Szájer József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ha megengedi, elnök úr, akkor nem reagálnék Torgyán Józsefnek az elõbbi, alkotmányt nem ismerõ kijelentéseire - javasolnám neki is, hogy forgassa az alkotmányt néha... (Taps.)

A Fidesz nevében jelentkeztem vezérszónoklatra (sic!), és ez meglehetõsen különleges esemény, hiszen mi nem szoktunk ezzel az eszközzel élni, meglehetõsen ritka az ilyen helyzet. Ugyanakkor azt gondoljuk, hogy a helyzet most valóban rendkívüli, és ezért is kértünk szót a napirend elõtti felszólalások keretében.

A kormány gondatlansága következtében ugyanis veszélybe került az, hogy a költségvetést idén még el tudja fogadni a parlament. Ez egy meglehetõsen rossz helyzet lenne, nem lenne jó, és nem szeretném részletesen sorolni az okokat, de azt gondolom, az ország egyik büszkesége volt eddig is, hogy a régióban gyakorlatilag az egyetlen olyan ország volt, amely rendre elfogadta a költségvetéseit. Ezen a szokáson nem kellene változtatni. Az országnak egyébként romló nemzetközi megítélése nehezen viselne el egy ilyen csapást. De sorolhatnék olyan tényezõket is, mint az IMF-fel kötendõ megállapodás, vagy hogy az energiaárak növekedése következtében a kompenzációról is esetleg ez a költségvetés rendelkezhet.

Ennek megfelelõen a Fidesznek az a véleménye, hogy ennek a költségvetésnek az alkotmányos jogszabályok betartásával, de még ebben az évben meg kell születnie.

Ugyanakkor azt gondolom, a kormány súlyosan gondatlan módon járt el, és az idõpontokra való hivatkozás ebben a tekintetben nem állja meg a helyét. Kezemben tartom a szeptember 12-ei házbizottsági ülés jegyzõkönyvét... (Felmutatja.).., amelyben fölvetettem az Országgyûlés elnökének, illetõleg a házbizottság tagjainak, hogy a költségvetés ütemezésével kapcsolatban kapjunk javaslatot, hogy ehhez tudjuk igazítani parlamenti magatartásunkat és viselkedésünket. Erre akkor nem érkezett válasz. Az elmúlt heti házbizottsági ülésen írásos napirendként szerepelt, hogy a költségvetés menetrend szerinti ütemezésérõl tárgyal a házbizottság. Ez sem történt meg: elhalasztódott egy héttel késõbbre, amikor - mint már tudjuk - az adótörvények tárgyalása el kell hogy kezdõdjön. Ennek megfelelõen azt gondolom, Szekeres Imrének az az ultimátuma, amit itt az elõbb hallottunk, már jobban részletezi a korábbi ultimátumát, amit a tegnap esti hírközlésekben hallhattunk, hogy két dolog közül választhat az ellenzék. Hogyan kerültünk ebbe a helyzetbe; hogyan kerültünk abba a helyzetbe, hogy az önök által felkínált két variáció közül választhassunk?

(15.30)

Úgy kerültünk ebbe, hogy a kormány, illetõleg a parlament a tervezése során az idõt különbözõ, ide nem tartozó és nem nagy jelentõségû törvényeknek a tárgyalásával elhúzta, és nem foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy a Házszabályt is be kellene tartani a költségvetésnek a megtárgyalásakor; azt a Házszabályt, amit egyébként közösen fogadtunk el, és azokat a szabályokat is közösen fogadtuk el szeptember elején, amelyek a költségvetés különleges megtárgyalására vonatkoznak.

Ennek megfelelõen azt gondolom, hogy a költségvetéssel kapcsolatban a parlament kihagyására irányuló törekvések nem elfogadhatóak a számunkra. Ennek ellenére - mint ahogy az elején mondtam -, természetesen a parlamenti vita után, de a Fidesz azt szeretné, ha ebben az évben költségvetés lenne. Ennek érdekében önkorlátozó eszközökkel is hajlandóak vagyunk élni, a rendelkezésünkre álló idõkeretet a magunk részérõl nem kívánjuk kitölteni. Az MDF frakciójához hasonlóan megszavaztuk sürgõsséggel az adótörvényeket, és messzemenõen rugalmas magatartást fogunk tanúsítani a költségvetés tárgyalása során.

Ugyanakkor azt gondolom, hogy ennek a légkörét nem segíti az, hogyha rögtön, a tárgyalások megkezdése elõtt ultimátumokat kapunk. Azt hiszem, ez rontja ennek a megegyezésnek a lehetõségét. Több lehetõséget és több esélyt elmulasztott a kormány arra vonatkozóan, hogy ezt beossza, és kialakítsa a megfelelõ magatartást a költségvetés tárgyalásával kapcsolatban. Az ilyen választási propagandába illõ megjegyzések - azt gondolom - nem segítik ezt a folyamatot. Azt hiszem, hogy az ellenzék is - és ezen belül a Fidesz is - mélyen átéli annak a jelentõségét, hogy itt költségvetésre volna szükség. Ehhez, azt gondolom, a Fidesz parlamenti frakciója az elkövetkezendõ idõszakban hozzá fog járulni.

Egy dologhoz azonban nem járulhatunk hozzá: ez pedig az, hogy vita nélkül fogadja el ezt az Országgyûlés. Feltételezem, hogy - itt a parlamentnek az ellenõrzési jogáról lévén szó - a kormánypárti képviselõk is szeretnék hallatni hangjukat a költségvetésnek a megtárgyalása során, és nem arról van szó, hogy az ellenzék akarna csak ebbe a vitába bekapcsolódni. Egy vita nélkül elfogadott költségvetés - azt gondolom, képviselõtársaim - sokkal rosszabb hírét kelti az országnak. Ennek a jegyében kérem, hogy fogadják el a javaslatunkat. Köszönöm. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage