Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Igen tisztelt Képviselõtársaim! A Független Kisgazdapárt országgyûlési képviselõcsoportja a villamosiparral kapcsolatos privatizációs gondokat tekintette át, és miután számos megkeresés érkezett hozzá szakszervezeti vonalról, a Magyar Elektrotechnikai Egyesülettõl, és számos egyéni megkeresést is kapott ebben az ügyben, úgy gondolja, hogy ez halasztást nem tûrõ kérdés, amelyet nemcsak egy napirend elõtti felszólalás, hanem esetleg politikai vitanap keretein belül kellene megvitatni, vagy adott esetben vizsgálóbizottság felállításával kellene a kérdésben egy megfelelõ koncepciót kialakítani és a hat párt konszenzusával elõre kialakítani olyan elvi stratégiát, amely nem tenné lehetõvé valamiféle külföldi monopolhelyzet kialakulását, ugyanis ez az egész nemzetgazdaság jövõje szempontjából tragédiát jelentene.

Azért nem lenne elfogadható az, hogy a privatizáció kapcsán bármilyen külföldi vásárló döntõ részt szerezhessen a villamosiparból, hiszen nemzetstratégiai szempontból ez olyan helyzetet teremtene, hogy egy egyszeri bevétel ellenében kiszolgáltatnánk nemcsak az egész társadalmat - gondolok itt a távhõszolgáltatásra, gondolok a lakosság megélhetésének a lehetõségeire -, hanem ez olyan alapvetõ érdekeinket is érintené, mint például a szénbányák sorsa, ami külön is rendkívül nehéz kérdés, illetõleg , ha megfelelõ súllyal kerülne be egy külföldi tulajdonos a magyar villamosiparba, ebben az esetben olyan helyzet alakulna ki, amikor az összes többi vagy privatizált vagy privatizálásra kerülõ tulajdonos adott esetben kiszolgáltatott helyzetbe kerülne, mert a külföldi részarányos, illetõleg a külföldi tulajdonos tudná alapvetõen befolyásolni az összes többi tulajdon valóságos értékét, hogy milyen nyereséget tud elérni a többi vállalat. A villamosipar privatizációjával kapcsolatban tehát különös gonddal kell eljárni.

Legyen szabad rámutatnom arra, hogy az Elektrotechnikai Egyesület álláspontja szerint a hosszú távú nemzetgazdasági érdekekkel ellentétes, hogy a stratégiai villamosenergia-ágazat mûködésének meghatározó részét külföldi részére kívánják eladni, s úgy a Magyar Elektrotechnikai Egyesület, mint az egyéb érintettek is ezt egy olyan felelõtlen alternatívának tartják, ami az európai gyakorlattal is ellentétben van, hiszen a nemzet stratégiáját befolyásoló tényezõ a villamosenergia.

Külön rámutatok arra, hogy a szakértõi vélemények szerint, ha a villamosenergia-ipar akár csak nem túlnyomó többségben, hanem mondjuk 49 százalékban kerülne külföldi tulajdonba, akkor egy olyan árrobbanás következne be, ami már két év múlva egy 40-50 milliárd forintos hasznot hozna a külföldi befektetõ részére.

(9.10)

Ugyanakkor a magyar társadalom számára egy 100 százalékos energia- áremeléshez vezetne, ami alapvetõen befolyásolná a láncreakciónak megfelelõen az inflációs adatokat és az egyéb vállalati nyereségeket is.

A Független Kisgazdapárt álláspontja ezért a villamosenergia-ipar privatizációját illetõen az, hogy a magyar érdekeket nem szabad rövid távú megggondolásokból hosszú távon feladni. Köszönöm elnöknõ, én magam is észleltem, hogy letelt az idõ. Köszönöm a türelmüket. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage