Balsai István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm a szót.

Valóban csak két percben szeretnék reagálni arra az egyébként tárgyilagos felszólalásra, amely engem arról gyõzõtt meg Hack Péter képviselõ részérõl, hogy nem jó szívvel támogatja ezt a javaslatot. Azt hiszem, hogy ez a legudvariasabb kritikája. Az általam elmondott érveket - úgy tûnik - fennállónak tartja.

Arra szeretnék reagálni, amit mondott, s ami részemrõl talán tévedés lenne, lehet, hogy nem jól fejeztem ki magam. A helyi bíróságokra tartozó büntetõügyek több mint felében természetesen egy másik alkotmányossági problémával kell szembenézni, azzal ugyanis, hogy egyes bíró fog a vétségi eljárás szabályai szerint eljárni. A magyar alkotmány úgy szól, hogy a bíróság társas bíróságként, népi ülnökök közremûködésével jár el. Ez a fõ szabály.

Nem akarom itt ezt boncolgatni, hiszen a módosító indítványban nem érintettem az egyébként a társas bíráskodás elvét valamennyire mégis csak sértõ elemet, amely az azonos jogú bírósági taggal kapcsolatban megengedhetõvé teszi majd ezek után, hogy ne lássa a tényleges eljárás tárgyát képezõ ügyet, hanem egyfajta beugróként úgy folytassa a tárgyalást, mint hogyha õ lett volna a korábbi résztvevõje a bírói tanácsnak.

Mégis azt kell mondanom, hogy ez a probléma legalább olyan súlyú alkotmányos probléma, amely - majd meglátjuk lesz-e ilyen indítvány, s az Alkotmánybíróság mit fog ahhoz szólni - a jelenleg hatályos alkotmánnyal szemben a fõ szabállyá gyakorlatilag azt emeli - több mint az ügyek felében erre kaptunk választ a bízottságban: igen az várható ebben a javaslatban, hogy egyes bíró fog eljárni a vádlottak ügyeiben, tárgyalás mellõzésével, bíróság-elõállításos módszerrel vagy bármilyen vétségi formában, de nem bírói tanácsban. Ez bizony súlyos probléma, és az sem menti föl ennek a problémának a megoldása alól a kormányt, hogy az ülnököket nehéz megválasztani. Természetesen nehéz megválasztani, hiszen egyre nagyobb a rés az ülnökök méltó díjazása és az általuk elvégzett munka mennyisége között. Hiszen ha az ülnök a bíróság azonos jogú s majdnem azonos súlyú munkamennyiséget végzõ tagja, természetesen méltán tarthatna számot egy olyan honoráriumra, ami nem jelentené azt, hogy nem lehet megválasztani ülnököket az ország különbözõ bíróságaira.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage