Szabad György Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZABAD GYÖRGY (MDF): Tisztelt Elnöknõ! Tisztelt Országgyûlés! Bauer Tamás most elhangzott szavaival szeretnék vitatkozni, nagyon röviden természetesen.

Úgy gondolom, a barátaim által elmondottak nem indokolják azt a véleményét, mintha a Magyar Demokrata Fórum, netán az ellenzék nem keresné az ésszerû és becsületes konszenzust, de jelezni szeretném, nekem az a véleményem, hogy mi nem mindenáron keressük. Vannak ennek a most vitatott törvényjavaslatnak olyan mozzanatai - a rövidség kedvéért a leglényegesebbek egyikére utalok -: a két forduló elvetése, ami rendkívül nehézzé teszi, hogy a Bauer Tamás által kívánatosnak tartott konszenzus megszülessék.

Legyen szabad felhívni a figyelmet - több oknál fogva is - egyik távollévõ, magas jogi funkciót betöltõ hajdani pályatársammal együtt ketten terjesztettük elõ az Ellenzéki Kerekasztalon azt a javaslatot, amelyik végül is az Ellenzéki Kerekasztal mind az öt, sõt akkor több pártja részérõl támogatásra talált, s amelyiknek az egyik alapeleme a kétfordulósság volt. Ne tessék tehát meglepõdni azon, hogy mi nem megyünk át egy olyan oldalra, ahol a kétfordulósság elítéltetik!

Legyen szabad ezzel kapcsolatban egyetlen nagyon fontos tapasztalati érvet elmondani. Kérek egy kis - mondjuk - egyperces ráadást. (Derültség. - Az elnök bólint.)

Ha tudniillik meg tetszik vizsgálni a lezajlott magyar választásokat - köszönöm a nevetést -, egyik legfõbb jellemzõjük, amelyet az egész világ elismert mint a magyar demokrácia egyik legbiztatóbb mozzanatát, az, hogy a szélsõségek nem jutottak komolyan szóhoz. Az elsõ fordulóban nagyon kevés mandátum sorsa dõlt el. A második fordulóban a szélsõségek amiatt nem arathattak igazán sikert, mert ki egyezett volna meg a listakapcsolások, az egyeztetések során a szélsõségekkel? Tessék, demokrácia védelmezõi, ezt nagyon komolyan meggondolni!

Végül legyen szabad ilyen kemény elõadások után azt mondani - szívesen fejteném ki, de nincs rá idõ -, hogy én azt gondolom, minden a szavazáskor majdan jelen levõ képviselõ politikai jövõjében nagyon súlyos tehertételt jelenthet az, hogyha például a két forduló ellen szavaz, ha például a küszöb kérdésében nem jut el egy józan megoldáshoz, és ha az elõbb elmondottak vonatkozásában nem lesz nemcsak elméleti, hanem politikai védelmezõje is a demokráciának. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage