotási terv megvalósulását.

2. Gazdasági és civiljog

2.1. A magyar gazdasági és civiljogi rendszer - lényegében 1988. és 1996. között -- történelmi mértékű és értékű jogalkotási folyamat eredményeként, átállt a polgári piacgazdaság követelményeire. A piacgazdaság alapvető törvényei létrejöttek (a társasági és a cégtörvény, a versenytörvény, az értékpapír- és tőzsdetörvény, a számviteli törvény, a csődtörvény), többségük az 1990-es években

kiegészült a gyakorlat tapasztalataival is. E törvények tartalma alapvetően egyezik az Európai Unió ugyancsak kialakulóban lévő gazdasági jogával; az Unióhoz való csatlakozásunk -- az alaptörvények szintjén -- általában csak egy-két részterületen igényel kisebb mértékű módosítást. 1998-2002. között új, lényegesebb gazdasági jogalkotásra - a színvonalas szerzői jogi és más szellemi alkotásokra vonatkozó törvényeken, illetve a jelentős mértékben elhibázott szövetkezeti törvényen kívül -- ténylegesen már nem is került sor. A parlament zömmel kisebb-nagyobb módosításokkal és a nemzetközi egyezmények ratifikálásával foglalkozott.

2.2. A gazdasági jogalkotás terén befejeződött az a szakasz, ahol a rendszerváltozás miatti szükségességből, kellő személyi és tárgyi feltételek nélkül, "programadó", "húzó" jogalkotás tanúi lehettünk. A következő szakasz a minőségi jogalkotásé, amikor az Európai Uniós követelményeknek megfelelően finom hangolásra kerül sor. Figyelembe véve a gyakorlati tapasztalatokat, kijavítjuk a jogalkotási hajrában "becsúszott" hibákat, illetve azokat, amelyeket a többpártrendszerszerű törvényhozás tapasztalatlansága okozott.

2.3. A deregulációhoz a túlszabályozás megszüntetése, az indokolatlan állandó jogszabály-módosítások kizárása mellett az is hozzátartozik, hogy a Kormány minden nagyobb gazdasági törvény esetében megköveteli a hatásvizsgálatok elvégzését, részben a törvény-előkészítés, részben a törvények gyakorlati alkalmazásának folyamatában. A Kormány megkerülhetetlen feladata felkészíteni az államapparátust a hatásvizsgálatok elkészítésére, elkészíttetésére minden esetben, amikor ezek nélkül a döntéshozatal megalapozatlan lenne.

2.4. A következő négy év civilisztikai jogalkotásának alapja az új Polgári Törvénykönyv. Ennek előkészületei már 1997-ben megkezdődtek. Az eddigi elméleti munka után 2002-ben megkezdődik a közvetlen kodifikáció.

A jogalkotási programban 2003-2005. közötti időszakra szerepel az új Ptk. négy részének önálló parlamenti tárgyalása: nevezetesen a személyi jog (természetes és jogi személyek, személyiségvédelem); a dologi jog (tulajdonjogjog, használati és zálogjog); a családi jog és az örökjog. A szerződési és kártérítési jog kodifikációja feltehetően csak 2005-2006-ra fejezhető be.

2.5. A Ptk. reformja keretében vagy ahhoz fűződően újrakodifikálásra kerül

a) az egyesületi (társadalmi szervezeti) jog,

b) az alapítványi jog,

c) a szövetkezeti törvény (lehetővé téve a termelő jellegű szövetkezetek működését is),

d) az ingatlantulajdon és ingatlanhasználati jog, valamint az ingatlan-nyilvántartás. A termőföldek tulajdonára, illetve használatára vonatkozó szabályozás az egységes ingatlanjog keretében jelenik meg, a kereskedelmi ügyletek alapvető biztosítékát jelentő zálogjog.

2.6. Az elmúlt 6 év tapasztalatai alapján a Ptk. reformjával összhangban 2003-2004-ben a társasági és a cégtörvény felülvizsgálatára is sor kerül, 2004-re pedig kidolgozhatók a fizetésképtelenségre vonatkozó eurokonform új szabályok is.

3. Büntetőjog

3.1. A közrend és a közbiztonság kiemelkedő kormányzati feladat. Az állampolgárok biztonsághoz való joga nem lehet privilégium, pénzért megvásárolható áru.

A bűnözés növekedésére, az elmúlt években az egymást követő kormányok a bűnüldözési szervezet centralizálásával és a büntetőjog szigorításával válaszoltak. A Btk. jószerével évente történő módosításai erősen növelték a törvényben szabályozott bűncselekményi tényállásokat, emelték a büntetési tételeket, törvényhozási úton is megkísérelték a bíróságok büntetéskiszabási gyakorlatát a szigorítás irányába befolyásolni (ún. középarányos büntetés). Ez a tendencia azonban eredményre eddig nem vezetett, ellenkezőleg: áttekinthetetlenné tette a magyar büntetőjog rendszerét.

A kormányzati ciklus végére reális terv egy modern és egységes Büntető Törvénykönyv megalkotása.

3.2. A Kormány álláspontja szerint a lakosság biztonságérzetének növelése nemcsak és elsődlegesen nem bűnüldözési feladat, hanem társadalmi cél, amely összefogást igényel. Ezért indokolt már a kormányzati ciklus elején olyan általános bűnmegelőzési törvény elfogadása, amely egyben az áldozatvédelemről is gondoskodik. Az önkormányzatok megerősítése is járuljon hozzá a közösségi rendvédelemhez.

3.3. A civilizált büntetés-végrehajtás, az emberi jogok egyértelmű szavatolása, a személyiségi jogok védelme alapvető európai követelmény. A büntetés-végrehajtási jog ebből a szempontból általános felülvizsgálatra szorul, megteremtve a jogorvoslat lehetőségét is. Mivel az Európai Unió államaiban 100000 lakosra 80, nálunk 160 börtönlakó esik, a szabadságvesztés helyett növelni kell a más típusú büntetések (pl. közmunka) szerepét.

4. Igazságszolgáltatási szervezet

4.1. A Kormány folytatni kívánja az 1997-es igazságszolgáltatási reformot. Változatlanul helyesnek tartja, hogy az igazságügyi igazgatás és az ezzel kapcsolatos személyi, illetőleg gazdasági kérdések intézése a kormánytól a Legfelsőbb Bíróság elnöke által vezetett Országos Igazságszolgáltatási Tanácshoz került.

4.2. Az igazságszolgáltatás szakmai függetlenségének egyik alapvető biztosítéka a pénzügyi függetlenség. Meg kell szüntetni annak a lehetőségét, hogy a Kormány a költségvetésen keresztül befolyásolhassa a bírói és ügyészi szervezetet. Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke, illetve a legfőbb ügyész - az Országgyűlés által elfogadott középtávú finanszírozási terv alapján -, az Alkotmánybírósághoz hasonlóan, önállóan terjessze elő költségvetési tervét az Országgyűléshez, és ehhez tegyen a Kormány észrevételeket. A bíróságok és ügyészségek költségvetésében az eddiginél jelentősebb támogatást kell adni a felkészüléshez az Európai Unió jogának alkalmazására.

4.3. A Kormány a gyorsabb és a jogbiztonságot hatékonyabban elősegítő jogalkalmazás érdekében - az eredeti törvényi szabályozásnak megfelelően - 2003-ban létre kívánja hozni a három ítélőtáblát és a fellebbviteli főügyészségeket Budapesten, Pécsett és Szegeden. Szükséges a bírói-ügyészi tevékenységet alátámasztó informatikai és más technikai eszközök jelentős bővítése, a bírókat segítő adminisztratív jogtechnikusi apparátus kiegészítése.

4.4. Ahhoz, hogy a bírósági eljárások időtartama ne húzódjon el már-már a jogbiztonságot sértő módon, mielőbb szükség van a büntető és a polgári eljárásjog szabályainak átfogó korszerűsítésére. Ezt egyébként a táblabíróságok felállítása és az új Ptk., illetve a modern elvekre épülő Btk. megalkotása is megköveteli. Főleg a kis ügyekben kellenek egyszerűbb eljárási szabályok. Az indokolatlan jogorvoslati eljárások elkerülésére élni kell az illetékszabályok rendszerével, miközben a felülvizsgálati eljárás sem válhat második fellebbezéssé. A jogilag bonyolult ügyek kiemelt kezelését, gyorsabb elbírálását is meg kell oldani: erre a Kormány súlyt fektet.

4.5. A magyar jogrendszerben is egyre nagyobb jelentőséget kell kapnia a különböző mediációs, egyeztetési, választottbírósági eljárásoknak; ez a perrendtartás korszerűsítésével megoldható. Emellett a szociálisan rászorulók részére - az ügyvédi kamarákkal egyeztetve - ki kell építeni az Európában "a nép ügyvédje" címen ismert intézményrendszert, amelyben az erre rászorulók szakszerű tanácsadást, szükséges esetben ingyenes eljárási jogi képviseletet kaphatnak.

4.6. A Kormány módosítani tervezi a kirendelt és pártfogó ügyvédekre vonatkozó szabályozást.

III. fejezet
Szociálpolitika

A. Jóléti fordulat

1. Jóléti fordulat - szolidáris társadalom

1.1. A gazdaság növekvő teljesítményére alapozva átfogó jóléti fordulatot hajtunk végre, hogy hazánkban minden ember anyagi biztonságban élhessen. Így lesz megakadályozható a társadalom kettészakadása.

Aki dolgozik, képes legyen tisztességesen megélni a keresetéből; aki gyermeket nevel, annak ez ne legyen teher, aki idős, az ne érezze magát kiszolgáltatottnak és feleslegesnek, aki bajba jutott, az bízhasson az öngondoskodás intézményeiben és szükségében méltósággal számíthasson a társadalom támogatására. A Kormány mindent megtesz azért, hogy hazánk állampolgárai olyan közösséghez tartozónak érezhessék magukat, ahol fontos elv a társadalmi felelősségvállalás, a jól működő szolidaritás.

1.2. Felfogásunk szerint a jóléti rendszerváltás fordulatot jelent a kiszámíthatóságot adó, a tényleges szükségleteket kielégítő, a valóságos szociális feszültségeket feloldani képes demokratikus társadalompolitika megteremtése irányába. Ez a program fejlődő és kiteljesedő folyamat, amelynek eredményeként:

- a paternalisztikus, mindent magára vállaló és ezért mindenbe beavatkozó állam helyébe az egyén számára valóságos esélyt teremtő, eredményes és öngondoskodásra is ösztönző rendszer lép;

- a centralizált és a kézi vezérelt társadalompolitika helyébe törvényekkel szabályozott, decentralizált, a "civil" megoldásokban is érdekelt intézmények és szolgáltatások kerülnek;

- a hatalom által vezérelt igazgatás helyébe pedig több területre kiterjedő horizontálisan együttműködő, demokratikusan áttekinthető közösségi szerepvállalás lép.

1.3. A Kormány számára a legnagyobb kihívást a társadalmilag nem elfogadható szegénységből kivezető módszerek megtalálása jelenti.

1.4. A jóléti fordulat végrehajtása során arra törekszünk, hogy mindenki számára megteremtsük az általános tanulás és a konkrét munkahely betöltéséhez szükséges, úgynevezett felzárkózó tanulás esélyét, ami szükséges a társadalmi befogadáshoz, a rendezett családi élethez és közösségi összetartozás biztonságához.

Ennek érdekében a szociális biztonság egész rendszerét nemcsak igazságosabbá és méltányosabbá, hanem korszerűbbé és differenciáltabbá alakítjuk. Minden eszközt mozgósítunk az egyéni és társadalmi kockázatok megelőzésére. A tudás bővítésével, keresőképesség javításával, a foglalkoztatási formák sokféleségével, a hátrányos társadalmi csoportok és régiók esélyeinek javításával arra törekszünk, hogy az emberek saját erőfeszítéseik, munkájuk révén, s nem utolsó sorban közösségi segítség eredményeként megtalálhassák a szegénységből, az emberileg és erkölcsileg is romboló inaktivitásból a kivezető utat.

1.5. A gyermeknevelés és a tanulás feltételeinek javításával, a munkaképesség fejlesztésével, továbbá munkahelyteremtéssel, a jövedelmi egyenlőtlenségek mérséklésével, a szegénység enyhítésével, a leszakadók és a hátrányos helyzetűek megkülönböztetett támogatásával, a társadalmi biztonság alapszintjének garantálásával megvalósítjuk az esélyteremtő állam eszméjét, amely mindenkinek utat nyit az emberhez méltó élet felé.

2. Biztonságot adó család- és gyermekpolitika

2.1. Meggyőződésünk, hogy a gyermekek érdekeit szem előtt tartó kormányzati cselekvés egyben jövőorientált politika is. A Kormány a gyermekek életét javító intézkedéseket és támogatást stratégiai "beruházás"-nak tekinti.

Javítani kívánunk minden gyermeket vállaló család, minden gyermek helyzetén. Családtámogatási rendszerünk ezért nem tesz különbséget érdemek és családtípusok, támogatási formák és támogatási csatornák szerint. Boldogságot a család ad gyermekeinknek, ennek anyagi feltételeit megteremteni közös felelősségünk is.

2.2. Társadalmilag hasznos tevékenységnek és társadalombiztosítási szempontból jogszerzőnek, illetve teljes idejű munkaviszonynak ismerjük el a gyermekek és az ellátásra szoruló családtagok otthoni gondozását. A munkaviszony-jellegű családi tevékenységek díjazását a minimálbérhez viszonyítva állapítjuk meg és azt folyamatosan értékén tartjuk.

2.3. A Kormány a családi adókedvezmény intézményét úgy fejleszti tovább, hogy ez a jelentős támogatás eljusson azokhoz is, akik ma ezt még kisebb jövedelmük miatt nem élvezhetik.

2.4. A Kormány visszaállítja a gyermekneveléshez nyújtott univerzális és méltányos társadalmi segítség rangját. A családi pótlék összegének idei jelentős emelését követően évente gondoskodik értékének megőrzéséről és növeléséről. Már idén bevezeti az augusztusban folyósítandó egy havi többlet családi pótlék rendszerét, hogy enyhítse az iskolakezdés terheit.

2.5. Az egyenlőtlenségek már az iskolakezdés előtt kialakulnak és behozhatatlan hátrányként rögzülhetnek. Ezért erősítjük nemcsak az iskolák, hanem már a bölcsődék és az óvodák szociális funkcióját is.

2.6. A gyermekvállalás anyagi terheit már a szülést megelőzően csökkentjük. Ezt szolgálja a terhesség 4. hónapjától járó, a családi pótlékkal megegyező összegű új ellátás. Az anyasági támogatás értékvesztését 50 %-os emeléssel ellensúlyozzuk.

3. Emberközeli szocális szolgáltatások

3.1. Az elmúlt években lezajlott társadalmi, demográfiai változások nyomán megnőtt az igény a minőségi, átfogó, emberközeli ellátás iránt. Ezért a Kormány ilyen irányban fejleszti a szociális szolgáltatásokat, kiterjeszti a gondozást, ösztönzi és támogatja az ellátottak meglevőképességeinek megőrzését.

3.2. A szociális ellátó rendszer fejleszti az állampolgári autonómiát, segíti az önálló lét megteremtésére irányuló törekvéseket, a társadalomba való visszailleszkedést. Arra törekszik, hogy a szükséges támogatások igénybevétele mellett, az emberek teljes jogú, sorsukat irányítani képes állampolgárként élhessék a saját életüket. Az ápolási díj feltételeinek kiterjesztése során például a családi és közösségi kötelékek erősítését tartjuk elsődlegesnek.

3.3. Vigyázunk arra, hogy a gondozottak jogainak, akaratának és érdekeinek képviselete minden körülmények között érvényesüljön. A szociálpolitikai intézmények és ellátások áttekinthetőbbek, megismerhetőbbek és ellenőrizhetők lesznek. Bővülnek a szociális információ-szolgáltatás és tanácsadás keretei.

3.4. A Kormány még ebben az évben 50 %-al emeli a szociális ellátásban dolgozók alapbérét. Ezt követően rendszeresen gondoskodunk arról, hogy keresetük megfelelő mértékben növekedjen.

3.5. A Kormány anyagi és szakmai segítséget ad a megyei és helyi önkormányzatoknak ahhoz, hogy felmérjék a különböző szolgáltatási igényeket és szükségleteket ennek alapján pedig az ellátás bővítésére, fejlesztésére programot készíthessenek.

3.6. A Kormány átfogó tervet készít és valósít meg a korszerűtlen szociális intézmények folyamatos rekonstrukciójához.

3.7. Fenntartjuk az ingyenes szolgáltatásokat a rászorulók részére, míg más körben érvényesülnek a piaci szempontok. Lehetővé tesszük, hogy intézményi feladatokat civil szervezetek is ellássanak.

4. Igazságos társadalombiztosítás

4.1. A Kormány értéknek tekinti, hogy Magyarországon több mint 100 éves múltra tekinthet vissza a társadalombiztosítás rendszere, hogy nemzeti szintű kockázatközösséget létrehozva kötelezően kiterjed minden állampolgárra.

A Kormány feladatának tartja a felhalmozott értékek, a társadalmi bizalom és a szervezetben rejlő szaktudás megőrzését. Elengedhetetlennek tartja ugyanakkor, hogy ez a hosszú távú stabilitást és kiszámíthatóságot igénylő rendszer folyamatosan képes legyen alkalmazkodni a gazdaság, a foglalkoztatás, a munkaerőpiac hazai és nemzetközi változásaihoz.

4.2. A nyugdíj- és egészségbiztosítás szorosan kötődik a munka világához. A foglalkoztatás különböző és egyre változatosabb formáinak megjelenésével, a családi tevékenységek társadalmi felértékelődésével, a demográfiai folyamatokkal, a társadalom idősödésével, az öngondoskodás egyéb lehetőségeinek és ösztönzőinek a kiépülésével a társadalombiztosítás feladatai és feltételei is folyamatosan változnak.

4.3. A nyugdíj és egészségbiztosítás átfogó jellege miatt biztosítani kell, hogy változtatásait az abban érdekelt szereplők széles körének bevonásával, valódi egyeztetés során készítsék elő. A Kormány ennek megfelelően fog eljárni.

4.4. A Kormány a járulék- és adószabályok összehangolása mellett elengedhetetlennek tartja, hogy a befizetett járulékok és a költségvetés társadalombiztosítási hozzájárulásainak a felhasználása nyilvános, áttekinthető és ellenőrizhető legyen. Olyan felügyeleti rendszert hozunk létre, amelyik a Parlamenttől kapott felhatalmazásával élve, szavatolni tudja a rendszer törvényes, napi politikai befolyástól mentes, szakszerű és hatékony működését.

4.5. Nyugdíjpolitikánk alapelve, hogy a nyugdíj nem adomány, hanem szerzett jog, melynek következtében az ellátásnak az életkeresettel és a befizetett járulékokkal összhangban kell lennie. Egyre szélesebb körben kívánunk lehetőséget teremteni arra, hogy ne csak a hagyományos foglalkoztatás keretei között, hanem rész- vagy időszaki munkával, az állam által fizetett családi és szociális munkavégzéssel - , akár a sajátos önfoglalkoztatás keretei között is - legyen lehetőség a járulékfizetésre és így az időskori nyugdíj megalapozására.

4.6. Mindenkinek joga van tudni: milyen ellátásra számíthat, milyen feltételek mellett és milyen forrásokból.

A biztosítási elv erőteljesebb érvényesítése mellett nem kívánjuk gyengíteni a rendszer szolidáris elemeit a rokkant és baleseti, valamint a hozzátartozói ellátásokban és a nők számára megállapított nyugdíjak esetében. A rövid szolgálati idővel, vagy alacsony összegű megtakarítással bíró idősek ellátásait viszont nem a nyugdíjrendszer bevételeiből, hanem költségvetési forrásból egészítjük ki. A Kormány a nyugdíjrendszer korszerűsítése során nem adományokat osztogat, hanem az érintettekkel úgy folytat érdemi tárgyalásokat, hogy azok széleskörű egyetértésre vezessenek.

4.7. Az 1998-ban bevezetett a nyugdíjreformot korszakos és hosszú távra szóló intézkedésnek tartjuk.

Haladéktalanul korrigáljuk az elmúlt négy év hibás döntéseit és elvégezzük azokat a feladatokat is, amelyek az Országgyűlés határozata ellenére nem teljesültek.

4.8. A magánpénztári tagdíjat 6 %-ról 8 %-ra emeljük. Visszaállítjuk a magánpénztári rendszer garanciális elemeit.
Kiegészítjük és pontosítjuk az életjáradék folyósításának és valorizálásának a szabályait. Lépéseket teszünk a működési költségek csökkentésére és a vagyonkezelés eredményességének a javítására.

4.9. Visszaadjuk a nyugdíjasoknak azt az 52 milliárd forintot, amit 1999-ben, a jogbiztonságot súlyosan sértő módon, elvettek tőlük. A nyugdíjemelés eltorzított rendszerét korrigáljuk. Biztosítjuk, hogy a nyugdíjak éves emelése az előző évi tényszámok (bér és infláció), valamint a nyugdíjas fogyasztói kosár változása alapján kiszámítható módon történjék meg.

4.10. Az özvegyi nyugdíjakat 50%-kal emeljük.

4.11. A kormányzati ciklus végéig fokozatosan bevezetjük a 13. havi nyugdíj intézményét.

5. Összehangolt, stabil, célzott támogatások rendszere

5.1. A Kormány növeli a célzott támogatások hatékonyságát. A pénzbeli támogatásnak elsődlegesen az egyéb jövedelemmel nem rendelkezőkhöz kell eljutnia úgy, hogy kiszámítható és garantált összegű legyen. Törvényben meghatározott feltételek szerint, jelentős központi költségvetési forrás biztosításával, az önkormányzatok számára segítséget adunk a minimális szociális jövedelem rendszeresítéséhez.

A munkára ösztönzés érdekében a segélyek összegét és a jogosultság feltételeit összehangoljuk a munkanélküli ellátások összegével és szabályozásával. Elhelyezkedés esetén fokozatosan csökkentjük a segélyt, hogy ezzel is ösztönözzük a tartós reintegrációt.

5.2. Az egyszemélyes háztartásban élő idős emberek, főként a kistelepüléseken lakó nők helyzetét jelentősen javítjuk. 75 éves kor felett folyósítjuk az "egyedülálló idősek pótlékát", megkímélve így az érintetteket a segély kérelmezésétől.

5.3. A fogyatékos emberek jogait és esélyegyenlőségét rögzítő 1998. évi törvény korszerű elveit és annak európai normákat követő szellemét változatlanul érvényesnek és alapvetőnek tartjuk.

A Kormány a fogyatékosokat önálló, önmagukért felelős jogképes embereknek tekinti, akiknek pozitív diszkriminációval, az iskolai oktatáson, a képzésen keresztül, szociális és munkaerőpiaci, egészségügyi és lakóhelyi közlekedési szolgáltatásokkal segítünk abban, hogy a befogadásukra kész társadalom aktív és megbecsült tagjai lehessenek.

Változtatni akarunk azon a ma még - sajnos - jellemző közfelfogáson, amely a fogyatékosságot csupán egészségügyi problémaként, emberi tragédiaként kezeli és nem tartja a hátrányok enyhítését az egész társadalom megoldandó feladatának.

5.4. Változtatunk a jelenlegi minősítési rendszer és a szociálpolitikai gyakorlat felfogásán. A fogyatékosságot társadalmi és emberi jogi kérdésként értelmezzük és azt képviseljük, hogy a környezeti és munkafeltételeket kell elsődlegesen módosítani. Az akadálymentes közlekedést legalább a középületekben oldjuk meg, javítjuk parkolási lehetőségeket, módosítjuk a gépkocsi-vásárlás és az ehhez kapcsolódó hitel felvétel szabályait.

B. Otthonteremtés, lakástámogatás

1. A lakástámogatás új rendszere

1.1. Az emberi, családi élet alapvető színtere, feltétele a megfelelő lakás, amely otthonná tehető. A Kormány elsődleges feladatának tekinti, hogy szabályozással, közvetlen és közvetett állami szerepvállalással erre mindenkinek esélyt nyújtson. A jelenleg működő megoldásokat továbbfejlesztve, kiegészítve és igazságosabbá téve kíván a Kormány eleget tenni e felelősségének. Tiszteletben tartjuk a lakástámogatással kapcsolatban tett hosszú távú kormányzati kötelezettségvállalásokat.

1.2. A Kormány lakáspolitikájának alapelve, hogy az emberek - világos és igazságos támogatási rendszer ismeretében - maguk dönthessenek arról, hogy építésre, vásárlásra, bővítésre vagy felújításra vállalkoznak-e, illetve az állam nyújtotta segítséget bérlakás igénybevételére használják-e fel.

1.3. Hazánkban nincs jelentős mennyiségi lakáshiány, ezért a lakásmobilitás szempontjából a vásárlást, a korszerűsítést az új lakás építésével egyenrangúnak kell tekintenünk. A pályakezdők és a szociálisan rászorulók számára a bérlakásépítés és bérbeadás jelent elsődlegesen megoldást.

1.4. A Kormány azt képviseli, hogy a célzott szociális támogatásokat a legszegényebb rétegek kapják meg, míg a tehetősebbek elsődlegesen piaci eszközökkel jussanak a támogatáshoz.

1.5. Növelni kívánjuk a támogatási rendszerben jelenleg csupán 5 %-ot jelentő, jövedelemtől függő "lakhatási" támogatást és vele a lakbértámogatás arányát.

1.6. E lépéseket összehangoljuk az önkormányzatok és a magánvállalkozások bérlakás-építési programjával úgy, hogy e szférákat ösztönözzük a kooperációra. A bérlakás-szám emelkedése várható a jelenleg privatizált paneles lakótelepi lakások egy részének megvásárlásával is. A magánszféra érdekeltségének megteremtése érdekében megvizsgáljuk a lakásszövetkezeti bérlakásépítés lehetőségeit.

1.7. A pályakezdő fiatalok részére garzonlakás építési programot kezdeményez és támogat a Kormány. Ezt a programot lakás-előtakarékossági rendszerrel kapcsoljuk össze. Az idősek számára felépülő nyugdíjasház programhoz is támogatást nyújtunk és szorgalmazzuk, hogy ezek a fiatal családok közelében és ne gettószerűen épüljenek fel.

1.8. Az önkormányzatokat arra ösztönözzük, hogy az időskorúakkal eltartási szerződéseket kössenek, így is csökkentve kiszolgáltatottságukat.

1.9. A krízishelyzetben levő családok, az állami gondozásból kikerült fiatalok és lakás nélkül maradt idősek elhelyezésére "albérlők" házait építtetünk. Ilyen intézmények létrehozását állami és önkormányzati összefogással, közös finanszírozással kezdeményezi a Kormány. Az életkezdési támogatás értékvesztését korrigáljuk, hogy az valódi segítséget jelenthessen.

1.10. A sérült és fogyatékos emberek önálló életvitelének kialakítására, különleges otthonokra, egyedi építészeti megoldásokra van szükség. Az érintettek szervezeteivel együttműködve kívánja a Kormány ezt a problémát megoldani.

1.11. A bérlakásépítéssel és az új lakások építési támogatásával egyenrangú célnak tekintjük a használt lakások felújítását; a panel- és tömbházak rekonstrukcióját, környezetük átépítését, rehabilitációját. Országos programot kezdeményezünk az önkormányzatokkal közös feladat megoldására.

1.12. Az alacsony jövedelműek számára aránytalan nehézséget jelent az építéshez-vásárláshoz szükséges saját erő előteremtése. Számukra támogatott takarékossági formák kidolgozásával és a "szociálpolitikai támogatás" idei jelentős összegű emelésével teremtünk esélyt.

1.13. A lakosság 25-30 milliárd forint összegű közüzemi díj és lakáskölcsön tartozást halmozott fel. Segítséget nyújtunk a helyi önkormányzatoknak az elesettek terheinek enyhítéséhez.

C. A magyarországi cigányság társadalmi és politikai integrációjával összefüggő feladatok

1. Roma honfitársaink szociális süllyedését széles körű, drámai társadalmi folyamat következményének tartjuk, nem pedig etnikai problémának. A romák felemelkedése, minél teljesebb társadalmi beilleszkedése valamennyiünk érdeke. Ezért a további társadalmi lecsúszás megakadályozására, az esélyegyenlőség javítására széleskörű szegénység-ellenes programot indítunk.

2. A Kormány visszaállítja a cigánypolitikai kormányzati koordináció rangját. Az érintettek bevonásával kialakított program feladatai mellé költségvetési eszközöket és a lehető legszélesebb társadalmi összefogást nyújtó együttműködési formákat rendel.

3. Beterjesztjük és elfogadjuk a diszkrimináció elleni törvényt. A cigányság társadalmi kizáródását előidéző, gyorsító megkülönböztetést külön szankciókkal büntetjük. Megvizsgáljuk, hogy milyen hatékony eszközökkel lehet fellépni a gyűlöletbeszéd ellen.

4. Helyreállítjuk, jószerével megteremtjük, a többségi társadalom és a romák közötti egyenrangú kommunikációt. Súlyt helyezünk a jó minőségű mediátor-képzésre, a ösztöndíjakkal és más módon támogatjuk a roma értelmiségiek számának bővülését.

6. Hosszú távú programot készítünk a cigány-telepek felszámolására, az emberi életkörülmények megteremtésére, a lakásmobilitás erősítésére.

7. Költségvetési forrásokból támogatjuk a diszkrimináció ellen fellépő emberjogi szervezeteket, segítjük a roma polgári jogvédő szervezetek megalakulását, munkáját. A civil szerveződések szerepét növelni kívánjuk a helyi konfliktusok megelőzésében és kezelésében, az integrációt elősegítő programok kialakításában és végrehajtásában.

8. A cigányság etnikai-kulturális identitásának megőrzése a szociális integráció folyamatával együtt valósítandó meg. A cigány nyelv és kultúra védelme érdekében ugyanazokat a törvényi garanciákat adjuk, mint amit a többi kisebbség élvez.

9. A Kormány átfogó szegénység-ellenes programjának alapja az oktatás-képzés fejlesztése, a gyermekek esélyegyenlőségének a javítása. A szegénység hátrányait már az óvodai nevelés során csökkenteni kívánjuk. Lehetőséget teremtünk roma származású segédszemélyzet és óvónők alkalmazására, valamint arra, hogy a roma családok és az óvodák között bizalmi kapcsolat alakulhasson ki. Gondoskodunk arról, hogy a hátrányos helyzetű gyermekek nagyobb arányban, hosszabb ideig és szükség esetén speciális programok keretében részesülhessenek óvodai ellátásban.

10. A Kormány az iskolákban különös figyelmet fordít a romák helyzetére, befogadásukra és a szegregáció megszüntetésére. Felülvizsgáljuk az átirányítás rendszerét és megakadályozzuk, hogy a magántanulóvá nyilvánítás kizárhassa a cigány gyermeket az iskolarendszerű oktatásból.

11. A romák saját kultúrát erősítő, önálló képzésének a jogát alkotmányos jognak tekintjük. Bátorítjuk és támogatjuk a saját kultúrát kiemelten oktató, erre szerveződő osztályok, iskolák működését, ez azonban nem válhat oktatási szegregáció alapjává.

12. A pedagógusok és a családsegítő szolgálatok közreműködésével erősítjük a cigány családokban az iskolai végzettség értékét. Különös gondot fordítunk a szegény sorsú családok gyermekeinek szakmai képzésére, a felsőoktatásban való részvételük javítására. Civil szervezetekkel, szponzorálásra kész vállalkozókkal közösen előkészítő, ösztöndíj és gyakornoki programokat indítunk a tehetséges roma fiatalok támogatására.

13. A felnőttoktatásban és a felnőttképzésben is differenciált romaprogramokat indítunk. Célunk a cigánylakosság iskolázottságának és elhelyezkedési esélyeinek javítása. A regionális különbségeket is számba vevő fejlesztést indítunk. Ehhez felhasználjuk a meglévő oktatási és közművelődési infrastruktúrát is.

14. Különös gondot fordítunk a munkanélkülivé vált cigányság visszavezetésére a munkába. A munkaügyi központokban külön roma foglalkoztatás-szervezők alkalmazását írjuk elő.

15. A hagyományos roma foglalkozási ágak közül támogatjuk azokat, amelyek gazdasági-környezetvédelmi szempontból is hatékonyak. Segítjük a helyi önkormányzatokat, a földbérlést, a mezőgazdasági termelést ösztönző-szervező akcióikban. Különös figyelmet fordítunk arra, hogy ne csak az alacsony presztízsű foglalkozásokban, hanem a szolgáltatásban, az idegenforgalomban, a szociális ellátásban is kínáljunk elhelyezkedési lehetőséget a roma munkavállalóknak.

IV. fejezet
Egészségügy

1. Az egészség évtizede

1.1. A Kormány a magyar társadalom egészségi állapotának érzékelhető javítására törekszik és ennek érdekében átalakítja az egészségügyi ellátó- és finanszírozási rendszert. Olyan egészségközpontú kormányzati stratégiát dolgozunk ki és valósítunk meg, amely az egyén érdekében képes mozgósítani a társadalom valamennyi gazdasági lehetőségét és teljes szellemi erejét. A szociális, demokratikus és modernizációs fordulat részeként e fontos területen is nemzeti közmegegyezésre törekszünk.

Tudatában vagyunk annak, hogy az ellátórendszerben érdemi változásokat és az emberek egészségi állapotában érzékelhető javulást csak hosszabb időszak alatt érhetünk el. Meghirdetjük és megkezdjük az "egészség évtizede" programját.

A Kormány az új egészségügyi rendszer kialakításához megteremti a szükséges forrásokat, kimunkálja a fejlesztési programokat, s meghatározó szerepet vállal annak érdekében, hogy az érintett szervezetek partnerként vegyenek részt az egészségügy korszerűsítésében.

1.2. Olyan egészségügyi rendszer megteremtésén fáradozunk, amelyben

- az egyének és közösségeik hatékonyan cselekszenek   egészségük megőrzéséért és helyreállításáért;

- minden magyar állampolgár a kötelező egészségbiztosításban hozzájut az általánosan elfogadott egészségügyi ellátáshoz;

- az ellátás és a biztosítás minden elemében érvényre jutnak a szolgáltató funkciók;

    • a rendszer jogszabályi garanciákkal, elkülönített pénzforrások terhére fokozott figyelmet fordít a különösen hátrányos helyzetű csoportok sajátos szükségleteire és a társadalmilag meghatározott hátrányok ellensúlyozására;

- a szolgáltatások biztonságos és fenntartható finanszírozásának változatlanul és döntően a közfinanszírozás az alapja, amelyet adókedvezménnyel is támogatott egészségpénztári bevételekből és egészségcélú megtakarításokból, valamint - megfelelő szabályozás és ellenőrzés mellett - magánforrásokból egészítünk ki, a teherviselők és a szolgáltatásokat igénybe vevők számára méltányos és igazságos feltételek mellett;

- a finanszírozási rendszer képes összeegyeztetni a makrogazdasági lehetőségeket a folyamatos modernizációs szükségletekkel;

- az egészségügyi intézmények és szolgáltatók önállóan, hatékonyan működnek, ellenőrzött minőségű, korszerű szolgáltatásokat nyújtanak, képesek struktúrájukat, ellátásaikat az eltérő és folyamatosan változó szükségletekhez igazítani, valamint képesek alkalmazkodni a szolgáltatások piacán kibontakozó versenyhez;

- az egészségügyben dolgozóknak érdemeikkel és tudásukkal arányosabb, megérdemelt szakmai és anyagi megbecsülésben lesz részük;

- a közpénzekkel gazdálkodó hivatalok, szervezetek és szolgáltatók működése átlátható és elszámoltatható;

- a szolgáltatásokat igénybe vevő állampolgárok egyéni választása, önállósága kiteljesedik, méltóságuk és személyiségi jogaik nem sérülnek;

- az átfogó konszolidációs és modernizációs programok, valamint az érdemi változások és fejlesztések a szereplők lehető legszélesebb közreműködésére épülnek.

1.3. A kormánynak a következő négy évben a problémák gyors és hatékony orvoslása érdekében egyszerre kell megvalósítania az egészségügyi rendszer konszolidációját és modernizációját, illetőleg beindítani az ágazati, tőkepótlási és felhalmozási folyamatot.

2. Az egészségközpontú gyógyítás programja

2.1. Az egészségközpontú kormányzati stratégia a feltételek kialakítását és a szemlélet befolyásolását tekinti feladatának. Új kormányzati szervezeti kereteket és gyakorlatot alakítunk ki, amelynek során minden döntésünknél figyelembe vesszük, hogy az milyen hatást gyakorol a lakosság egészségi állapotára.

2.2. A többszektorú egészségpolitika sikeres végrehajtása érdekében számításba vesszük az egészségügyi rendszeren kívüli anyagi és szellemi erőforrásokat. Programjaink számítanak a civil szervezetek, egyházak, iskolák, munkahelyek, helyi közösségek és az egyes emberek aktivitására. Halaszthatatlan feladatunk, hogy a tömegkommunikációban és az internetes kultúrában dolgozókat megnyerjük az egészségfejlesztés ügyének.

2.3. Az egészségfejlesztésben érdekelt piaci szereplőket és az életmódipar vállalkozásait piackonform megoldásokkal ösztönözzük.

2.4. Az öngondoskodás különböző formáinak és szervezeteinek fejlesztését, preventív szolgáltatásaik bővülését - a jogszabályok módosításával és az adórendszeren keresztül is - támogatjuk.

2.5. Megfelelő pénzügyi és adópolitikával segítjük az egészségesebb életmód választását. A leszakadó rétegek és a roma népesség egészségi hátrányai miatt az oktatási, képzési, foglalkoztatási és a szegénységet csökkentő programjainkhoz speciális egészségvédelmi akciókat is kapcsolunk, mindenekelőtt figyelve a gyermekekre és a fiatalokra.

2.6. A Regionális Fejlesztési Tanácsokhoz kapcsolódóan Regionális Egészségügyi Tanácsokat hozunk létre, azok hatáskörébe adjuk a területi egészségfejlesztés stratégiai tervezésének, koordinációjának pénzalapjait. Elsődlegességet adunk az egészségi kockázatokat befolyásoló regionális és helyi szintre alkalmazott megoldásoknak.

Ezek kidolgozásához és megvalósításához korszerű ismeretekkel bíró népegészségügyi szakemberek alkalmazását tesszük lehetővé.

2.7. Bővítjük az egészségügyi adatbankokat. Internet alapú információs hálózatot és egészségügyi tájékoztató központokat hozunk létre.

2.8. A Kormány határozott intézkedéseket tesz azért, hogy a megelőzés a gyógyítással egyenrangú tevékenység legyen. Ebben elsősorban a háziorvosokra és a védőnői szolgálatra építünk. Miután kiemelt feladatunk a megelőzés, a gyógyítás és a rehabilitáció hármas egységének a megteremtése, a betegségekhez igazodó magatartásból segítünk átlépni az egészségfejlesztés irányába.

2.9. Az ÁNTSZ szakmai felügyeleti szerepét számottevően erősíteni kell. Gondoskodunk arról, hogy az ellátási követelmények ellenőrzéséhez és a közegészségügyi biztonság fenntartásához szükséges szellemi és anyagi erőforrások rendelkezésre álljanak. A szakmai felügyelet felelősségteljes munkáját az ÁNTSZ kötelékébe tartozó szakfelügyelő főorvosi rendszer erősítésével is segítjük.

3. Egészség - érettségi

3.1. A Kormány kiemelt jelentőségű megelőző programot indít az egészséges ifjúságért, a gyermek- és ifjúságvédelem kiterjesztéséért.

3.2. A Kormány kulcskérdésnek tekinti a serdülőkorúak egészség-magatartásának komplex iskolai és családi befolyásolását. Speciális szűrővizsgálattal "egészség-érettségivel" kívánjuk lezárni az egyéni egészségfejlesztő programokat.

4. Az egészség megőrzésének programja

4.1. Korszerűsítjük és kiterjesztjük a megkezdett népegészségügyi programot, biztosítjuk a végrehajtáshoz szükséges pénzügyi fedezetet.

4.2. A Kormány a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések és halálozások visszaszorítását prioritásnak tekinti. E népbetegségek megelőzésében számít a szakma, a civil szervezetek, az egyházak és a piaci szereplők együttműködésére. Elengedhetetlennek tartja a megelőzés, a szűrés, az ellátás és a gondozás egységes rendszerének megteremtését.

4.3. Programokat indítunk az idős kor sajátosságainak megfelelő egészségvédő életmód kialakítása érdekében.

4.4. Újjászervezzük a lelki egészségvédelmi mozgalmat és folytatjuk az egészséges környezet megteremtésének programját, széleskörű akciót szervezünk a parlagfű visszaszorítására.

4.5. A szűrőprogramokban és a prevencióban felhasználjuk a genetika legújabb eredményeit.

5. Az új egészségügy megteremtése

5.1. A Kormány a konszolidációt több szakaszban hajtja végre. 2006-ig jelentős többletforrást felhasználva elérjük, hogy a hazai össztermékből az egészségügyi közkiadások aránya számottevően növekedjen, és az Európai Unió átlagához viszonyított lemaradásunkat egyharmadára csökkentsük.

5.2. Első lépésben az ágazat bérszínvonalát jelentős mértékben növeljük. Ennek során -100 napos programunk részeként - az egészségügyi dolgozók 50 %-os béremelésére kerül sor.

5.3. Azok az ápolást végző egészségügyi dolgozók, akik már legalább 4 éve ellátják munkakörüket - 1 évi bruttó keresetüknek megfelelő- "hűség jutalmat" kapnak. Ezt az összeget a négy év során folyamatosan kapják meg a jogosultságot elérők. A rendszer működtetésében számítunk az érdekképviseletek közreműködésére.

5.4. A diplomás minimálbérre alapozva kidolgozzuk a szaktudásnak és a teljesítménynek megfelelő bértáblákat, valamint az alapbéren felüli juttatások, pótlékok, ügyeleti díjak és konziliáriusi térítések új rendszerét. Bővítjük és továbbfejlesztjük a szabadfoglalkoztatás feltételeit az egészségügyben. Erősítjük a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Gyógyszerész Kamara szerepét és felelősségét, létrehozzuk az ápolók köztestületét.

5.5. A dologi kiadások megemelt összegeit és az amortizáció fedezetét fokozatosan beépítjük a szolgáltatások finanszírozásába.

5.6. Még 2002-ben 1 éves járóbeteg- és kórházi "komfort" programot indítunk 1 Mrd Ft-os pályázható alappal, 50 %-os vissza nem térítendő támogatással.

6. A jövő egészségügyének programja

6.1. A program felöleli a beruházásokat, az alapellátás fejlesztését, a kórházak működési formáinak és szolgáltatásainak átalakítását, a tulajdoni kérdések rendezését, a minőség javítását szolgáló eszközrendszer fejlesztését, a stratégiai tervezés és koordináció regionális szintjének a kialakítását, az állampolgárok és a betegszervezetek részvételi lehetőségének a bővítését, valamint az egészségügyi dolgozók képzésére, foglalkoztatására, demokratikus részvételére vonatkozó elképzeléseket, illetve a finanszírozás reformját.

6.2. A 90-es évtizedben elmaradt beruházásokat már célszerűtlen a jelenlegi struktúrába beépíteni, azokat be kell illeszteni az új intézményi formák és működési mechanizmusok a keretébe. A Kormány ezért már a konszolidációs forrásokból is csak olyan beruházásokat támogat, amelyek maradéktalanul kapcsolódnak az egészségpolitika alapvető céljaihoz és a regionális fejlesztési stratégiákhoz.

6.3. Az egészségügyi ellátás szakmai fejlesztésében erősödik az alapellátás szerepe. Ennek során különféle szociális feladatok ellátása is nagyobb hangsúlyt kap (időskorú és krónikus beteggondozás, a fogyatékosok sokoldalú támogatása). 3-400 új háziorvosi és gyermek háziorvosi körzet létrehozását támogatjuk, elsődlegesen az ellátatlan területeken. A bevétel kiesést a finanszírozás eszközeivel ellensúlyozzuk. A piacképtelen körzetekben továbbra is megoldjuk az orvosok közalkalmazotti foglalkoztatását.

6.4. Támogatjuk a csoportpraxisok terjedését. A háziorvosok kártya-alapú elszámolását fokozatosan szolgáltatáselvű finanszírozással egészítjük ki. A területi ügyeleti szolgálatok fejlesztését központi forrásból is támogatjuk.

6.5. A házi gyermekorvosi szolgálatot, mint bevált, jól működő hatékony szolgáltatást a Kormány fejleszteni kívánja. Megoldjuk az orvosok munkájának szakmai támogatását, lehetővé tesszük a folyamatos konzultációt és erősítjük a védőnőkkel való munkakapcsolatot.

6.6. A fogászati alapellátásban is megoldjuk a területi különbségek kiegyenlítését; a finanszírozást újraszabályozzuk. Ebben a körben a prevenciót ösztönözzük.

6.7. Szakmailag és anyagilag is átjárást teremtünk a gyógyító és az ápolást nyújtó szolgáltatások között.

6.8. A járóbeteg szakellátás fejlesztésére - figyelemmel a területi különbségekre - megfelelő összeget különítünk el. A szakmai és szervezeti változásokat a Kormány kezdeményezi, ösztönzi és támogatja.

6.9. A kórházak és az egyetemi klinikai szervezetek betegellátó szerepe meghatározó. Komplex feladataik színvonalas ellátásához, mind a beruházások terén, mind a gyógyítás eszközrendszerének a megújításához, mind pedig a működési költségek biztosításához jelentős többletforrásokra van szükség.

6.10. A beruházási forrásokat - amelyek pótlólagosan több mint 100 milliárd forintot tesznek ki - a jövő egészségügyének programjába illeszkedve, regionálisan is egyeztetett célok megvalósítására használjuk fel. Vigyázunk arra, hogy a jelentősen megemelt keretek mindenki által átlátható pályázati rendszerben álljanak az önállóságukban is megerősített intézmények és a tulajdonosok rendelkezésére. A cél és címzett támogatásra rendelkezésre álló forrásokat, valamint a beruházásokra szánt pótlólagos költségvetési eszközöket regionális programok alapján, központilag összehangolva használjuk fel. Ezeket az előirányzatokat a népegészségügyi szempontból fontos fejlesztésekre, a korszerűtlen szakmai struktúrák átalakítására, az elfogadhatatlan területi és ellátásbeli különbségek kiegyenlítésére, valamint az intézmények technikai színvonalának javítására használjuk.

6.11. Szervezetfejlesztési programokat indítunk annak érdekében, hogy kórházaink egyre inkább képesek legyenek üzemszerűen működni és folyamatos, magas színvonalú diagnosztikus és terápiás szolgáltatásokat nyújtani. A struktúraváltás során az onkológiai és rehabilitációs ellátást, az ápolást, a hospice tevékenységet ösztönözzük. Tágabb lehetőséget teremtünk az intézmények és vállalkozások számára a betegszállításban.

6.12. A szolgáltatók kínálta ellátásokra a társadalombiztosítás a betegek érdekeit maximálisan szem előtt tartva, a szolgáltatások minőségét és költséghatékonyságát mérlegelve köti meg a szerződéseit. A társadalombiztosítás által lekötött kapacitásokon felüli kínálatra, az önkéntes biztosítások körében támogatjuk a fizetőképes kereslet kialakulását. Ennek az új szerepnek a kiteljesítéséhez szükségesnek látjuk a menedzsment autonómiájának és felelősségének növelését, a kórházak gazdálkodási feltételeinek és formáinak az átalakítását. Az önkormányzati tulajdonnak -- mint meghatározó tulajdoni formának - a fenntartása mellett anyagilag is támogatjuk, hogy az intézmények közhasznú társasággá, gazdasági társasággá alakuljanak át. Ennek érdekében piaci ösztönzőket vezetünk be. A jogszabályokat - a jelenlegi hibákat korrigálva - a kezdeti tapasztalatok alapján, a hatékony és biztonságos működés javára módosítjuk.

7. Tulajdonosváltás az egészségügyben

7.1. A települési önkormányzatoknak fontos kötelezettségei és jogai vannak az egészségügyben. Tehát a vagyoni privatizáció esetében is az orvosok és az önkormányzatok közötti megállapodást tekintjük meghatározónak.

7.2. Az önkormányzati tulajdonnak -- mint meghatározó tulajdoni formának - a fenntartása mellett anyagilag is támogatjuk, hogy az intézmények közhasznú társasággá, gazdasági társasággá alakuljanak át. A befektetőkre vonatkozó ágazati megkötéseket feloldjuk. A működési engedélyek jogfolytonosságáról gondoskodunk.

7.3. A szakrendelők leválását, önállósodását bátorítjuk a definitív ellátás és a szakorvosi privatizáció elősegítése érdekében.

7.4. A privatizáció érdekében felélesztjük a más ágazatokban bevált privatizációs technikákat, így a Munkavállalói Résztulajdonosi Programot (MRP) is.

7.5. A pénzügyi és adószabályok módosításával, az egészségügyi intézmények gazdálkodásának formaváltásával, a menedzsment nagyobb autonómiája révén lehetőséget teremtünk arra, hogy az orvosok, más magánbefektetők, az egészségpénztárak is részt vehessenek szolgáltatások nyújtásában, az infrastruktúra korszerűsítésében.

8. A egészségügy anyagi biztonságának megteremtése

8.1. A finanszírozási reform a döntően közpénzekből fenntartható, igazságos, méltányos, legális és hatékony rendszer fokozatos kiépítését tekinti céljának.

8.2. A járulékreformban a közfinanszírozásnak számító források egyértelmű meghatározására törekszünk. Az egészségbiztosítási járulékot a szociálisan rászorulók, a nyugdíjasok, a katonai szolgálatot, a társadalmilag hasznos családi feladatot teljesítők helyett a költségvetésből fizetjük. Olyan jogszabályokat készítünk elő és terjesztünk a Parlament elé, amelyek garantálják, hogy akinek megfelelő a jövedelme, az rendszeresen fizesse a járulékait azért, hogy senki ne lehessen ügyeskedő haszonélvezője a mindenkire kiterjedő kötelező egészségbiztosításnak. Olyan nyilvántartási és egyéni számlarendszert (Egészségbiztosítási Kártyát) vezetünk be, amely az egészségügyi dolgozók adminisztratív terhelése nélkül képes a járulékfizetési kötelezettség teljesítésének nyilvántartására, a (egészségügyi ellátásra) jogosultság igazolására.

8.3. Fokozatosan megszüntetjük a fix összegű egészségügyi hozzájárulást. Ezzel párhuzamosan ösztönözni fogjuk, hogy a munkáltatók önkéntesen támogassák alkalmazottaik egészségcélú előtakarékosságát.

8.4. Határozott lépéseket teszünk azért, hogy a jelenlegi, nem legális magánráfordítások törvényes keretek között jussanak el a szolgáltatókhoz. Ennek érdekében - valamint a magánzsebből fizetendő térítési díjak finanszírozására - adókedvezménnyel támogatott előtakarékossági számlákat nyitunk és önkéntes egészségpénztári megtakarítási lehetőségeket ajánlunk és ösztönzünk.

8.5. Modellezzük a biztosítási reform lehetséges változatait. Ezért támogatjuk és bővítjük az irányított betegellátási kísérleteket, hogy a finanszírozás hatékonyabb formáit - több mint 500 000 biztosított körében - kipróbálhassuk.

8.6. A kiegészítő biztosítások körében - miután nő az időskorú lakosság létszáma és aránya - bevezetjük az ápolási biztosítást. Ezt a formát összehangoljuk a nyugdíj- és egészségcélú megtakarításokkal.

8.7. Kezdeményezzük, hogy az egészségbiztosítás ellenőrzését a parlament egy általa létrehozott és megfelelő jogkörökkel felruházott testületre bízza.

8.8. Fokozatosan megszüntetjük a kötelező szerződéseket és gondoskodunk arról, hogy a versenyhelyzetben a biztosító mindig takarékosan, kizárólag szakmai szempontok alapján vásároljon. Olyan szabályozott piaci feltételeket-helyzetet teremtünk a szolgáltatók és a szerződő felek számára, melyben az intézmények a valóságos teljesítményük arányában jutnak bevételeikhez.

8.9. Az intézményi gazdálkodás stabilitásának biztosítására a finanszírozás szabályait már a költségvetési évet megelőzően meghatározzuk. Fokozatosan bevezetjük, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott járó- és fekvőbeteg ellátásban a zárójelentések mellé mellékelni kell a teljesítményalapú elszámolást és annak átszámítását aktuális forintértékre.

8.10. Megvizsgáljuk az elismert pénztárak szervezésének lehetséges előnyeit. Széleskörű szakmai és társadalmi egyeztetéssel kezdeményezzük a kötelező biztosítás ellátási csomagjának a mainál pontosabb meghatározását.

8.11. Visszatérünk a nagy mennyiségben felhasználandó gyógyszerek és egészségügyi anyagok központosított közbeszerzési eljárással történő vásárlásához.

9. Biztonságos gyógyszerellátás megteremtése

9.1. Átfogó jogszabályba foglaljuk a gyógyszerek ártámogatásának szabályait. Megakadályozzuk, hogy a gyógyszerellátás bármely szereplője jogosulatlan előnyhöz juthasson, miközben arra törekszünk, hogy mindenki átláthassa, átgondolhassa, tervezett módon érvényesítse számításait. Az árszabályozásban megfelelő eljárási rendet vezetünk be. A százalékos támogatást megtartva, egyes életmentő, illetve az idősek számára nélkülözhetetlen gyógyszerek kiemelt támogatására a jelenleginél rugalmasabb lehetőséget teremtünk. Hozzájárulást adunk az oltóanyagok és a fogamzásgátló szerek árához. Elősegítjük a generikumok térhódítását.

9.2. Gondoskodunk a hazai gyógyszertár hálózat biztonságos működéséről, megteremtjük a gyógyszerészek érdekeltségét is a betegek informálásában, költség-hatékony gyógyszerelésében.

9.3. Kiépítjük a "családi patikák" rendszerét, engedélyezzük a vevőkártya rendszerek kialakítását. Nagyszabású gyógyszer-tájékoztatási programba kezdünk.

9.4. A gyógyszertárak engedélyeztetését liberalizálni fogjuk.

9.5. Korszerűsítjük a közgyógyellátást.

9.6. A költség-hatékony gyógyszerfelírási szokások ösztönzése érdekében a háziorvosi praxisokban modellkísérletet finanszírozunk.

10. Az egészségügy társadalmiasítása

10.1. A Kormány az állampolgárok és civil szervezeteik számára biztosítani fogja az egészségfejlesztéshez és az egészségügyi rendszer korszerűsítésének támogatásához szükséges információkat. Új ösztönzők bevezetésével erősíti az orvosi és egyéb szakmák önszabályozását, a civil szervezetek befolyását. Olyan intézményi és szervezeti kereteket teremtünk, és olyan eljárási formákat vezetünk be, amelyek elősegítik a lehető legszélesebb társadalmi konszenzus megteremtését a legfontosabb kérdésekben. Ennek stratégiai terepe a Nemzeti Egészségügyi Tanács.

10.2. Létrejön az Országos Betegjogi Közalapítvány. Az önálló, országos intézmény - megyei hálózattal - gondoskodik a betegjogi képviselő alkalmazásáról és az állampolgárok megfelelő informálásáról. A fogyasztóvédelem szerepét az egészségügyben is erősítjük.

V. fejezet
Oktatás

A. Közoktatás

1. A kiszámítható, nyitott oktatás programja

1.1. A Kormány biztonságos és kiszámítható viszonyokat teremt az óvodákban, iskolákban. Megszünteti a kerettantervek monopol helyzetét és kötelező jellegét. Ösztönözzük a pedagógiai programfejlesztést az állami, regionális, megyei intézetek valamint szakmai szerveződések bevonásával.

1.2. Megkezdjük a gyerekek iskolai túlterheltségének csökkentését, olyan gyerekközpontú iskolák megteremtését, amelyekben minden gyereknek színvonalas oktatásban és személyes igényeinek megfelelő nevelésben, törődésben van része. Több időt biztosítunk az ún. kulcskompetenciák, a tanuláshoz nélkülözhetetlen kommunikációs készségek és képességek fejlesztésére és ezzel szolgáljuk az alapkészségek, -képességek nyugodt elsajátítását.

1.3. Állami vizsgák rendszerével kívánunk őrködni a minőségen. Folytatjuk az érettségi vizsga 1996-ban elkezdett reformját, az érettségit nem adó szakképző intézményekben továbbtanulók számára pedig előkészítjük az általánosan képző szakaszt lezáró alapműveltségi vizsga bevezetését. Biztosítjuk az intézményi- és rendszerszintű mérés-értékelés alternatív lehetőségeit. Felülvizsgáljuk az OKÉV működését annak érdekében, hogy az intézmény valóban hatékony szerepet vállaljon a kimeneti vizsgák szervezésében.

1.4. Megerősítjük az iskolák szakmai önállóságát, és visszaállítjuk a szakmai testületek, mindenekelőtt az Országos Köznevelési Tanács jogosítványait, érdemben működtetjük az oktatásügy egyeztető fórumait.

1.5. Kidolgozzuk a közoktatás fejlesztésének stratégiáját és az egységes pedagógusképzés átfogó reformját.

1.6. Megszüntetjük a középfokú iskolák központosított felvételi rendszerét.

  1. A versenyképes munkaerő oktatásának programja

2.1. Biztosítjuk, hogy minden középfokú iskolába járó diák ingyen tehessen szert legalább egy idegen nyelven középfokú nyelvvizsgára, az Európai Számítógép Kezelői Jogosítványra (ECDL) és gépkocsivezetői engedélyre.

2.2. Kidolgozzuk az idegen- nyelv oktatás fejlesztésének programját, mely aktív oktatáspolitikai eszközökkel biztosítja, hogy minden diák legalább egy nyelvből eredményes közép- vagy felsőfokú, illetve ezzel egyenértékű, akkreditált nyelvvizsgát tehessen.

2.3. Fejlesztjük az iskolák ellátását számítógépekkel, szoftverekkel, tartalmi oktatóprogramokkal. Biztosítjuk a magyar iskolahálózat Internet-bekötését, részt vállalva a fenntartási és működési költségekből, illetőleg a géppark folyamatos cseréjében.

2.4. Az alapoktatásban minden tanítási napon biztosítjuk a rendszeres mozgás, a játék, a sportolás lehetőségét. Fejlesztjük a szabadidős és az egyesületi sport intézményi szintű alapjait.

2.5. A Kormány megkülönböztetett támogatást kíván adni azoknak az integrált képzési formáknak és programoknak, amelyek az alapképzésben nem válogatják a tanulókat különféle szempontok szerinti elkülönített csoportokba. Jelentősen javítjuk a differenciált oktatás infrastrukturális és pedagógiai hátterét.

2.6. Kiemelt feladatként kezeljük az esélyegyenlőtlenségek csökkentésére a kollégiumi hálózat fejlesztését. Nem csak a férőhelyek számának növelését, hanem az ott folyó szakmai programok megvalósításához szükséges anyagi támogatást is biztosítjuk.

3. A pedagógus hivatás rangjának helyreállítása

3.1. A Kormány kedvező fordulatot akar elérni a pedagógusok, az oktatásban dolgozók anyagi elismerésének több évtizedes rendszerében. 2002. szeptember 1-jétől átfogó és jelentős béremelést hajtunk végre úgy, hogy egy egyszeri 50%-os béremelés, majd azt követően a ciklus egészében folyamatos reálbér növekedés valósuljon meg. A keresetnövelés az átalakított pedagógus bérrendszer keretében történik meg, amely a közszférában bevezetendő diplomás minimálbérhez (100.000 Ft) igazítással az illetménytáblát úgy alakítja át, hogy az alapbérből, szakmai pótlékból, valamint a minőségi munka szerinti bérpótlékból álljon.

3.2. Helyreállítjuk a pedagógus-továbbképzés rendszerét azért, hogy a pedagógusok valóban hozzájussanak az oktatási és nevelési feladataik ellátáshoz nélkülözhetetlenül szükséges kiegészítő ismeretekhez. Normatív pénzügyi támogatással biztosítjuk, hogy a pedagógusok rendszeres lehetőséget kapjanak szakmai ismereteik megújítására, feltöltődésre, alkotói és publikálási tevékenységekre. Ösztöndíj keretet hozunk létre a pedagógiai innovációk fejlesztésére. Egy éven belül kidolgozzuk az egységes pedagógusképzés átfogó reformját.

3.3. Biztosítjuk a fenntartók és az intézmények számára a szakmai tanácsadás és segítés korszerű rendszerét, alapvetően a megyei pedagógiai intézetekre építve.

  1. Az esélyegyenlőtlenségek mérséklése

4.1. Az önkormányzatokat címzett és céltámogatásokkal, valamint pályázati úton is támogatni fogjuk a kapacitások szükséges mértékű bővítésében, hogy 3-6 éves kor között az óvodából éppen azok ne maradjanak ki, akiknek a legnagyobb szükségük van rá (a kistelepülésen élők, a legszegényebbek, a halmozottan hátrányos helyzetűek). A rászorult családok gyermekei számára megteremtjük az ingyenes óvodai étkeztetés feltételeit.

4.2. Felemeljük a kistelepüléseken élő kisiskolások oktatását, nevelését szolgáló finanszírozási normákat. Ösztönözzük a településeket a közös összefogáson alapuló megoldásokra. Az ilyen kezdeményezésekhez megfelelő szabályozási hátteret, megvalósításukhoz pénzügyi feltételrendszert hozunk létre.

4.3. Növeljük a tankönyvtámogatást olyan mértékben, hogy a rászorulóknak a közoktatás minden szintjén az iskolák ingyen biztosíthassák a tankönyveket.

4.4. A családjuktól távol tanuló diákoknak a jelenleginél nagyobb kedvezményeket biztosítunk a helyközi tömegközlekedésben a lakóhely és az oktatási intézmény között.

4.5. 2003. szeptember 1-ig kiemelt programot hozunk létre az esélyek közelítésére alkalmas intézményi formák -- különösen a napközi és a kollégium -- fejlesztésére.

4.6. Felülvizsgáljuk a tehetséggondozás céljára beindított központi fejlesztési programokat, mert azt akarjuk, hogy ezek valóban a tehetséges hátrányos helyzetű gyerekek esélyeit javítsák.

4.7. Támogatjuk az iskolarendszerből idő előtt kieső gyermekeket szolgáló speciális oktatást és fejlesztést igénylő programokat. Olyan rendszert dolgozunk ki, amely anyagilag is érdekeltté teszi az intézményeket és a pedagógusokat a hátrányos helyzetű gyermekek differenciált, személyhez igazodó nevelésében, oktatásában.

4.8. A roma lakosság felemelkedésének, a romákkal szembeni előítéletes magatartás megváltoztatásának egyik kulcsa az oktatás. Ezért:

4.9. A fogyatékos és krónikus beteg gyermekek integrált nevelése és oktatása érdekében:

5. Új oktatási intézményrendszer kialakítása

5.1. Az érintett szakmai szervezetekkel közösen kialakítjuk az iskolák, kollégiumok és egyéb kapcsolódó létesítmények "infrastrukturális minimumát", azt az ellátottsági és civilizációs szintet, amelynek elérésére a ciklus végéig szóló programot valósítunk meg. Ennek ismeretében széles körű iskola felújítási és infrastrukturális fejlesztési programot indítunk el.

5.2. Megerősítjük a gyermek- és ifjúságvédelem intézményrendszerét. Felgyorsítjuk az intézetekben nevelt fiatalok családias életfeltételeinek létrehozását. Átalakítjuk képzésük struktúráját és feltételeit úgy, hogy az érdemben javítsa a felkészülést a munkaerőpiac korszerű követelményeire. A ciklus végére teljessé tesszük az önálló életkezdéshez szükséges utógondozás és komplex támogatás rendszerét.

5.3. Fordulatra törekszünk a gyermekekkel szembeni visszaélések, a családon belüli és kívüli erőszak megfékezésében, a korszerű védelem és segítségnyújtás intézményesítésében.

5.4. Kiépítjük, s ahol megvan, megerősítjük az iskolapszichológusi, a mentálhigiéniai, a logopédiai szolgáltatást.

5.5. Létrehozzuk a közoktatásban használható szoftverek, akkreditált programok adatbankját és elindítjuk a digitális tantervi-, tananyag-programot.

B. Szakképzés

1. A középfokú szakképzés fejlesztésének feladatai

1.1. A Kormány célja, hogy minden fiatalnak legyen módja az iskolarendszerű középfokú oktatásban legalább egy szakvégzettséget ingyenesen megszerezni.

1.2. Minthogy egy évtized alatt a legnagyobb tömeget befogadó iskolatípus a szakközépiskola lett, ahol (szakmatanulás előtt) érettségizni lehet és kell, a 18 éves korig tartó tankötelezettség érvényesítésére tovább fejlesztjük ennek formáit, változatait.

1.3. A korszerű szakmunkásképzés alapfeltétele ma már a 10 osztályos általános képzés. Ehhez a Kormány erős, értelmes anyagi és szakmai támogatást nyújt.

1.4. A 9-10. osztályosoknak általános műveltségben jóval többet kell kapniuk. Az ő érdekükben korszerű pályaorientációs, szakmatanulást megalapozó tantervekre s ezekhez taneszközökre van szükség. Minderről gondoskodunk.

1.5. Teszünk róla, hogy a szakközépiskolai és szakmunkásképzésben az általános képzéshez korszerű, módszertanilag jól felépített szakmai tantervek illeszkedjenek, és a szükséges taneszközök meglegyenek.

1.6. A szakmai tantervekben helyet kapnak a piacgazdaságban nélkülözhetetlen, korszerű ismeretek (pl. minőségbiztosítás, kommunikáció, vállalkozási ismeretek stb.).

1.7. A szakképzésben részesülő tanulóknak is lesz módjuk az európai elvárásoknak megfelelő számítástechnikai képesítés (ECDL), a "B"-kategóriás jogosítvány és egy középfokú nyelvvizsga ingyenes megszerzésére.

1.8. Gondoskodunk arról, hogy az érettségire ill. az alapozó képzésre épülő szakképzési szakaszban elegendő, korszerűen felszerelt szakmai gyakorlóhely álljon rendelkezésre.

1.9. Támogatjuk a nagyvállalatok által, illetőleg a vállalatok és intézmények által közösen működtetett szakmai képzőhelyek kiépítését.

1.10. Megteremtjük a középfokú - tehát szakiskolai és szakközépiskolai - gyakorlati képzés normatív finanszírozásának szakmai és pénzügyi feltételeit.

1.11. Az iskolarendszerű középfokú szakképzés akkor jó, ha rugalmasan hasznosítható, ha széles körű, konvertálható szakmai alapot nyújt, s ha erre épülhet az iskolán kívüli át- és továbbképzés. A Kormány ezt támogatja.

1.12. Olyan moduláris szakképzési rendszer kialakítását szorgalmazzuk, melyben akadálymentes az átjárás a szakképző intézmények között, folytatható a tanulás a felnőttképzésben - és mindez megfelel az EU- normáknak. Az egyes modulok teljesítése részvégzettséget is jelent, ami a munkaerő-piacon s a felnőttképzésben egyaránt elismertethető.

1.13. Az alapozó képzettségű, a szakmunkás végzettségű fiatalok utólag is érettségizhetnek. Ehhez kiegészítő képzést teremtünk.

1.14. A szociálisan hátrányos helyzetű, szakiskolát végző fiataloknak kiegészítő támogatást nyújtunk, hogy átképzésük, továbbképzésük valóban ingyenes legyen.

1.15. Hatékonnyá tesszük a Munkaerő-piaci Alap felhasználását oly módon, hogy

2. Az akkreditált iskolarendszerű felsőfokú szakképzés fejlesztésének feladatai

2.1. Az a célunk, hogy az érettségi után továbbtanuló 18-20 éves fiatalok 20-25%-a számára legyen hozzáférhető az akkreditált (iskolarendszerű) felsőfokú szakképzés.

2.2. Biztosítjuk a többszintű kimenet - így végzettség - választásának, megszerzésének lehetőségét, valamint az intézményrendszer keretein kívül megszerzett tudás kreditként való elismerésének lehetőségét.

2.3. Újraszabályozzuk a hallgatói jogviszonnyal járó jogosultságokat és kötelezettségeket azért, hogy aki érettségi utáni szakképzésben vesz részt, annak ugyanolyan jogai és kötelezettségei legyenek, mint a felsőoktatás hallgatóinak.

C. Felsőoktatás

1.Korszerű, versenyképes munkaerőt képző felsőoktatás megteremtésének programja

1.1. A felsőoktatás egyre bővülő szolgáltató piac, melyben az államra kettős feladat hárul: egyszerre tölt be tulajdonosi és megrendelői szerepkört. Ennek tudatában arra törekszünk, hogy egyrészt egyenlő esélyeket biztosítsunk valamennyi intézmény számára (a magán felsőoktatási intézményeket is beleértve), másrészt versenyhelyzetet teremtsünk közöttük. A verseny tétje a hallgatók és a források megszerzése, feltétele a magas színvonalú szolgáltatás.

1.2. Célunk, hogy a felsőoktatási intézmények -- regionális tudásközpontokként működve -- székhelyük, illetve az adott régió meghatározó tényezőivé váljanak. Ezért támogatást nyújtunk ún. kapcsolati irodák létesítéséhez, melyek kiépíthetik és erősíthetik a "fogyasztók" (diákok, szülők, középiskolák, öregdiák-körök stb.) és a "megrendelők" (nagyvállalatok, közép- és kisvállalkozások, országos és regionális kutatási és innovációs központok stb.) közötti kapcsolatokat.

1.3. Az állami intézményhálózatot nem, az egyes intézmények kapacitását azonban - a felsőoktatás fejlesztési koncepciója, és az intézményi fejlesztési tervek figyelembevételével -- - differenciáltan bővíteni kívánjuk.

1.4. Megfelelő jogszabályi háttérrel, a minőségi követelmények szem előtt tartásával serkentjük a nem állami felsőoktatási intézményi hálózat erősödését, bővülését.

1.5. Az európai normákkal összhangban általánossá tesszük a négyfokozatú képzési rendszert (akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzési, főiskolai, egyetemi és doktori szint), meghatározzuk, hogy mely szakokon lehet többlépcsős, melyeken csak főiskolai, illetve csak egyetemi képzést folytatni. Igazodni fogunk a Bolognai Nyilatkozatban megfogalmazott "európai felsőoktatási térséghez", általánossá tesszük a diplomák BA/BSc, illetve MA/MSc kompatibilitását, s természetesen a PhD fokozat nemzetközi elismertségét. Biztosítani kívánjuk az átjárás, a többféle kilépés, illetve a későbbi folytatás lehetőségét.

1.6. Szorgalmazzuk, hogy számszerűleg kevesebb, ám szélesebb alapozású alapszakok, s ezzel párhuzamosan nagyobb számú, sokféle specializációt nyújtó továbbképzési szakok rendszere alakuljon ki.

1.7. Ezt a rendszert összehangoljuk a távoktatás, a továbbképzés és az élethosszig tartó tanulás feltételeinek kiépítésével, hatékony módszereinek elterjesztésével.

1.8. A képzési kínálat bővítésének, a hallgatói létszám növelésének elsősorban az akkreditált felsőfokú szakképzésben, a főiskolai képzésben és a munka melletti képzési formákban kell megvalósulnia.

1.9. Átgondolt bevezetéssel és a minőségbiztosítás rendszerének egyidejű fejlesztésével rendezzük a hazai kreditrendszer ügyét.

1.10. Kiemelt területként kezeljük az informatikai, az idegen nyelvi, a szaknyelvi, a kommunikációs és a menedzsment ismeretek oktatását.

1.11. A pedagógusképzés átfogó reformjának keretében

  1. A felsőoktatás finanszírozásának rendezése: bérrendszer, infrastruktúra, működési feltételek.

2.1. Megtartjuk azt az alapelvet, hogy az oktatók beosztásuk alapján garantált alapbérben részesüljenek, melynek megállapításánál a szolgálati időt is figyelembe kell venni. Ennek érdekében:

- 2002. szeptemberében 50%-kal emeljük az oktatók alapbérét;

- a továbbiakban évenként, az infláció mértékét meghaladó alapbér-növekedést garantálunk számukra;

- a nem-oktatói béreket az oktatói alapbérek növekedésének arányában emeljük.

2.2. Jelentősen bővítjük az oktatói utánpótlást segítő posztdoktori állásrendszert.

2.3. Jelentős forrás bevonásával nyílt ösztöndíj-pályázatot hirdetünk kiemelkedő tevékenységet folytató oktatók és kutatók számára.

2.4. A képzési és működési normatívákat -- egymástól elkülönítve -- rendezzük, értéküket növeljük.

2.5. Az intézmények gazdálkodásában fokozatosan megteremtjük az amortizáció fedezetét.

2.6. Külön programot hirdetünk az állami felsőoktatási intézményekben folyó oktató-kutató tevékenység és a versenyszféra kapcsolatainak elősegítésére, s megteremtjük ennek jogszabályi hátterét.

2.7. Felgyorsítjuk az integrációval párhuzamosan ígért beruházási programokat és támogatjuk az önkéntes intézményközi együttműködéseket.

2.8. Erősíteni kívánjuk az intézményi vezetésben a menedzseri szemléletet. Megteremtjük a szakmaitól elkülönülő, önálló és felelős gazdasági menedzsment kialakításának intézményi kereteit.

3. Az esélykülönbségek mérséklése, a hallgatói támogatási formák kiszélesítése

3.1. A kétszintű érettségire alapozva megszüntetjük az alapképzésben az írásbeli felvételi vizsgát. Felvételi előkészítők újraszervezésével támogatjuk a hátrányos helyzetű fiatalok bejutását a felsőoktatásba.

3.2. A diákság "megrendelői" státuszának és az intézmények közötti egészséges versengés érdekében elindulunk az ún. voucher-rendszer irányába, amely lehetővé teszi a hallgató számára a szabad intézmény-választást.

3.3. Támogatjuk azokat az önkormányzatokat, amelyek ösztöndíjakkal segítik a hátrányos helyzetű fiatalok továbbtanulását.

3.4. 2002. szeptemberében 30%-kal megemeljük a hallgatói ösztöndíjakat.

3.5. Megtartjuk a hallgatók normatív támogatásának rendszerét, visszaállítjuk, majd fokozatosan emeljük a normatíva eredeti reálértékét.

3.6. A diákhitel konstrukcióját továbbfejlesztjük, az igénybevétel lehetőségeit bővítjük. A szükséges jogszabályok megalkotásával befejezzük a Diákhitel Központ kialakítását.

3.7. A jelenleginél nagyobb kedvezményt biztosítunk a családjuktól távol tanuló hallgatók számára a helyközi tömegközlekedésben, a lakóhely és a felsőoktatási intézmény között.

3.8. Új, egységes ösztöndíj-rendszert hirdetünk, amely hat pillérre épül: (a) esélykülönbségeket csökkentő szociális, (b) belföldi tanulmányi, (c) belföldi tudományos-kutatói, (d) külföldi tanulmányi, (e) külföldi tudományos-kutatói és (f) határon túli magyar hallgatók tanulmányi ösztöndíjai.

3.9. A hallgatók számára kedvezményes számítógép-vásárlási programot indítunk. Hasonló fontosságot tulajdonítunk a színvonalas könyv- és folyóirat-ellátásnak.

3.10. Megerősítjük és bővítjük a felsőoktatásba bejutni kívánó, illetve a már ott tanuló roma hallgatók támogatását.

3.11. "Collegium 21" néven kollégium-fejújítási és építési programot indítunk.

3.12. Kidolgozzuk és bevezetjük a szakkollégiumok anyagi és szakmai támogatásának új rendszerét, amely a minőségi képzést, a hallgatók munkájának egyéni irányítását, a tehetségek kiemelt támogatását szolgálja.

3.13. Lakhatási támogatást nyújtunk azoknak, akik nem a lakóhelyükön tanulnak. Ennek összege megközelíti egy kollégiumi férőhely fenntartásának költségét.

3.14. A mozgás-, látás- és hallássérültek tanulmányaihoz külön feltételrendszert dolgozunk ki. Pályázati úton támogatjuk az intézményeket ezek fejlesztésében, segítjük és ellenőrizzük az akadálymentes építészeti és közlekedési szabályok érvényesítését valamennyi felsőoktatási intézményben

3.15. Támogatjuk a részvételt a másoddiplomás képzésben és a felsőfokú továbbképzésben.

4. A felsőoktatás autonómiájának kiszélesítése, társadalmi szerepének növelése és a tudományos kutatás feltételeinek javítása

4.1. A mobilitás és hatékonyság növelésére erősítjük, bővítjük a felsőoktatási intézmények gazdasági autonómiáját. Jogi szabályozással megteremtjük annak feltételeit, hogy az intézmények visszaforgathassák jövedelmüket (a tevékenységükből származó bevételeket) saját működésükbe és szolgáltatásaik fejlesztésére.

4.2. Visszaállítjuk azt a korábbi gyakorlatot, amely a különböző felsőoktatási testületeket, kuratóriumokat választással, delegálással alakította ki, és megszüntetjük ezek politikai függését.

4.3. Az egyetemi és főiskolai tanárok kinevezésére a javaslat megtételét újra az intézményi tanács kizárólagos, saját hatáskörébe vágó (diszkrecionális) jogává tesszük. A felsőoktatási intézményekkel karöltve újragondoljuk a habilitáció funkcióját.

4.4. Fontosnak tartjuk és igényeljük a hallgatói önkormányzatok aktív és konstruktív részvételét a felsőoktatási politika alakításában.

4.5. Támogatjuk az európai mércével mérve is értékelhető teljesítményt nyújtó oktatók és hallgatók nemzetközi kapcsolatainak kiépítését.

4.6. Kiemelt állami kutatási-fejlesztési projektekkel is támogatjuk a felsőoktatási intézményeket és a Magyar Tudományos Akadémia intézetei, intézményei közötti szerves kapcsolatok, valamint a az elérhető nemzetközi források lehető legjobb kiaknázását.

  1. Felnőttkori képzés

1. A felnőttkori képzés feladatai

1.1. Kedvező jogszabályi keretekkel, programokkal és kedvezményekkel növeljük az érdekeltséget a felnőttkori tanulás minden formája iránt.

1.2. Már az előttünk álló kormányzati ciklusban megközelítőleg 1 millió fő képzésére alkalmas felnőttképzési rendszer kiépülését és működtetését kívánjuk elősegíteni, alapvetően a meglévő oktatási és művelődési infrastruktúra, valamint a közmédia felhasználásával. Ennek érdekében a Kormány a következőket tervezi:

1.3. A levelező tagozatoknak megfelelő normatív támogatást biztosítunk a felsőoktatásban a távoktatással megvalósított képzésnek.

1.4. Javuló feltételek teremtésével - a teleházakon keresztül és más módokon is -, Magyarország valamennyi településén lehetővé tesszük a bekapcsolódást a távoktatásba.

1.5. A Munkaerőpiaci Alap forrásaira támaszkodva speciális, támogatott felnőttképzési programokat indítunk a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű emberek (fogyatékossággal élők, hátrányos helyzetű térségekben lakók, pályakezdő fiatalok, kisgyermekes anyák, 45 év feletti munkavállalók, sorkatonai szolgálatukból visszatérők, romák, gyermekvédelmi intézményekben nevelkedettek, hajléktalanok) számára.

1.6. Jelentős állami forrásokat, pályázatokat és céltámogatásokat biztosítunk az új felnőttképzési formák és tananyagok kifejlesztésére, az ehhez kapcsolódó kezdeményezések támogatására.

VI. Fejezet
Kultúra és Sport

A. Kultúra

1. Alapelvek

1.1. A Kormány felfogása szerint a kultúra nem pusztán a nemzeti hagyományok és kiemelkedő alkotások megbecsülését, őrzését, támogatását jelenti, hanem a változó világban való eligazodás képességét, az ismereteket és a tudást, a jogi, gazdasági, vállalkozói és a munkakultúrát egyaránt. A tudás, az információ birtoklása, hatékony felhasználásának képessége a személyek, intézmények, települések, régiók, a nemzet egésze jólétének és gazdaságának az alapja.

1.2. A Kormány arra épít, hogy a kultúra több, mint az intézmények által lefedett tevékenységek összessége. A Kormány célja, hogy a közéletben és a közbeszédben senkit nem érjen hátrányos megkülönböztetés vallása, származása, neme vagy éppen ízlése alapján.

1.3. A Kormány eltökélt abban, hogy az állam beavatkozástól, diktátumoktól, párt és magánízlésektől mentesen is képes teljesíteni kultúrafenntartó és támogató kötelezettségeit.

1.4. A Kormány tisztában van azzal, hogy a magyar kultúra támogatása, terjesztése közhatalmi eszközöket is igényel, de csak a magyar társadalom egészének kulturális felemelkedésére épülhet.

1.5. A Kormány a legtágabban értett nemzeti hagyományok (köztük az anyanyelv, a népművészeti értékek, az európai horizontú tudományos és művészi alkotóképesség) védelmét, megújítását szervesen összekapcsolja az emberi kultúra gazdag sokféleségének otthont adó, nyitott és befogadó szellemi élet ösztönzésével.

1.6. A Kormány támogatja, hogy a kultúra teremtése, ügyeinek intézése alapvetően az alkotók, a szakmák illetékességi területe, a Kormány feladata a feltételek lehetőség szerinti biztosítása. Ezért a kultúra ügyeinek intézését alapvetően a közösségek, a civil társadalom és a szakmák illetékességének tekinti, világosan megjelölve a törvényhozás, a kormányzat és az önkormányzatok felelősségét is. A kultúrát, a kultúrpolitikai teendőket a jóléti rendszerváltás és a társadalmi esélyteremtés szerves részének is tekinti, melynek révén a globalizálódó világot humánussá, élhetővé lehet tenni.

1.7. A Kormány a kultúra teljes szabadságának elvét vallja. Célja a tudomány, a művészet, az oktatás, a média alkotó műhelyeinek fejlesztése, szabadságuk, függetlenségük, önállóságuk biztosítása. A szellemi alkotó tevékenység támogatásában vezérelvei az önszerveződés, az önkormányzatiság, a civil jelleg és a pluralizmus.

1.8. A Kormány meg akarja fordítani a kulturális javakhoz való hozzáférésben növekvő különbségek elfogadhatatlan tendenciáját. Tudatos célja e területen is az esélyegyenlőtlenségek csökkentése, a nehezebb helyzetű, rosszabb esélyű társadalmi csoportok, rétegek, különösen a gyerekek és fiatalok esetében.

1.9. Jelentős költségvetési források biztosításával támogatja azokat az intézményeket, amelyek a társadalom művelődését, a kultúra demokratizálását szolgálják. Ide tartoznak a művelődési házak (közösségi házak, faluházak, szabadidő-központok), a közkönyvtárak, múzeumok, levéltárak és a társadalmi művelődés, a kultúraközvetítés más intézményei. Ezeket az intézményeket az oktatással egyenrangú kulturális alapellátást nyújtó intézményeknek tekintjük.

1.10. Ösztönözzük a komplexitást: a hagyományos kultúraközvetítés mellett a szociális, felnőttoktatási, továbbképzési, turisztikai, teleház jellegű, helyi információs és tömegkommunikációs feladatok ellátását is. A kulturális fejlesztés szempontjainak helyet kell kapniuk a regionális és kistérségi fejlesztési programokban.

1.11. A kultúra közvetítőinek anyagi és erkölcsi megbecsülését a közoktatásban dolgozókkal azonos szintre kell emelni.

1.12. Célunk, hogy a társadalom egészében, s ehhez elsősorban az állami életben, a közmédiában, a közintézményekben váljék gyakorlattá, megkövetelt normává az emberi méltóság és szabadság, minden nemzeti, etnikai, vallási identitás és minden másság elfogadásán alapuló életviteli minta tisztelete. Olyan társadalmi közállapotok megteremtésén munkálkodunk, melyeknek keretei között alapérték a természeti környezet védelme, az emberi kapcsolatok, a viselkedés és a politikai nyilvánosság kulturáltsága, az egymás iránti figyelem és türelem, a fizikai és lelki egészség. Ebben a remélt jövő társadalomban alapvető érték az igazságosság és a szolidaritás, a kiszolgáltatottak védelme és a róluk való gondoskodás, ugyanakkor a kreativitás, a folyamatos önmegújítás, a verseny- és vállalkozói szellem is.

1.13. A Kormány partnerséget kínál - világnézeti különbségek nélkül - mindazoknak, akik a méltányosság és igazságosság követelménye alapján akarják szolgálni szellemi életünket, életünk kulturáltabbá tételét.

2. A magyar kultúra támogatásának, kiteljesedésének programja

2.1. A Kormány saját programja megvalósításának feltételeként, a kultúra terén is szakítani kíván az elődje által kialakított gyakorlattal: a törvények kijátszásának és megsértésének módszerével, a kulturális élet átpolitizáltságával, a központosítással, az állami ízlésdiktálással, a hivatalos rangra emelt pazarló ceremóniákkal. A nemzeti közép kormánya azonnal fölszámolja a történelmi és kulturális álruhájú kormánypropagandát és megszünteti annak felesleges és pazarló intézményeit

2.2. A Kormány visszaállítja a művelődés, a kulturális közszolgálat, a média és a művészet autonómiáját.

2.3. A Kormány támogatja az információs társadalom és a tudásgazdaság kialakulását.

2.4. A Kormány támogatja a "hagyományos" és az elektronikus-digitális kultúraközvetítő intézmények együttműködését, közös fejlesztését.

2.5. A Kormány jelentős beruházásokkal támogatja az internethez való szabad hozzáférést minden könyvtárban és művelődési intézményben. A Kormány támogatja a teleházak bővülő rendszerét, összekapcsolásukat a közművelődés más területeivel.

2.6. Kormány megkülönböztetett pártfogásra méltóknak tartja a művelődést ösztönző civil szervezetek, a hagyományos és új típusú kulturális mozgalmak, a fiatalok önszerveződő művelődési törekvéseit. E formákat a társadalmi demokrácia és a kulturális megújulás innovatív alapegységeinek tekinti. A művészeti mecenatúrában olyan rendszert hirdetünk meg, amely az értékeket, a nemzeti és egyetemes örökség teljességének védelmét, megértését és széles körű, kritikus elsajátítását szolgálja, nem pedig kurzusérdekeket, a politikai, ideológiai hűséget vagy diktált ízlést.

2.7. A Kormány állami forrásokból, közvetlen, lehetőség szerint normatív támogatással biztosítani tervezi a nemzeti kulturális intézmények, a kiemelt országos közgyűjtemények, a meghatározó regionális közművelődési és közgyűjteményi intézmények biztonságos, színvonalas működését. A már megkezdett átalakítást folytatva a Kormány az intézményeket közhasznú társasággá tervezi átalakítani. A Kormány a nemzeti intézményeket érintő működtetési kötelezettségén túlmenően a programtámogatást helyezi előtérbe az intézmények automatikus pénzügyi támogatásával szemben.

2.8. Az alkotó, sikeres és nemzeti kultúra támogatása érdekében a Kormány

3. A magyar kultúra támogatásának kiemelt programjai

3.1. Az állam kötelessége, hogy érvényt szerezzen a művelődéshez való alkotmányos jog, illetve a kulturális értékekhez való hozzáférés alkotmányos alapjoga teljesülésének. Ennek érdekében szükséges rögzíteni az állam és az önkormányzatok kötelező kulturális feladatait, és biztosítani az ezek teljesítéséhez rendelt intézményi, szervezeti, finanszírozási és személyi feltételeket, illetve fedezetet is.

3.2. A Kormány biztosítja, hogy a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) továbbra is betöltse szerepét, s ennek megfelelő, számottevő bevételhez jusson. Mindezen túl visszaállítja az NKA kuratóriumainak önállóságát, erősíti szakmai jellegét, és a minimálisra csökkenti a mindenkori kormányzat egyedi kultúratámogatási döntési lehetőségeit.

3.3. A Kormány, építve az eddigi előmunkálatokra, a lehető legrövidebb időn belül elkészíti a filmtörvényt. Ebben alapkövetelménynek tekinti a felhasználható összeg kiszámíthatóságát, a pályázati rendszer átláthatóságát, a szakmai műhelyek, testületek és alkotók önállóságát, a hazai alkotások terjesztésének támogatását, ugyanakkor a közpénzek felhasználásának ellenőrizhetőségét, a magánforrások lehetséges mobilizálását.

4. A "Digitális Nemzeti Kultúra"-program

4.1. A Kormány, építve az eddigi digitális archiválási kezdeményezésekre, állami és közalapítványi erőforrásokat mozgósítva, megkezdi, illetve folytatja a magyar nemzeti kultúra klasszikus és maradandó kortárs értékeinek, nyelvi, vizuális, zenei, tánc- és színházi, múzeumi és egyéb előadásainak, kiállított értékeinek, köztéri kultúrájának, műemlékeinek digitalizálását, egységesen hozzáférhető adatbázissá alakítását és az interneten keresztüli elérését. A Kormány célja egységesen hozzáférhetővé tenni az eddig már a hálózaton lévő digitális "hungarikák"-at, továbbá a Magyar Rádió Rt., a Magyar Televízió Rt., a MOKÉP és a Magyar Filmintézet archívumainak anyagát, valamint a jelentősebb művelődéstörténeti értékű magyar CD ROM-okat.

5. A határon túli magyar kultúra támogatása

5.1. A Kormány a határon túli, illetve a nyugati magyarság szellemi életének teljesítményeit, művelődését és tömegkultúráját a magyar nemzeti kultúra szerves részének tekinti ezért kiemelten támogatja, segíti.

5.2. A Kormány megszünteti a kulturális támogatásba burkolt politikai beavatkozást a magyar kisebbségi szervezetek életébe.

5.3. A Kormány növeli a szomszédos országok magyar fiataljainak szóló nem iskolai rendszerű ösztöndíjak számát. A Kormány elsődleges célja a szülőföldjükön maradók művelődési esélyeinek javítása, anyanyelvi kultúrájának megőrzése és gazdagítása.

6. A hazai kisebbségek művelődésének segítése

6.1. A Kormány, elsősorban a kisebbségi önkormányzatok és a különböző civil szervezetek, egyházak segítségével, de más formákban is támogatja a nemzetiségi és etnikai kisebbségek saját kultúrájának megőrzését, fejlesztését, művelődési hátrányaik csökkentését. A Kormány a vonatkozásban is köszönettel veszi, és megkönnyíti a szomszédos országok által e célra nyújtott állami támogatás célba juttatását.

6.2. A Kormány külön figyelmet fordít a roma állampolgárok, illetve közösségek kulturális céljainak támogatására, iskolán kívüli, felnőttképzési és művészeti törekvéseik segítésére.

7. Az európai és a magyar kultúra intézményeinek összekapcsolása

7.1. A Kormány célja az Európai Unió kulturális közösségi programjaihoz való mielőbbi csatlakozás, a közösségi irányelvek és ajánlások átvétele. A jogharmonizáció keretében a Kormány érvényesíteni tervezi az EU audiovizuális politikáját, létrehozva az ennek megfelelő intézményeket. Ez a tagállamok kultúráinak felvirágoztatásában való részvételt és kapcsolatok építését, a nemzeti és regionális sokszínűség tiszteletben tartását és ápolását, a közös kulturális örökség tudatosítását egyaránt megköveteli.

7.2. A Kormány prioritásai az európai és a magyar kultúra intézményeinek összekapcsolásában:

7.3. Az Európai Unió által igénybe vehető eszközök kizárólag ösztönző intézkedésekből állnak, amelyeket az Európai Tanács csak egyhangúlag hozhat meg. Magyarországnak az - audiovizuális politikával összekapcsolt médiapolitikát kivéve - nincs jogharmonizációs kötelezettsége, de vannak teendőink a szerzői jog területén, a műtárgyak exportjával, importjával kapcsolatos szabályozásban, s ezeket teljesíteni fogjuk.

7.4. Az Európai Unió kultúrpolitikai céljait nem jogi eszközökkel, hanem indirekt módon, elsősorban az ösztönzés eszközével kívánja elérni. Ennek egyik meghatározó formája a közösségi kulturális programokban történő részvétel lehetősége. A Kormány elő fogja segíteni, hogy e programokban minél több kulturális intézmény és civil szervezet vegyen részt.

8. A médiapolitika újrafogalmazása

8.1. A Kormány az elektronikus médiumok területén teljesíti alapvető szabályozási kötelezettségeit és közpénzek felhasználásával is biztosítja a színvonalas közszolgálati műsorszolgáltatást.

8.2. Az elmúlt hat év technológiai változásai és a tapasztalatok alapján a Kormány új médiatörvény megalkotását tervezi, abban a reményben, hogy az ennek elfogadásához szükséges politikai konszenzus létrehozható. Az új törvény előkészítésétől függetlenül, a Kormány mihamarabb előterjeszti a jelenlegi médiatörvény Európai Uniós csatlakozáshoz szükséges módosítását.   

8.3. A közszolgálati média tekintetében a Kormány a következő intézkedéseket tervezi:

8.4. A Kormány eltörli a jelenlegi készülékhasználati díjat. A közmédiát költségvetési forrásokból finanszírozza, megkövetelve a pénzek hatékony és gazdaságos felhasználását, valamint három évre szóló szerződéssel állapítja meg a közmédiumok költségvetési támogatási összegét.

B. Sport

1. A sport modern, jóléti közügy

1.1 A Kormány megállítja a testkultúra ügyének térvesztését. Fokozatosan megvalósítja a magyar sport - egy évtizede késlekedő - európai modernizálását és esélyteremtő fordulatát.

1.2. A Kormány elősegíti, hogy mindenki hozzájusson a sport színtereihez, és azok igénybevételét engedhesse is meg magának.

1.3. A Kormány visszaállítja a sportmozgalom demokratikus rendjét és a sportszervezetek önállóságát. Sportpolitikáját partneri együttműködéssel váltja valóra. Tisztességes, jól mérlegelt, decentralizált sport-pénzügyeket támogat.

1.4. A Kormány felülvizsgálja és korszerűsíti a sporttörvényt.

1.5 A Kormány támogatja az iskolai testnevelés és verseny-rendszer fejlesztését.

1.6. A Kormány támogatja, hogy előbb az általános iskola alsó, majd felső tagozatán is minden tanítási napon legyen testnevelés, illetőleg sport.

1.7. A Kormány hatékony, tervezhető, ösztönző és részrehajlás nélküli támogatást juttat a sport-műhelyeknek, szakembereinknek, legjobbjainknak. Korszerűsíti az ösztöndíj- és a pályázati rendszert. A sportszakmai támogatás mindenekelőtt az utánpótlás-nevelést és a nemzetközi versenyképességet veszi alapul.

1.8. A Kormány támogatja, hogy valóságos, átlátható piaci viszonyok szabják meg a hivatásos sport életképességét. A részrehajló állami szerep helyébe a törvényes rend és a befektetők ösztönzése lép. A stadion-korszerűsítési programról - és minden későbbi, jelentős elhatározásról - elfogulatlan hatástanulmány alapján dönt a Kormány. A közpénz-felhasználás szigorú számadás és ellenőrzés alá kerül. Az önkormányzatok bevonásával program indul a sport érdekeit szolgáló létesítmények "kinyitására", azok többcélú hasznosítására, ütemes felújítására, az új beruházásokra és a tulajdoni viszonyok korszerűsítésére.

VII. fejezet
Gazdaságpolitika

1. A gazdaság állapota

A magyar gazdaság a 90-es évek közepén - óriási társadalmi erőfeszítéssel - túljutott a piacgazdasági átmenet válságán, gyorsuló ütemben növekedni és igazodni kezdett az egyre keményebb verseny követelményeihez. Létrejöttek a sikeres gazdasági felzárkózás alapvető feltételei.

A most záruló kormányzati periódusban - bár a növekedés fennmaradt és az infláció mérséklődött - a gazdaság teljesítménye lényegesen elmaradt attól, amit a külső és belső feltételek lehetővé tettek és kedvezőtlen jelenségek mutatkoznak. Így különösen

    1. A gazdasági növekedés üteme immár két esztendeje csökken,
    2. Az ipari termelés növekedése lelassult, lényegében stagnál,
    3. A beruházások nem növekednek, a felhalmozási ráta alacsony,
    4. Az export növekedési üteme drámaian visszaesett,
    5. A foglalkoztatottság növekedése megállt, sőt némileg ismét csökkent,
    6. A magyar gazdaság tőkevonzó képessége lényegesen mérséklődött,
    7. Az államháztartás hiánya, korrekt számbavétel mellett, lényegesen meghaladja a korábban jelzett, illetve a 2002-re tervezett mértéket,
    8. Az idei évre vonatkozó költségvetés (a két éves költségvetés részeként) a reál és pénzügyi folyamatokban végbement változások és az áttekinthetetlen kormányzati döntések miatt már nem ad eligazítást sem az állam, sem pedig a gazdaság szereplői számára,
    9. Az államadósság GDP-hez viszonyított aránya ismét növekedni kezdett.

A világgazdasági feltételek 2001-es romlása természetesen közrehatott e jelenségek kialakulásában, de a kedvezőtlen tendenciák már korábban megkezdődtek és a külső körülmények által indokolnál erőteljesebben mutatkoztak.

2. A sikeres Magyarország gazdasági programja

2.1. A Kormány alapvető gazdaságpolitikai célja, hogy az ország fejlődését - a kedvezőtlen jelenségek ellenére - tartósan gyors ütemű, az export és beruházok által vezérelt, kiegyensúlyozott növekedési pályára terelje és ezzel megteremtse a jóléti rendszerváltás megvalósításának feltételeit. Így

- szűkíthető a fejlettségi rés Magyarország és Európa fejlett országai között;

- lehetővé válik, hogy a gazdasági teljesítményekkel összhangban érzékelhetően emelkedjen az emberek életszínvonala, erősödjön a létbiztonság és javuljanak a lakosság életkörülményei;

- elérhető, hogy csökkenjen a szegénység, és az átalakulás eddig veszteseinek életlehetőségei is számottevően javuljanak;

- megvalósulhat a vidék, a hátrányos helyzetű térségek fokozott fejlesztése.

2.2. A Kormány a gazdaságpolitikát vezérlő kiemelkedően fontos célnak tekinti az Európai Unióhoz való csatlakozást (a tervek szerint 2004-ben), majd pedig a monetáris uniós tagságra való felkészülést. Az ezt megvalósító program hatékonyan támogathatja az ország teljesítőképességének (növekedési potenciáljának) erősítését és felemelkedését.

A Kormány az Európai Unióhoz való csatlakozási stratégia legfontosabb elemeinek tekinti:

- a csatlakozási tárgyalások lezárását még az idén;

- a Nemzeti Fejlesztési Program véglegesítését és a szükséges intézmények kialakítását;

- a monetáris unióhoz való csatlakozás (maastrichti) kritériumainak teljesítésére vonatkozó stratégia kialakítását (az euró bevezetése és a monetáris unióba való belépés ütemezése az Európai Unióhoz való csatlakozás függvényében alakul, várhatóan);

- az uniós pénzügyi források legszélesebb körű felhasználását lehetővé tevő pénzügyi és intézményi feltételek megteremtését.

2.3. A Kormány gazdaságpolitikája kialakításakor a következő alapelveket tartja szem előtt.

2.3.1. Az átláthatóság növelése a döntéshozatal minden területén a gazdaságpolitika iránti bizalom megteremtésének a kulcsa. A Kormány ennek érdekében áttekinthetővé és ellenőrizhetővé teszi a közpénzekről való döntéseket, s általában a kormányzati munkát.

2.3.2. A Kormány a gazdaság teljesítményének növelését a stabilitás megőrzésével és a kiszámíthatóság növelésével kívánja ösztönözni. A stabilitás fenntartása alacsony inflációs környezetet és összhangban lévő belső és külső egyensúlyt igényel. Ennek érdekében a Kormány együttműködik a gazdasági szereplők különböző csoportjainak érdekeit képviselő szervezetekkel a gazdaság-politikai programok kialakításában és a gazdaságpolitikai döntések előkészítésében.

2.3.3.A Kormány kiemelt feladatának tekinti, hogy a rendelkezésére álló eszközökkel elősegítse az ország versenyképességének javítását:

- az oktatás, szakképzés, továbbképzés fejlesztésével célja a tudásalapú társadalom kialakítása és a munkaerő-források bővítése és minőségének javítása;

- a beruházás- és befektető-barát politika megvalósításával célja, hogy a modernizáció és innováció a gazdaság minél szélesebb körére kiterjedjen, megteremtve a magas termelékenységnövekedés alapjait;

- az adórendszer átalakításakor kiemelten kezeli a versenyképesség javításának szempontját;

- védi a tulajdonosok és befektetők érdekeit;

- a belföldi megtakarításokat ösztönző és a külföldi forrásokat vonzó feltételekkel biztosítja a magas növekedési pálya finanszírozási hátterét.

2.3.4. A Kormány fontosnak tartja, hogy a piaci verseny tiszteletben tartásával építse tekintélyét. Ennek érdekében az állami tevékenységek során is teret enged a versenynek, pártolja az állam hatékony működését szolgáló érdekeltségi és finanszírozási konstrukciók kialakítását, az állammal való partnerségre épülő feladatellátást.

2.4. A Kormány hatékony, esélyegyenlőséget növelő állami szerepvállalást valósít meg. Ezért:

- arra törekszik, hogy gazdaságpolitikájával stabil, kiszámítható környezetet teremtsen a magyar gazdaság minden szereplője - gazdálkodók, munkavállalók, megtakarítók, fogyasztók és befektetők - számára;

- csökkenti az állami újraelosztás mértékét és nagyobb szerepet kíván adni az állampolgári döntéseknek, így a választási lehetőségeket kínáló biztosítási rendszereknek;

- fontosnak tartja, hogy a kormányzati beavatkozások köre a minimálisra csökkenjen, a döntések egyre inkább helyi és regionális szintre kerüljenek és ezzel együtt a pénzügyi források decentralizálása megvalósuljon;

- az esélyegyenlőséget növelő intézkedésekkel, programokkal fellép a társadalmi egyenlőtlenségek további éleződése és újratermelődése ellen.

2.5. A Kormány egyik legfontosabb célja az esélyteremtő állam megteremtése. Ennek eszközei:

- magas szintű foglalkoztatottság a kiszámítható és hiteles gazdaságpolitika révén;

- a leszakadó régiók felzárkóztatása fejlesztések és az innováció feltételeinek javítása útján;

- az infrastruktúra fejlesztése az állam fogyasztási célú kiadásainak rovására;

- a humántőke bővítése és olyan programok bevezetése, amelyek növelik az alacsonyabb jövedelmű rétegekből származók továbbtanulási esélyeit;

- a szegénység elleni fellépés munkalehetőséget teremtő, illetve képzést-átképzést segítő programokkal és jövedelempolitikai eszközökkel;

- a biztosítási elv érvényességi körének kiterjesztése;

- a szociálpolitikai és gazdasági indítékú lépések egyértelmű szétválasztása.

2.6. A gazdaságpolitika érvényesülését segítő lépések fő irányai:

- a közterhek csökkentése és ezzel a gazdaság jövedelemtermelő képességének erősítése,

- az infrastruktúra gyorsított fejlesztése érdekében a közlekedés, a környezetvédelem beruházásainak növelése, az EU programok beindítása,

- a közszolgáltatások színvonalának növelése, így különösen az oktatás és az egészségügy fejlesztése, és az ügyfélbarát eljárások bevezetése,

- olyan jövedelempolitika kidolgozása és a gazdaság szereplőivel egyeztetett végrehajtása, amely megalapozza a jólét gyarapodását,

- a jóléti rendszerek megújítása az aktív eszközök, az átképzést és foglalkoztatást eredményező formák előtérbe kerülésével, a foglalkoztatás jelentős bővítésével,

- a válságterületeken (mezőgazdaság, egészségügy) a változások elindítása,

- az államháztartás fenti gazdaságpolitikai célokhoz igazodó alakítása, a gazdasági növekedésből származó többletbevételek ennek megfelelő elosztása.

3. A vállalkozások feltételeinek javítása

3.1. A Kormány a vállalkozások feltételeinek javítását elsődleges fontosságúnak tartja a gazdasági növekedés, a beruházások és az export ütemének növeléséhez. Ezt szolgálja a gazdasági stabilitás, a kiszámítható és az átlátható gazdaságpolitika.

3.2. A Kormány a kis- és középvállalkozások fejlődését támogatva és a vállalkozók biztonságérzetének növelésére átfogó programot hirdet meg. Ennek fő elemei a közterhek csökkentése, az adókedvezmények kiterjesztése, az adminisztrációs terhek mérséklése, a különböző pályázatok normatívvá tétele, illetve a nagyobb beruházási pályázatoknál a beszállítói hányad előírása, a fejlesztéseket ösztönző intézmények erősítése.

3.2.1. 2003-tól a Széchenyi-tervben teljes körűen szerepeltetjük a közösségi forrásokból várhatóan támogatásra kerülő célokat. Felülvizsgáljuk az eddigi programokat, és a tervet összehangoljuk az EU támogatáspolitikai irányelveivel.

3.2.2. A Kormány célja a kockázati tőke bekapcsolása a kis- és középvállalkozások és az innováció finanszírozásába.

3.3. A Kormány célja a vállalkozások modernizációját és környezetének fejlődését szolgáló fejlesztési politika (út, vasút, környezetvédelmi beruházások, informatika, kutatás és fejlesztés) megvalósítása.

3.4. A Kormány ösztönzi a működőtőke-beáramlását. Ennek érdekében a gazdaságdiplomáciai lépések mellett a fő vonzerőt a versenyképesség megőrzésével biztosított jó jövedelmezőségi viszonyok jelenthetik, továbbá a jó vállalkozási feltételek és a szabályozás átláthatósága, valamint az állami szerepének világos és hiteles tisztázása.

3.5. A tőzsde fejlesztésére intézkedés-csomag összeállítása:

- az árfolyamnyereség-adó eltörlése;

- tőkepiaci módszerek alkalmazása a privatizációban;

- a vállalatok tőzsdére vitelének ösztönzése a Széchenyi-tervben.

3.6. A Kormány folytatja a privatizációt annak érdekében, hogy az ÁPV Rt.-ben átlátható, tiszta profilú - nemzeti szempontból stratégiai fontosságú vállalatokra korlátozott - állami vagyonkezelés váljon lehetővé.

3.7. A Kormány célja az állami bürokrácia csökkentése az adórendszer átalakításával, a számviteli és adatszolgáltatási kötelezettségek egyszerűsítésével.

4. A költségvetés-politika átláthatóságának és hatékonyságának a növelése

4.1. A Kormány módszertani, költségvetés- és adópolitikai, valamint intézményi fejlesztéseket vezet be. Ezzel megteremti az Európai monetáris uniós tagság fiskális kritériumainak teljesítését. Ennek elemei:

4.1.1. Az Európai Uniós államháztartási számbavételi rendszer - ESA95 - szerinti tervezés, nyilvántartás és elszámolásra való átállás bevezetése 2003-tól. 2002-től fokozatosan a költségvetés részeként kezeljük az ÁPV Rt. (illetve jogutódjai) gazdálkodását, az autó-pályaépítés teljes finanszírozását, illetve az MFB államot helyettesítő valamennyi  korábbi döntésű kiadását.

4.1.2.2003-tól helyreállítjuk az éves költségvetések gyakorlatát. A középtávú fiskális politikát - a kormányprogramot konkretizáló, négy évre szóló - középtávú költségvetési kerettörvény-javaslatban kívánjuk megszabni. Ebben a bevételek - és ehhez igazodóan az adócsökkentések - meghatározása alapján, a fő kiadási területekre vonatkozóan a Parlament előzetesen rögzítené a keret-előirányzatokat. A részletes és végleges előirányzatok eldöntése - ennek során az esetleges elmozdulások figyelembevétele, a kerettörvényben szereplő számok korrigálása - az éves költségvetési törvényekben történik meg.

4.1.3. 2003-ban elkészítjük a következő középtávú gazdasági tervünket, igazodva az EU következő tervezési ciklusához. Ennek keretében megvizsgáljuk az olimpiai pályázat ügyét, figyelembe véve a közeljövőben elkészülő megvalósíthatósági tanulmánymegállapításait. A Kormány fontosnak tartja az olimpia eszméjét és a gazdasági lehetőségek függvényében mindent megtesz az olimpia megrendezése jogának megszerzéséért.

4.2. A Kormány célja az állami újraelosztás mértékének évi átlagos 1 százalékpontos csökkentése, valamint az államadósság GDP-hez mért arányának további mérséklése.

4.3. A Kormány célja az államháztartás hiányának csökkentése, 2006-ra a GDP 2,5%-ra. Ezt puritán, takarékos költségvetési kiadáspolitikával valósítja meg, amely kiemelt prioritásként kezeli a magas növekedési pálya költségvetési megalapozását, s ezen belül különösen a vállalkozások gazdálkodási feltételeit, valamint a társadalmi szolidaritás szempontjait.

4.4. Elérjük az EU felvételünk után megnyíló közösségi források maradéktalan igénybevételét, s felkészülünk a pénzeszközök fogadására, az államháztartáson belül a hazai társfinanszírozás forrásainak biztosítására a felhalmozási kiadások prioritást kapnak.

4.5. A 2003-2006-os államháztartási kiadásnövekedésen belül:

- Döntően hazai forrásokból finanszírozzuk az egészségügy, az oktatás, a közigazgatás és a rendvédelem megerősítését, ezen belül a bérek felzárkóztatását;

- Hazai és EU-forrásokból fedezve emeljük az államháztartás beruházási kiadásait, s ennek során koncentrált beruházásokra kerül sor a közlekedésben, a környezetvédelemben, az informatikában.

- EU-s és hazai forrásokból megakadályozzuk a vidék, illetve falufejlesztés, az agrárium válságának mélyülését és segítjük a pozitív szerkezeti átalakítását.

4.6. Átalakítjuk az adópolitikát a versenyképesség és a foglalkoztatottság növelése és a gazdasági aktivitás kibővítése érdekében.

A 2003-2004-re szóló, 2002. őszén elfogadásra kerülő adótörvény módosítások keretében módosítjuk a személyi jövedelemadózás és a társadalombiztosítási járulékok rendszerét. A személyi jövedelemadó terhelés csökken és a minimálbért kereső alkalmazottak adómentességet kapnak.

- Felülvizsgáljuk és csökkentjük az adónemek számát, az adózók befizetései szempontjából összevonjuk az azonos adóalap utáni terheket.

- Bevezetjük az Egyszerűsített Vállalkozói Adót (EVA).

- Az EU jogharmonizációra tekintettel mérsékeljük a forgalmi adózásban fennálló túlzott különbségeket. Korszerűsítjük a helyi adózás törvényi keretszabályozását.

4.7. A Kormány intézkedéseket hoz annak érdekében, hogy a jövőben az adóellenőrzést ne lehessen politikai célokra felhasználni.

4.7.1. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a jövőben adóügyekben is eljár.

4.7.2. Új törvényi szabályozást kezdeményezünk és helyreállítjuk az APEH szigorúan szakmai működését. A szabályozással rögzítjük az ellenőrzésre való kiválasztás mechanizmusát, az eljárások tárgyszerűségét szavatoló megoldásokat vezetünk be. Az APEH vezetők szakmai kinevezési feltételeit rögzítjük, az elnöki, alelnöki kinevezés kellően hosszú időtartamára törvényi garanciákat javasolunk. Az új szabályozással az adóhatóságot függetlenné tesszük a politikától.

4.7.3. Az adórendőrséget az APEH keretein belül megszüntetjük és az adócsalásokat üldöző szervezetet más nyomozó hatóság keretében, szigorúan törvényes szabályozás és feltételek mellett működtetjük tovább.

4.8. A Kormány egyik fontos törekvése a közszolgáltatások színvonalának jelentős javítása, ügyfélbarát rendszerek kiépítése.

4.9. A Kormány a minél teljesebb átláthatóság megvalósítására bevezeti az "Üvegzseb-programot". Ennek keretében:

4.9.1. Egyértelműen szabályozza a közbeszerzést és ellenőrzi a szabályok betartását;

4.9.2. A nyilvánosság ellenőrzése mellett, világosan megfogalmazott pályázatokkal szavatolja a privatizációs eljárások átláthatóságát;

4.9.3. Nyilvánosságra hozza az állami szerződéseket;

4.9.4. Visszaállítja a választások előtti közigazgatási államtitkári és jegyzői jelentések rendszerét, amelyben egy adott terület felelős vezetője beszámol az elmúlt négy év munkájáról.   

4.10. A Kormány felülvizsgálja és az Európai Uniós normáknak megfelelően átalakítja a Kincstári rendszert, új törvényben szabályozza az államháztartás működését.

4.11. A Kormány célja a közigazgatás átfogó reformjának és fejlesztési programjának kidolgozása. Ennek keretében érvényesítjük a regionalitás, teljesítményelv és a szakmai követelmények szempontjait és az Európai Unióhoz való csatlakozásra való felkészülés követelményeit.

4.12. A Kormány kiemelt fontosságúnak tartja az állami vagyon kezelésének átláthatóságát és hatékonyságát, valamint a privatizáció folytatását.

4.12.1. A nemzetgazdaság stratégiai érdekeinek érvényesítésével a privatizációt befejezzük. A magánosítás során nyílt versenyeztetést alkalmazunk.

4.12.2. Befejezzük a kárpótlási jegyek beváltását részvényekre, illetve azokat - az eredeti jogosultak számára - életjáradékra váltjuk át.

4.12.3. Kezdeményezzük a Magyar Fejlesztési Bankra vonatkozó törvényi előírások átalakítását. Az MFB tevékenységét a költségvetési kockázatok szempontjából átláthatóvá tesszük és működési feltételeit az általános piaci követelményekhez igazítjuk. Az MFB letisztított funkciókkal mindenekelőtt az EU által támogatott programok finanszírozásában kap szerepet.

5. Jövedelempolitika

5.1. A kormányzati jövedelempolitika legfontosabb alapelve, hogy a lakossági jövedelmek a gazdasági teljesítménnyel és a versenyképesség megőrzésének céljával összhangban alakuljanak.

5.2. A jövedelempolitika hatékonyságának növelése érdekében visszaállítjuk az Érdekegyeztető Tanács és a közszolgálati érdekegyeztetés intézményeit. Az itt folyó bértárgyalások mellett  napirendre tűzzük a gazdasági, költségvetési tervekkel, az adózási feltételekkel kapcsolatos kormányzati elképzelések megtárgyalását is.

5.3. A közszférában úgynevezett felzárkóztató program indul, melynek keretében - 2002. közepétől 2004. január 1-ig - egyszeri, jelentős bér-kiigazítás valósul meg a közalkalmazottak körében. Ezt követően folyamatos felzárkóztatásra kerül majd sor, melynek során a közszféra keresetei minden évben a GDP-t meghaladó mértékben emelkednek.

5.4. A kormányzati jövedelempolitika az érdekegyeztetés során azt célozza, hogy a versenyszektorban a reálkeresetek folyamatosan a termelékenység és a jövedelmezőség arányában növekedjenek, s ez álljon összhangban a magyar gazdaság fejlődésének versenyképességi és egyensúlyi követelményeivel.

5.5. Elősegítjük a lakossági megtakarítások növekedését a tartós megtakarítási formák adózási kedvezményeinek megőrzésével, a kamatadó 0%-os mértékével és az adószámlán keletkező árfolyamnyereség adómentességének visszaállításával.

6. Foglalkoztatáspolitika

6.1. A munkaadókkal és a munkavállalókkal megállapodunk a törvényes munkaidő csökkentéséről és ezzel is elősegítjük a részmunkaidős foglalkoztatás terjedését.

6.2. Kezdeményezzük a Munka Törvénykönyve módosítását. Ennek keretében szavatoljuk a heti két teljes pihenőnapot úgy, hogy ezek egyike vasárnap legyen és a pihenőnapon végzett munkáért járjon kiemelt díjazás.

6.3. A szervezett munkaerőpiacon megerősítjük és szélesítjük a nem hagyományos munkavégzési formákat:

6.3.1. Célunk új jogi keretek kialakítása a nem hagyományos munkavégzési formák számára.

6.3.2. A civil szervezetekkel és az önkormányzatokkal együttműködve a szociális ellátásban, a háztartási szolgáltatásokban, a kisegítő munkákban új foglalkoztatási formákat teremtünk.

6.3.3. A távmunka feltételeit fejlesztjük, így az otthoni internet költségeit a vállalkozásoknál teljes egészében elszámolhatóvá tesszük.

6.4. A munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévő csoportokat célzott programokkal segítjük.

6.4.1. A megváltozott munkaképességűek rehabilitációját szolgáló érdekeltségi és támogatási rendszert korszerűsítjük.

6.4.2. A gyermekükről gondoskodó nők, s kivált a férj nélkül élő asszonyok munkavállalását megkönnyítjük.

6.4.2.1. A munkaügyi intézményrendszer legfontosabb feladata a pályakezdők mielőbbi foglalkoztatásának elérése.

6.4.2.2. A romák foglalkoztatását segítve nagyszabású és átfogó programot indítunk.

6.4.2.3. A munkanélküli ellátás rendszerét átalakítjuk. A munkanélküli járadék mellett fix összegű munkanélküli segélyt is bevezetünk.

6.5. Felülvizsgáljuk a közszolgálati törvényeket és újraszabályozzuk a köztisztviselők, a közalkalmazottak és a szolgálati törvény hatálya alá tartozók helyzetét, kereseti rendszerét és kedvezményeit.

6.6. Létrehozzuk az egységes foglalkoztatási nyilvántartást. Hatásosabbá tesszük a munkaügyi ellenőrzés rendszerét.

6.7. Rendezett munkaügyi kapcsolatokat kívánunk elérni, s ennek érdekében az érdekeltekkel szociális párbeszédet folytatunk.

6.8. A civil szervezetek között a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek számára is felajánlható lesz az SZJA 1%-a és e szervezetek is indulhatnak a különböző hazai illetve EU pályázatokon.

7. Monetáris politika

7.1. A Kormány tiszteletben tartja az infláció mérsékléséért és az árstabilitás megvalósításáért felelős Magyar Nemzeti Bank (MNB) függetlenségét.

7.2. A Kormány tudatában van annak, hogy a monetáris politika csak reális inflációs cél megjelölése esetén alkalmazhatja sikerrel az inflációs célt követő jegybanki politikát. A kamatpolitika segíti az infláció csökkentését, ami egyben a legjobb ösztönzője a megtakarításoknak.

7.3. A kormányzat a gazdaságpolitika rendelkezésére álló eszközök összehangolt alkalmazásával támogatja az infláció folyamatos mérséklődését és ezzel a kormányzati ciklus végére előkészíti Magyarország monetáris uniós tagságát. Az infláció mérséklését segíti a várakozások csillapodása, mivel reális, megvalósítható célokat tűzünk ki és ezek elérését közgazdasági eszközökkel biztonságosan segítjük.

7.4. Az árfolyampolitika jelenlegi kereteit fenntartjuk, az Európai Árfolyam-mechanizmussal (ERM II) konform ± 15%-széles sávos árfolyamrendszert megőrizzük. A gazdaságpolitika a monetáris politikával együttműködve törekszik arra, hogy a forint árfolyama kiszámítható, alapvetően a gazdasági folyamatok alakulásától vezérelt, a versenyképességet támogató pályán mozogjon. Miközben az ország gyors felzárkózásának kulcstényezője, hogy sikerüljön megőrizni vonzerejét a külföldi működőtőke befektetések számára a gazdaság- és monetáris politika fontos célja az is, hogy összehangolt lépésekkel kivédje a rövidebb, hosszabb távú spekulatív tőkeáramlások esetleges romboló hatását.

7.5. A Kormány a monetáris unióhoz való csatlakozás feltételeinek mielőbbi teljesítése érdekében jó együttműködésre törekszik a jegybankkal. Az euró bevezetésének és a monetáris unióhoz való csatlakozás időpontjáról a Kormány az Európai Unióba való belépéskor hoz döntést.

7.6. A sikeres monetáris politika viteléhez alapvető fontosságú a jegybank független, de szakmai alapokon megvalósuló működése, amelyhez a szükséges feltételeket megteremtjük. A Monetáris Tanács tagjai függetlenségének megerősítésére módosítjuk a jegybanktörvényt.

8. Önkormányzati finanszírozás

8.1. A Kormány célja, hogy a létrejövő regionális önkormányzatok működésének megkezdésekor a finanszírozási rendszer átalakítása is befejeződjön.

Az átalakításnak olyannak kell lennie, amely a jelenlegi két fő problémát kiküszöböli:

8.2. A jövőben új vagy többlet feladat előírásakor a teljes fedezetet biztosítani fogjuk az önkormányzatok részére.

8.3. Az SZJA-n belül duplájára növeljük a szabad rendelkezésű, un. helyben maradó részt. A szabad források növekedése természetesen növeli a települések közötti jövedelem különbségeket, ezért nagyobb figyelmet fordítunk ezek mérséklésére. A mérséklés azonban nem jelenthet teljes kiegyenlítést és nem csökkentheti a magasabb jövedelemmel rendelkezők érdekeltségét a helyi források feltárásban és realizálásában.

8.4. Az egyedi döntést igénylő központi támogatások felhasználásáról való döntést a régiókhoz rendeljük. A regionális önkormányzatok létrejöttéig e decentralizált jogokat (pl. a fejlesztési támogatások esetén) a regionális fejlesztési tanácsok gyakorolják.

8.5. A feladat és hatáskörök átrendezéséhez illesztjük az önkormányzatok egymás közötti forrásmegosztását, jelentősen csökkentjük a normatívák számát, ezek belső tartalmát korszerűsítjük.

8.6. A Kormány megvalósítja az anyagilag független önkormányzati rendszert, mely az autonóm önkormányzat feltétele.

8.7. Az önkormányzati szférában is kialakítjuk az érdemi érdekegyeztetés kereteit.

8.8. A Kormány kezdeményezi az önkormányzatok pénzügyi és törvényességi ellenőrzésének hatékony, az önkormányzati alapjogokkal összehangolt megoldását.

9. A közlekedés feltételeinek fejlesztése

9.1. A közúti közlekedési infrastruktúra fejlesztésében stratégiai cél az MO, M3, M5, M7 autópályák és a kapcsolódó gyorsforgalmi utak építésének befejezése, illetve folytatása, továbbá a 4-es, 6-os és 8-as fő közlekedési utak gyorsforgalmi úttá fejlesztése. Ezzel egyidejűleg növekvő források szolgálják a települések közötti, illetve a településeket elkerülő úthálózat fejlesztését és karbantartását. Különös súlyt fektetünk a nehezen megközelíthető kistelepülések feltáró útjainak kiépítésére, illetve korszerűsítésére.

9.2. A tömegközlekedés minőségének javítása érdekében fejlesztjük a közúti és a vasúti járműparkot. Részben regionális állami közlekedési vállalatokkal végeztetjük el a személy- és áruszállítást. Elérjük a köztulajdonú közlekedési vállalatok szoros együttműködését azért, hogy egységes elveken nyugvó tarifa rendszer alapján összehangolt, összekapcsolható szolgáltatást nyújtsanak az utazók számára. Növeljük a nagyvárosokon kívüli, a tömegközlekedéssel elérhető "P+R" parkolók számát. Folytatjuk a korábban megkezdett metróépítési programot.

9.3. A helyi tömegközlekedés színvonalas működése érdekében normatív költségvetési támogatást vezetünk be.

9.4. Korszerűsítjük az elavult járműparkot. A környezetvédő megoldásokat ebben az esetben is adókedvezményekkel ösztönözzük.

9.5. Végrehajtjuk a pályavasút és a vállalkozó vasút gazdálkodásának szétválasztását, valamint a MÁV irányításának reformját. Megvalósítjuk a nemzetközi gyorsvasúti hálózathoz történő harmonikus csatlakozást, a tranzitvonalak és a kocsipark modernizációját, támogatva a kombinált fuvarozás és a logisztikai központok fejlesztését.

9.6. Kezdeményezzük 2003-ban egységes közlekedési törvény megalkotását és a közlekedésfejlesztésről hosszú távú feladatairól szóló országgyűlési határozat elfogadását.

10. A környezetvédelemben fordulatot érünk el

10.1. Az 1997-ben elfogadott Nemzeti Környezetvédelmi Programot továbbfejlesztve nagyobb hangsúlyt helyezünk a környezetvédelmi vizsgálatok elvégzésére, a működő rendszereknél a környezetet védő szabályok betartására és a "szennyező fizet" elv érvényesítésére.

10.2. A környezetvédelmi beruházásokat jelentősen gyorsítjuk, összhangban az EU felvételi tárgyalásokon született megállapodással.

10.2.1. Mindenekelőtt fejlesztjük, bővítjük a csatornázást és a szennyvíztisztítást, ami hozzájárul a lakosság életminőségének javulásához. Célunk, hogy a kormányzati időszak végére a lakosság kétharmada csatornahálózatra kötött lakásban éljen.

10.2.2. Jelentős forrásokat kap a hulladékkezelés is. Elkerüljük a lakossági igénybevételi díjak túlzott emelkedését, ezért a fejlesztések finanszírozásában az államháztartás és az EU forrásait tekintjük alapvetőnek.

10.2.3. Mind szélesebb körben alkalmazzuk a biológiai szennyvíztisztítást, ami műtárgyépítéses megoldásnál jóval olcsóbb.

10.2.4. Komplex intézkedésekkel elérjük, hogy az erőművek és a hulladékégetők légszennyezése sehol ne haladja meg az európai uniós előírásokat.

10.3. Kedvezményekkel segítjük a hulladék feldolgozó háttéripar fejlődését. Országos programot indítunk annak érdekében, hogy a lakosság közreműködjön a szelektív hulladékgyűjtésben. Támogatjuk a másként nem hasznosítható hulladék megsemmisítését szolgáló önkormányzati fejlesztéseket. Segítjük a településeket, hogy 2003-ig megvalósítsák a szervezett hulladék szállítást.

10.4. A gazdasági életre vonatkozó szabályrendszerben fokozottan érvényesítjük a környezetvédelmi szempontokat. Ennek hatására a vállalkozói szféra környezetvédelmi kiadásai emelkedni fognak.

10.5. A Tisza-völgy és mellékfolyóinak árvízvédelme érdekében új és működőképes védelmi programot valósíthatunk meg, ami elsősorban a víz elvezetésére és lehetséges mértékű hasznosítására szolgál, s nem a gátak magasságának emelését tekintjük egyedül hatásosnak.

10.6. "Százmillió fa" program keretében százmillió fát ültetünk az évtized végéig. Ebből egymilliót a települések belterületén, tízmilliót pedig a települések körüli zöld gyűrűként.

10.7. Végrehajtjuk a nemzetközi környezet-egészségügyi akcióprogramot, amelyben kiemelt szerep jut az allergiát előidéző tényezők visszaszorításának.

10.8. A környezet állapotát mérő megfigyelő rendszerek fejlesztésére jelentős eszközöket fordítunk annak érdekében, hogy a környezet megóvására irányuló döntések megalapozottabbá váljanak.

10.9. Igényeljük és bátorítjuk a helyi közösségek és a környezetvédő mozgalmak részvételét a környezetvédelmet érintő állami, önkormányzati döntési folyamatokban.

11. Energiapolitika

11.1. A Kormány energiapolitikája tudomásul veszi, hogy a magyar energiaigények kielégítésében (miként számos EU-országban is) döntő az import szerepe.

11.2. A kormányzat alapvetően piaci eszközökkel befolyásolja az energetikában is a fogyasztói-termelői magatartást, végrehajtja a liberalizációt és segíti a piaci keretek EU-konform kialakítását. Ugyanakkor a szférában az állami tulajdonú társaságok hatékony és biztonságos működésére is szükség van.

11.3. A gazdaságilag szükséges, de a lakosság számára túlzott terhet jelentő hazai áremelkedések elkerülését az energiatermelők nem finanszírozzák, itt csakis állami szerepvállalás lehetséges. A fogyasztói árváltozások esetén a szükséges kompenzációról - a rászorultak körében szociális alapon - költségvetési és egyéb külső források bevonásával, illetőleg szociális tarifa alkalmazásával az állam gondoskodik.

11.4. Költségvetési eszközökkel támogatunk energia-takarékosságot eredményező programokat.

12. Információs társadalom

12.1. Magyarország útja az elektronikus Európa útja; nincs más modell, mint a tudás alapú, információs társadalom. Az információ társadalma sem létezhet a kor követelményeinek megfelelő, a gazdaság és kereskedelem szereplői számára kiszámítható, biztonságos jogi kereteket adó, az egyén számára az információközlés szabadságát és a magánszféra védelmét biztosító, mindenek előtt a tudáshoz, információhoz való jog alapjogként való elismerését tükröző, demokratikus társadalmi rendszer nélkül. Az információs társadalommá alakulás elősegítése ezért kiemelt állami feladat.

Európa megfogalmazta az E-Europe programot. Magyarország rendelkezik nemzeti információs stratégiával, ám a társadalom túlnyomó többsége még nem jut hozzá az informatika biztosította előnyökhöz, és ezért egy újabb, most digitális szakadék kialakulása fenyeget. Az állampolgárok közösségét szolgáló állam feladata tehát, hogy a kor színvonalának megfelelő tájékoztatással és eszközök, lehetőségek biztosításával felkészítse a társadalmat az új eszközök

és módszerek alkalmazására a mindennapokban, a gazdaságban, az információhoz-jutásban és a közigazgatásban. Az információs társadalom kialakulása kormányzati info-kommunikációs program kidolgozását és megvalósítását igényli.

Ennek fő irányai:

12.1.1. A demokrácia érvényesítése. Az információs társadalom kiépítése párhuzamos a demokrácia intézményeinek megerősítésével és a szolgáltató jellegű államigazgatás kialakításával. Ennek elengedhetetlen feltétele, hogy a közhatalmi szervek, a közpénzből működő rendszerek és állami szolgáltatások tevékenysége és gazdálkodása a nyilvánosság előtt történjék. Az adófizetőknek jogukban áll megtudniuk, hogy adóforintjukkal és politikai felhatalmazásukkal hogyan gazdálkodik a hatalom. Ezért az Internet eszközrendszerével fokozatosan nyilvánossá tesszük a hatalomgyakorlás, a közigazgatás tevékenységét, költségeit, dokumentumait. Ezek megismerését az állampolgárok jogává kell tenni, s ehhez biztosítani kell a szükséges eszközöket is.

12.1.2. A gyorsan változó fogyasztói igények kielégítése. Ennek érdekében következetesen megvalósítjuk a piaci liberalizációt. Jelentős árcsökkenést érünk el a szolgáltatásoknál úgy, hogy innovatív árformák is keletkezzenek (amelyek nem gátolják az elterjedést). Az informatikai eszközök elterjedését segítő - a nemzetközi egyezményekkel összhangban álló - adópolitikai eszközöket (pl. gyorsított amortizáció, kedvezményes forgalmi adókulcs időszakos érvényesítése) fogunk alkalmazni. Új, egyetemes szolgáltatási programot alakítunk ki, amely versenyre épül és fokozatosan alanyi joggá teszi az Internet elérését. Elsősorban az oktatás és az egészségügy területén teremtjük meg a közösségi szolgáltatások hátterét.

12.1.3. Kedvező gazdasági feltételeket nyújtunk az info-kommunikációs szektor gyors kiépülése és hatékony működése számára. Ösztönző árszabályozást vezetünk be, a távközlő hálózatok korrekt összekapcsolását kívánva elérni.

12.1.4. Az állam info-kommunikációs tevékenységét kiteljesítjük és hatékonnyá tesszük. Ennek fontos eleme az önkormányzati és a központi közigazgatás - különösen az ügyfélkapcsolatok - internetesítése, a kormányzati tevékenységgel összefüggő nyilvánosság megvalósítása.

12.1.5. Az iskolai és a felnőttoktatásban kiemelkedő szerepet kap a számítógépes ismeretek elsajátítása.

12.1.6. Azoknak a családoknak a számára, akik legalább egy 14-25 év közötti gyermeket nevelnek, lehetővé tesszük a számítógéphez és internet eléréséhez szükséges eszközök költségvetési támogatással történő megvásárlását. Valamennyi 14 és 25. életév közötti fiatal számára támogatást adunk ahhoz, hogy önálló internet hozzáféréssel rendelkezzenek és naponta meghatározott ideig támogatott áron használhassák a világhálót.

13. Tudomány- és technológiapolitikai feladatok

13.1. A tudomány- és technológiapolitika a társadalom felemelkedését, a gazdaság növekedését egyre jobban meghatározó kormányzati eszköz. A fejlett országokban e szférába tartozó tevékenységek és intézmények működése adja a gazdasági növekedés motorját.

A 2003-2006. négyéves költségvetési időszakban a Kormány közvetlen költségvetési támogatással, az európai kutatási programokbeli eredményesség fokozásának elősegítésével és közvetett gazdaság- és tudománypolitikai ösztönzőkkel biztosítja a magyarországi felhasználású K+F ráfordítások egyenletes növekedését.

13.2 A kormányzati munkában a termelési innovációt támogató politika elsőbbséget kap. Kiemelt célunk, hogy a fejlett technológiát alkalmazó, tudásintenzív munkaerőt és helyi fejlesztést is igénylő működő tőke az országban fokozza befektetéseit, fejlessze kapacitásait. Annak érdekében, hogy az innovációt segítő intézmények és az innonatív tevékenységek fejlődjenek Magyarországon, a Kormány a kiemelt feladatának tekinti:

13.3. Nélkülözhetetlen, hogy eredményessé tegyük az innovációt segítő eszközrendszert. E területen is erősödnie kell a regionális koordinációnak, hogy jelentősen több K+F célú nemzetközi (EU), és hazai forrás jusson az egyes régiók központjaiba is.

13.4. Az alapkutatásokat, a tudományágak önálló művelését biztosító tudományos intézményrendszer két nagy bázisa a Magyar Tudományos Akadémia intézethálózata és az egyetemek. Az egészségügyi-, az agrár-kutatások és tudományos megalapozású fejlesztések stratégiájának meghatározásában és megvalósításában döntő szerepe van az egészségügyi országos intézeteknek, klinikáknak és tankórházaknak, valamint az agrárkutatási intézményeknek. Létrehozzuk a környezetvédelmi (ökológiai) kutatások új működési és szervezési szemléletet megvalósító országos hatósugarú centrumát. A felsőoktatásban, az MTA kutatóintézeti hálózatában, az agrárkutatás intézményeiben, az egészségügyi országos intézetekben és tankórházakban, valamint a közgyűjteményekben jelentősen növeljük a kutatási minőség fenntartásához kapcsolódó dologi forrásokat és a programtámogatási formában célzottan felhasználható forrásokat is. A K+F ráfordítások növelésének rendszerében elérjük, hogy a felsőoktatási intézmények költségvetésének átlagában a kutatási-fejlesztési felhasználás a kormányzati ciklus végére meghaladja a 15%-ot. Biztosítjuk az állami kutatóhálózat más intézményeinek biztonságos működését is. A Kormány az MTA köztestülete által összehangolt kutatásokra 2002. végéig hároméves szerződést kíván kötni az MTA vezetésével az együttesen kiválasztott, stratégiai fontosságú kutatási területek hatékony művelése érdekében.

13.5. A Kormány elkötelezetten támogatja a magyar nyelv, irodalom, történelem és kultúra nemzetközileg is korszerű kutatását, a hungarikumok gyűjtését és mentését, függetlenül attól, hogy azt határainkon innen vagy túl, magyar vagy más anyanyelvű tudósok, intézmények művelik.

13.6. Ösztönözzük az egész társadalmat érintő és foglalkoztató problémák sokoldalú, magas színvonalú, nemzetközi horizontú, nyilvános megvitatását, támogatjuk e viták fórumainak működését. A Kormány igényli és védi a különböző világnézeti, szakmai, erkölcsi és politikai kiindulópontokból, az eltérő vallási és kulturális alapállásból megfogalmazott történeti és kritikai elemzések, alternatívák egyenrangú, egymást tisztelő, demokratikus megfogalmazását. A Kormány elvi és jogi kereteket biztosít a nem-állami tulajdonú non-profit kutatóhelyeknek a társadalom mai helyzetének feltárását, a magyarság kulturális és történelmi önmegismerését, a hazai nemzetiségi és más kisebbségek önszerveződését elősegítő, államilag is finanszírozott kutatási programokba való bekapcsolódásához.

13.7. A tudománypolitika eredményességének fontos feltétele a tudományos közélet tisztasága, a tudományosság értékrendjének mind teljesebb érvényre juttatása. A kutatás etikai követelményeinek elfogadására és a tudomány iránti bizalmat fokozó alkalmazására a Kormány kezdeményezi a kiemelt közfigyelmet felkeltő orvosetikai, élelmiszer-biztonsági és környezetvédelmi kérdésekben a tudományos és a szakmai társaságok minél aktívabb, folyamatos párbeszédét a társadalommal. A Kormány minden tudományos kutatási program költségvetésének 5%-át az eredményeknek és azok alkalmazási kockázatainak széles társadalmi megismertetésére és az élethosszig tartó oktatás megfelelő szakaszában való megjelenítésére javasolja fordítani.

13.8. A tudományok művelését meghatározó akadémiai szférában - az egyetemeken, a főiskolákon, az MTA intézethálózatában - gondoskodunk az autonómia követelményeinek maradéktalan tiszteletéről, a politikai befolyástól mentes működés feltételeiről. A kormányzat nem avatkozik be hatalmi eszközökkel a tudomány, a tudományos intézményrendszer működésének napi kérdéseibe, ideértve a hivatali, intézeti vezetők nyilvános pályázati és szakmai elbírálásra alapozott kinevezését, valamint a törvényes előírásokat követő, a szakmai fórumok véleményét is figyelembevevő felmentését is.

13.9. A Kormány határozott lépéseket tesz a kutatói-fejlesztői szféra fiatalítására, a fiatal kutatók támogatására. Ennek érdekében

- jelentősen bővíti a posztdoktori foglalkoztatás lehetőségét, növeli a Bolyai és az OTKA ösztöndíjak rendszerszerű támogatását, továbbfejleszti a Békésy ösztöndíjat, ösztönzi a vállalkozási és alapítványi kutatástámogatás kezdeményezéseit posztdoktori állások és ösztöndíjak létrehozására;

- lényegesen egyszerűsíti a külföldi állampolgárok kutatási-fejlesztési célú magyarországi munkavállalásának adminisztratív eljárását, erőfeszítéseket tesz a hazánkba érkező európai Marie-Curie-ösztöndíjasok számának növelésére, ösztöndíjakat alapít a Kárpát-medence fiatal, magyar és nem-magyar nemzetiségű kutatóinak a hazai kutatási programokba való bekapcsolódására;

- továbbfejleszti a Szent-Györgyi Albert ösztöndíjat annak érdekében, hogy a kormányzati ciklusban lehetőség nyíljék 5-10 új, önálló költségvetésű, a tudomány legperspektívikusabb irányzatainak világszínvonalú művelését lehetővé tevő egyetemi intézet alapítására, amelyek vezetésére a magyar tudomány világszerte dolgozó képviselői közül a legígéretesebb teljesítményű, feltörekvő, fiatal személyiségeket kívánja megnyerni.

14. Vidék- és agrárfejlesztés

14.1. A Kormány munkahelyteremtő, a környezetet megóvó vidékfejlesztési programot valósít meg.

14.2. A vidékfejlesztés stratégiai céljai:

14.2.1. A gazdaság teljesítőképességének növelése, amely alapul szolgál a munkahelyteremtéshez.

14.2.2. A gazdaság térszerkezetének befolyásolása annak érdekében, hogy a fejlődés területileg kiegyenlítettebb legyen.

14.2.3. A természeti és az épített környezet ápolása, megóvása a jövendő generációk számára. A tájkörzeti gazdálkodás szempontjainak fokozott figyelembevétele.

14.2.4. A vidéken élők mostanra kialakult hátrányainak csökkentése és az emberek társadalmi esélyegyenlőségének javítása.

14.2.5. A falvak életképességének megerősítése.

14.3. A Kormány versenyképes, az európai integrációba beépülő magyar mezőgazdaságot teremt. Ezért az agrárpolitika céljai:

14.3.1. A mezőgazdaságból élők méltányos jövedelmének megteremtése.

14.3.2. A versenyképes mezőgazdaság korszerű gazdasági szervezeti és műszaki alapjainak kialakítása és az új követelményeknek megfelelő termelés növekedésének elindítása.

14.3.3. Az EU-ba való zökkenőmentes betagolódás előkészítése és az onnan származó előnyök maximálása.

14.4. Az agrárfejlesztést szolgáló lépések:

14.4.1 Még 2002-ben - a piaci zavarok elhárítására - új agrárrendtartási törvényt terjesztünk elő és fokozatosan, az EU előírásait érvényesítve intervenciós rendszert vezetünk be. Ennek során a gabonaszektorban már 2002-ben hatályba lép az új intervenciós módszer.

14.4.2. A pénzügyi válság enyhítésére 2002-ben a termelés hitelterheket mérsékeljük. A kedvezőtlen adottságú térségekben három éves adósságcsökkentő programot hirdetünk meg.

14.4.3. Egyszerűbb, átláthatóbb és korrupció mentes támogatási rendszert vezetünk be. Növeljük a normatív támogatások arányát és csökkentjük az adminisztrációt.

14.4.4. A mezőgazdasági kistermelők helyzetének javítására emeljük az őstermelők adómentes jövedelmének határát, növeljük az adókedvezményeket és támogatásokkal segítjük a nyugdíjjogosultság megszerzését, illetve azt, hogy ők is részt vegyenek az egészségbiztosítási rendszerben.

14.4.5. Kialakítjuk a mezőgazdasággal foglalkozók számára modern ismereteket nyújtó, ingyenes tanfolyamok rendszerét.

14.4.6. Az agrártámogatáson belül a fejlesztési támogatások arányát jelentősen növeljük. Ilyen módon azt is ösztönözzük, hogy a termelők kapcsolódjanak az egészséges élelmiszereket előállítók mind szélesebb köréhez, mert ezek az igények megnőttek bel- és külföldön.

14.4.7. Az állami források elosztásában biztosítani fogjuk a civil szervezetek és köztestületek ellenőrző szerepét. Azonos versenyesélyeket adunk minden agrárvállalkozási formának. Visszaállítjuk az agrárirányítás szakmai hitelét és rendezzük az agrárkamarák gazdaság szervező feladatait.

14.4.8. Felgyorsítjuk az EU csatlakozásra való felkészülést.

- A gazdasági és helyi önkormányzatokra támaszkodva valamennyi támogatási, fejlesztési és ösztönzési rendszerben érvényesítjük az EU nyilvántartási és szakmai követelményeit.

- Megteremtjük a SAPARD program működésének feltételeit, egyidejűleg a programot felülvizsgáljuk. A közösségi forrásokat a vidék gazdasági felkészülését segítő, tervekre összpontosítjuk.

- Az EU-val folyó tárgyalások során olyan bázisszámokat, ország-kvótát és támogatási kifizetési lehetőségeket kívánunk elérni, amely számunkra kedvezőek és lehetővé teszik, hogy hazánkat az Unió többi tagállamával egyenlő módon bírálják el.

14.4.9. A magántulajdont sértő földtörvény csomagot 2002-ben módosítjuk. Az EU csatlakozási tárgyalásokon, a külföldiek földszerzésével kapcsolatban, a magyar gazdálkodók számára az eddig elértnél kedvezőbb kompromisszumra törekszünk. A földtulajdonszerzést és használatot a mezőgazdaságban élő gazdálkodók érdekei szerint szabályozzuk. Megteremtjük a tartós földbérlet kedvező feltételeit. A bérlet időtartamának növelését adókedvezménnyel ösztönözzük.

14.4.10. Kialakítjuk a birtokpolitika elveit és meghatározzuk végrehajtásának jogi, intézményi hátterét. Az átalakított Nemzeti Földalapot társadalmi ellenőrzés mellett működtetjük.

14.4.11. A szövetkezeti üzletrészek felvásárlását befejezzük. Az alanyi jogú szövetkezeti üzletrészekre megkülönböztetés nélkül vételi ajánlatokat teszünk, a felszámolt szövetkezetek üzletrész tulajdonosait kárpótoljuk. Az üzletrészeket - hosszú távú kedvezményes hitelek nyújtása mellett - a szövetkezetek, tagjaik alkalmazottaik és az integrációban résztvevők részére vételre ajánljuk fel.

14.4.12. Biztosítjuk a szövetkezés szabadságát, ezért módosítjuk a szövetkezeti törvényt, javítjuk a szövetkezeti gazdálkodás jogi feltételeit.

14.4.13. A családi gazdaságok megerősödése és az idős földtulajdonosok helyzetének javítása érdekében kidolgozzuk a "földért-járadékot" program jogi kereteit és garantáljuk e programban résztvevők biztonságát.

14.4.14. Egyszerűsítjük a szőlő- és bortermelőket sújtó jövedéki szabályokat.

14.4.15. Olyan intézményrendszert alakítunk ki, amely csak a szükséges mértékben vesz részt a gazdasági folyamatok befolyásolásában.

14.5. A vidékfejlesztést segítő lépések

14.5.1. A területfejlesztési intézményrendszer átalakításával, demokratikus, alulról építkező jellegének helyreállításával   és a rendelkezésre álló források növelésével mérsékeljük a    területi különbségeket és alkalmassá tesszük az EU támogatás fogadására.

14.5.2. Előmozdítjuk a vidéki munkahelyteremtést és segítjük a meglévők megtartását. Ehhez hazai és EU-forrásokat, támogatásokat ugyancsak felhasználunk.

14.5.3. A törvényekben kormányzati hatáskörbe utalt adókedvezmények elbírálásakor a fő szempontunk a térség fejlődésének segítése lesz.

14.5.4. Az állami infrastruktúrafejlesztés - az EU ilyen célú támogatásainak felhasználásával - segítse elő a hátrányos helyzetű térségek gyorsuló fejlődését. Az ezt szolgáló EU-programok megvalósításához szükséges társfinanszírozás forrásait az államháztartásban biztosítjuk.

15. Külgazdasági politika

15.1. A magyar gazdaság fejlődése a továbbiakban is a külkereskedelmi forgalom dinamikus növekedését feltételezi. A magyar kivitel elősegítése a gazdaságdiplomácia legfontosabb törekvése lesz. Az EU-ban szokásos módszereket kívánjuk alkalmazni az export ösztönzésére.

15.2. Az EU-csatlakozástól a vámszabadterületi termelés jelentős része megszűnik, az átmenetet egyszeri adózási kedvezményekkel támogatni fogjuk.

15.3. A fizetési mérleg hiánya nem haladhatja meg a GDP 4-5%-át.    Ennek elérése során egyre inkább támaszkodhatunk az EU növekvő forrásaira.

16. Turizmus

16.1. A turizmus állami irányítási rendszerében visszaállítjuk az Országos Idegenforgalmi Bizottság meghatározó szerepét. A turizmus regionális és helyi irányító területeibe újra meghívjuk a szakmai szervezeteket.

16.2. A fejlett turizmus előnyeit élvező országok gazdasági szabályrendszerét követjük.

16.2.1. Az állami költségvetésből normatív módon juttatunk forrásokat a kiemelt idegenforgalmi területek fejlesztéséhez.

16.2.2. Csökkentjük az idegenforgalmi vállalkozások terheit, megszüntetjük a túladóztatást. Különféle adó-, befektetési- és hitelgarancia kedvezményekkel segítjük a kis- és középvállalkozások turisztikai fejlesztéseit, versenyképességük megőrzését, növelését.

16.2.3. A vállalkozók egyedi támogatása helyett visszaállítjuk a szakmailag megalapozott és nyilvánosan elbírált pályázatok rendszerét.

16.2.4. A központi költségvetési forrásokat elsősorban a turisztikát támogató infrastrukturális fejlesztésekre és a látványos helyszínek vonzerejének növelésére fordítjuk. Különös figyelmet szentelünk a még kellően ki nem használt vidékek bevonására e programba.

16.3. Növeljük az üdülési csekkek adómentes értékhatárát, a kibocsátható csekkek mennyiségét és az elfogadóhelyek számát. Kialakítjuk az ifjúsági és a szenior turizmus támogatásának normatív rendszerét.

16.4. A turizmus szakembereinek képzésén belül bevezetjük a vendéglátói alaptudást nyújtó tömegoktatási formákat.

16.5. Egységes nemzeti regionális marketingpolitikát folytatunk, amely a külképviseletek hálózatára is építve, jelentősen növeli az ország és az országrészek ismertségét, bemutatja a tájak szépségeit, idegenforgalmi kínálatát.

VIII. fejezet
Kül- és biztonságpolitika

A. Kül- és biztonságpolitika

1.1 A külpolitika feladatai

A szocialista-liberális kormánynak történelmi feladata, hogy beteljesítse hazánk teljes integrációját Európában és az euroatlanti közösségben, ezzel megteremtse a magyar nemzet újraegyesítésének lehetőségét az európai keretek között.

A Kormány legfontosabb feladata, hogy megvalósítsa a rendszerváltozás időszakában széles társadalmi konszenzusra alapozva megfogalmazott és az azóta hivatalban volt kormányok által folyamatosan képviselt külpolitikai törekvést: lezárja Magyarország euroatlanti integrációjának folyamatát az Európai Unióbeli tagság elérésével. Ezzel egyenértékűen fontos feladata, hogy a kapcsolatok kiegyensúlyozott és sokoldalú építésével erősítse a stabilitást a közép-európai térségben, járuljon hozzá a határokon túl élő magyarság nemzeti önazonosságának, az anyaországgal ápolt gazdasági, oktatási, kulturális és személyes kapcsolatainak az erősítéséhez. Utóbbi azonban nem csak a külpolitika feladata, hanem az egész kormányzati munka egyik legfontosabb összetartó eleme.

A Kormány külpolitikája értékközpontú: azoknak az európai politikai hagyományban - és így a magyar hagyományokban - gyökerező demokratikus értékeknek az alapján áll, amelyek a rendszerváltozáskor kialakult közmegegyezésben is megfogalmazódtak.

1.2 A külpolitikát meghatározó feltételek

Az elmúlt évtizedben gyökeresen átalakult a nemzetközi erőtér. A legfontosabb változások a következők:

1.2.1. Az európai kontinensen végbement társadalmi-, politikai változások egyik legmarkánsabb kifejeződése, hogy Magyarországot - Csehországgal és Lengyelországgal együtt - tagjai közé fogadta a világ legerősebb katonai szövetsége, a NATO.

1.2.2. Az Európai Unió óriási minőségi fejlődésen ment keresztül: megteremtette az egységes belső piacot és a közös valutát, az integráció szerves részévé vált a bel- és igazságügyi együttműködés, formálódnak a közös kül-, biztonság- és védelempolitika keretei.

1.2.3 A világgazdaságban tovább nőtt a kölcsönös függőség, jellemzővé vált a globalizáció. A biztonsági kockázatok jelentős része ma már nem-állami szereplőktől származik. A 2001. szeptember 11-i példátlan terrorista támadás is azt bizonyítja, hogy a hasonló fenyegetések ellen hagyományos eszközökkel nehéz védekezni, világviszonylatban újra kell gondolni a biztonságpolitika egészét. Ennek első lépése feltárni és megoldást keresni azon okokra, melyek a nemzetközi bűnözés és terrorizmus terjedését táplálják.

2. A külpolitika megújítását szolgáló törekvések

2.1 A XXI. század elején jelentkező új biztonsági kihívások, a nemzetközi kapcsolatokban és az egyes intézményekben végbemenő gyors és radikális változások a külpolitika megújítását, eszközeinek újragondolását valamennyi kormány számára elkerülhetetlenné teszik.

2.2 A Kormány széles nemzeti egyetértésen alapuló külpolitikai gyakorlatot kíván folytatni, amely mentes a pártpolitikai és ideológiai megfontolásoktól. Következetesen képviseli a nemzeti érdekeket és biztosítja az ország fejlődése számára legelőnyösebb nemzetközi feltételeket. Politikáját az új évezred követelményeinek megfelelő, korszerű európaiság-, és nemzettudatra építi, amely figyelembe veszi az ország tényleges súlyán alapuló nemzetközi mozgásterét. A külpolitikai konszenzus formálásában szerepet kell kapnia a gazdasági élet, a civil társadalom szereplőinek, a szakmai-tudományos testületeknek és intézményeknek egyaránt.

2.3. A külpolitikája megvalósítása során a Kormány - a magyar érdekeket és a közös euroatlanti értékeket egyidejűleg érvényesítve - egyik legsürgetőbb teendőjének az összhang megteremtését tekinti a magyar integrációs és a szomszédsági politika között, ami egyúttal szakítást jelent a regionális hatalmi illúziókkal. A magyarság jövőjének alakulása szempontjából kulcsfontosságú, hogy előrehaladjon a velünk szomszédos országok euroatlanti integrációja, a közös értékrend és az annak megfelelő demokratikus kultúra valamennyi térségbeli országban belső igénnyé és gyakorlattá váljon.

3. Változó feltételek az új évezred kezdetén

3.1 Biztos garancia a változó NATO

Taggá válásunk az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében megerősítette hazánk biztonságát, és szilárd kötődését a fejlett demokráciák közösségéhez. A délszláv válság kezelése megmutatta, hogy az azonos értékeket valló országok közösségében lehetséges a nemzeti és a közös érdekek, valamint a felelősség összehangolása. Az Egyesült Államok ellen intézett terrortámadás és a Szövetség várható újabb jelentős bővítése szükségessé teszi a NATO megújítását, amelynek elősegítésére az új kormány elkötelezett. Csak aktív részvétellel biztosítható, hogy érdemi maradjon befolyásunk a Magyarország és a vele szomszédos térségek biztonságára is közvetlenül kiható változásokra.

3.2 Az Európai Uniós csatlakozás több, mint külpolitikai feladat: a nemzet felemelkedésének programja

Külpolitikai törekvéseink megvalósításának meghatározó keretét az euroatlanti intézmények adják. Küszöbön álló csatlakozásunk az Európai Unióhoz lényegesen több, mint külpolitikai feladat, hiszen a csatlakozási folyamat az élet minden területét átfogja. A Kormány külpolitikáját oly módon kell megvalósítani, hogy a magyar nemzeti érdekek és törekvések az Unió közös kül- és biztonságpolitikája keretei között is érvényesüljenek, integrálva azokat az uniós döntéshozatali folyamatokba. Ez megfelelő felkészültséget igényel azokon a területeken is, amelyek nem tartoznak a magyar külpolitika hagyományos érdeklődési körébe.

A globális kihívások csak világmérvű gondolkodással, összefogással, és erő szerinti helyi, vagy távolabbi cselekvéssel kezelhetőek.

3.3 Korunk fontos jellemzője a globalizáció

A magyar külpolitika törekvéseinek újrafogalmazása során a Kormány konstruktív, de kritikus viszonyt kíván kialakítani globalizáció összetett, olykor ellentmondásos jelenségéhez, amely a világgazdaságban, a környezet nemzetközi védelmének mind erőteljesebb követelményében, a nemzetközi biztonságot fenyegető új kihívásokban ölt testet. Miközben élni kíván a globalizáció lehetőségeivel, látja, hogy az a nemzeti önazonosság tekintetében veszélyeket is hordoz; ennek ellensúlyozására a Kormány hazai és regionális programokat dolgoz ki. Erősíteni és szélesíteni kívánja együttműködését kitárulkozó világunk valamennyi térségével és országával, különös figyelmet fordítva gazdasági érdekeink és kulturális értékeink képviseletére. A Kormány olyan körülmények kialakítását kívánja elősegíteni, amelyek között az euroatlanti intézményekbe integrálódva is megmaradnak nemzeti értékeink, közösségeink és a magyar állampolgárok otthon érzik magukat hazájukban, Európában és a glóbuszon egyaránt.

4. A külpolitikai cselekvés kiemelt területei

4.1 Csatlakozás az Európai Unióhoz

4.1.1 Magyarország számára történelmi esély és lehetőség, hogy a jelenlegi kormányzati ciklusban intézményesen bekapcsolódjék az európai politikai- és gazdasági fejlődés fő áramlatába, és az Európai Unió teljes jogú tagjává váljon. A Kormány az Európai Unióhoz történő csatlakozást nem csupán külpolitikai feladatnak, hanem alapvető nemzeti érdeknek, a nemzet egésze felemelkedési programjának tekinti.

A folyamat nem köthető egyetlen parlamenti ciklushoz. A rendszerváltozás óta valamennyi demokratikusan választott kormány munkálkodott azon, hogy Magyarország az Európai Unió tagjává váljék. A nemzeti közép hivatalba lépő kormányára vár a feladat, hogy lehetőleg 2002 végéig lezárja a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval és megszervezze az arról szóló eredményes magyarországi népszavazást. A kormány törekvése, hogy 2004-ben Magyarország felkészült országként váljon az Európai Unió teljes jogú tagállamává.

4.1.2 A csatlakozási tárgyalások a döntő, befejező szakaszukhoz érkeztek és 2002 végéig olyan kérdésekről kell megállapodni, amelyek az Európai Uniós tagság alapvető feltételeit határozzák meg Magyarország számára. A tárgyalásokon a Kormány épít az eddigi eredményekre és tiszteletben tartja a már elért megállapodásokat. Ugyanakkor hangsúlyosan és következetesen képviseli a magyar társadalom és gazdaság érdekeit. Ennek érdekében kölcsönösen elfogadható javaslatokat kíván tenni az európai tárgyalópartnereknek. A Kormány alapvetőnek tekinti, hogy a tárgyalások során érvényesüljenek az egyenlő elbánás, az azonos jogok és kötelezettségek elvei. Ennek szellemében arra törekszik, hogy az átmeneti időszak hossza az egymással összefüggő kérdések esetében összhangban legyen.

4.1.3 Az uniós csatlakozás az egész társadalom, a nemzet egészének ügye. A Kormány a nemzeti egység szellemében folytatja a tárgyalásokat és támaszkodik valamennyi politikai- és társadalmi erő véleményére. Az Európai Unióhoz történő csatlakozás megköveteli a hatályos Alkotmány módosítását. A legsürgetőbb feladatok egyike a csatlakozáshoz kapcsolódó alkotmánymódosítás előkészítése.

4.1.4 A Kormány kezdeményezni fogja, hogy az Országgyűlés gyakoroljon hatékony ellenőrzést a csatlakozási folyamat egésze felett. Támogatja, hogy az Országgyűlés feladatait és szerepét az integrációs folyamatban külön törvény szabályozza. Javasolja, hogy legkésőbb hazánk csatlakozásának időpontjáig az Országgyűlésben a házelnök vezetésével, valamennyi párt elnökének és frakcióvezetőjének részvételével jöjjön létre Integrációs Nagybizottság. Azzal számolunk, hogy 2004-ben már a magyar választók is szavazhatnak az európai választáson, és a képviselőink elfoglalhatják helyüket az Európai Parlamentben.

4.1.5 A Kormány a magyar csatlakozás legfontosabb kérdéseiben érdemi párbeszédre törekszik a gazdasági élet meghatározó szereplőivel, a munkaadói, munkavállalói és a civil szervezetekkel. Az Európai Integrációs Tanács munkáját ezért valódi konzultatív fórummá teszi, amely keretet biztosít a folyamatos párbeszédhez.

4.1.6 Nemzeti érdekeink érvényesítésének lehetősége, a tárgyalások eredményessége mellett, alapvetően hazánk felkészültségén múlik. Ezért fel kell gyorsítani a hazai felkészülést; be kell fejezni a jogharmonizációs folyamatot, sürgősen pótolni kell a tagsághoz szükséges intézmény-fejlesztési lemaradásokat. A Kormány az önkormányzatok bevonásával még 2002-ben kidolgozza a Nemzeti Fejlesztési Tervet és megkülönböztetett figyelmet fordít az Európai Unióból érkező pénzügyi támogatások fogadásához szükséges intézményrendszer gyors kiépítésére.

Különösen fontos, hogy a magyar társadalom felkészülten váljék az Európai Unió tagjává. Ennek érdekében a társadalom különböző csoportjai számára a Kormány, a civil szervezetek széles körű bevonásával felkészítési programokat szervez, és arra törekszik, hogy a magyar állampolgárok legszélesebb köre számára az Európai Uniós tagság előnyei, esetleges hátrányai világossá váljanak. Külön gazdasági-, társadalmi programokkal gondoskodik arról, hogy a csatlakozás folyamatában rövid távon jelentkező kedvezőtlen hatásokat mérsékelje és ellensúlyozza. A nemzeti közép kormánya a csatlakozási- és felkészülési folyamat során hangsúlyos kérdésként kezeli a szociális biztonság, a szolidaritás, és a társadalmi esélyegyenlőség elveinek gyakorlati érvényre juttatását. A Kormány munkájának jobb megalapozása és a szakmai-társadalmi párbeszédben való erőteljesebb részvétel érdekében javítani kívánja az európai és biztonsági kutatások intézményi hátterét.

4.1.7 A Kormány meggyőződése, hogy történelmi lehetőség nyílik a magyar nemzet európai keretekben való újraegyesítésére. Ezért is támogatjuk a hazánkkal szomszédos országok integrációs felkészülését és csatlakozási folyamatát. Az Unió tagjaként Magyarország biztosítani fogja, hogy az egyidejűleg, vagy később taggá váló szomszédos országokkal együtt, növekvő mértékben vonjon be európai pénzügyi forrásokat a határokon átnyúló együttműködés bővítésére, a regionális kapcsolatok fejlesztésére.

4.1.8 Az európai integráció, az Európai Unió fejlődésének új szakasza előtt áll. Az Európai Unió jövőjével foglalkozó tanácskozásokon, az európai intézményekben a Kormány azt az álláspontot fogja képviselni, hogy erősödjék az integráció nemzetközi versenyképessége, és szociális jellege. A Kormány következetesen támogatja az Európai Unió további bővítését. Érvényesíteni kívánja, hogy az európai integráció mélyülésével egyidejűleg a nemzeti identitás megőrzése, és erősítése a folyamat egészének meghatározó feltétele legyen. Támogatja, hogy az Európai Unió közösen, az eddigieknél hatékonyabb formában képviselje az európai érdekeket a nemzetközi színtéren.

5. Biztonságpolitika - a félelem nélküli élet

5.1 Külpolitikánk célja, hogy megteremtsük az ország és a nemzet biztonságának, boldogulásának és a gyökeresen átalakuló világban való megmaradásának külső feltételeit, tiszteletben tartva a nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségeket.

5.2 A Kormány alapvető feladatának tekinti az ország biztonságának szavatolását, és olyan biztonságpolitika kialakítását, amely térségünk demokratikus átmenetének problémái és a hagyományos kihívások mellett megfelelően képes kezelni a XXI. század új típusú kockázatait. Az eddigi eredményekre építve tovább fejleszti a nemzeti biztonsági stratégiát, és kidolgozza a nemzeti katonai stratégiát.

5.3 A Magyar Köztársaság biztonságának legfontosabb garanciája továbbra is a teljes integráció az Észak-atlanti Szerződés Szervezetébe. A Kormány támogatja a NATO megújítását, képességeinek és eszközeinek, a tervezési, a haderő- és parancsnoki struktúra modernizálását szolgáló törekvéseket. Ebben a szellemben kívánja teljesíteni a Szövetségen belül már vállalt magyar kötelezettségeket, illetve az ország teherbíró képességével arányosan további megfelelő hozzájárulást tenni. Miközben szükségesnek látja a globális, aszimmetrikus fenyegetések elleni védelmet lehetővé tevő képességek erősítését, változatlanul nagy jelentőséget tulajdonít a Washingtoni Szerződés V. cikkelye alkalmazhatóságának, a NATO kollektív védelmi funkciója hatékonyságának, az európai válságkezelő, béketámogató szerep megőrzésének.

A Kormány hozzá kíván járulni a transzatlanti szolidaritás erősítéséhez, a NATO és az Európai Unió közötti stratégiai partnerség kialakításához. Az Európai Unió leendő, és a NATO tényleges tagjaként Magyarország kész hozzájárulni az EU Közös Védelmi és Biztonságpolitikája formálásához, a közös polgári és katonai válságmegelőző, válságkezelő képességek kialakításához.

A Kormány támogatja a Szövetség további bővítését, a nyitott ajtók politikájának fenntartását, a feltételek teljesítése mellett valamennyi szomszédjának vele azonos biztonsági rendszerbe való integrálódását. Ennek megfelelően fog közreműködni a Szövetség partnerségi programjainak a megújításában, kiterjesztésében.

5.4 A Kormány üdvözli a NATO-Oroszország Tanács létrehozását. Az új minőségű kapcsolatok, közös döntést és cselekvést is magában foglaló intézményét fokozatosan, a kölcsönös érdekek és a pozitív tapasztalatok alapján kész további olyan területekre is kiterjeszteni, melyeken hozzá tudunk járulni az euroatlanti térség biztonságának erősítéséhez, a bizalom légkörének és az együttműködés gyakorlatának elterjesztéséhez. Ez kedvező hatást gyakorolhat a kétoldalú kapcsolatok bővítésére is.

5.5 A Kormány javítani kívánja a hagyományos, illetve az új típusú kockázatok kezelésére alkalmas civil és katonai védelmi, biztonsági képességeket, az azok közötti összhangot. Ennek megfelelően korszerűsíti a tervezés, a döntéshozatal, illetve a belső alkalmazás és nemzetközi felajánlás rendszerét, finanszírozását. Javítani fogja Magyarország hozzájárulási képességét az európai civil és katonai válságmegelőzéshez, kezeléshez a NATO, az EU, vagy az EBESZ keretei között.

6. Térségünk országait a közös jövő köti össze

6.1 Magyarország biztonsága, gyarapodása, nemzeti érdekeinek érvényesítése, valamint a térség stabilitása és fejlődése szempontjából kulcsfontosságú a szomszédos, és a tágabb térségbeli országokhoz fűződő jó viszony. A Kormány a szomszédos országokkal rendezett kapcsolatokra, bővülő együttműködésre és a kölcsönös bizalom megerősítésére törekszik. A szomszédainkkal összekötő tényezők közül mindenek előtt a határainkon túl élő nagyszámú magyarságot, a Magyarországon élő nemzeti kisebbségeket, a földrajzi-gazdasági egymásrautaltságot, a kulturális és történelmi összetartozást, az infrastruktúra fejlesztés és a környezetvédelem közös feladatait, valamint az Európai Unióhoz és a NATO-hoz történő csatlakozás integrációs törekvéseit kell kiemelni. A szomszédos országokhoz fűződő viszony meghatározó elemét jelentik az előző évtizedben kötött alapszerződések, melyek igényes végrehajtása, további megállapodásokkal való kiegészítése közös érdek.

6.1.1 A Kormány - figyelembe véve a térség államainak euroatlanti integrációs törekvéseit - szükségesnek látja a velük fennálló jogi-szerződéses kapcsolatok áttekintését, a korábban megkötött alapszerződések és más kétoldalú megállapodások nyújtotta lehetőségek hatékonyabb kiaknázását, szükség esetén azok módosítását, illetve újak megkötését, beleértve azon országokat is, ahol erre korábban nem került sor.

6.1.2 A szomszédságpolitika területén a Kormány térségünk közös jövőjét az európai integráció keretei között képzeli el, az együttműködést az európai értékrend alapján fejleszti. Segíti a szomszédos államok euroatlanti integrációs törekvéseit. A szomszédságpolitika gyakorlatában figyelembe veszi az egyes országok és a kapcsolatok sajátosságait.

6.1.3 A Kormány regionális politikájában a régió államainak helyzetéből, politikai és integrációs törekvéseiből, a hagyományos kapcsolatrendszer eredményeiből indul ki, és ennek megfelelően alakítja a két-és többoldalú együttműködést.

Az euroatlanti szervezetek kibővülése új megvilágításba helyezi a közép-európai térséghez fűződő kapcsolatokat. A Kormány a közép-európai, ezen belül is elsősorban a visegrádi együttműködést minőségileg magasabb szintre kívánja emelni, annak kereteit, tartalmát és jellegét az Európai Unióhoz való csatlakozásra tekintettel meg kívánja újítani. A térség országai regionális együttműködésének elmélyítése, az euroatlanti integráció, valamint a nemzeti kisebbségek helyzetének az európai normák szerinti rendezése, egymást kölcsönösen segítő és erősítő tényezők.

A Kormány a közép-európai együttműködés erősítésén túl az euroatlanti integrációból egyenlőre kimaradó szomszédos térségekre is megkülönböztetett figyelmet fordít, hogy történelmi kapcsolataink Magyarország uniós csatlakozását követően is az egyre szorosabb együttműködés érdekében hasznosuljanak.

6.1.4 A szomszédsági viszony meghatározó eleme országaink fizikai kapcsolata és az ebből fakadó közvetlen emberi viszonyok: a közös határ, az összefonódó közlekedési infrastruktúra és légtér, az elválaszthatatlan, és közösen védendő természeti környezet, a határok mentén fejlődő gazdasági együttműködés, a határokat átlépő kulturális, nyelvi és családi viszonyok szövedéke. Az államközi szintű érintkezés elmélyítésén túlmenően bátorítjuk és segítjük az önkormányzatok, az érintett egyházak, a civil szféra kapcsolatteremtését.

Érdekünk a közép-európai együttműködés különféle szervezeti kereteinek erősítése. A visegrádi együttműködés bizonyos formái várhatóan a NATO-n, és az Európai Unión belül is megmaradnak. A Közép-Európai Kezdeményezés, amely EU-tagokat, tagjelölteket és egyéb harmadik országokat egyaránt felölel, a bővülő Európai Unió mellett is szerepet játszhat a régió összetartó erejének növelésében.

7. Alkotmányos felelősség a határon túli magyarságért

7.1 A Kormány felelősséget érez a határon túli magyarságért, annak szülőföldjén való boldogulását, helyzetének javítását, nemzeti, nyelvi és kulturális önazonosságának megőrzését kiemelt fontosságú nemzeti ügynek tekinti. A szomszédsági-, és a kisebbségi politikát szoros kölcsönhatásban kívánja megvalósítani. A határon túli magyarság olyan sajátos összekötő kapocs Magyarország és a határon túli magyarságnak otthont adó szomszédos államok között, mely sajátos eszközeivel elősegíti a szomszédsági kapcsolatok erősítését a politika, a gazdaság, a kultúra, és az emberi kapcsolatok valamennyi területén.

7.1.1 A Kormány az Alkotmányban is rögzített politikai és erkölcsi kötelességének tekinti a határon túli magyarság támogatását.

Ennek megfelelően támogatja a kedvezménytörvény további végrehajtását, ugyanakkor szükségesnek tartja az Orbán-Nastase megállapodás felülvizsgálatát. Olyan új, a szomszédos államok számára is elfogadható megállapodások megkötésére törekszik, amelyek összhangban vannak a kedvezménytörvény eredeti céljaival, Magyarország és a határon túli magyarság érdekeivel, valamint az európai normákkal.

7.1.2 A határon túli magyar kisebbségeket érintő kérdésekről csak szervezeteik, és választott képviselőik véleményének meghallgatásával születhet magyar álláspont. A Kormány megkülönböztetés nélkül kíván kapcsolatokat tartani a határon túli magyarság valamennyi legitim szervezetével.

7.1.3 A Kormány támogatja a határon túli magyarság anyanyelvi oktatási, kulturális és tájékoztatási igényeinek kielégítését. A magyar kisebbségi szervezetek anyagi támogatását legalább a jelenlegi szinten megőrizve, az éves költségvetések keretében kívánja biztosítani. A támogatás elosztását átláthatóvá, ellenőrizhetővé és demokratikussá teszi.

7.1.4 A magyar nemzet problémáit Magyarországnak az Európai Unióhoz történő csatlakozása nem oldja meg automatikusan. A határon túli magyarság helyzete tartósan és megnyugtató módon csak hosszú távon, az európai integráció keretei között rendeződhet. A Kormány Magyarországnak az Európai Unióhoz való csatlakozása után változatlanul biztosítani kívánja a magyar közösségek szerves kapcsolatát az anyaországgal. Az Európai Unióba magunkkal visszük szomszédsági kapcsolatrendszerünket, a sajátos magyar-magyar viszonyt is.

7.1.5 A Kormány kiemelt figyelmet fordít a már létező határ menti együttműködési formák bővítésére és elmélyítésére, továbbra is kész segítséget nyújtani a határokon átívelő kooperációk újabb formáinak létrehozásához. A határ menti térségekben a fejlődés előmozdítása, és az ott élő magyar kisebbségekkel való kapcsolatok erősítése érdekében euro-régiók létrehozását kezdeményezi.

7.1.6 A magyar külpolitika kiemelt feladata a kisebbségek ügyének hatékony képviselete a nemzetközi fórumokon. Szorgalmazzuk a működőképes nemzetközi kisebbségvédelmi rendszer létrehozását.

8. A kétoldalú kapcsolatok fejlesztése

Az euro-atlanti szervezetek kiterjesztésének fontos eseményei nem szoríthatják háttérbe az egyes tagállamaikhoz fűződő, kétoldalú kapcsolatok fejlesztését. A Kormány hosszú távú és kiegyensúlyozott stratégiát dolgoz ki a legfontosabb partnerországokra vonatkozóan. A szorosabb közép-európai és euroatlanti kötődés mellett fenntartja a tágabb világ iránti érdeklődést.

9. A demokratikus Magyarország - megbízható partner

9.1 A kormány meggyőződése, hogy a demokratikus jogállam valamennyi intézményének csorbítatlan működése, a politikai és társadalmi intézményrendszer szereplői közötti folyamatos párbeszéd gyakorlata nemcsak a hatékony és a szolgáló állam és kormány működésének előfeltétele, de a konszenzusképes külpolitikának is. A NATO és az EU létének alapja a tagállamok által képviselt értékek természetes közössége. Nemcsak a magyar nemzet hazai és határon túli részeinek a legfontosabb érdeke, hogy ilyen értékekre épülő külpolitikát folytassunk, de ezt szövetségeseink és partnereink is elvárják. Azonos elvek és gyakorlat jellemzi a Kormány külpolitikáját euroatlanti szövetségeseink és partnereink, valamint szomszédaink és tágabb környezetünk irányában egyaránt.

9.2 A Kormány a külpolitika megújítása során értékközpontú, a nemzeti érdekeket középpontba állító, hatékony külpolitikát kíván folytatni. Csak ilyen külpolitika állíthatja helyre az ország kedvező nemzetközi megítélését, ami elengedhetetlen feltétele az Európai Unióba való beilleszkedésünknek, és ott a nemzeti érdekek hatékony érvényesítésének, az uniós tagságból adódó megnövekedett nemzetközi mozgástér maradéktalan kihasználásának.

9.3 E külpolitikai program megvalósítása megteremti a feltételeit annak, hogy a NATO-tag Magyarország az Európai Unióban értékes és megbízható partnere, majd tagja lesz az európai egységfolyamatot előre vinni kívánó országok csoportjának, mely érdemben képes hozzájárulni a közép-európai térség stabilitásához, s minderre építve erkölcsi és anyagi támogatást nyújt a határon túli magyarságnak.

B. Közbiztonság és honvédelem

A Magyar Köztársaság biztonsága - ezen belül szuverenitásának, területi integritásának, nemzeti értékeinek és alkotmányos rendjének megóvása és fenntartása, az állampolgárok életének és vagyonának szavatolása - össznemzeti ügy. E célok pártérdekektől és ideológiáktól mentes megvalósítása az állam, és a civil társadalom összehangolt erőfeszítésein kell, hogy alapuljon. Fontosnak tartjuk, hogy a félelem nélküli élet szavatolásában az állampolgárok közössége aktívan részt vegyen.

1. Közbiztonság

1.1 Közbiztonságon a Kormány az állampolgári jogok és kötelezettségek gyakorlati, folyamatos érvényesítésének biztonságát érti: azt, hogy mindennapi rendes tevékenységében senkinek sem kell súlyos veszélyekre számítania, és ha ilyenek mégis bekövetkeznek, akkor az állampolgár gyors és biztonságos segítségre lel az állam erre hivatott szerveinél. A közbiztonságot érintő stratégiai céljaink középpontjában a komplex biztonság áll, amely a megélhetés biztonságát, a szociálpolitikai, egészségügyi, közegészségügyi biztonságot, a kulturális ellátottsághoz való jogot, köz- és magánterületeink rendjét, a társadalom erkölcsi normáihoz és elvárásaihoz való alkalmazkodást jelenti. Ide soroljuk a haza megnyugtató védelmét, az idegen hatalmak illegális adatszerzésének megakadályozását, valamint a terrorizmus, a tömeges migráció, a kábítószer-, és fegyvercsempészés elleni védekezést.

1.2. Célunk a magyar polgári védelem rendszerének továbbfejlesztése, a fejlett nyugati katonai és polgári integrációs rendszerek normáival összhangban.

1.3 A különféle rendészeti szervek helyzetét általánosan javítjuk és lényegesen növeljük sokoldalú együttműködésük eredményességét. A komplex biztonságot fenyegető tényezők között bel-, és külföldi eredetűek egyaránt megtalálhatók. Ezek sem a kiváltó okok, sem a védekezés eszközei szempontjából nem választhatók külön egymástól. A haza védelmének, a nemzetközi biztonságnak a katonai erő alkalmazása fontos, de nem kizárólagos, s csak végső eszköze. Előtérbe kerülnek a rendőrségi és titkosszolgálati eszközök, a jelenleginél kezdeményezőbb, aktívabb szerepvállalás, mely szakszerűséggel párosul. Az egyes rendészeti szervek munkája csupán a többiekkel szoros kapcsolatban és együttműködésben lehet hatékony.

1.4 A határőrség legfőbb feladata a felkészülés az EU-tagság szakmai követelményeire. Tevékenységében fokozódóan a rendészeti feladatok dominálnak. Legégetőbb problémája, a 2004-ig történő létszámemelés, erre az időpontra több ezer tiszthelyettes kiképzését kell megoldani.

1.5 A Vám-és Pénzügyőrség jelenét és jövőjét szintén az EU-tagság felkészülése határozza meg a kormányzás első időszakában. Ez csak az eddigi eredmények megőrzésével, valamint a végrehajtói állomány megerősítésével valósítható meg.

1.6 A tűzvédelem, a polgári védelem és a katasztrófa-védelem területén dolgozók feladatait, szervezetüket és eszközeiket - az érintettekkel közösen - a rendeltetésszerű feladatellátás követelményéhez, s az új kihívásokhoz igazítjuk, beleértve az önkormányzati tűzoltóság jelenlegi szervezeti kereteinek megtartását, megerősítését is.

1.7 A hatékony bűnmegelőzés megköveteli az egész lakosság, a magán és társadalmi szervezetek, egyházak képviselőinek együttműködését, ezen belül is kiemelten a polgárőrség tevékenységét. Ehhez áttekinthetőbb és rendezettebb szervezeti kereteket kívánunk kialakítani. Az Országos Polgárőr Szövetség napjaikban a legjelentősebb bűnmegelőzéssel foglakozó társadalmi szervezet. Törvényi szabályozás szükséges a polgárőrség működési kereteinek meghatározásához.

1.8 Fokozatosan kiépítjük a bűnmegelőzési tevékenység helyi szintű végrehajtása, az önkormányzati "közterület rendészeti" hatóság működésének feltételeit. Ez jogi szabályozottságot, országos szinten megfelelő koordinációt igényel, elkerülve a párhuzamosságokat. Központilag összegezzük a helyi szinten szerzett információkat, tapasztalatokat. A Helyi Önkormányzatok Európai Chartája is rögzíti azt a nemzetközileg elfogadott gyakorlatot, mely szerint a helyi közrend és közbiztonság védelme elsősorban a helyi önkormányzat feladata, az állam pedig garanciát vállal a közbiztonság helyi szintű finanszírozására. Az önkormányzatok közbiztonsággal kapcsolatos feladatainak tisztázása, és megfelelő szabályozása, kedvező folyamatokat indíthat el ezen a területen.

2. Bűnüldözés, rendőrség

2.1. Magyarországon a bűnözés az elmúlt 10-12 évben robbanásszerűen növekedett. A bűnözés nagyságrendje és szerkezete öt-hat esztendő során "felzárkózott" a fejlett országok jelenlegi átlagszintjéhez és bűnözési struktúrájához. A folyamat romboló és sokkoló hatása azonban jóval erőteljesebb volt, mint a nyugati demokráciákban, ahol ez a változás konszolidált társadalmi viszonyok mellett hosszabb idő alatt zajlott le. Hazánkban ebben az időszakban csökkent a rendőrség és vezetése társadalmi elismertsége, az emberek vélekedése szerint kormányzati, felső rendőri vezetői szintre emelkedett a korrupció.

2.2 A kiinduló helyzet fontos jellemzője, hogy az elmúlt években megszűnt a rendőrség bűnüldözési monopóliuma, a bűnüldözés szervezetileg tagoltabbá vált. A specializálódás szakmai előnyöket hordoz, de ezzel együtt növekedtek az összehangolás nehézségei, sőt a konkurenciaharc jelei is mutatkoznak. A szervezett bűnözés kapcsán kiéleződött a jogállamiság elvei és a bűnüldözési érdek közötti ellentmondás.

2.3 A ciklus végére a kor színvonalán működő rendőrséget teremtünk. A társadalomnak az eddiginél nagyobb anyagi forrásokat kell fordítania a rendőrség ellátásra mind a személyi (létszám, bérszínvonal), mind a tárgyi (jármű, informatikai) feltételeket illetően. Differenciálnunk kell a kisebb súlyú, többnyire a lakóterülethez kötődő és a súlyosabb megítélésű, valamint a bűnügyi hírszerzési módszerek alkalmazását kívánó ügyek között. A legkövetkezetesebben érvényesítjük a rendőrség törvényeknek való alávetettségét, korrupcióellenes belső intézkedéseket teszünk. Különös figyelemmel a nyomozati munkában előtérbe kerülő bűnügyi hírszerző, felderítő tevékenységre, a titkos információgyűjtés növekedésére, megkülönböztetett hangsúlyt helyezünk a garanciális szabályok megerősítésére, és betartására annak érdekében, hogy indokolatlanul ne tegyék ki zaklatásnak a törvénytisztelő állampolgárokat. Megerősítjük a bűnüldöző szervek együttműködését, mérsékeljük a közöttük meglévő rivalizálást. A magyar bűnüldöző szerveket felkészítjük a szoros és folyamatos nemzetközi együttműködésre.

2.4. A "közösségi rendvédelem" fokozatos kiépítésére és működésére a nagyobb közterületi jelenlét, a városi kapitányságok megerősítése, a lakossággal közvetlenül kapcsolatban lévő

rendőri szervek hatáskörének növelése nyújt lehetőséget, párosulva az önkormányzatoknak a közbiztonság terén vállalt nagyobb felelősségével, intenzívebb bűnmegelőzési tevékenységével, a közterület felügyeletek erősödésével és a polgárőrségi mozgalom terjedésével. A ciklus végére érezhetően növeljük a rendőrség közterületi jelenlétét.

3. Honvédelem

3.1 A magyar honvédelem feladatai és lehetőségei a NATO-tagsággal merőben új dimenziókba kerültek. A Washingtoni Szerződés V. cikke szerint Magyarország számíthat az Észak-atlanti Szövetség hathatós közreműködésére, amennyiben hazánkat külső agresszió érné. Ugyanakkor készen állunk arra, hogy hasonló helyzetben közreműködünk a szövetség által kitűzött feladatok megoldásában.

3.2 A NATO-taggá válás még nem hozta meg a kívánatos minőségi fordulatot. A hadsereg állapota javulás helyett tovább romlott.

3.3 Célunk a nemzeti és szövetségi követelményeknek egyaránt megfelelő, a külső kihívásokkal szembenéző honvédelmi, katonai képességek megteremtése. Folytatjuk a korábbinál jelentősen kisebb, modern, ütőképes, kiegyensúlyozott haderő-, és fegyvernemi struktúrájú hadsereg kialakítását, amely alkalmas a korszerű hadviselés elveinek alkalmazására, a NATO katonai szervezetében és akcióiban való színvonalas részvételre. A Magyar Honvédséget olyan, az egész társadalom által elismert nemzeti intézménnyé alakítjuk át, mely biztos egzisztenciát kínál, megbecsült és versenyképes szolgálati-, és munkahely lesz. A magyar haderő alapvető reformja a NATO követelményeit és szempontjait figyelembe véve megindult. Megkezdődött a fenntartott objektumok számának és a behívott sorállomány létszámának csökkentése, a szolgálati idő mérséklése. A 2000-2010 közötti időszak - Országgyűlés által elfogadott - haderő átalakítási tervének eredményes végrehajtása azonban kétséges. A terv költségvetési megalapozása elmaradt, a 2006-tól kezdődő technikai korszerűsítési program nem készült el.

3.4. Alapelvünk az, hogy katonai szolgálatot békeidőben csak önkéntes vállalás alapján, hivatásként vagy szerződéses viszonyban kell ellátni. Ha azonban a haza veszélybe kerül, akkor az általános hadkötelezettség törvényi előírása alapján - a szükséges kiképzés és felkészítés után - minden arra kötelezett honfitársunknak a honvédelem szolgálatába kell állnia. A sorkatonai szolgálat megszüntetését és az önkéntes, hivatásos honvédség felállítását a kormányzati ciklus végéig fokozatosan megvalósítjuk. A honvédelmi rendszerváltás fontos eleme a honvédségen belüli állományarányok átalakítása, a tiszthelyettesi létszám jelentős emelése. A csapatkiképzés és a harci alkalmazás fő teherviselőjévé a tiszthelyettesi kar válik. A hivatásos honvédségre történő átállással egyidejűleg új illetményrendszert vezetünk be, amellyel elkezdődik a bérek közelítése a NATO-átlaghoz.

3.5 A korszerű hadseregen belül indokolt egy jelentősebb hivatásos mag fokozatos kialakítása. Ugyanakkor éppen az új típusú fenyegetések és kockázati tényezők teszik szükségessé a civil lakosság minél szélesebb rétegeinek felkészítését a veszélyhelyzetek leküzdésére. A haza védelme iránti elkötelezettséget fel kell kelteni, és fenn kell tartani felnőtt honfitársainkban, férfiakban és nőkben egyaránt.

3.6 A férfiak háborús időszakra fennmaradó hadkötelezettségének felső korhatárát 50 évről 45 évre mérsékeljük. A polgári védelmi kötelezettség korhatárát férfiak esetében 55 évre, nők esetében 50 évre, a honvédelmi munkakötelezettséget pedig a férfiak számára 60 évre, a nők részére pedig 55 évre csökkentjük. Kidolgozzuk, és törvénybe foglaljuk a háborús és minősített időszak katonai szolgálatának szabályait. Részletesen szabályozzuk az önkéntes katonai szolgálat tartalmát, meghatározzuk a béke idején folytatott különféle műveletekben való részvétel feltételeit és jogi következményeit.

4. Új típusú biztonsági kihívások

4.1 Magyarországot nem fenyegeti katonai veszély, ha ez az adott körülményekből előre nem látható, váratlan esemény mégis bekövetkezne, bízhatunk az Észak-atlanti Szövetség erejében.

4.2 A nemzetközi terrorizmus fellángolása váratlanul súlyos, és beláthatatlan következményekkel járó helyzetet teremtett a világban. A védekezés rendőri, határvédelmi, repülésbiztonsági, titkosszolgálati stb. eszközei a fejlett államok többségének - köztük Magyarországnak is - rendelkezésére állnak, ám összehangolt, hatékony alkalmazásuk érdekében lépéseket kell tennünk. A nemzetközi terrorizmus elfojtása, csatornáinak világméretű felkutatása és megsemmisítése, mély gyökereinek és indítékainak felszámolása csupán széleskörű nemzetközi együttműködéssel lehetséges. Magyarországnak érdeke, hogy mind a módszerek kidolgozásában, mind pedig gyakorlati alkalmazásában tevékenyen részt vegyen.

4.3 Európában is új biztonsági kihívások kerültek előtérbe, mindenekelőtt a regionális stabilitás problémái. Megjelent az emberek mindennapi életvitelét megzavaró, alacsony intenzitású fegyveres konfliktusok és a nemzeti vagyont veszélyeztető ipari, környezeti, civilizációs, és társadalmi katasztrófák fenyegetése. A korszerű biztonságpolitika gyakorlata megköveteli az erőforrások racionális átcsoportosítását, mégpedig a veszélyforrások valószínűségi és súlyossági foka szerint. Noha a külső állami agresszió nem zárható ki teljesen, a mindennapokban ennél jóval nagyobb valószínűséggel fordulhatnak elő új típusú biztonsági kihívások, amelyek elhárítására fel kell készülnünk.

4.4 Az évezredfordulón a globalizálódó világban robbanásszerű változások történtek a tudomány, s ennek következtében a technológiák területén. Ezek közül első helyen szerepel az informatikai rendszerek terjedése. A veszélyforrások között a vezérlő rendszerek szándékos zavarása, túlterhelése, víruselemekkel való rombolása, blokkolása jelentkezhet. A kockázatok között jelentős helyet foglal el az információlopás, - törlés és a szándékos dezinformáció is. Ugyancsak számolnunk kell a biogenetika rohamos fejlődési eredményeivel való visszaélés lehetőségeivel.

Az új évezred elodázhatatlan kihívása a globális felmelegedés. Ezeket a jelenségeket komoly biztonságpolitikai kockázatnak látjuk, ezért kidolgozzuk és bevezetjük a lakosságot védő intézkedéseket.

***

Sok a teendő, de esélyünk van a sikerre. Magyarország most megvalósíthatja régi álmát: virágzó, jólétben élő, demokratikus országgá válhat, amely az európai nemzetek közösségének szilárd és büszke tagja.

A választók bizalmából a nemzeti közép Kormánya arra vállalkozik, hogy a következő négy évben tisztességgel, szakmai és politikusi alázattal, a nemzet iránt érzett felelősséggel és elkötelezettséggel, legjobb tudásának megfelelően, valamennyi honfitársunk munkájára számítva, valóra váltsa ezt az esélyt.

Cselekedjünk! Most és mindenkiért!

Budapest, 2002. május 19.