Akar László Tartalom Elõzõ Következõ

AKAR LÁSZLÓ pénzügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselõ Úr! Tisztelt Ház! Válaszomat mindenekelõtt azzal szeretném kezdeni, hogy azt gondolom, teljesen egyetértünk abban, hogy a Magyar Televízió mûködésében is lényeges racionalizálásra és restrukturálásra van szükség. Szeretném emlékeztetni a tisztelt Házat arra, hogy ebben a bizonyos kormányzati intézkedési csomagban, javaslatban szerepel a Magyar Televíziót érintõen is egy nagyon fontos intézkedés, nevezetesen, hogy egy 1000 fõs létszámcsökkentést irányoz elõ a csomag. Azt gondolom, hogy egy 3700 fõs állomány mellett egy 1000 fõs csökkentésnek az intézkedési tervbe vétele egyáltalán nem azt jelenti, hogy a kormány nem szándékozik ezen a területen is lényegesen a racionalitás irányába elõremenni. Pont fordítva!

Arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy a televíziónál történtek lényeges átstrukturálási intézkedések, egy új mûsorrend került bevezetésre. Mindezek hatására a tavalyi 27 milliárddal szemben már most látszik, hogy 23,5 milliárdra sikerült levinni a költségeket egy inflációs idõszakban. Ez azért azt jelenti, hogy valóban jelentõs erõfeszítések történtek. Nyilvánvaló azonban, hogy mindaz, ami eddig történt, nem elég. Ezért is van az újabb döntés a létszámcsökkentésrõl.

A közeljövõben lezáródik a "New York, New York" ügyben folytatott belsõ vizsgálat. Ennek tanulságait is figyelembe véve, valószínûleg április 15-éig fog elkészülni az az intézkedési program, amely a további lépéseket elõirányozza, nyilván összehangoltan a létszámcsökkentéssel.

A képviselõ úr interpellációjában több más téma is felmerült. Erre is legyen szabad rátérnem, most már tényszerûen.

Az egyik, hogy ez a 3700 ember momentán közalkalmazotti minõségben van foglalkoztatva. Az alapilletményük átlagosan 46 860 forint, a különbözõ pótlékokkal együtt. Kétségkívül igaz, hogy itt is mód van arra, mint máshol a közalkalmazottak esetében, hogy többletteljesítményekhez igazodóan további jövedelemre is szert tegyenek, tehát a tényleges, valóságos jövedelmek átlagosan ennek körülbelül a kétszeresét jelentik. Szeretném azonban hozzátenni, hogy ez nemcsak a Magyar Televíziónál van így, hanem a Duna Televíziónál is. Tehát azt lehet mondani, hogy nagyjából ez a piaci ára ennek a munkaerõnek. Az egy más kérdés, hogy szükség van-e ennyi ember foglalkoztatására. Nyilvánvalóan itt is a korábban általam említett intézkedési tervvel lehet megtakarításokat elérni.

Kérdésének azt a részét, hogy hogyan állunk a különbözõ támogatások kiutalásával, illetve mire is van ez a 4 milliárd forint, szeretném pontosítani. Tehát a 4 milliárd forintból 2,2 milliárd forint egyszeri támogatás, 1,8 milliárd forint pedig tulajdonképpen bevételt pótol. Miután a társadalom egy részét, a 70 éven felülieket, bizonyos rokkantakat, hadiözvegyeket, tehát a szociálisan nagyon rászorultakat az érvényes szabályok felmentik az elõfizetési díj alól, helyettük fizet jelenleg 1,8 milliárdot a költségvetés.

A költségvetési tartalék felhasználása keretében sor került 1,1 milliárd forint külön összeg megszavazására a kormány részérõl a TV részére. Ez azonban a felhalmozott adósságok kifizetését szolgálta, tehát effektív pénztöbbletet nem jelentett. Így tehát összességében - nettó módon számolva - azt kell mondanom, hogy idáig 1,9 milliárd forintot kapott meg a televízió. Ez valamivel van afölött, ami az idõarányos fizetés lenne, és alapvetõen azzal van összefüggésben, hogy sajnálatos módon a televízió rendkívül eladósodott helyzetben volt és van. Ezeknek az adósságoknak a fizetését, a felszínen maradást segítette elõ ez a finanszírozás.

Összességében tehát azt szeretném mondani, hogy valóban a televízió jelentõs átstrukturálása az, ami az igazi megoldást jelenti, és a kormány ezen a területen is teljes mértékben tisztában van a feladat nagyságával. Köszönöm szépen.

Kérem az interpellációra adott válasz elfogadását. (Taps az MSZP padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage