Évfordulók – Az 1989-es Nemzeti Kerekasztal tárgyalások Magyarországon

1989. június 13-án az Országház Vadásztermében megkezdődtek a Nemzeti Kerekasztal tárgyalások.

1989-re időszerűvé vált a szabad választásokon alapuló többpártrendszer kialakítása és a jogállam alapjainak megteremtése, amely a hatalmon levő állampárt és a demokratikus erők megegyezésével jöhetett létre.
 
Június 13-án Nemzeti Kerekasztal néven tárgyalássorozat kezdődött az Országházban, három fél részéről: az MSZMP, az Ellenzéki Kerekasztal, valamint egy olyan delegáció, amely több pártot és mozgalmat képviselt. A tárgyalások célja a politikai rendszer, az alkotmányos berendezkedés és az alapvető jogok demokratikus, jogállami szabályozását megvalósító sarkalatos törvények kidolgozása, a szabad és demokratikus választás feltételeinek megteremtése volt.

A tárgyalófelek 1989. szeptember 18-i megállapodása hat sarkalatos törvényjavaslat (a köztársasági elnök és az országgyűlési képviselők választásáról, a pártok működéséről és gazdálkodásáról, az Alkotmánybíróságról, az Állami Számvevőszékről, az Alkotmány módosításáról) Országgyűlés elé terjesztését és több más politikai kérdésben való megegyezést tartalmazott. Mindezeknek köszönhetően kiáltották ki 1989. október 23-án a Kossuth téren a Magyar Köztársaságot és alakulhatott meg 1990-ben az első szabadon választott országgyűlés.

A Nemzeti Kerekasztal szakbizottságai november végéig folytatták az egyeztetéseket.

Az MTI Sajtóadatbank és az OSA Archívum alapján.

A Nemzeti Kerekasztal ülése

A Nemzeti Kerekasztal ülése
Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.