Tímár György Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TÍMÁR GYÖRGY, a Független Kisgazdapárt képviselõcsoportjának vezérszónoka: Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Igen kedves Képviselõtársaim! E törvényjavaslat értékelése során javaslom, hogy lássuk teljesen tisztán, nem véletlen az, hogy a kormánypártok egy új, módosított törvényt akarnak a gyakorlatban végrehajtatni. És az egész biztos, hogy nem önzetlenül teszik - politikai érdekük fûzõdik hozzá! S a politikai érdeknél sokkal tisztább, sokkal egyenesebb, ha kimondjuk azt az igazságot, hogy az õ érdekükben találták ki, szerkesztették meg. Természetesen ehhez politikai joguk van. És... (Zaj. - Dr. Salamon László halkan csendre inti a közelében ülõ, beszélgetõ képviselõtársait.) Köszönöm a csendet... És nekünk ezt tudomásul kell venni, mert az országgyûlési választások során az igen tisztelt választók úgy döntöttek, hogy a kormánypártok alkotják a többséget. De akkor sokkal helyesebb, ha magyarán, becsületesen kimondjuk azt a tényt, hogy most a helyi képviselõk választásával kapcsolatosan is ezt az érdeküket kívánják érvényesíteni.

Az eddigi vitában elhangzottak rendkívül érdekes és okos érvek tulajdonképpen mindkét oldalon.

(10.00)

A magam részérõl teljesen egyetértek, és csatlakozni kívánok az MDF vezérszónokának - hogy úgy mondjam - salamoni bölcsességgel kifejtett érveihez. (Derültség.) Egyszerûen azért, mert minden tekintetben megalapozottak. Nem kívánom az Önök figyelmét, idejét elvenni ezek megismétlésével.

Elsõsorban azzal értek egyet, hogy azért történik az egyfordulós választás javasolása, hogy az ellenzéknek megnehezítsék azt a dolgát, hogy koalíciót alakítson ki. Értem. A kormánypártoknak a maguk részérõl a saját pártpolitikai szempontjukból nézve igazuk van. Más kérdés, hogy ezzel a választóik akaratát, a választóik érdekeit mennyiben fejezik ki. De a választók döntöttek, és dönteni fognak.

Rá kívánok mutatni arra, hogy messzemenõkig egyetértek azzal az elõadással, amely szerint itt tulajdonképpen különbözõ értékû képviselõi mandátumok alakulnak majd ki egyszerûen a választási szisztéma következtében. Nem tudom, ez helyes-e, és a magam részérõl annak örülnék, ha a népszuverenitás kifejezõi, a képviselõk egyenlõ feltételekkel jutnának mandátumhoz, és egyenlõen gyakorolhatnák a jogaikat.

Szeretnék rámutatni a napirenden levõ törvénynek egy olyan vonására, amelyet javasolom, hogy gondoljanak végig. Itt tulajdonképpen egy választási ciklus elején tartunk. Két óriási területtel kapcsolatban fejezhetik ki a választók a politikai szándékukat. Egyrészt az országgyûlési választásokon, másrészt a helyi önkormányzati választásokon. Nincs olyan méltányolható politikai érv vagy indok, amely a két választás koherenciáját, elveinek különválasztását indokolná.

Tisztelt Parlament! Hiba, ha közvetlenül a választásokat megelõzõen bontják meg vagy bontanák meg azokat az eszmei, logikai elõfeltételeket, amelyek felhasználásával fejezhetik ki a választók a politikai akaratukat. Nem értek vele egyet, és kérem, hogy az igen tisztelt kormánypártok akkor, amikor az általuk helyesnek tartott új törvényeket keresztül akarják vinni a törvényhozáson, gondolják végig, megfelelõ pillanatban teszik-e ezt. Nem lenne-e polgári demokratához sokkal méltóbb, ha a mostani önkormányzati választásokat követõen terjesztenék be, vagy legalábbis léptetnék életbe? Akkor nem érhetné õket az a kifogás, ami a jelenlegi megoldás érvényesítése kapcsán joggal érhetné õket.

Igen Tisztelt Parlament! Az elõzõeken túl a törvényjavaslat, illetve az alapul vett törvény egy olyan súlyos hiányosságát, hogy úgy mondjam, alkotmánysértését vélem felfedezni, amelyre feltétlenül rá kívánok mutatni. Teljesen egyetértek a legnagyobb kormánypárt, az MSZP vezérszónoka elõadásával, és megköszönöm kitüntetõ figyelmét. Ugyanis akkor, amikor a választói aktivitásra hivatkozott, amikor az SZDSZ vezérszónoka hivatkozott arra, hogy a választók átruházzák a jogaikat a képviselõkre, akkor ezzel kapcsolatban, tisztelt parlament, feltétlenül figyelembe kell venni a hatályos alkotmány 2. §-ában rögzített és nemzetközileg is elfogadott elveket. Magyarul azt, hogy a választók a képviselõik útján gyakorolják a népszuverenitásból következõ jogaikat. Ez nem azt jelenti, hogy önmagukat leértékelik és véglegesen átadják a rendelkezési jogot.

Tisztelt Képviselõtársaim! Úgy érzem, hazánk lakossága, legalábbis a választójoggal rendelkezõk, felnõtt, bölcs emberek. Tehát nem vehetjük el tõlük azt a jogot, hogy ténylegesen beleszólási lehetõségük legyen mindennapi életük alakulásába. A jelenlegi törvények azt fejezik ki, hogy négyévente egyszer van joga a polgárnak, a népszuverenitás gyakorlójának megnyilatkozni, utána csak figyel, de nincs beleszólása, és legközelebb majd négy év múlva fejezheti ki politikai vagy választói rosszallását - ez alapvetõen hibás.

Neveztesen mire gondolok? Ha már az igen tisztelt kormánypártok úgy gondolják, hogy módosítani kell ezt a választójogi törvényt, akkor kérem, egészítsék ki egy olyan rendelkezéssel, amely megfogalmazza és lehetõvé teszi a választónak azt, hogy azt a képviselõjét, akivel nincs megelégedve, aki mondjuk átül egy másik párt padsorába, azt õ visszahívhassa.

Alapvetõ politikai hiba - szándékosan nem használok más kifejezést -, Önök tudják, hogy itt más jelzõket is lehetne megalapozottan használni -, alapvetõ politikai hiba, hogy elvonjuk a népszuverenitás tényleges gyakorlását attól, akit az megillet. Semmilyen indokát nem látom be, hogy ez ne így történjen.

Tisztelt Képviselõtársaim! Közvetlenül tapasztalhattuk a most letelt választási idõszakban, hogy mennyiszer fordult elõ, hogy a választó nem volt megelégedve azokkal a döntésekkel, amelyeket az általa választott képviselõk hoztak, de nem volt módja ellene föllépni. Én a magam részérõl az alkotmányunkkal összefüggõ lényeges garanciális elemnek tekintem, ha lehetõvé tesszük: nagyon szigorú feltételek mellett, de a választó gyakorolhassa a rosszallását a négyéves periódus alatt is, mert igenis, itt négy évig az õ bõrérõl van szó, az õ érdekeirõl. Vissza kell utasítani minden olyan álláspontot, amely a választót csökkent értékûnek tekinti a négy éve alatt. Persze tudom, hogy vannak itt különbözõ elméletek, hogy kell egy bizonyos idõszak, ameddig a képviselõ kifejtheti, amit akar. De a képviselõ a választóival tartson kontaktust, folytasson választói beszélgetéseket, mert csak ilyen módon kapja azokat az impulzusokat, amiért õt a parlamentbe, illetõleg az önkormányzati helyekre küldték, és nem lehet lekezelni a választót.

(10.10)

Tisztelt Országgyûlés! Úgy gondolom, hogy ismétlésekkel teljesen feleslegesen venném el az Önök idejét s kötném le a figyelmüket, ezért annyiban szeretném összefoglalni a mondanivalóimat, hogy lényegileg egyetértek az MDF vezérszónokának érvrendszerével, és kérem, hogy ezzel a szemponttal egészítsék ki a törvényt, a törvényjavaslatot, amit most próbáltam Önök elé vázolni. Magyarul: a visszahívhatóság intézményét, ezt a jogot adják meg a népnek! (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage