Gombos András Tartalom Elõzõ Következõ

DR. GOMBOS ANDRÁS (SZDSZ): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Az elmúlt héten az általános vitában sok szó esett arról, hogy milyen súlyos visszaélések történtek a fûszerpaprika forgalmazása terén. Ezek az egész országban nagy felháborodást váltottak ki, tekintettel arra, hogy lakosságunk jelentõs részének egészségét veszélyeztették. Csak utalni szeretnék erre a vitára, amelyben már akkor jeleztem, hogy módosító indítványt fogok elõterjeszteni a részletes vitához, illetve a törvényjavaslathoz.

Ennek a módosító indítványnak - talán mind a kettõnek - az a lényege, hogy tekintettel az elhangzottakra és ennek a témának a közegészségügyi jelentõségére, úgy gondolom, ahhoz, hogy egy törvény kifejtse a hatását, hatékonyan tudjon mûködni, szükséges, hogy megfelelõ szankciókat tartalmazzon. A szankcionálás a törvény hatékonyságát fokozza.

Az eredeti elõterjesztésben a 69. § tételei között - amelyek a fûszerpaprika esetében 40 százalékos szankcionálást jelentettek volna - javaslom ezt 100 százalékra emelni azért, mert úgy gondolom, hogy ennek feltétlenül visszatartó hatása lenne. Ez a 100 százalék a kiskereskedelmi forgalom 100 százalékát jelenti.

Módosító indítványom szükségességét magyarázza továbbá az, hogy a jövedéki szabályozási törvény, az alaptörvény 69. §-ának megfelelõ tételei - a dohánygyártmány, szesz és egyéb jövedéki termékekre vonatkozóan, a kávé kivételével valamennyi esetben - 100 százalék fölötti: 120, 140, 160 százalékos tételeket tartalmaznak. Nyilvánvalóan csak az lehet a logikus megoldás, hogyha valamennyi jövedéki terméket ilyen tételekkel szankcionáljuk, pontosan azért, hogy ezek az anomáliák a jövõben lehetõleg ne forduljanak elõ.

A következõ ponthoz is hasonló indokokat tudnék felsorolni, ezért a második pont bõvebb indoklásától eltekintek, csak jelezni kívánom, hogy hasonlóképpen 100 százalékos szankcionálási tételt javaslok.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage