Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm az elismerõ tapsot, képviselõtársaim, köszönöm elnök úrnak a szót. Az alkotmányosság súlyos sérelmérõl kívánok szólni, konkrétan arról az esetrõl, amelyrõl önök is tudnak, hogy a Független Kisgazdapárt megkezdte a köztársasági elnök közvetlen választására vonatkozó népszavazás-aláírásgyûjtési akciót, amelyet az SZDSZ-es kézben lévõ rendõrség és az SZDSZ-es kézben lévõ Fõpolgármesteri Hivatal igyekszik megakadályozni. Arra hivatkoznak, hogy a Független Kisgazdapárt nem szerzett be engedélyt. Utalnék arra, hogy az Új Magyarország mostani, január 25-ei számában megjelent, hogy engedély nélküli aláírásgyûjtésbe kezdett a Független Kisgazdapárt, és ezért a rendõrök a Nyugati téri aluljáróban eszközölt aláírásgyûjtésnek véget vetettek, elküldték az aláírásgyûjtõket.

Ezért legyen szabad az ország nyilvánossága elõtt hivatkoznom arra, hogy a népszavazásról szóló 1989. évi XVII. törvény 1. §-ának (2) bekezdése kifejezetten alkotmányos jogként deklarálja az aláírásgyûjtést, a 3. §-a külön kiemeli ennek alkotmányos jogként való gyakorolhatóságát. Hogy az én megfogalmazásomat illetõen ne legyen kétség, azt mondja a szóban forgó törvényhely: "A népi kezdeményezés és népszavazás indítványozása érdekében minden állampolgár jogosult (közterületen is) - teszi zárójelbe - aláírásokat gyûjteni, illetõleg aláírásgyûjtés céljából szervezõmunkát végezni."

(15.40)

Ennek a törvénynek a 3. §-a azt mondja, hogy az aláírásgyûjtésben, az aláírásgyûjtés szervezésében részt vevõ személyek alkotmányos jogukat gyakorolják.

Külön megemlíthetném, hogy ugyanezen törvény 1. §-ának (4) bekezdése sorolja fel, hogy hol tilos aláírást gyûjteni. Ezek taxatíve fel vannak sorolva - természetesen a közterület nincs közöttük, miután az kiemelten engedélyezett terület.

Ehhez képest a belügyminiszter úr rendelkezése, illetõleg felügyelete alá tartozó rendõrségnek és az SZDSZ-es irányítás alatt álló Fõpolgármesteri Hivatalnak az a hivatkozása, miszerint nekünk Demszky Gábor úrtól vagy bárki mástól engedélyt kellene beszereznünk, nemcsak súlyosan valótlan, hanem a magyar alkotmányos rendbe ütközõ kívánalom is, amit különösnek tartunk, különösképpen Demszky Gábor fõpolgármester úr vonatkozásában, hiszen õ annak idején a "négy igenes" népszavazásnál a Független Kisgazdapárttal közösen igen aktívan vett részt ebben az aláírásgyûjtésben. Bizony, szomorúan meg kell állapítanom, hogy az akkori állampárti viszonyok sokkal inkább demokratikusak voltak... (Zaj, derültség a bal oldalon.).., mint a jelenlegi SZDSZ-es fõpolgármesteri és belügyminiszteri irányítás alatt álló rendõri akciók következtében elõállott helyzet, mert most sorozatosan meggátolják a Független Kisgazdapártot alkotmányos jogának gyakorlásában.

Igen tisztelt Képviselõtársaim! Az alkotmányos jog gyakorlásához sem Demszky Gábor engedélye nem szükséges, sem a belügyminiszter úr engedélye nem szükséges, hiszen ha az õ engedélyüktõl lenne függõvé téve egy alkotmányos jog gyakorlása, az már nem lenne alkotmányos jog, hanem engedélyhez kötött jog lenne. Ezért tehát tisztelettel kérem a jelen lévõ belügyminiszter urat, nehogy igazuk legyen azoknak, akik olyasmit sugdosnak a fülembe, hogy amíg én Tajvanban jártam, önnél névváltoztatás következett be, hogy Fouché-ra változtatta a nevét. (Derültség.)

Kérem, ezt megcáfolandó, szíveskedjék az alkotmányellenes rendõri akciókat leállítani, és erre szólítom fel az ország nyilvánossága elõtt Demszky Gábor fõpolgármester urat is. Köszönöm a türelmüket. (Taps a kisgazdapárt soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage