Ivanics István Tartalom Elõzõ Következõ

IVANICS ISTVÁN, a gazdasági bizottság kisebbségi álláspontjának elõadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Külön köszönöm a szót és a lehetõséget, és az alábbiakban ismertetném a gazdasági bizottságban elhangzott és itt elmondandó kisebbségi véleményt. Az l995. évi költségvetés általános vitára alkalmasságáról a gazdasági bizottság kisebbségi véleményét a következõkben foglalom össze.

Súlyos aggályainkat fejezzük ki, melyek az alábbiakban csoportosíthatók.

1. A költségvetést megalapozó gazdaságpolitikai stratégia az elõttünk álló év várható tendenciáival kapcsolatos alapvetõ kérdésekre sem ad választ, például a növekedés és egyensúly átváltási arányának kulcskérdését jelentõ problémakörére. Ezért szakmailag elnagyolt és megalapozatlan dokumentumnak tartjuk, amelyre elfogadható megbízhatóságú költségvetést építeni nem lehet.

2. A költségvetéscsomag tartalmilag inkonzisztens, két lényeges pontban is. A 2 milliárd dolláros fizetésimérleg-deficit korlát mellett a költségvetési hiány finanszírozása lehetetlen, még akkor is, ha valamennyi jövedelemtulajdonos összes megtakarítása a hiányt finanszírozza. Nem beszélve arról, hogy ebben az esetben viszont a termelési rendszer válna finanszírozhatatlanná. E fenti tényt egyébként a gazdasági bizottság november 16-ai ülésén a kormány képviseletében megjelent Naszvadi György helyettes államtitkár is elismerte. Komoly kétségek merülnek fel a bevételi oldal egyik döntõ elemét, a 150 milliárd forintnyi privatizációs bevételt illetõen is. Maga a kormány is jól tudja, hogy ez a jövõ évi költségvetés legsebezhetõbb pontja, amely önmagában is megkérdõjelezheti a költségvetés teljesíthetõségét.

Végül megalapozatlannak tartjuk a jövõ évi költségvetés tervezetét azért is, mert differenciálatlanul újabb restrikciós spirál feltételeit teremti meg, és ezzel a gazdasági növekedés egészséges és megalapozott elemeit is ellehetetlenítheti. Teherbíró társadalmi egyensúly helyett tehát valószínûleg súlyos és kontrollálhatatlan társadalmi-gazdasági feszültségek és konfliktusok elindítójává válhat. Ebben az esetben politikailag különösen fontos volna egy szinte teljes körû elõzetes megegyezés a társadalmi és érdekképviseleti szervezetekkel. Ez nagymértékben javítana a költségvetés pozícióin. Köszönöm szépen. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage