Csehák Judit Tartalom Elõzõ Következõ

DR. CSEHÁK JUDIT, a szociális és egészségügyi bizottság elnöke: Elnök Úr! Tisztelt Ház! A parlament szociális és egészségügyi bizottsága megtárgyalta a T/32-es számot viselõ törvényjavaslathoz beérkezett módosító indítványokat; még pontosabban, az ügykörünkbe tartozó módosító indítványokkal foglalkoztunk.

A bizottság nem fogadta el azokat a képviselõi javaslatokat, amelyek az orvosvezetõk kinevezésére vonatkozó speciális szabályokat írták volna elõ. Nem támogatta azokat az indítványokat, amelyek anyagi kötelezettségeket, költségvetési kötelezettségeket is elõírtak volna az önkormányzati feladatokhoz ebben a törvényben. És nem támogattuk azt a módosító indítványt, amely tulajdonképpen az önkormányzatok egymás közötti megállapodásának részletes szabályait javasolta a törvényjavaslatba bevenni.

Két érdemi kérdésben bontakozott ki részletes vita bizottságunkban. Az egyik kérdéskör a városi, városi tulajdonban levõ kórházak irányításának, a másik, mint arról már az önkormányzati bizottság elõadójától hallottuk, a patikák tulajdonának, tulajdonviszonyainak rendezése ügyében.

Az elsõ kérdéskörben - egy tartózkodással - bizottságunk valamennyi tagja, ellenzéki képviselõtársaimat is beleértve, támogatta a bizottság által kidolgozott módosító javaslatot. Ez azt tartalmazza - ami belekerült egyébként az önkormányzati bizottság által végleg kialakított szövegbe -, hogy a városi tulajdonban levõ városi kórházak abban az esetben kerüljenek megyei irányítás alá, ha a városi önkormányzat ezt az átadást kifejezetten kéri, és ha a közös mûködtetésre megállapodást fogad el maga a megyei önkormányzat és a városi önkormányzat.

A bizottságban nagyon hosszan vitatkoztunk errõl a kérdéskörrõl, hiszen természetesen a törvényjavaslatban foglaltak is érdemi megfontolásokon alapulnak. Az eredeti törvényjavaslat azt szerette volna, ha a megyei önkormányzat nemcsak irányító, hanem koordináló, a kórházi ágyszám ésszerûsítését is befolyásoló szerepkört kapna, és nagyobb befolyása volna az egészségügyi ellátás rendbetételére, a kórházi ellátás színvonalának emelésére.

(9.40)

Azonban úgy ítéltük meg, hogy az elmúlt négy évben nagyon sokat fordítottak a városi önkormányzatok azokra a kórházakra, amelyek nemcsak a város lakosságát, hanem a városkörnyéki települések lakosságát is ellátták. Természetesen nem tudtunk választ adni arra a kérdésre, hogyan, miként lehetne a városkörnyéki települések önkormányzatának anyagi érdekeltségét is megteremteni, hiszen ehhez az amortizációs normatíva kialakítására is szükség volna.

Ezért úgy gondoltuk, hogy ezt az önkormányzati törvény késõbbi módosításánál, illetve az éves költségvetésrõl szóló törvényjavaslat tárgyalásánál kell majd elrendeznünk. Szerencsére sikerült az önkormányzati bizottsággal megállapodnunk. Úgy gondoljuk, ez a megoldás, amit a bizottság is magáénak vallott, érvényesíteni tudja a városok, a városi kórházak érdekeit, a városok lakosságának, a városkörnyéki települések lakosságának érdekeit, és megnyugtató megoldást ad.

Mint látjuk, egy ilyen átadás egyébként a módosított törvényszöveg szerint nem rövid idõre szól majd, hanem nyolc esztendõre. Ez garanciát ad a megyei önkormányzatnak arra, hogy ha átvesz a városoktól egy-egy egészségügyi intézményt, akkor hosszabb távon legyen, lehessen befolyása ezeknek az intézményeknek az életére.

A másik kérdéskörben, a gyógyszertárak tulajdonviszonyai kérdésében bizottságunk ugyan hosszas vitát folytatott, de a vita végeztével arra az álláspontra jutottunk, hogy nem a mi kompetenciánkba tartozik annak a kérdésnek a megítélése, amirõl jelenleg az Alkotmánybíróság és a Legfelsõbb Bíróság is nem teljesen egybehangzó álláspontokat fogalmazott meg.

Úgy ítéltük meg, helyesebb, ha ennek az ügynek az eldöntését az önkormányzati bizottságra és az elõterjesztõ Belügyminisztériumra bízzuk. Azonban szeretném elmondani, hogy ez nem azt jelenti, hogy a szociális bizottság tagjai nem érdeklõdnek a gyógyszertárak és a gyógyszerellátás ügye iránt. Meg kell mondjam, a bizottságban dolgozó képviselõtársaimnak változatlanul komoly aggodalma van a tekintetben, hogy ha elfogadjuk a beérkezett módosító indítványt, amit az önkormányzati bizottság szövegezett meg, akkor még mindig nincs kellõ garancia a gyógyszerellátás tekintetében, és nincs összhang a gyógyszertárak privatizációjára vonatkozó jogszabályok és a jelen törvényszöveg között.

Ezért szeretném jelezni a tisztelt Háznak, az önkormányzati és az alkotmányügyi bizottságnak, hogy a szociális bizottság ma délután errõl a kérdésrõl tárgyalni fog, és várhatóan az elõterjesztõvel és a Népjóléti Minisztériummal összhangban egy csatlakozó módosító indítvány formájában szeretnénk kiegészíteni az eddig megismert törvényszöveget. Ennek benyújtása tehát ma délután várható a bizottságunk részérõl. Az említett bizottságok holnap mindenféleképpen tudnak foglalkozni ezzel a kérdéssel is. Köszönöm szépen. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage