Fodor Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. FODOR GÁBOR mûvelõdési és közoktatási miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselõtársaim! Képviselõ úr kérdését megértem, hiszen az elmúlt hetekben valóban sokat olvashattunk a sajtóban errõl az ügyrõl. Felhívom figyelmét - az érdeklõdõk figyelmét is - arra az újságcikkre, amit nyilván olvasott. A múlt héten a szerdai Népszabadságban ugyancsak megjelent egy részletes elemzés ezzel a kérdéssel kapcsolatban. Azt hiszem, nagyon sok információt tartalmaz, ami az ügy hátterét meg tudja világítani.

A képviselõ úr kérdéseire néhány, általam viszonylag fontosnak tartott tényt szeretnék elmondani.

Dr. Fráter Loránd egyetemi tanár a második ciklusban látja el rektori feladatait. Elsõ megválasztása 1991-ben demokratikusan, az egyetem munkatársainak kifejezetten aktív közremûködésével történt. 1993-ban az Egyetemi Tanács ismét javasolta megbízni a rektori teendõk ellátásával. Sem a korábbi Egyetemi Tanács, sem az 1994-ben újonnan megválasztott Egyetemi Tanács nem élt azzal a jogával, hogy a rektor felmentését kezdeményezze az illetékes minisztériumnál. A Népjóléti Minisztérium az elmúlt évben komplex vizsgálat keretében áttekintette a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem tevékenységét, de elmarasztalásra nem talált indokot.

A nyilvánosság elõtt folytatott sajtóvita elõttem nem ismeretlen, s a magam részérõl nem tartom szerencsésnek, hogy a média a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem ügyeivel foglalkozik, mert ez természetesen nem emeli az egyetem tekintélyét.

Képviselõ úr felszólálásában tételesen felsorolja a vezetéssel szemben állók vélt problémáit. A problémák egy részének elbírálása a munkaügyi bíróság hatáskörébe tartozik, beavatkozásunk ebbe illetéktelenül történne.

A problémák másik csoportját, amely az intézményi demokrácia témakörébe tartozik, az intézményen belül kell megoldani, s az ehhez vezetõ út kialakításában az egyetem vezetésével szemben állóknak is meglenne a maguk feladata. Demokráciát egy intézménybe kívülrõl bevinni nem lehet, azt a résztvevõknek maguknak kell kialakítani. A külsõ beavatkozás elleni biztosíték a felsõoktatási törvény szerinti autonómia. A hozzám érkezett levelekbõl is kicseng, hogy a levélírók maguk is úgy ítélik meg, hogy a kialakult helyzetet az egyetemen belül kellene megoldani.

Az egészségügyi és agrár-felsõoktatási intézmények felügyelete 1993. szeptember elsejétõl került a tárcámhoz. Ettõl az idõponttól kezdve a Mûvelõdési és Közoktatási Minisztérium... (Az elnök kikapcsolja a miniszter mikrofonját.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage