Lakos László Tartalom Elõzõ Következõ

DR. LAKOS LÁSZLÓ földmûvelésügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyûlés! Tisztelt Képviselõ Úr! A Földmûvelésügyi Minisztérium minden tevékenysége, minden döntése kapcsán - amennyire az új vezetés ezt teheti - fontos szempontként értékeli a monopolhelyzetû cégek kialakulásának, pontosabban a gazdasági erõfölénnyel való visszaélés lehetõségének a megakadályozását és a megszüntetését. A legfontosabb területekrõl hozott példákkal mutatom be, mit jelent ez.

A privatizációban csak abban az esetben támogatjuk már a pályázatok kiírását, ha a pályázatban kizárják a gazdasági erõfölénnyel való visszaélés lehetõségét, ha ez lehetséges. A pályázatok elbírálása során és minden esetben ellene szavazunk az ilyen törekvéseknek, és mondhatom, hogy sikeresen.

A mezõgazdasági támogatások meghirdetése esetén külön figyelemmel vagyunk arra, hogy a kicsik, az új tulajdonosok, a kis gazdák számára is valóban elérhetõ, megszerezhetõ legyen. A különbözõ engedélyek, például exportkvóták, importengedélyek elosztása során nem engedjük meg, hogy egy-egy csoport szerezhesse meg ezeket az esetenként különösen kedvezõ lehetõségeket. Megakadályozzuk ezt az elosztás elveivel, a nyilvános pályáztatással, a nyílt elbírálással. A jövõben is ezek az elvek vezetnek bennünket a munkánkban.

A Lúdtenyésztõ Rt. ügyében nem lehet monopolhelyzetrõl beszélni, mert azon a vidéken más baromfifeldolgozó vállalat is érdekelt, a kecskeméti cég. A szerzõdésbõl inkább bérmunkaszerzõdés, mint termeltetési szerzõdés derül ki, mert az állatok végig a részvénytársaság tulajdonában voltak, takarmánnyal, értékesítési lehetõséggel együtt. Ilyen viták a bíróságon rendezhetõk, hatékony szaktanács-, esetleg hatékony falugazdász-hálózat segíthetne, kellene hogy segítsen a kistermelõknek a rossz szerzõdések megkötése megakadályozásában. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage