Tímár György Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TÍMÁR GYÖRGY (FKgP): Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Igen tisztelt, kedves Képviselõtársaim! Az elmúlt évek - megítélésem szerint - legdöntõbb politikai és gazdasági ténye az a privatizálásnak nevezett folyamat volt, amelynek segítségével az ország igyekezett megteremteni a középosztályát.

Néhai kormányfõnk - emlékeztetem Önöket - úgy nyilatkozott, hogy ez szinte a rablókapitalista tõketeremtés folyamata módján fog végbemenni, és így is megy végbe. Úgy gondolom, nekünk szembe kell nézni a tényekkel és meg kell vizsgálni, hogy ténylegesen kikhez került, milyen ellenszolgáltatásokért és milyen körülmények között az a vagyon, az a mûködõ tõke, amelybõl az ország gazdasága áll.

Két irányban javasolok vizsgálatot. Elsõsorban javasolom, hogy az érintettek, a szakértõk vizsgálják meg, hogy a szerzések reális és tényleges forgalmi értéken történtek-e; a másik, hogy aki a nevére íratta ezeket a vagyonokat, az a személy milyen adózott jövedelembõl tudta ezt finanszírozni. Csupán jelezni kívánom, hogy a Cseh Köztársaságban hasonló vizsgálatot folytatott le igen alaposan a hatalom, és döntõ mértékben ki tudta szûrni mindazokat a nemkívánatos, hibás szerzéseket, amelyek ilyen rablókapitalista módon folytak le.

Megítélésem szerint az 1994-es választás valódi tétje az volt, hogy a kiürített államkincstárt a hatalom kiknek a terhére fogja rendezni. Vagy a kisemberekre terhel újabb adókat; forintleértékelés és társai, vagy pedig megpróbálja minden lehetõ alkotmányos eszközzel a hibás szerzõktõl visszavenni azokat a vagyontárgyakat, amelyekrõl itt szó van és azokat aztán arra fordítja, hogy ne kelljen a kisembereket terhelni, ne a nyugdíjasokon legyen újból a teher.

Az általam igen tisztelt belügyminiszter úr, akit egyébként emberileg nagyon sokra tartok... (Derültség. - Kuncze Gábor kézfelemeléssel köszöni meg a képviselõ szavait. - Taps a jobb oldalon.) ...többször nyilatkozott e tárgyban a sajtónak. Sajnos olyan véleményének - remélem magánvéleményének - adott hangot, amely szerint visszamenõleg nem látja kívánatosnak ezen privatizáció folyamatát lebonyolítani.

Igen tisztelt Belügyminiszter Úr! Tudom, hogy Ön nem szakember,... (Derültség.) ...éppen ezért Öntõl nem várom el, hogy ismerje a büntetõ törvénykönyvet, de egész pontosan a Btk. 244. §-a foglalkozik a bûnpártolással. Mindaz az erõ, amely úgy gondolja, hogy ne bántsuk a hibásan szerzõket, még úgy sem, hogy ne tárjuk fel az igazságot, elgondolkodtató, hogy bármilyen pozícióból, bármilyen közjogi méltóság páholyából deklarálja ezt, milyen nehéz lenne elhatárolni ettõl az említett szakasztól. Természetesen személy szerint tudom, hogy Ön ezt így nem gondolta végig. Ezzel szemben nagyon sajnálom, hogy az Ön szakértõi nem hívták fel a figyelmét, mielõtt ilyen nyilatkozatok elhangzanak.

A másik szempont, amelyet - igen tisztelt Országgyûlés - figyelemreméltónak ajánlok: nagyon sok tisztátalan pénz mozog a nemzetközi gazdasági életben, nagyon sok pénzt mosnak tisztára. Remélem, hogy mindannyian közremûködünk abban, hogy országunk felõl elháruljon annak még a gyanúja is, hogy netán privatizáció felhasználásával pénzeket tisztára mossanak. (Az elnök mikrofonja kocogtatásával figyelmeztet az idõre.) Itt csupán egyetlenegy momentumra hivatkozok és, elnök asszony, látom az órát,... (Zaj. - Közbeszólás a bal oldalról: Kinek az óráját? - Derültség.) ...nem olyan régen derült ki ez a bizonyos Carlos-ügy. Nagyon remélem, hogy pénzügyi carlosok nem találnak terepre az országban.

Kérem az igen tisztelt Házat, értsen egyet ennek a privatizáció-kontroll tárgyú bizottságnak a megalakításával. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage