Torgyán Józsefné Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEFNÉ CSEH MÁRIA (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! A Bokros Lajos nevével fémjelzett, gazdasági stabilizációt célzó, valójában gazdasági romlást elõidézõ kormányprogram a társadalomnak, mondhatni, egyetlen rétegét sem kíméli. A sorscsapások közül most azt kívánom kiemelni, ami a társadalombiztosításról szóló, 1975. évi II. törvény 103/A §- ának a javaslat 85. § szerint 15 bekezdéssel való kiegészítése folytán éri hazánk kulturális és mûvészeti életét.

A kormány kapkodó gazdaságpolitikájára világít rá az a tény, hogy onnan is elvon, ahová inkább támogatást kellene juttatnia. A mûvészetek és a kultúra mecénálását minden, magára valamit is adó állam fõ feladatának tartja, hiszen modern társadalom nem létezhet a mûvészeti és kulturális élet megfelelõ szinten tartása nélkül.

A kultúra eme virágoskertjébe gázol most bele a Bokros-program, amikor a szerzõi jogdíjak és elõadómûvészi honoráriumok 44 százalékos járulékkal való terhelését javasolja. A gazdasági folyamatok, mint a növekvõ munkanélküliség és infláció, amúgy is kedvezõtlenül befolyásolják a mûvészeti és kulturális életünket, mert a növekvõ gazdasági bajok miatt csökken a lakosság mûvészet és kultúra iránti igénye, mivel elsõsorban a megélhetés gondjaival kell megküzdeniük.

Az uralkodó politikai tendencia pedig középosztály-ellenes. Pedig õk tudnák felkarolni a kultúra és mûvészet ügyét hazánkban. Méltán háborodott fel emiatt a hazai mûvészeket tömörítõ hat mûvészeti szakszervezet is, és küldte el tiltakozó leveleit az érintetteknek.

Mert milyen helyzetet fog eredményezni a tb-járadék bevezetése?

1. Az egyre csökkenõ foglalkoztatási lehetõségeket is teljességgel ellehetetleníti a díjazások 44 százalékos járadékkal történõ terhelése.

2. A megbízók, megrendelõk és foglalkoztatók nem kis része önkormányzati, kulturális, közmûvelõdési intézmény, amely a jelenlegi költségvetés helyzetében nem rendelkezik a járadékfizetési kötelezettség fedezetével.

3. A járadékfizetési kötelezettséget ennek következtében várhatóan nem kis mértékben fogják közvetett módon, azaz a díjak csökkentésével áthárítani a mûvészekre.

4. A szerzõk, elõadómûvészek jövedelme úgy fog csökkenni a társadalombiztosítás áthárított kötelezettségeivel, ami példa nélküli.

A kormány tervbe vett intézkedése egyrészt semmilyen szempontból nem veszi figyelembe a mûvészeti terület sajátosságait, másrészt közvetett módon - egyéb megoldás hiányában - a vállalkozók sorába kényszeríti azokat, akik egyébként nem mások, mint teljesen sajátos körülmények között alkotó- és elõadóimunka- vállalók.

Elfogadhatatlannak tartom a javaslatot azért is, mert a járadékfizetés ellenében a társadalombiztosítás szolgáltatást nem biztosít, és a mûvészeti, kulturális szférát, az alkotások és elõadások létrejöttét ritka esetben tekinthetjük nyereséges vállalkozásoknak.

Tisztában vagyok azzal, hogy gazdaságunk nehéz helyzetben van, de a kilábalás módja nem lehet olyan intézkedés, mely lehetetlen helyzetbe hozza az alkotókat, az elõadómûvészeket, a foglalkoztatóikat. Meggyõzõdésem továbbá, hogy az intézkedés bevezetése kevesebb bevételt jelentene a társadalombiztosítás számára, mint amennyi kiadást a költségvetésnek. Mert ennek folytán az érintett költségvetésbõl támogatott szervezetek szerzõi jogi és elõadómûvészi díjakkal összefüggõ kiadásai jelentõs mértékben emelkednek, ami nyilvánvalóan ellentétes a gazdasági stabilizációt szolgáló intézkedések és a költségvetés céljaival.

A Független Kisgazdapárt teljesen egyetért a mûvészeti szakszervezetek álláspontjával, tiltakozik a mûvészeti életet sújtó intézkedés ellen, és nemet mond az egész országra nehezedõ Bokros-program megvalósítására. Éppen ezért magam is módosító indítványt terjesztettem elõ, ami már a tisztelt Ház elõtt van. Köszönöm a türelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage