Kónya Imre Tartalom Elõzõ Következõ

DR. KÓNYA IMRE (MDF): Köszönöm a szót. Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! A költségvetéshez benyújtott módosító javaslataink közül négyet szeretnék az önök figyelmébe ajánlani a részletes vita keretein belül: a T/210/101-es, a 102-es, a 104-es, illetõleg a 105-ös szám alatt benyújtott javaslatokat.

A T/210/101-es módosító indítvány a rendõrség fenntartására szánt összeget kívánja növelni. Nem olyan mértékben természetesen, mint amennyire szükséges lenne, de olyan mértékben, amilyen véleményem szerint még egy ellenzéki javaslat kapcsán is esetleg elérhetõ. Az mindanyiunk számára nyilvánvaló - egészen bizonyos, hogy a pénzügyminiszter úr számára is -, hogy a közbiztonság a rendszerváltozás kapcsán fokozottabb kihívásnak van kitéve, természetes, hogy a demokrácia, a szabadság, a nyitott határok, másfelõl a piacgazdaság olyan kihívást jelentenek, ami indokolttá tette, hogy az elmúlt évben a szûkös lehetõségekhez képest is viszonylag jelentõs forrásokat biztosítsunk a rendõrség számára.

Ennek következtében az elmúlt évek során lehetõvé vált mind a rendõri létszám növelése, mind pedig a felszereltség felújítása. Sõt, az elmúlt év során jelentõs béremelést is sikerült a rendõröknél elérni. Nos, tisztában vagyok azzal, hogy a költségvetés egészének megszorító törekvései mellett elképzelhetetlen a rendõrségi források olyan mértékû növelése, amely az elmúlt években lehetõvé tette azt a fejlõdést, amivel a rendõrség a közbiztonsággal szemben megnyilvánuló fokozott kihívásnak megfelelõ mértékben eleget tudott tenni. Az azonban már aggasztó, ha a visszafogás olyan mértékû, amely esetleg helyenként a rendõri alaptevékenységet is megkérdõjelezi, nemhogy a fejlesztés folytatását tenné lehetõvé.

Természetesen módosító indítványokkal alapvetõen nem lehet megváltoztatni egy adott területen sem a költségvetési felfogást és a támogatás jellegét, ezért úgy gondolom, hogy mértéktartó módon csak azokra a területekre koncentrálok a módosító indítványomat illetõen, amelyek a dologi kiadás növelése vonatkozásában abban a három kérdésben jelentene, ha nem is megoldást, de minden esetre valamiféle segítséget, ahol a rendõrségen kívülálló bizonyos áremelkedéseket, illetõleg ezek hatását kellene kompenzálni.

Nevezetesen a benzináremelkedés, aminek a következménye már most is észlelhetõ, és tényleg elõfordul, hogy a rendõrök nem tudnak beülni a gépkocsikba, mert nem tudnak tankolni. Ennek a kihatása 180 millió forint az Országos Rendõr-fõkapitányságnál és háttérintézményeinél. A kötelezõbiztosítási díjak emelkedése folytán, ha ezt kivetítjük a rendõrautókra, akkor 50 millió forint pluszt igényelne, és a távközlési díjak áfakulcsának megváltoztatása következtében az elmúlt évhez képest 130 millió forint többletkiadása jelentkezik a rendõrségnek.

(13.30)

Összességében tehát 360 millió forint az, amely a három tételbõl összetevõdik és amellyel az Országos Rendõr-fõkapitányság és háttérintézményei mûködési költségvetésén belül a dologi kiadást növelni javasolom a módosító indítványban.

A 210/102. számú módosító javaslat mindazokkal összhangban, amelyeket az általános vitában elmondtam az önkormányzatok támogatási rendszerével kapcsolatban, ahol is részletesen kifejtettem azt az aggályomat, miszerint a támogatási rendszer oly módon változik, hogy a költségvetés minden területét és az önkormányzati támogatásokat is érintõ általános megszorító törekvés jobban sújtja az amúgyis hátrányos helyzetben levõ önkormányzatokat, mint azokat az önkormányzatokat, amelyek jó helyzetben vannak.

Utalok arra, hogy a kormányprogramban megfogalmazott változtatások közül - bár ellentmondásos módon, de valamilyen mértékben, 13 milliárd forint nettó értékben - mégiscsak a személyi jövedelemadó önkormányzatoknál hagyott része emelkedik.

Ezzel szemben az önkormányzati támogatási formák - a normatív támogatás, a központosított elõirányzatok -, valamint a céltámogatási és a címzett támogatási rendszer összességében még nominál értékben is csökken. Ezek közül a támogatási formák közül a céltámogatási és címzett támogatási rendszer növelésére vonatkozóan teszek módosító indítványt. Tekintettel arra, hogy ez az a rendszer, amelyen keresztül az állam támogatni tudja azokat a beruházásokat, amelyek - tudjuk jól - az elmúlt években az egészséges ívóvíztõl kezdve a tornatermeken át egészen a tantermekig, a különbözõ egyéb jelentõs beruházásokat lehetõvé tették.

Ez kétség kívül többletkiadást jelentene a költségvetés számára. Magam részérõl úgy gondolom, hogy mindenképpen eleget kellene tenni a cél- és címzett támogatások növelésének, mert az a 600 millió, amely most nominál értékben növekedést jelent a múlthoz képest, az elmúlt évhez képest, az mindenképpen kevés.

A fennmaradó két módosító indítvány, amelyet szeretnék indokolni, egymással összefügg, egy területet érint, az oktatás területét, illetõleg az önkormányzatok támogatását az oktatás vonatkozásában.

A 210/105. számú módosító indítványomban azon a visszás helyzeten szeretnék segíteni, amely úgy jellemezhetõ, hogy 1,2 milliárd forinttal nominál értékben is csökken az általános iskolai oktatásnak a támogatása a múlthoz képest. Ennek az az oka, hogy a normatíva megmarad a tavalyi szinten, viszont az oktatottak száma ebben az évben csökken.

Én viszont úgy gondolom, és talán ehhez nem kell különösebb fantázia, hogy belássuk: az oktatottak számának a csökkenése önmagában nem teszi olcsóbbá az általános iskoláknak a fenntartását. Ezért ezen a helyzeten úgy kívánok változtatni, hogy a 41 ezer forint/oktatottról 43 ezer forint/oktatottra javasolom a normatívát ebben az egy esetben, tehát az általános iskolai támogatás vonatkozásában növelni.

Ezzel, mármint az oktatással függ össze a 104. számú javaslatom is. Ott nem jelent - pénzügyminiszter úrnak mondom - plusz kiadást a javaslatom, csupán egy szemléletbeli változást. Helyesebben a költségvetési törvényben megmutatkozó szemléletbeli változást próbálom elkerülni. Nevezetesen arról van szó, hogy eddig is szerepelt hasonló összegben a kiadások között egy tétel, amelynek az volt a címe, hogy "A 100 fõt meg nem haladó tanulói létszámú általános iskolát fenntartó önkormányzatok plusz támogatása".

Ezzel szemben most ugyanez a tétel - miközben ezt a címet, ezt a kiadási tételt megszüntetik - "Egyes közoktatási feladatok támogatása" címszó alatt kerül be. Könnyû belátni, emögött az a törekvés van, hogy a kis tanulólétszámú iskoláknak a megszüntetése helyett az ezek fenntartására fordított összeg kerüljön átcsoportosításra, mondjuk iskolabuszokra stb. stb. Ezzel az egyfajta körzetesítési törekvéssel a Magyar Demokrata Fórum képviselõcsoportja semmiképpen nem ért egyet. Ez indokolja ennek a módosító indítványnak az elõterjesztését, amelynek a támogatását annál inkább kérem, mert semmiféle többletkiadást nem jelent.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage