Dobos Krisztina Tartalom Elõzõ Következõ

DR. DOBOS KRISZTINA (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselõtársaim! Módosító indítványom két részbõl állt, amit a bizottsági ülésen is elmondtam, de bizottsági elõadó hiányában nem tájékoztatták eddig a tisztelt parlamentet arról, hogy mi hangzott el a bizottsági ülésen.

Az egyik része a módosító indítványomnak arról szól, hogy törvényt alkossunk a tandíjról. Nem véletlenül mondtam azt, hogy ne kormányrendeletet, mert pontosan a bizottsági vita is mutatta, és az elmúlt kétéves vita is azt mutatta, hogy rendkívül különbözõ álláspontok születtek a tandíj ügyében is. Azt gondolom, célszerû ezt a Ház elé hozni és nemcsak egy kormányt terhelni ezzel a feladattal, annál is inkább, hiszen ma is kiderült, hogy rendkívül különbözõek az álláspontok. Ma sem tudjuk biztosan, hogy az 1995-1996-os tanévben lesz-e tandíj vagy sem.

(15.20)

A második része, ami sokkal súlyosabb, és ami miatt a módosító indítványt beadtam: a felsõoktatási intézmények jelenlegi helyzete. Hiszen egy ügyes pénzügyi technikával - mint ahogy a pénzügyminiszter képviselõje elmondta - a támogatás értékû bevétel hiánya jelenik meg a felsõoktatási intézményeknél. Ez azt jelenti, hogy 500-600 millióval kevesebbet kapnak a felsõoktatási intézmények, mint amit az eredeti költségvetésük, az elfogadott költségvetésük jelenleg biztosít. Ez még azzal is bõvül, hogy bizonyos intézményektõl a bevett tandíjat - tehát amit akár külföldi hallgató fizet be - is elvonják, tehát nemcsak az elõlegezett tandíjbevételt, hanem a saját keresetüknél is kevesebbet kapnak a felsõoktatási intézmények.

A bizottság tagjai - kormánypárti tagjai - ígéretet tettek arra, hogy a most rövidesen tárgyalandó pótköltségvetésben ezt az összeget valamilyen módon kompenzálni fogják. Úgy gondolom, hogy ennek az ígéretnek elébe kell nézni, és el kell hogy mondjam, hogy a bizottsági ülésen ott volt a rektori, illetve a fõigazgatói konferencia képviselõje, akik támogatták az elképzelésemet, hiszen õk szembesülnek azzal, hogy nemcsak ez a tandíjbevétel marad el a költségvetésükbõl, hanem a most következendõ energia-áremelés is. A konferencia képviselõje, a rektor úr elmondta, hogy elõfordulhat, hogy az elkövetkezendõ idõszakban hosszabb-rövidebb szénszünetet vagy olyan szünetet fognak tartani, ami abból következik, hogy nem tudják finanszírozni az intézményeiket.

Bízom abban, hogy a kormánypárti képviselõk bírják a kormány felhatalmazását, és valóban, a pótköltségvetési vitában ezt az 500-600 millió forintot megkapják a felsõoktatási intézmények. Azt kérem képviselõtársaimtól is, hogy emlékezzenek erre a módosításra, és közel egy hónap múlva teljesítsék az ígéretüket. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage