Békesi László Tartalom Elõzõ Következõ

DR. BÉKESI LÁSZLÓ pénzügyminiszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Kedves Képviselõ Úr! A korrupció megfékezése és a tiszta közélet megteremtése, azt hiszem, nem kizárólag a kormánynak, hanem meggyõzõdésem, hogy a parlamentnek is eltökélt szándéka. Aligha hiszem, hogy ezt a célt bármelyikünk bármely oldalról vitatná.

A képviselõk összeférhetetlensége messze nem a legfontosabb, egy szerény ága ennek a törekvésnek, s azt gondolom, hogy foglalkoznunk kell a témával. Õszintén remélem, hogy nemcsak a koalíciót alkotó pártok, hanem az ellenzéki pártok többségének egyetértésével a közeljövõben sürgõsen tárgyalhatunk errõl az ügyrõl. Természetesen az összeférhetetlenség kapcsán az elõkészítõ munkák során soha nem merült föl, hogy országgyûlési képviselõ hasznos tudományos, oktató, tájékoztató, mûvészeti tevékenységet ne folytathatna. Az azonban felmerült, hogy tényleg elég nehéz megmagyarázni, hogy állami tulajdonú, többségû vállalatoknál, bankoknál, ráadásul olyanoknál, amelyek több tíz-, esetenként százmilliárdos tõkefeltöltésben részesültek állami pénzbõl, kizárólag azon az alapon, hogy valaki - egy volt vagy jelenlegi koalícióhoz tartozó pártnak a tagja - lojalitását, hûségét jutalmazandó, igazgatótanácsi vagy felügyelõbizottsági tagságot tölt be - ez valószínûleg senki számára nem elfogadható.

Nem akarok elébe vágni, a képviselõi összeférhetetlenség szabályozása elõttünk áll, nagyjából ebben a szellemben a Ház fog errõl dönteni, és még egyszer õszintén remélem, hogy teljes egyetértéssel.

A tanácsadó testület esetében, amely ebben a pillanatban a miniszterelnök mellett szervezõdött - de hát a világban másutt kormányok, miniszterek és vezetõ tisztségviselõk mellett szervezõdik - egy esetben lehet pusztán összeférhetetlenségrõl beszélni: akkor, ha õk anyagilag is érdekeltek ebben a munkában. Ebben az esetben összeférhetetlenségrõl beszélni, azt hiszem, nem lehet; egy kivétellel, ha a miniszterelnök tanácsadó testülete rokonokból és iskolatársakból állna... (Derültség. Taps az MSZP padsoraiban.)..., de ilyenrõl nincs szó.

(14.20)

A tanácsadó testület nem vesz részt döntésekben, nem vesz részt döntéselõkészítésben, nem hoz döntéseket. Döntéseket a kormány elnöke, a kormány és nagyobb ügyekben a parlament hoz. A tanácsadó testület véleményt mond. Hogy ezt elfogadja-e vagy nem fogadja el az, akinek a tanácsok szólnak, az az õ felelõssége, nem pedig a tanácsadóké.

Egyébiránt - és ebben teljes az egyetértés -, bár az interpelláció hozzám szól, de a miniszterelnök úrral egyetértésben adom a választ: a tanácsadó testület olyan szakemberekbõl áll, akik az üzleti élet, a tudomány, a kutatás legkiemelkedõbb tagjaiból kerülnek ki, és bírják a miniszterelnök bizalmát. Lehetne persze olyan embereket keresni, akik tudásuknál fogva nem érdekeltek sem az üzleti életben, sem a tudományban, sem a kutatásban; el tudom képzelni, hogy kedves középiskolás diáklányokból is lehetne ilyen tanácsadó testületet szervezni,... (Derültség, zaj a bal oldalon.) ...ami egy nagyon kedves színfolt lenne, de túlságosan sok hasznot valószínûleg nem hozna.

Ezért tehát azt gondolom, hogy ebben az ügyben összeférhetetlenségrõl beszélni nem lehet. De ha már így felmerül az összeférhetetlenség, akkor megkérdezem a Házat és a képviselõ urat, hogy vajon a szociális partnerekkel folytatott tárgyalások, ahol valóban kemény érdekképviselet folyik, nem tekinthetõk összeférhetetlennek? Bizonyára egyikünk sem gondolja komolyan, hogy ez összeférhetetlen.

Végezetül néhány ténybeli tévedésrõl, bár nem gondolom, hogy az interpellációnak ez lenne a lényege. Természetesen a tanácsadó testület tagjai nem tagjai a Fotex igazgatótanácsának vagy felügyelõbizottságának, hárman tagjai a jelenleg valószínûleg legjobban mûködõ magyar magáncégnek. Természetesen szó sincs több százezer forintos tiszteletdíjakról, egy magántársaság közgyûlése által jóváhagyott honoráriumok nem képezhetik egy interpelláció tárgyát, de azért azt szeretném megnyugtatásul elmondani, hogy ellentétben azokkal a megmentett állami vállalatokkal, illetve állami tulajdoni többségû bankokkal, ahol az elõzõ országgyûlés kormánypárti tagjai közül szép számmal találhatók ma is igazgatótanácsi és felügyelõbizottsági tagok, itt nincsenek százezer forintot meghaladó tiszteletdíjak.

Végezetül még két ügy. Medgyessy Péter egy olyan tõkeerõs... (Az elnök mikrofonja kocogtatásával figyelmeztet az idõre.) ...és az állami beruházás- és fejlesztéspolitikát finanszírozó bank elnöke, amelynek alapvetõen az lesz a célja, hogy a modernizációhoz és a gazdaság átalakításához szükséges állami beruházásokat menedzselje. Vajon miért lenne összeférhetetlen, hogy õ egyben egy tanácsadó testület tagja is? Szegény Hetényi Istvánnak pedig soha nem volt köze ehhez a Duna Holdinghoz, amit képviselõ úr felvetett.

Mindezek után õszintén remélem, hogy a tanácsadó testület a korrupció legyõzése és a közélet tisztasága terén is jó tanácsokat fog adni a miniszterelnöknek és ebben a reményben kérem az Országgyûlést és a tisztelt képviselõ urat, hogy szíveskedjen a választ elfogadni. Köszönöm. (Taps a bal oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage