Bogárdi Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

BOGÁRDI ZOLTÁN (MDF): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Mint Ön is értesült róla, 1994. szeptember 23-ára az Ipolytarnóc és Karonda közötti lezárt határátkelõ újramegnyitását segítendõ, gyülekezést terveztek a határ mindkét oldalán egyidõben. Ipolytarnóc polgármestere errõl értesítette a területileg illetékes rendõrkapitányságot és a balassagyarmati határõr- parancsnokságot.

Az értesítésre írásos választ ugyan nem kapott, de személyesen megkeresték a két parancsnokság munkatársai. Tájékoztatták, hogy egy 1976-os egyezmény alapján a határon átbeszélni tilos... (Szórványos derültség.).., és azt tanácsolták, álljanak el a felvonulástól. Elálltak.

Nagy meglepetés volt viszont - szinte kafkai -, hogy az egyezményrõl a szlovák oldalon nem tudtak. Ennek alapján határtalan vigassággal a gyülekezést meg is tartották, viszont már tréfába illõ az a tény, hogy a magyar oldalon fekvõ Ipolytarnóc polgárai és a polgármester úr is a túloldalon tartott gyülekezésen vehetett csak részt.

Kérdezem belügyminiszter urat, miként kívánja megakadályozni a hasonló esetek ismételt elõfordulását.

A napokban meg arról értesültem, hogy az Ipolydamásd és a Helemba közötti híd megnyitását nem engedélyezte a balassagyarmati határõr-parancsnokság. A kérelmet azzal utasították el, hogy a közelben megnyílt Lettkés-ipolyszalkai határátkelõt vegyék igénybe.

Ipolydamásd és Helemba szoros rokoni, baráti kapcsolatban van egymással, és azért költöttek súlyos összegeket a lebontásra ítélt Ipoly-híd megmentésére, hogy egymáshoz esetenként gyalog is - most például a búcsú alkalmából - átmehessenek. Elöregedett szegény falvakról van szó. Ipolydamásdon négyszázan laknak és nagyrészt nyugdíjasok, de a híd megmentésére, illetõleg a határnyitási költségek átvállalására mindig hajlandók voltak. Csak szeretném közölni, hogy egy szombat-vasárnapi megnyitásnak a költségei körülbelül 25 ezer forintot jelentettek a falunak, 1992-ben pedig 125 ezer forintot költöttek a híd felülvizsgálatára.

Van az ügynek még egy nagyon komoly és nyomasztó hatása is. Mivel mindkét falut nagyrészt magyarok lakják, nehezen viselik, hogy a magyar hatóság akadályozza meg a híd ideiglenes megnyitását. Kérdezem, mi az oka, hogy a magyar hatóság nem tudja engedélyezni az átkelõ ideiglenes megnyitását. Köszönöm válaszát elõre is. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage