Sepsey Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SEPSEY TAMÁS (MDF): Tisztelt Elnök Úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Elöljáróban általánosságként azt szeretném mondani, hogy nem kifejezetten célszerû, hogyha a módosító indítványokat az alkotmányügyi bizottság és az emberi jogi bizottság egyszerre tárgyalja, mert így fizikai képtelenség ennél a két fõbizottságnál egyszerre részt venni és egyszerre indokolni az indítványokat. Ezért elnézést kérek az emberi jogi bizottság jelenlévõ tagjaitól, mert õk már hallották a módosító indítványom érveit, az alkotmányügyi bizottság tagjai és a tisztelt Ház jelenlévõ képviselõi számára most kell elmondanom néhány gondolatban azokat az érveket, amelyek véleményem szerint megalapozottá teszik, hogy a kormány által benyújtott törvényjavaslatot jobbá tegyük.

Nem vitásan, a strasbourgi emberi jogi bíróság gyakorlata és a római egyezmény is megköveteli, hogy a bûnösségrõl a bíróság döntsön. Ezért nagyon helyes és üdvözlendõ a törvényjavaslatnak az a paragrafusa, amely szerint nem lehet az eljárást megszüntetni megrovással, hogyha ez ellen panasszal él a gyanúsított. A törvényjavaslat megfogalmazása azonban hiányos.

Sajnálattal kellett tapasztalnom az emberi jogi bizottság ülésén, hogy a kodifikációt végzõ szakemberek bizonyos hiúságtól áthatva nem hajlandók pontatlanságaikat elismerni. A törvényjavaslat jelenlegi szövege ugyanis egyértelmûen kimondja azt, hogyha a megrovást a gyanúsított sérelmezi a panaszában, akkor a büntetõeljárást folytatni kell, holott ha valaki panaszt nyújt be a büntetõügyben eljáró hatóság megrovása ellen, akkor elõször azt a panaszt el kell bírálni. Tehát szó sincs arról - ahogy szigorúan lehetne értelmezni ezt a törvényhelyet -, hogyha a gyanúsított panaszt ad be, akkor ne kerüljön sor a panasz elbírálására, hanem azonnal a büntetõeljárás folytatását rendelje el a hatóság.

Fõszabályként el kell bírálni a panaszt, és adott esetben juthat a felügyeleti szerv olyan elhatározásra, olyan meggyõzõdésre, hogy a panasz megalapozott, és az eljárást megszünteti bûncselekmény hiányában. Ha maradna a törvényjavaslat jelenlegi szövege, ez félreértelmezhetõ jogmagyarázatra adna lehetõséget és véleményem szerint kizárná azt, hogy a büntetõeljárás során beadott panaszt elõször elbírálják és adott esetben már a panasz elbírálása során kedvezõbb helyzet kerüljön megállapításra az elkövetõ tekintetében.

Ezért kérem a tisztelt Házat, hogy a módosító javaslatomat majd támogassa. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage