Orbán Viktor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. ORBÁN VIKTOR, az európai integrációs ügyek bizottságának elnöke: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Kedves Képviselõtársaim! Az európai integrációs ügyekkel foglalkozó bizottság volt feltehetõen a legnehezebb helyzetben, amikor az 1995. évre szóló költségvetést tárgyalta. Ennek az az oka, hogy a magyar kormány mostani rendszerében nincsen olyan elkülönített intézményrendszer, amely az európai integrációval foglalkozna, s így sajnos a mi bizottságunknak két régi kulcsszóval kellett állandóan megküzdenie, az egyik úgy hangzik, hogy komplex, a másik pedig az, hogy áthatja. Ez magyarul azt jelenti, hogy bárhonnan is próbál az ember hozzányúlni az európai integrációra szánt nemzeti költségekhez, mindig abba a falba ütközik - mondjuk egy minisztérium költségvetésének áttekintésekor -, hogy nem lehet megmondani, pontosan mekkorák az integráció költségei, mert az integrációs szempont, az Európához való csatlakozás a minisztérium egész mûködését áthatja. Vagy a feladat oly mértékben komplex, hogy - mondjuk - nem lehet megmondani, hogy egy minisztériumi portás mûködésének hány órája az, amely európai integrációs szempontból elszámolandó költség, és a munka mely része az, amelyik nem.

Ebben a helyzetben a mi bizottságunk nem tudott mást tenni - miután, még egyszer mondom, a magyar költségvetésben az integráció nemzeti költségei nincsenek külön kiszámolva és elkülönítve -, mint hogy minden minisztériumtól bekértünk egy írásbeli elõterjesztést arra vonatkozóan, hogy a saját megítélésük szerint a bizottság elõtt álló integrációval összefüggõ feladatokra azok a költségek, amelyek a minisztériumi rovatokon belül szerepelnek, elegendõek-e vagy sem. A minisztériumok mindegyike válaszolt, és a bizottság - miután mást nem is tehetett - el is fogadta ezeket a válaszokat. Az összkép körülbelül úgy néz ki, tisztelt képviselõtársaim, hogy a minisztériumok általában keveslik azt az összeget, amit a kormány erre a célra el tud különíteni, de ugyanakkor megértéssel viseltetnek a Pénzügyminisztérium gondjai iránt, és egyetlen egy minisztérium sem jelölt meg semmilyen olyan konkrét feladatot az elõterjesztésében, amelyre pontosan kiszámítható és meghatározható összeget kérne még további forrásként.

Tisztelt képviselõtársaim talán kevésbé tudják azt a tényt, hogy a mi bizottságunk nemcsak az Európai Unióba történõ integráció kérdéseivel foglalkozik, hanem minden ehhez kapcsolódó kérdéssel, így biztonságpolitikai kérdésekkel is. Itt kell megjegyeznem azt, hogy a költségvetésben valahol biztosan szerepel, csak nem ezen a néven, az a költség, amely a NATO-ba történõ esetleges bekapcsolódásunk, illetve a Partnership for Peace programban való részvételünk kiadásait fedezné.

Bizottságunknak az a tiszteletteljes kérése a Pénzügyminisztériumhoz, ha másképp szerepel az összeg - amennyiben lehetséges, akkor - nevesítsék, hogy legyen a magyar költségvetésben - ez mind befelé, mind kifelé megnyugtató lenne - egy olyan rovat vagy összeg, amely a katonai integrációban való részvétel költségeit elkülönítve és erre a célra nevesítve tartalmazza, nemcsak tartalékalap részeként.

Tisztelt Képviselõtársaim! Amennyiben a nemzetközi diplomácia eseményeit önök nyomon követik, akkor láthatják azt, hogy mind az európai integrációs ügyben, tehát az Európai Unióba való felvételünket illetõen, mind pedig a katonati integráció ügyében, a NATO-ba való felvételünket illetõen nagyon kedvezõ fejlemények történtek az elmúlt hetekben, hónapokban, Magyarországnak komoly esélye van arra, hogy már ez alatt a kormány alatt nagy lépéseket tehet mindkét integrációban való részvétel irányába. Ezért bizottságunk úgy döntött, hogy ebben az évben ugyan egyhangúlag elfogadja a Pénzügyminisztérium elõterjesztését, és a költségvetési törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartja, de még egyszer ilyen költségvetési vitát a mi bizottságunk lefolytatni már nem tud. Valamilyen módszert kell találni arra, hogy számonkérhetõ, ellenõrizhetõ legyen az, hogy a Magyar Köztársaság kormánya az európai és katonai integráció érdekében milyen költségeket hajlandó erre a célra fordítani. Valószínûleg nem mûködik az a módszer, hogy külön fejezetben gyûjtsük össze a kiadási költségeket, az viszont mindenképpen lehetséges, hogy a minisztériumokon belül ezt elkülönítve tüntessék föl úgy, mint az integráció általános és az integráció konkrét, közvetlen költségeit. Tehát a '95-ös költségvetésünkben ez még nem szerepel, de azzal a reménnyel, hogy '96-ban már olyan költségvetést kapunk kézhez, amelyben ez már szerepelni fog, azt javasoljuk a tisztelt Háznak, hogy az európai integráció szempontjából tekintse általános vitára alkalmasnak a Pénzügyminisztérium elõterjesztését. Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage