Kónya Imre Tartalom Elõzõ Következõ

DR. KÓNYA IMRE (MDF): Tisztelt Képviselõtársaim! Fél 7-kor folytatódik az a hatpárti tárgyalás, ahol megpróbáljuk - egy utolsó próbálkozásként - a javaslatokat mégis közelíteni, és egy utolsó kísérletet tenni arra, hogy hátha mégis sikerül ezt a nagyon-nagyon rossz irányba fejlõdõ ügyet az utolsó pillanatban jó irányba fordítani.

A hozzászólásomat nem elsõsorban ez motíválja, hanem az, hogy Tompa Sándor az MSZP részérõl úgy fejezte be hozzászólását, hogy nem kívánnak visszaélni kétharmados többségükkel. Ez biztató - ha valóban így lesz, nyilván nem lesz akadálya a megállapodásnak.

Ugyancsak biztató volt a másik részrõl, a kisebbik kormányzópárt részérõl Kuncze Gábor belügyminiszter úr szombati nyilatkozata, amelyben felvetette azt a kérdést, hogy amennyiben nem sikerül megállapodásra jutni, akkor visszavonnák a választójogi törvényt, és a régi törvény szerint szavaznánk.

Úgy gondolom, nem szükséges a törvényt visszavonni, lehetséges olyan ésszerû kompromisszumra jutni, ami a törvény vállalható és széles konszenzust maga mögött tudó elemeit érvényesülni engedi, miközben azokban a kérdésekben, ahol nincs megállapodás, a kormánykoalíció nem erõlteti az elképzelését.

(18.30)

Tisztelt Képviselõtársaim! Elsõsorban a koalíciós képviselõknek mondom: ez semmiképpen nem lenne visszakozás, nem lenne presztízsveszteség, sõt meggyõzõdésem, hogy amennyiben önök azt a '89-ben megkezdett folyamatot tovább folytatnák, miszerint egyoldalúan, egyoldalú kormányzati akaratot képviselve alapintézményeket nem változtatnak meg, akkor, úgy érzem, jó ügyet szolgálnának.

Eredetileg úgy hittük, hogy itt, a plenáris ülésen találunk módot arra, hogy érveinket fölsorakoztatva meggyõzzük önöket arról, nem feltétlenül kell minden elemét a kormányjavaslatnak támogatni, hanem bizonyos elemekben - és mindenekelõtt az egy forduló, két forduló kérdésére gondolok - az ellenzék érveit elfogadva, el kellene állni ettõl a változtatási szándéktól. Az a napirend, illetve tárgysorozat, amelyet önök egyoldalúan elfogadtak erre a hétre, amelynek értelmében ma - ha kell - éjszakáig hallgatják a mi érveinket, de mindenképpen lezárják a részletes vitát, azt támasztja alá, hogy nem ez a fórum, nem a plenáris ülés alkalmas a meggyõzésre, ezért megpróbáljuk valóban hatpárti egyeztetés keretében érvényesíteni azokat az elképzeléseket, amelyeket érvényesítendõnek tartunk, és nem fogjuk önöket éjszakába nyúlóan fárasztani a részletes vitában való részvétellel; hiszen látnivaló, hogy egyoldalú a játék, mint azt Trombitás Zoltán is elõadta. Itt érvelünk ezen az oldalon, a másik oldalról nem kapunk választ. Egy nagyon türelmes álláspontot látunk; itt ülnek önök, végighallgatnak minket - úgy gondolom, ez nem sokra vezet.

Megpróbálunk egy egyeztetést. Ez, úgy gondolom, egy utolsó próbálkozás. S önök gondolják azt végig, annak ellenére, hogy a választójogi törvénynek számos rendelkezésével nem értünk egyet, néhány rendelkezésével egyetértünk. Egy dolgot tartunk kardinális kérdésnek: a kétfordulósság fenntartását; már legalábbis olyan mértékben, ahogy a jelenlegi helyi önkormányzati képviselõk választásáról szóló törvény a kétfordulósságot megtartja. Hiszen gondolják végig, hogy a 40 százalék érvényességi és a 25 százalék eredményességi küszöb az esetek többségében a mai rendszer mellett is az elsõ forduló alkalmával eldönti a kérdést. Ha ezeket a küszöböket csökkentenék, akkor tulajdonképpen a kétfordulósságot vitatnák el, holott a kétfordulós választás - mint ahogy Tölgyessy Péter a Házban már említett cikkben is részletezi - mindenképpen a megválasztott képviselõ és polgármester nagyobb legitimitását van hivatva elõsegíteni. Nem elsõsorban az a kérdés, hogy kinek elõnyös, hanem az a kérdés, hogyan tudunk olyan képviselõkhöz és polgármesterekhez eljutni, akik valóban jelentõs támogatást tudhatnak maguk körül. Ez az alapvetõ kérdés.

Ezért mi hajlandók lennénk olyan ügyekben, amelyek nem meggyõzõdésünk szerint valók - és megint csak az önök figyelmébe ajánlom Tölgyessy Péter Magyar Hírlapban megjelent részletes cikkét, amelyben minden egyes részletrõl kimutatja, hogy azok tulajdonképpen a jelenlegi ellenzék ellen hatnak azért, mert a koalíciókötést gyakorlatilag lehetetlenné teszik a választások -, ennek ellenére hajlandók lennénk ezekben a kérdésekben önökkel egyezséget kötni, tehát tudomásul venni és elfogadni ezeket a javaslatokat, amennyiben a kardinális ügyben, a kétfordulósság kérdésében a jelenlegi limitek fenntartása mellett meg tudnánk egyezni.

Ha ebben sem tudnak önök engedni, akkor viszont nem tudjuk elfogadni ezt az önök által javasolt módosítást. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage