Isépy Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

DR. ISÉPY TAMÁS, a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság alelnöke: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! Csak nagyon röviden a tényállás azok számára, akiknek figyelmét elkerülte a mentelmi bizottság írásbeli jelentése.

Dr. Torgyán József, a Független Kisgazdapárt országos elnöke 1994. május 14-én Téten választási nagygyûlést tartott, és beszédében utalt arra, hogy õk annak idején önként léptek ki a koalícióból, mert a népért és nem a bársonyszékért politizálnak. Az ülésen jelen volt Bogárdi Zoltán MDF-es képviselõ is, aki felszólalt, és dr. Torgyán Józsefre a következõ kijelentést tette:

(17.50)

"Ön nem azért nem lett miniszter, mert ön nem akarta, hanem mert Antall József miniszterelnök kijelentette: amíg õ a miniszterelnök, addig az olyan III/III-as ügynök, mint ön, nem lehet a kormány tagja." (Zaj.)

Az idézett kijelentés miatt dr. Torgyán József képviselõ úr nagy nyilvánosság elõtt elkövetett rágalmazás vétsége miatt tett a Gyõri Városi Bíróság elõtt feljelentést, és az említett városi bíróság a mentelmi ügyben történõ állásfoglalás céljából kereste meg az Országgyûlés elnökét. A mentelmi bizottság egyhangú határozattal dr. Bogárdi Zoltán mentelmi jogának felfüggesztésére irányuló határozati javaslatot nyújtott be az Országgyûléshez.

Engedjék meg, hogy a határozati javaslat indokolásaként csupán néhány mondat erejéig utaljak arra, hogy a mentelmi bizottság eddigi mûködése során olyan egyértelmû gyakorlat kialakítására törekedett, amely szerint hatásköre csupán az indítvány elbírálására terjed ki, a büntetõeljárás felülbírálatára azonban nem. Tehát nem jogosult vizsgálni, hogy a megkeresésben megjelölt cselekmény bûncselekmény-e vagy sem, a nyomozati adatok, a vádirat vagy a magánindítvány megalapozott-e vagy sem, csupán egyet jogosult vizsgálni, hogy az eljárás politikai vagy egyéb indítékból nem zaklató jellegû-e, és nem veszélyezteti-e a képviselõi tevékenység zavartalanságát, s az Országgyûlés munkáját.

A mentelmi bizottság éppen a mentelmi ügyekben a korábbi Országgyûlés által hozott és bírált határozatok miatt szeretné tudatosítani, hogy a mentelmi jog nem privilégium, nem büntethetõséget kizáró ok, és nem lehet olyan bástya, ami mögül a mentelmi joggal védett képviselõ nyugodtan tüzelhet, õt viszont nem érheti találat, és sértetlen marad.

A mentelmi bizottság eddig tizenkét mentelmi ügyben terjesztett be a kialakult gyakorlatot tükrözõ határozati javaslatot, tizenegy elnyerte az Országgyûlés tetszését, a javaslatot jelentõs többséggel megerõsítették. A törekvés csupán az elmúlt kedden, a tizenkettedik javaslatnál kapott gellert.

Éppen ezért ki kell térnem a két mentelmi ügy közötti két hasonlóságra és két különbségre. A hasonlóság a két ügy között abban jelentkezik, hogy a magánvádlók által sérelmezett és a bizalom aláásására alkalmas tényállítások egy választási kampány során hangzottak el a küzdelemben ugyancsak résztvevõ másik társadalmi szervezetre, illetve pártelnökre. Hasonlóság mutatkozik abban, hogy a mentelmi bizottság mindkét ügyben egyhangú határozattal a mentelmi jog felfüggesztését javasolta.

Különbözik viszont a két ügy abban, hogy a magánvád tárgyául szolgáló cselekmény idõpontjában, azaz 1993-ban Schalkhammer Antal képviselõ úr nem volt képviselõ. Sõt, a parlament keddi plenáris ülésén tett nyilatkozatával ellentétben a tárgyalás kitûzésekor sem volt még képviselõ, míg dr. Bogárdi Zoltán igen. Különbség jelentkezik abban, hogy Schalkhammar Antal kifejezetten kérte, hogy a mentelmi bizottság ne javasolja mentelmi jogának felfüggesztését, mert ez a két szakszervezet közötti nyugvópontra jutott vitát felélesztené, míg dr. Bogárdi Zoltán kifejezetten kérte mentelmi joga felfüggesztését azzal, hogy az ügy elbírálása a bíróságra tartozik, és az esetleges büntetõjogi felelõsség alól nem kíván szabadulni.

A mentelmi bizottság szeretné, ha e döntések függetlenek maradnának egy adott párthoztartozástól vagy bármilyen érzelmi kötõdéstõl, és ezért a kialakított gyakorlata változatlan folytatása jegyében javasolja dr. Bogárdi Zoltán mentelmi jogának felfüggesztését. Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage