Csépe Béla Tartalom Elõzõ Következõ

CSÉPE BÉLA, a számvevõszéki bizottság kisebbségének elõadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A számvevõszéki bizottságban is megfogalmazódott kisebbségi vélemény, ennek fõbb kritikai megállapításai a következõk:

Mi is rendkívül sajnálatosnak tartottuk, hogy ennek a törvényjavaslatnak a vitája óriási késéssel kezdõdik meg. Úgy véljük, példátlan az, hogy amikor az 1995. évi pótköltségvetésnek - tehát nem a rendesnek - már az általános vitája is lezárásra került, még nincs az országnak társadalombiztosítási téren elfogadott költségvetése. Úgy véljük, hogy ez a kormány mulasztási listáján egy igen szembetûnõ tétel, és óvjuk a kormányzatot attól, hogy ez a jövõben megismétlõdjön.

Kritikánk másik része tulajdonképpen arra vonatkozott, hogyan lehet az, hogy A- és B-változatban terjeszti be a kormány ezt a törvényjavaslatot. Most hallottuk államtitkár úrtól, hogy a B-változatot visszavonja a kormány. Ezzel most egy teljesen új helyzet alakult ki és itt nyilván a számvevõszéki bizottság kisebbségi véleményét sem tudom ismertetni, azonban meg kell jegyeznem valamit.

A számvevõszéki bizottságban is olyan vélemény hangzott el, hogy éppen a gazdasági stabilizációs csomag összefüggései alapján, inkább a B-változatnak lesz itt esélye, hiszen az már figyelembe vette az immár törvényerõre emelkedett Bokros-csomagot. Ez volt a számvevõszéki bizottsági vélemény.

Ezért itt valóban azt hiszem, zavarba kerültünk - az egész parlament -, hiszen az A-változat lényegében nem számol olyan társadalombiztosítási növekményekkel, amire pedig konkrétan törekszik a kormány és immár törvényerõre emelkedett. Itt azt tudom ezzel kapcsolatban megjegyezni, hogy ez egy egészen furcsa helyzet és nyilván az A-változatot itt majd módosító indítványok formájában fogják a B-hez közelíteni. Tehát ilyen módon - miután ez a bejelentés elhangzott -, most már úgy kell értékelnem a helyzetet, hogy az A-változat lesz és ezzel kapcsolatban mégis figyelembe kell venni egy törvényerõre emelkedett csomag társadalombiztosítási kihatásait.

Megállapítottuk azt is, hogy éppen eme összefüggés miatt tulajdonképpen itt a Bokros-csomag vitája fog mintegy folytatódni, hiszen hogy mit lehet realizálni ezekbõl az elfogadott társadalombiztosításialap-szélesítõ intézkedésekbõl, ez ennek a fõ kérdése.

Ebbõl adódnak azok az észrevételeink, hogy rendkívül labilis ez a költségvetés még így is, hogy az A-változatra épül majd rá valami. A labilitást tulajdonképpen a többségi vélemény is kifejezte, nagyon meggyõzõ módon, ehhez mi is csak csatlakozni tudunk. Ennek két oldala van. Az egyik az, hogy tulajdonképpen valóban nem lehet tudni, hogy mi fog történni a gazdaságban, hogyan fognak alakulni az árak, a bérek, maga az infláció - ami sajnos, a legsötétebb ló -, és a legveszélyesebb fejlemény lehet egy megugró infláció.

Ezért van rendkívüli labilitás itt a bevételi oldalon. A másik dolog pedig, hogy a Bokros-csomagban elfogadott társadalombiztosítási járulékalap szélesítésének is rendkívül megkérdõjelezhetõ az a hatása, hogy mit fog hozni a társadalombiztosítási költségvetés számára.

Már ma is volt itt szó a 44 százalékos tb-járulék kivetésérõl a szerzõi és elõadói díjak tekintetében - ez igen kérdõjeles -, és még egy dolog felmerült ott a bizottságban, a társadalombiztosítási növekmény terén. Ismeretes, hogy azt is elfogadta a parlament, hogy a kiegészítõ tevékenységet folytató egyéni vállalkozók jelenlegi - most már nem jelenlegi, hanem volt 10 százalékos - tb- járuléka 44 százalékra emelkedik. Most már ez is tényként értékelhetõ és ez a rendelkezés sajnos - ott is elmondta a kisebbség, itt is elmondom -, a feketegazdaság irányába vagy pedig a tevékenységek megszüntetése irányába hat, ez pedig tovább gyûrûzik egy általános gazdasági pangás irányába. Ezek nagyon súlyos aggályok voltak, amelyek kihatottak a társadalombiztosítás költségvetésére.

További kiemelkedõ aggályunk, észrevételünk volt a tb-járulék óriási mértékûre duzzadt kintlévõsége, amellyel kapcsolatban a parlament már tett egy kísérletet, hogy valami külön országgyûlési határozatban elõmozdítsa ennek a csökkentését, de ez sajnos, szintén nem sikerült. Végül is az itt, ebben a témakörben elfogadott határozat vajmi keveset hoz a konyhára és igen gyenge volt, ezért ez tovább növeli aggályainkat a bevételi oldal labilitása területén.

Azt a körülményt azonban mindenképpen örömmel üdvözölte a kisebbség is, hogy végre itt van az idei tb-költségvetés a tisztelt Ház elõtt, és mi is azt szeretnénk, hogy ez minél hamarabb törvényerõre emelkedjen valamilyen formában, hiszen az egy nonszensz, egy lehetetlen állapot, hogy az év közepét közelítjük meg és a társadalombiztosítás parlament által elfogadott költségvetés nélkül mûködik.

Tehát ez egy nagyon pozitív dolog, hogy végre itt van, ugyanakkor az említett hiányosságok miatt és a rendkívüli labilitás miatt a számvevõszéki bizottság kisebbségi véleményt megformáló része mindezeket tartózkodó szavazatával fejezte ki. Köszönöm figyelmüket. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage