Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Igen tisztelt Képviselõtársaim! Úgy gondolom, az alapszerzõdés ügyében nem ártana arra gondolnunk, hogy mire tanított minket Deák Ferenc, a haza bölcse. Õ azt mondotta: bármilyen terhet rakjanak ránk, a béklyó alól végül is szabadulni lehet, kivéve, ha önmagunkat béklyózzuk meg. És most elment Horn Gyula és Kovács külügyminiszter úr, és önként vállaltak második Trianont, önként béklyót raktak ránk!

De ha nekik nem jó Deák Ferenc, akkor hadd hivatkozzam egy francia példára, Delacroix külügyminiszter úrra, aki ugyancsak így fogalmazta meg az önkéntes teher következményeit. Úgy gondolom, itt van a dolog lényege, mert feladtunk egy olyan jogot, pontosabban Horn Gyula feladott egy olyan jogot, amelyet az õseink szereztek, nem Horn Gyula! És ennek fejében azt mondja, hogy csodálatos szerzõdést kötött, mert íme, nemcsak az egyéni jogokat, hanem a kollektív jogokat is megszerezte azoknak a magyaroknak a javára, akik Szlovákiában élnek.

Most nézzük meg, hogy valójában mit szerzett meg Horn Gyula! A szerzõdés 4/a pontja, amire hivatkozott igen tisztelt Szekeres Imre képviselõtársam is, kimondja, hogy a területükön élõ nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak és kötelezettségeinek szabályozása terén az Európa Tanácsnak a nemzeti kisebbségek védelmérõl elfogadott és a felek által '95. február 1-jén aláírt keretegyezményt alkalmazzák. De mi ez a keretegyezmény? Ez a keretegyezmény egy óriási visszakanyarodás, ez nem kollektív jogokat, hanem egyéni jogokat tartalmaz! Itt tehát a fõ hivatkozás az egyéni jogokra vonatkozik.

Igaz, hogy ezek után a b) alpontnak vannak még további kiegészítõ alpontjai, és ezek között hivatkozik a 1201-es ajánlásra is, ez azonban kifejezetten szûkítõ fogalmazásban van benne a szövegben, mert azt mondja, rögtön hozzátéve: tiszteletben tartva az egyéni emberi és polgári jogokat, beleértve a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogait. Ezek után csodálkoznak önök, hogy Meciar kijelenti: semmiféle kollektív jog itt nincs?! Hát hol lenne, ne haragudjanak! Sehol! Abban, amire ön hivatkozott, Szekeres Imre, ne haragudjon, nincs semmiféle kollektív jog!

Vagy csodálkozik azon az MSZP frakciója és pfújolnak, amikor mi arra hivatkozunk, hogy Balladur miniszterelnök úr hasonlóképpen így ítélte meg ezt a szerzõdést, hogy semmiféle kollektív jogok nincsenek?! (Bársony András: De vannak!) Akkor higgyek annak a Horn Gyulának, aki minden hétvégén mindent másként értelmez, mint ahogy értelmezik azt a szerzõdõ társai!? Hát kinek higgyünk akkor?! És ráadásul Horn Gyula azt mondja, szó nincs itt semmiféle politikai autonómiáról, szó sincs itt semmiféle területi autonómiáról, más jogokat kaptok helyette, kisebb jogokat! Csakhogy hiába hivatkoznak önök arra, hogy majd a szlovákok beemelhetik ezeket a jogrendeket a saját jogukba, amikor nem akarják kidobni a saját jogukból a benesi paktumokat, azokat az elõírásokat, amelyek Magyarországot és a magyarságot kollektíven bûnösnek nyilvánították, és nemcsak a magyarokat, a németeket is kollektíve bûnösnek nyilvánították, bezárták az iskoláikat, internálták a magyarokat! Százezer magyart meggyilkoltak! Megfeledkeznek róla? És ezek után a benesi dekrétumokat nem veszik ki!

Mibõl gondolja ön, Szekeres Imre, hogy az ön szava erõsebb lesz majd Szlovákiában, mint a benesi dekrétumok, amelyek az egész magyarságot akarták kiirtani? Szégyen, hogy önök ilyen szerzõdést kötöttek! Hazaárulás ez a szerzõdéskötés! Vonják vissza! (Felzúdulás a kormánypártok soraiban. - Közbekiáltások a bal oldalról: Pfúj!) Vonják vissza! (Taps az FKGP padsoraiból. - Nagy Jenõ: Cirkuszba való ez, nem ide!)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage