Dornbach Alajos Tartalom Elõzõ Következõ

DR. DORNBACH ALAJOS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! A Szabad Demokraták Szövetsége képviselõcsoportjának önkormányzati munkacsoportja álláspontját tolmácsolom; csak azokat a módosító javaslatokat említem, amelyek valamilyen módon az önkormányzatokkal, a belügyi tárcával - tehát az önkormányzati bizottság tevékenységével és feladatkörével - összefüggenek.

A beérkezett módosító javaslatok közül mintegy 50 érinti az önkormányzati és a belügyi fejezeteket.

Az új Házszabály nagyon pontosan tartalmazza, hogy a költségvetési törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslatokban, amennyiben kiadási elõirányzatokat növelnek, vagyis többletkiadást irányoznak elõ, pontosan meg kell jelölni a forrást is, anélkül, hogy a költségvetés deficitjét a javaslat növelné. Sajnos, képviselõtársaink egy része a benyújtott módosító javaslatok többségénél ezt a szempontot figyelmen kívül hagyta. Ennek ellenére munkacsoportunk gondosan vizsgálta ezeket a módosító javaslatokat is, mert a legtöbb módosító javaslat olyan többletkiadásokat irányzott elõ, amelyek nagyon józan célokat szolgálnának, szükséges igényeket elégítenének ki. Épp ezért vizsgáltuk, hogy meg lehet-e teremteni a fedezetet. Lehet-e találni valahol is olyan elvonható kiadási elõirányzatot, amely kisebb jelentõségû.

Nagyon nehéz természetesen a költségvetési elõirányzatok tömegében józan értékrendet fönntartani, vagyis a prioritásokat, az elsõbbségi szempontokat értékelni és súlyozni.

Az önkormányzati munkacsoportunk - egyébként egybehangzóan az önkormányzati bizottság többségének álláspontjával - a benyújtott, mintegy 50 módosító javaslat közül tizennégyet támogat. Ezek egy része csak apróbb pontosításokat, elírásokat javít ki; ezekkel nem kell foglalkoznunk.

Másik csoportjuk az Érdekegyeztetõ Tanács és a kormány egyetértõ álláspontját rögzíti. Ezeket a bizottságunk és a munkacsoportunk tagjai támogatták; ha a kormány megtalálta a megoldást az Érdekegyeztetõ Tanáccsal együtt, akár a kiadások és a bevételek átcsoportosítása árán is, hogy ezekre a kiadási tételekre a fedezetet megteremtsék, akkor azt nem éreztük jogosultnak felülbírálni és egyetértettünk vele.

Maradt azonban tucatnyi olyan módosító javaslat, zömmel ellenzéki képviselõk részérõl, de néhány kormánypárti képviselõtársunk részérõl is, amely olyan elõirányzatokat, elõirányzati többletkiadásokat tartalmaz, amelyekre fedezetet nem lehetett találni. Ilyenek: az önkormányzati normatívák. Ma itt, az utolsó egy órában már többször volt errõl szó. Jeleskedtek ebben egyébként fiatal demokrata barátaink, akiknek az ügy iránti buzgalmát és jó szándékait senki meg nem kérdõjelezheti. Mert az oktatási normatívák növelésével mindnyájan egyetértenénk. És ha a költségvetési fedezetet erre valóban meg lehetne teremteni, úgy, ahogy õk azt remélik megteremteni, akkor azzal a legmesszebbmenõkig egyetértenénk. Errõl beszélt Bauer Tamás is, és Varga Mihály képviselõ úrral errõl külön kis vitát is folytattak; én ezt megismételni nem kívánom.

Nem találtunk egyetlen olyan normatíva növelésére irányuló javaslatot sem, amelyhez a bevételi többletet valahonnét elõ tudnánk teremteni, vagyis el tudnánk venni máshonnan ezeket az összegeket.

Tulajdonképpen két olyan módosító javaslat adódott, amelyek az önkormányzatok szempontjából jelentõséggel bírnak. Sajnos ezek nem többletpénzt jelentenek az önkormányzatok számára; csupán mûködésük bizonyos zavarait küszöbölnék ki. Nevezetesen az egyik javaslat arra irányul, hogy az államháztartási törvény módosítása révén az önkormányzatok kapjanak lehetõséget, hogy költségvetésüket a szokásostól késõbb terjesszék be, vagy fogadják el és közöljék a kormánnyal, mivel a decemberben megválasztandó önkormányzatok az államháztartási törvényben elõírt határidõn belül megfelelõ színvonalon ezt a feladatot elvégezni nem lennének képesek. Ez sajnos, mindössze technikai, eljárásjogi segítség az önkormányzat számára.

Van azonban egy olyan módosító javaslat, amely az önhibán kívül hátrányos helyzetû önkormányzatoknál bizonyos hátrányt kiküszöböl. Nevezetesen: a törvényjavaslat az önhibáján kívül hátrányos helyzetben lévõ, vagyis forráshiányos helyi önkormányzatok támogatásánál elõírja, hogy nem igényelhet ilyen támogatást az az önkormányzat, amelyik három hónapnál hosszabb idõre fennálló banki értékpapírral, bankbetéttel, állampapírral rendelkezik.

A módosító javaslat figyelembe veszi azt a körülményt, hogy akár a címzett- és céltámogatások, akár a lakossági beruházások révén elvégzendõ infrastrukturális beruházásokhoz az önkormányzatok egyrészt a megkapott támogatást átmeneti idõre kénytelenek kezelni, másrészt a lakossági befizetéseket meghatározott, adott célra befizetett összegeket kezelni kötelesek. Ha ezeket kezelik akár értékpapírokban, akár bankbetétben, ez nem zárja ki õket az önhibán kívüli hátrányos helyzetû önkormányzatok támogatási rendszerébõl, a pályázat lehetõségétõl.

Hangsúlyozom, ez sem többletforrásokat jelent, csupán tágabbra nyitja a kört; azt a kört, amelyen belül a hátrányos helyzetû önkormányzatokat megilletõ támogatásért pályázhatnak az önkormányzatok.

(14.20)

Tisztelt Országgyûlés! Az önkormányzatok gazdálkodási lehetõségei nagyon mostoha körülmények és mostoha feltételek mellett bonyolódtak az elmúlt négy évben is. Sajnos, most a következõ évben sem lehet számottevõen javítani ezen a helyzeten.

Szintén mélységesen egyetértünk azzal a törekvéssel, amelyet Kónya Imre képviselõ úrnak a módosító javaslata fogalmaz meg, amikor az önkormányzati céltámogatási elõirányzat összegét a törvényjavaslatban megfogalmazott 33,6 milliárd forintról 40 milliárdra javasolja felemelni.

Tudjuk jól, hogy évek óta minden évben 33 milliárd forintot osztott el a költségvetés az önkormányzatok ilyen irányú támogatására. Sajnos, ahogy az elõzõ években sem tudta az elõzõ kormányzat évente ezeket az összegeket emelni, most ebben a nagyon nehéz gazdasági helyzetben nincs lehetõség arra, nem lehet megteremteni a költségvetési fedezetet, hogy ezt a rendkívül fontos területet nagyobb összeggel lehessen támogatni.

Tudomásul kell vennünk, hogy a begyûjtendõ, beszedendõ bevételeket nincs mód növelni. Az adóterheket nem lehet növelni - ezzel is egyetért tulajdonképpen az ellenzéki oldal ugyanúgy, mint a kormánypárti oldal -, akkor azt is tudomásul kell vennünk, hogy a kiadási oldalon legfeljebb apró mérlegelésekkel kisebb korrekciókra van lehetõség, de számottevõ többletkiadásokat nem tudunk elõirányozni.

Így is egyet kell értenünk a pénzügyi kormányzatnak azzal az aggodalmával, hogy ha a bevételi elõirányzatok meghiúsulnak, akkor a költségvetési deficit a megengedett mértéknél nagyobb lesz, s ez bizony az ország hitelképességét, az egyensúlyi helyzetet rontja.

Tisztelt Országgyûlés! Az új önkormányzatok, amelyek most a választások után hivatalba lépnek, nagy felelõsséggel fognak megbirkózni, megkísérelni megbirkózni a rájuk háruló feladatokkal.

Azt tehetjük, és az a törvényhozás feladata, hsogy a jogszabályi hátteret tegye számukra megbízhatóbbá, kiegyensúlyozottabbá. Az elmúlt hónapokban végrehajtott törvénymódosítások részben elõsegítették, hogy az önkormányzatok, gördülékenyebb mûködési feltételek mellett, a nagyon szûkös anyagi lehetõségekkel jobb és kedvezõbb módon tudjanak élni.

A lakossági megtakarítások igen nagy mértékben segítették az önkormányzati beruházásokat. Az elmúlt években tulajdonképpen a magyar lakosság csodát mûvelt. Az a sok infrastrukturális beruházás ugyanis nagyrészt - természetesen költségvetési résztámogatás mellett - állampolgári megtakarításokból jött létre. Ez is jelzi, hogy az önkormányzati rendszer milyen hatékony, milyen sok társadalmi energiát tud mozgósítani, és hogy az emberek, ha közvetlenül érzik az áldozatvállalásuk gyümölcsét, akkor szinte reménytelen helyzetben is képesek áldozatot vállalni, és tudnak önerõs beruházásokért terheket viselni.

Tisztelt Országgyûlés! Csak azt tudom javasolni, hogy az önkormányzati bizottság ajánlásainak megfelelõen a módosító javaslatokat az ajánlásokban megfogalmazott támogatásnak megfelelõen fogadja el az Országgyûlés, és azokat a módosító javaslatokat, amelyeket az önkormányzati bizottság nem támogatott, fájó szívvel bár, de elutasításra kell javasolnunk. Köszönöm.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage