Békesi László Tartalom Elõzõ Következõ

DR. BÉKESI LÁSZLÓ pénzügyminiszter: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Mindenekelõtt szeretnék a kormány nevében köszönetet mondani képviselõ úrnak. Minden gondolatával, ami az analízist és az abból levont következtetéseket illeti, egyetért a kormány.

Érdekes az a modell, amelyet ön fölvázolt. Vélhetõen a kormánynak szembe kell néznie egy ilyen modell esetleges megvalósításának és alkalmazásának gondolatával is.

Szeretném a tisztelt Házat arról tájékoztatni, hogy programjának, elhatározott szándékának megfelelõen a kormány létrehozta az elsõ tárcaközi bizottságot a feketegazdasággal kapcsolatos problémák földerítésére, a joganyag áttekintésére, illetve a szükséges változtatások végrehajtására. Kétféle megközelítési mód létezik: az egyik, amit képviselõ úr fölvázolt, ez a jogi, igazságügyi, bírósági, nyomozati centrumú megközelítés; a másik a pénzügyi centrumú megközelítés, amely a gazdaság oldaláról indul, s amely annak a joganyagnak - szankcióinak, ellenõrzési formáinak, felderítési módjainak és ösztönzõ elemeinek - a kidolgozására törekszik. Egyelõre a kormány ezt a változatot tekintette át, és erre jött létre egy tárcaközi bizottság a pénzügyminiszter vezetésével. Természetesen nem zárom ki, hogy ennek a másik modellnek a megvalósítása is hozhat segítséget.

Mi is látjuk, bár pontos adatok nincsenek, hogy ma már a GDP-nek egy nagyon jelentõs hányadát a fekete- és szürkegazdaság állítja elõ. Tapasztalataink, különbözõ közelítõ számítások és szakértõi becslések szerint ennek alapvetõen három nagy területe van: az egyik a képviselõ úr által említett jövedéki termékek feketeforgalmazása - ez az alkohol, a dohány és a kávé -; a második nagy terület az illegális tõkekimenekítés az országból, ami export-import oldalon látszik egészen elképesztõnek, bár hallatlanul nehezen megfogható; s a harmadik a feketefoglalkoztatás a magyar gazdaságban. Ez a három centruma van ebben a pillanatban a gazdasági jellegû visszaéléseknek. Ezeknek természetesen az államháztartásra is konkrét és közvetlen kihatásai vannak, és mindenekelõtt a társadalmi-gazdasági morálra van elképesztõen romboló hatásuk.

Amellett, hogy ezt a nagyon rövid és röpke tájékoztatást szükségesnek tartottam elmondani, azt gondolom, megígérhetem képviselõ úrnak: ha rendelkezésünkre bocsátja az itt vázlatosan kifejtett modellt, akkor módunkban lesz azt is alaposan tanulmányozni, és szükség vagy lehetõség esetén a már megkezdett munkákkal összehangolni és megvalósítani. Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage