Szájer József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Mielõtt a saját magam által választott témába belekezdenék, nem hagyhatom szó nélkül azt, ami itt az elõbb elhangzott. Azt hiszem, hogy Torgyán József nagyon veszélyes vizekre tévedt, amikor az Alkotmánybíróságnak a tevékenységével szemben olyan hangnemben szólt, ahogyan ezt az elõbb hallhattuk. (Taps.)

Az Alkotmánybíróság a jogállamiságnak az egyik alapvetõ intézménye, és emiatt azt hiszem, hogy a vele szemben való fellépés a többpárti parlamentáris demokrácia egyik alappillére elleni fellépés. Az Alkotmánybíróságnak a döntései természetesen mindenki számára saját szája íze szerint vitathatók, de az alapkérdések ebben a tekintetben nem vonhatók kétségbe.

Most pedig hadd beszéljek arról, amiért én kértem napirend elõtti hozzászólásra lehetõséget. Nem biztos, hogy kormánypárti képviselõtársaim ebben a kérdésben meg fognak tapsolni. (Dr. Torgyán József: A többiek egyetértettek!)

A Fidesz a március 12-én elfogadott, Bokros-féle megszorító intézkedéscsomag különbözõ parlamenti szintû tárgyalásaira való felkészülésnek a jegyében a parlamentáris demokrácia különbözõ eszközeit kívánta kihasználni. Ennek a keretében kérte egy fideszes képviselõ, Selmeczi Gabriella a szociális bizottságban, hogy hallgassák meg a pénzügyminisztert a csomag részleteirõl. Örülünk, hogy a bizottsági meghallgatás egyébként a miniszter úr számára is tartalmazott újdonságot, és talán a bizottsági meghallgatás nyomán finomítani tudja a saját maga által kialakított csomagot.

Ezen kívül más eszközöket - például a parlamenti vitanap kezdeményezését - is javasolta a Fidesz. Mindezt azért tettük, hogy a közvélemény minél szélesebb körben értesülhessen arról az intézkedéscsomagról, amelyet a kormány elsõ pillanatban, lányos zavarában nem is mert teljes mértékben megosztani a társadalommal. Ennek a keretében intéztek a fideszes képviselõk az elmúlt hetekben számos, a Házszabályban rögzített formának megfelelõen írásbeli kérdést is a kormánynak a különbözõ képviselõihez és minisztériumaihoz.

Azért kértem szót, mert az ezzel kapcsolatos tapasztalataink nagyon rosszak. Egy jogállamnak a biztonságát, a jogszabályok betartásának a megbízhatóságát mindig azon lehet mérni, hogy rendkívüli helyzetben mennyire lehet ragaszkodni ezekhez. Ha rendkívüli helyzetben ezektõl a szabályoktól eltérünk, akkor nem igazán biztonságos, nem igazán jogállami a gondolkodásunk.

Az írásbeli kérdés a parlamentáris demokráciának egy bevett intézménye, és nagyon örülök, hogy az új Házszabály ezt az intézményt a magyar parlamenti képviselõk számára is lehetõvé tette. Hadd mondjak egy példát! Angliában a parlamentben feltett kérdéseknek mindössze tíz százaléka az, ami a nyilvánosság elõtt hangzik el, a többi írásbeli kérdés. A különbözõ minisztériumoknak írásbeli kérdéseinkre való válaszadása meglehetõsen vegyes, és sok tekintetben nagyon siralmas. Voltak olyan minisztériumok, amelyek ezekre a kérdésekre még csak nem is válaszoltak. Más minisztériumok lekezelték ezt az ügyet, volt olyan példa, például a Mûvelõdési és Közoktatási Minisztérium, amely mindössze annyit csinált, hogy az egyik parlamenti képviselõ által feltett kérdésre beidézte a Bokros-csomagról hozott kormányhatározatnak a szövegét. Azt gondolom, hogy ez semmibevétele a parlamenti képviselõknek és a parlamenti képviselõk információs és kérdezési jogának.

Természetesen pozitív példa is akadt. Azt gondolom, hogy ellenzéki létemre nem szerencsés a minisztériumokat dicsérni, de talán ki kell emelni - pontosan annak a jegyében, hogy a jövõben ilyen példásan válaszolják meg a kérdéseket is -: a Népjóléti Minisztériumnak a mi kérdéseinkre adott válaszai nagyon kiválóak és kimerítõek voltak. Ezt szeretném megköszönni, de azt gondolom, hogy ez nem indokolja, és nem csökkenti az afölött érzett felháborodásunkat és bánatunkat, hogy a minisztériumok jelentõs része a parlamenti képviselõknek ezt a fontos jogát - hogy úgy mondjam - semmibe vette.

Szeretném felkérni mind a kormányt, mind pedig a Háznak a vezetését, hogy ebben az ügyben öntsön tiszta vizet a pohárba, és alakítson ki valamifajta egységes gyakorlatot - hiszen itt a minisztériumok a legkülönfélébb módon, minden összehangoltság nélkül válaszoltak ezekre az ügyekre -, annak érdekében, hogy ez a fontos parlamenti képviselõi jog érvényesülhessen a Házban.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage