Szekeres Imre Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZEKERES IMRE (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hétvégi postámmal, önökhöz hasonlóan, kézhez vettem a múlt heti üléseink jegyzõkönyvét, s elolvastam a ma egy hete napirend elõtt tartott, a miniszterelnök úr gazdasági és szociálpolitikai intézkedéseket bejelentõ, illetve indokló beszéde nyomán keletkezett parlamenti vita minden sorát. A sajtó híradásai alapján módom volt tanulmányozni a múlt hét parlamenten kívüli, utcai demonstrációkon, az ellenzéki pártok politikusaitól elhangzott kijelentéseket is, beleértve reagálásukat a magyar-szlovák alapszerzõdés aláírására. Meg kell mondanom, egyáltalán nem voltak szívderítõek az erre fordított órák. Noha okom és lehetõségem is lenne visszaidézni az elhangzottakat, e felszólalásomnak nem célja, hogy bárkit is személyesen kipellengérezzek. Azt tekintem feladatomnak a szocialista képviselõcsoport nevében, s most már tovább nem halaszthatóan, hogy felhívjam a tisztelt Ház figyelmét a parlamentben ülõ politikusok és a tisztelt Ház súlyos tekintélycsorbulására.

A Magyar Szocialista Párt frakciója nevében határozottan visszautasítom azokat a megnyilvánulásokat, amelyek csak a hisztériakeltést, a gyûlöletszítást szolgálják, hangozzanak el ezek az utcán vagy itt a parlamentben.

Ugyanakkor szeretném leszögezni, hogy rendkívül sajnálom azt a tényt, hogy néhány ellenzéki párt a parlamenten kívüli szélsõjobboldallal egy platformra sodródott. Nem árt figyelmeztetnem önöket arra, hogy emellett a Szocialista Párt baloldali pártként nem mehet el következmények nélkül. (Közbeszólás a jobb oldalon: Ne fenyegessen! - Zaj.)

Tudatában vagyunk annak, hogy a kormány tervezett, valóban nagyon kemény gazdasági és szociális intézkedései a lakosság egy részét nehéz helyzetbe hozzák vagy hozhatják, de azt is tudjuk, miként önök is, hogy ezek a döntések éppen az ország gazdasági ügyeinek rendezése érdekében szükségesek, s már évekkel ezelõtt is szükségesek lettek volna. (Zaj a jobb oldalon.) Az MSZP nem adja fel szociális érzékenységét... (Derültség, zaj a jobb oldalon.).., még ha ezt az államcsõd elkerülése érdekében, amelyhez önök nagymértékben hozzájárultak az elmúlt négy évben, nem is tudja azonnal teljesíteni. (Taps a bal oldalon. - Zaj a jobb oldalon.)

Amennyiben az ellenzék a helyzetet úgy értelmezi, hogy elfelejteti saját felelõsségét, és politikai tõkét kovácsolhat, lehet, hogy percekre sikert arat, azonban olyan utat választ, amely az ország súlyos gondjai megoldásának esélyét és a társadalom nyugalmát veszélyezteti saját napi politikai érdekeiért. (Zaj a jobb oldalon.) De hasonló következményekkel járhat az az ellenzéki politikus is, aki csak azért támad egy korábban általa is felkarolt pozitív és mindenféleképpen szükséges ügyet, mint amilyen az alapszerzõdéseké, mert nem az õ zászlaja alatt kötik meg.

Tisztelt Ház! Az ország érdeke manapság nem azt diktálja, hogy egyes ellenzéki erõk ostobának, tájékozatlannak minõsítsék a magyar társadalmat, és felelõtlen módon utcára hívják annak egyes befolyásolható tagjait, rombolva a parlamenti demokrácia tekintélyét és tudatosan növelve a feszültséget. (Zaj a jobb oldalon.) Az ország és a parlamentarizmus érdeke azt kívánja, hogy minél nagyobb számban szülessenek olyan ellenzéki megnyilvánulások, amelyek a törvényjavaslatokat érdemben bírálják, vagy a kormány valamely döntését, intézkedését szerencsés esetben már javaslat kíséretében kritizálják. Groteszk és politikailag nagyon nyugtalanító, hogy a kormány intézkedéseinek lehetséges és hiteles - hangsúlyozom: hiteles - bírálatára is csak a Szocialista Párt soraiban ülõktõl telt. (Közbeszólás a jobb oldalról: Éljen az egypártrendszer! - Zaj a jobb oldalon.) De nem statisztálunk a jövõben sem az ilyenfajta dühkitörésekhez, sem a mocskolódáshoz, sem az önleleplezõ szellemi kintornaprodukciókhoz. (Zaj a jobb oldalon.)

Az emberek Magyarországon bölcsek és józanok, még akkor is, ha sokukat igen fájdalmasan érintik az elhatározott intézkedések. Megértik, ha egyetérteni nem is fognak, hogy nincs olyan kormány, amely ilyen döntéseket hozna, ha azok nem volnának elkerülhetetlenül szükségesek. Nem ülnek fel a demagógiának, s tudják, hogy e lépésekhez politikai bátorság, a szûken vett pártérdekek háttérbe szorítása kellett. Olcsó népszerûséget persze lehet az intézkedések hisztérikus támadásával szerezni. (Zaj a jobb oldalon.) Olcsó népszerûséget lehet hamis beállítás alapján egy alapszerzõdéssel kapcsolatban is kelteni. De megalapozott tekintélyt az oly sokszor hangoztatott konstruktív ellenzékiség hozhat, s természetesen a bizalom légkörének a megõrzése.

A magyar társadalom azt akarja látni és hallani, hogy a mai kritikus helyzetbõl hogyan lehet a legbiztosabban és a leggyorsabban kikerülni. (Zaj a jobb oldalon.) Vitáinknak csakis ez lehet a tartalma és a tétje. Aki ezt a tisztelt Ház jobb oldali, kiabáló padsoraiban is így látja, kérem, legyen ebben partnerünk - nem nekem, nem nekünk, hanem a törvényhozásnak, a magyar parlamenti demokráciának. (Taps a bal oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage