Tardos Márton Tartalom Elõzõ Következõ

TARDOS MÁRTON, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselõcsoportjának vezérszónoka: Igen Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselõtársaim! A társasági törvény változtatása a magyar adórendszer változtatásának megítélésem szerint legpozitívabb, mindenképpen átütõ erejû és jelentõs eredménye lesz.

Mirõl van szó? Itt a képviselõ urak vitatkoztak a miniszter úr elõterjesztésérõl és mintha figyelmen hagyták volna, amikor vitatkoztak azt, hogy Magyarországon az elmúlt négy évben a jövedelmek 25 százalékkal csökkentek, ha reálértékben számítjuk azt, amit jövedelemként lehet számítani, és a beruházások még jobban visszaestek ennél, illetve egy hosszú stagnálási idõszak után estek vissza jobban, mint a személyi jövedelmek.

(10.30)

Mit kell tenni ilyenkor? Ha az ország bajban van, mert nem tudja azokat a jövedelmeket újratermelni, amelyekhez a lakosság hozzászokott, és amikor a jövedelmek elõállításához szükséges állóeszközök, tõke rendelkezésre állása a jövedelmek visszaeséséhez képest is csökkent? Mikor egy ország ahhoz, hogy megfeleljen a saját követelményeinek, modernizációt igényel, ami beruházásokat jelent? Nem tehet mást, mint hogy a romló feltételekhez alkalmazkodik; ez pedig azt jelenti, hogy a szerényebb jövedelemtermelés mellett is növeli a beruházásokat.

Egy országban lehet gazdasági csodát csinálni, lehetséges megállítani a visszaesést, lehet stabilizálni és a növekedés elõfeltételeit megteremteni. De ehhez az kell, hogy a lakosság elfogadja: személyesen elfogyasztott jövedelmei alacsonyabbak legyenek, mint amit a termelési lehetõségek biztosítanak. Az kell, hogy az ország elfogadja: a gazdaság exportorientáltan és importhelyettesítésre orientáltan legyen ösztönözve, ami annak lehet csak a következménye, hogy a belföldi valuta alul van értékelve, s hogy az ország elõsegíti, hogy külföldi tõke jöjjön be az országba, ami fölgyorsítja ezt a belföldi fejlõdést.

Ha végiggondolják, hogy Magyarország ebbõl a szempontból - az általam említett három szempontból - elõnyös helyzetben van-e '94 végén, '95 küszöbén, akkor megállapíthatják, hogy nincs jó helyzetben, sõt nagyon is rossz helyzetben van, és ezen változtatnunk kell. S csak az jelentheti az ország helyzetének, az átlagállampolgár helyzetének, a szegények helyzetének módosulását, a nyugdíjasok is csak attól remélhetnek jobb jövõt és kedvezõbb, stabilabb '96-os, '97-es, '98-as esztendõt, ha itt fordulat következik be. Ha erre a fordulatra nem kerül sor, akkor mindenki helyzete romlani fog, és elsõsorban, akármilyen szomorú is ez, a szegények helyzete fog romlani.

Mit tesz a társasági törvény? A társasági törvény a vállalatok megtakarításait, a megtakarítások beruházásra való fölhasználását ösztönzi, és véleményem szerint hatásosan fogja ösztönözni. Szükség van-e erre? Igen, arra van szükség, hogy ez bekövetkezzen. És érdekes módon csak a népszerû vagy a lakosságot közvetlenül foglalkoztató kérdések váltanak ki politikai érdeklõdést, ezért kénytelen vagyok a személyi jövedelemadó vitájában érintett kérdést magam is megemlíteni.

Jó dolog-e az, ha egy alig mûködõ vállalkozás elsõ befektetése egy 600-as Mercedes? Az is befektetés, de nyilvánvaló dolog, hogy szégyen, ha egy válsággal küzdõ országban az új Mercedesek száma ugrásszerûen növekszik. Eredmény, ha munkahelyteremtõ beruházásokat ösztönzünk; eredmény, ha javítjuk annak a feltételét, hogy érdemes legyen beruházni, hogy gyorsítottan lehessen egy ilyen beruházást leírni, hogy az amortizáció üteme növekedjen, hogy az evvel kapcsolatos adóteher lényegesen visszaessen. De az baj, ha ezt a pénzt arra is föl lehet használni, hogy valaki Mercedesszel járjon. S most nem beszéltem arról, hogy ha magáncélra, nyaralásra, külföldi útjára használja föl a Mercedest, akkor ez különösen kellemetlen és különlegesen indokolatlan. De ha egyszerûen csak arról van szó, hogy flancol, hogy a hivatalos útjára jár evvel, ha üzleti tevékenységeket folytat, akkor is fölösleges, ha a vállalat tõkeerejének nem megfelelõ eszközöket használ föl személyes mozgásának kényelmessé tétele érdekében.

A két dolgot egyszerre kell megcsinálni: egyszerre kell az igazi beruházásokat ösztönözni, és ugyanakkor az indokolatlan, a törvények szellemét átjátszó és kijátszó magatartást fékezni.

Azt gondolom, errõl a két, általam említett változásról nem szégyenkezve, hanem büszkén kell megemlékezni, arra kell gondolni, hogy igen, ezt akarjuk. S legyen a képviselõ ellenzéki vagy kormánypárti, ha ezeket a célokat elõ tudja segíteni javaslataival, akkor tegye meg - és én biztos vagyok benne, hogy a parlament többsége ezeket a módosító javaslatokat örömmel fogja fogadni.

Nem olyan könnyû jó adórendszert kialakítani; nem olyan könnyû jó adórendszert úgy kialakítani, hogy azt ne lehessen kijátszani; nem olyan könnyû egy adórendszert úgy kialakítani, hogy az csak a jó célokat ösztönözze, de közös erõfeszítéssel ezt elõ lehet segíteni. Biztos vagyok benne, hogy az adóváltoztatások általános szelleme és ezen belül a társasági adó ilyen, s ezt az újfajta magatartást elõsegíti.

Azt ígértük, hogy nem vesszük túlzottan igénybe az Országgyûlés figyelmét és türelmét az általam elmondottakkal. Ezért röviden fogok csak megemlékezni arról, hogy jelentõs cél az is: a vállalatok közcélú alapítványi befektetéseit egyrészt elõsegítsük, másrészt úgy egyszerûsítsük, hogy a kijátszási lehetõségeket korlátozzuk. Azt gondolom, azok a javaslatok, amelyek a társasági törvényben ebben a vonatkozásban meg vannak fogalmazva, ugyancsak hasznos részei mind annak, hogy ilyen befektetések legyenek, mind annak, hogy ezeket a befektetési lehetõségeket ne lehessen más célra kihasználni.

Végül még egy megjegyzést szeretnék tenni. Nemcsak a beruházások általános fejlesztése a cél, hanem a munkahelyteremtõ beruházások fejlesztése a cél, és az a változás, amit a társasági törvény ebben elõír, változtat, nagymértékben elõ fogja segíteni egyrészt azt, hogy a feketefoglalkoztatásban való érdekeltség csökkenjen, másrészt azt, hogy érdemes legyen munkanélkülieket alkalmazni. Mert az evvel kapcsolatos kedvezmények lehetõvé teszik azt, hogy tisztességesen megfizetett munkát a törvényes elõírásoknak megfelelõen lehessen végeztetni, és ez ne hozza a vállalkozót lehetetlen vagy nehéz helyzetbe.

Ennek alapján kérem az urakat és a hölgyeket, hogy a társasági törvényt fogadják el, illetve - konstruktív javaslataikkal élve - a társasági törvény jobb kialakítását segítsék elõ. Köszönöm figyelmüket. (Taps.)

(10.40)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage