Pusztai Erzsébet Tartalom Elõzõ Következõ

DR. PUSZTAI ERZSÉBET (MDF): Tisztelt Államtitkár Úr! Nagyon meglep, amikor azt mondja, hogy az illetménytábla alapjának emelésével kellett volna foglalkoznunk - az lényegesen többe került volna, ha az egész közalkalmazotti réteget tekintem. Akkor a tárgyalások során számtalanszor elhangzott, hogy nincs arra lehetõség - s ha a mostani pénzügyminiszter urat megkérdezi a jövõ évi közalkalmazotti bérekrõl, akkor meg fogja kapni a választ arra, mennyire szûk a lehetõség arra -, hogy az illetménytábla alapját emeljék, hiszen a teljes közalkalmazotti réteget érinti ez, és tudomásom szerint több tízmilliárd forintról lenne szó, lényegesen többrõl, mint amennyit az egészségügyben bevezetett pótlékok jelentettek.

A másik dolog az, hogy pótlékokat nem egyszerûen döntés szerint adtunk, hiszen maga a közalkalmazotti törvény tartalmaz pótlékokat, és éppen ezért meg kellett állapítanunk az egészségügyben is azt a pótléki kört, amivel mégis, ilyen helyzetben is javítani lehetett az egészségügyi dolgozók helyzetét. Valóban támadt feszültség a különféle egészségügyi dolgozók csoportjai között, és legnagyobb szomorúságomra ennek a feszültségnek a keltésében szerepet játszott az Egészségbiztosítási Önkormányzat döntése is, amely egyes gondozóhálózatokra megállapította - az elõzetes tárgyalások ellenére - a pótlékot, másokra nem. Ugyanakkor felhívom a figyelmet rá, hogy a tárgyalások során mindvégig ott volt az Egészségbiztosítási Önkormányzat vezetése. Részletes létszámadatokkal dolgoztunk, és a szükséges összegek kiszámítása úgy történt, hogy minden létszámadatot felfelé kerekítettünk, és lényegesen nagyobb számmal állapítottunk meg. Ebbõl eredt az az összeg, amely végül is eredményként kijött.

Ugyanakkor, a tárgyalásokon megállapítottakkal ellentétben, az Egészségbiztosítási Önkormányzat a fogorvosi asszisztenseket nem vette bele ebbe a körbe, holott a számításokban õk is benne voltak. Igazából tehát a megegyezés úgy szólt, hogy amikor összefutnak az eredmények, akkor tételes kimutatást kapunk a társadalombiztosítástól, hogy pontosan mi és mennyibe került. Egyébként ez a döntés és a parlamenti döntés áprilisban történt, és a bérek kifizetése még májusban is tartott.

A harmadik dolog az, hogy az egészségügy mûködési többletére szánt összeg felhasználásához a társadalombiztosításnak nem kell külön felhatalmazás, nem kell külön törvénymódosítás. Ezt az összeget elindíthatta volna útjára, mint ahogy azóta már ennek vagy más összegnek a terhére döntött úgy az Egészségbiztosítási Önkormányzat, hogy kórházaknak kiegészítõ támogatást ad.

Éppen ezért én nagyon szeretném látni azt a kimutatást, ami arról szól, hogy a társadalombiztosításban ezek szerint összesen meglévõ 25 milliárd forintos többlet sem volt elegendõ ezeknek a béreknek és pótlékoknak a kifizetésére, mert az elõzetes számítások nem ezt mutatták. Remélem, láthatom ezt a kimutatást majd a pótköltségvetés benyújtásakor.

Köszönöm, de ez a válasz nem elégített ki, nem fogadom el. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage