Csépe Béla Tartalom Elõzõ Következõ

CSÉPE BÉLA (KDNP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! "Aggodalom a magyar kultúráért" címmel jelentkeztem napirend elõtti hozzászólásra, de ezt inkább "Jajkiáltás a magyar kultúráért" címmel mondanám el.

A tegnapi nappal, a gazdasági stabilizációs csomag zárószavazásával immár ténnyé vált: 44 százalékos társadalombiztosítási járulék terhel olyan kulturális tevékenységeket, melyekért elõadói, szerzõi díjat fizetnek. Az általunk e tételre kezdeményezett név szerinti szavazás ugyan ennél a tételnél 46 százalékot eredményezett - tehát sokan vagyunk, akik aggódunk a magyar kultúráért -, azonban immár nincs akadálya az életbeléptetésnek.

A bevezetett 44 százalék lényegében egy kulturális adó, hiszen biztosítási járuléknak nem is lehetne nevezni, mivel semmiféle biztosítási ellenszolgáltatás nem áll mellette.

Úgy véljük, nincs olyan - sem gazdasági, sem költségvetési - szükségszerûség, amely ezt mindenképpen indokolná, ellenkezõleg: ennek negatív hatása lesz a gazdaságra is, hiszen a kultúra visszaesése, hanyatlása aláássa a nemzet jövõbe vetett bizalmát, ami nélkül nincs gazdasági fejlõdés sem. Sajnos, a kormányzó koalíció egésze, úgy látszik, még nem ismerte fel a kultúra lényegét, nemzetmegtartó és jövõépítõ erejét, azt, hogy a kultúra fejlõdése esszenciális és nem marginális kérdés.

Itt tulajdonképpen a nemzet legfõbb vagyonára vetettek ki adót, mintha valamiféle marxista reinkarnációként a kultúra lenne alávetve a gazdaságnak.

Súlyos aggályainkat e konkrét lépésen túl ki kell terjesztenünk a kormány, a mûvelõdési tárca egyéb, a kultúrát, az oktatást érintõ intézkedéseire, politikájára is. Itt is fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy hiába lesznek meg európai integrációnk jogi, politikai - reméljük -, gazdasági keretei is, kimûvelt emberfõk nélkül nem lehetséges európai integráció.

Szomorú tény, hogy a mûvelõdési kormányzatnak eddig nem sikerült egy társadalmilag támogatott fejlesztési programot kidolgoznia, sem a felsõoktatás, sem pedig a közoktatás megújítására. Ehelyett behódolt a kormány szûk pénzügyi szemléletének s jelenleg is több mint hatezer fõs létszámleépítést irányoz elõ a felsõoktatás területén.

Nem mûködik az ágazati érdekegyeztetés, ez társadalmi feszültségeket kelt, és szomorú tényként abba a sorozatba illeszkedik be, amely sorozat tulajdonképpen sztrájkokat, megmozdulásokat idéz elõ. Nagyon szomorú, hogy ezt az oktatás területérõl is hallanunk kell.

Mindezek alapján országos és súlyos ügyként kell felvetnünk a kultúra és az oktatás helyzetét és kiáltanunk kell a jövõjéért. Fel kell vetnünk ez ügyben a mûvelõdési tárca felelõsségét. Mivel Fodor Gábor miniszter úr tudomásunk szerint semmit nem tett a társadalombiztosítási járuléknak nevezett kulturális adó elhárítására - bár a szavazásnál ennek a tételnek a név szerinti szavazásánál és a végszavazásnál is hiányzott, nem volt jelen, tehát lényegében õ nem szavazta meg ezt a törvényt, de tartózkodásával valamit talán ki akart fejezni, ugyanakkor a kormány tagjaként mindenképp elfogadta azt -, ezért a Kereszténydemokrata Néppárt parlamenti csoportja nevében felvetjük az õ személy szerinti felelõsségét, és errõl a helyrõl - minthogy országos, súlyos ügy - miniszteri tárcájáról való lemondásra szólítjuk fel. Köszönöm türelmüket. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage