Pusztai Erzsébet Tartalom Elõzõ Következõ

DR. PUSZTAI ERZSÉBET (MDF): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársak! Ez a módosító indítvány kissé meglepett, amikor a kezembe került a bizottsági ülésen, hiszen egészen furcsa jogi megoldást próbál választani. Itt az 1993. évi költségvetési zárszámadásba kerülne be egy olyan módosító indítvány, amelyik rendelkezik a társadalombiztosítási alapok közötti vagyonmegosztás 1994. január 1-jétõl érvényes rendjérõl - 1995 februárjában. Én ugyan nem vagyok jogász, de az elmúlt négy év alatt elég sok mindent megtanultam itt a parlamentben, és teljesen érthetetlen volt számomra, hogy miféle jogi megoldás ez, miért egy költségvetési zárszámadásban kell egy vagyonmegosztásról rendelkezni, ráadásul visszamenõleg. Tulajdonképpen nem kaptam rá magyarázatot.

A módosító indítvánnyal más gondom is van, hiszen nem felel meg a Házszabály 94. §-a (4) bekezdésének. Tudniillik az úgy szól, hogy a módosító javaslatot indokolni kell. Ennek a módosító javaslatnak az indokolása azonban összesen ennyi: "Az új 16. § beiktatására azért van szükség, mivel a két biztosítási ág közötti naturális vagyonmegosztásra csak a törvényjavaslat benyújtását követõ idõpontban kerül sor, de annak a törvényjavaslatban történõ szerepeltetése elengedhetetlen."

Ez az indokolás nem a módosító indítványról szól, nem tartalmazza, hogy a módosító indítványban mi van, hanem egy formai megoldást próbál indokolni, és az indokolás az, hogy azért, mert elengedhetetlen. De hogy miért elengedhetetlen, arról egy szót nem szól az indokolás. Arról nem beszélve, hogy nem érthetõ tisztán, mit jelent az, hogy naturális vagyonmegosztás. Megpróbáltam a jogászainktól megtudni, de õk sem tudják pontosan. Ezt a kifejezést nem szokták alkalmazni a magyar jogi nyelvben.

Én tehát úgy gondolom, ennek a módosító indítványnak a tárgyalása, elfogadása komoly jogalkotási és alkotmányossági aggályokat vet fel.

Én felvetettem a szociális bizottság ülésén, és ismét felvetem: vizsgálja meg ezt a módosítványt az alkotmányügyi bizottság, alakítsa ki róla a véleményét: vajon lehetséges-e egy költségvetési zárszámadásban egy évvel, másfél évvel késõbb, visszamenõleg egy vagyonmegosztásról rendelkezni. Köszönöm figyelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage