Béki Gabriella Tartalom Elõzõ Következõ

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A társadalombiztosítási alapok kintlévõségeinek egyszeri rendezésérõl szóló törvényjavaslattal kapcsolatban az általános vita megkezdésekor némi megnyugvással hallottam az elõterjesztõnek az álláspontját, aki õszintén szólt ennek a törvényjavaslatnak a belsõ ellentmondásairól.

Mielõtt rátérnék a tartalmi kérdésekre, engedjék meg azt a megjegyzést, hogy a szabaddemokraták számára is meglepetés volt ez a törvényjavaslat, ennek a benyújtását nem elõzte meg szakmai egyeztetés. A fenntartásainkkal kapcsolatban már nagyon sok észrevétel elhangzott. Úgy van ez, mint általában minden törvénytervezettel: mellette és ellene számos érvet lehet sorakoztatni. Én úgy gondolom, hogy most a törvényjavaslat mellett igazából csak egy érv szól, az ugyanis, hogy pótlólagos forrásra, a kintlévõség részleges behajtására múlhatatlanul nagy szükség van. Ellene viszont - azt gondolom - szép számmal lehet sorakoztatni az érveket.

Szó esett arról, amit mi, szabaddemokraták is a legsúlyosabb ellenérvnek tartunk: ennek a törvényjavaslatnak a kivitelezése alapvetõen demoralizáló hatással jár, és ennek messzemenõ következményei vannak. Ez a törvényjavaslat gyakorlatilag elfogadhatóvá teszi a nemfizetést. Azzal a következménnyel jár, hogy azok a tb-fizetõ munkáltatók, akik keserves kínlódás során kigazdálkodják a tb-t, és rendesen befizetik, felülbírálják ezt a magatartásukat, hiszen hogyha semmiféle szankcióval nem jár az, hogy valaki nem fizet, akkor ez gyakorlatilag erre a magatartásra ösztönöz.

A másik súlyos fenntartásunk az, hogy félõ, hogy nem hozza meg a törvényjavaslat a várt eredményt. Itt elhangzott az elõbb az MSZP vezérszónoka részérõl, hogy az elõterjesztõ is csupán idén 10, jövõre még plusz 5 milliárd bevétellel számol, tehát maximum összesen 15 milliárddal - abból a bizonyos 180 milliárdos kintlévõségbõl. Kérdés, hogy bejön-e egyáltalán ez a 10-15 milliárd, és duplán kérdés, hogy nem vész-e el az, ami idén vagy jövõre esetleg bejön, éppen a törvényjavaslat demoralizáló hatása nyomán.

Nem esett szó még az elõzõ felszólalások során arról, ami szintén felvethetõ a törvényjavaslattal kapcsolatban, hogy precedens értéke lehet. Bár a javaslat hangsúlyozza, hogy ez egy egyszeri, megismételhetetlen alkalom, valójában semmiféle garancia nincs ezzel kapcsolatban, hogy ebbõl nem lesz-e egy ismételten szükségessé váló gyakorlat.

Szeretném még egy további új szempontra felhívni képviselõtársaim figyelmét: arra ugyanis, hogy nagyon sokféle köztartozás létezik, és azt hiszem, hogy a tb-vel kapcsolatos magatartás, viselkedés befolyással lehet a más természetû köztartozások behajtásával kapcsolatban is.

Mindent egybevéve azt kell mondanom, hogy a szabaddemokraták jó szívvel ezt a törvényjavaslatot megszavazni nem tudják. Azt, hogy végül is hogyan foglalunk állást, attól tesszük függõvé, hogy az idõközben benyújtásra kerülõ módosító javaslatok mit tudnak változtatni ezen az elképzeléscsomagon. Köszönöm. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage