Sepsey Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SEPSEY TAMÁS (MDF): Tisztelt elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Képviselõtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Korábban a Magyar Televízióban volt egy filmsorozat: Dahlnak a novelláiból készült, "Meghökkentõ mesék" volt a címe.

Amikor a kormánynak az utóbbi idõben beterjesztett törvényjavaslatai kerülnek elém, a Meghökkentõ mesékre gondolok: a végén derül ki, hogy igazából mit is akar a kormányzat. Ezt azért mondom, mert amikor '94-ben, közel egy éve szavaztak a polgárok, egészen másra szavaztak, mint ami most a kormány által beterjesztett javaslatokból megvalósul. A gazdasági stabilizációs törvénycsomag kapcsán is kiderült, hogy ez a kormányzat azt mondta, hogy fizessenek a gazdagok - és közben fizetnek a szegények. Ez a kormányzat azt mondta, hogy meg akarja valósítani a társadalmi igazságosságot - és helyette meg fog valósulni a társadalmi igazságtalanság.

Mibõl vonom le ezeket a következtetéseket, tisztelt képviselõtársaim? Például annak a korábban hatályos törvényi szakasznak a teljes elhagyásából, amely a bíróságok feladatává tette, hogy ha a társadalomra jelentõs mértékben súlyos hátrányt jelentõ jelenségrõl szerez tudomást a bíróság, akkor értesítse azt a szervet, amelyik jogosult intézkedni.

Az 1952-ben született polgári perrendtartásnak valóban volt ebben az idézett, felhívott szakaszában egy olyan rész, amely idejét múlta, mert a gazdálkodó szervezetekkel kapcsolatban is tartalmazott értesítési kötelezettséget. De meglátásom szerint elképzelhetetlen, hogy ha a Magyar Köztársaság bírósága a tárgyalás vezetése során a társadalomra jelentõs mértékben káros vagy veszélyes cselekvést, illetõleg mulasztást észlel, azt ne közölje az intézkedésre illetékes szervvel. Mert valójában mit takar e tekintetben a kormány szándéka? Ez némileg összefüggésben van a polgári perrendtartás számos elemét érintõ módosítással. Úgyhogy kénytelen vagyok a tartalmi összefüggés miatt érintõlegesen ezekrõl is szólni.

A miniszteri indokolásból úgy hallottuk, hogy a polgári ügyekben föl kell gyorsítani az eljárást, hisz a polgári perek igen hosszú ideig tartanak. Ezzel, azt hiszem, minden magyar állampolgár mint céllal egyetért, fõleg azok a magyar állampolgárok, akik egyes perekben felperesként vettek részt, és elborzadtak, amikor éveken keresztül tartottak ügyükben az eljárások, és elborzadtak még inkább, amikor három-négy évvel az eljárás megindítása után megszületik számukra a kedvezõ ítélet, és akkor viszont kezdõdik a végrehajtási hercehurca - a végén pedig eredménytelen a végrehajtás.

Önmagában a gyorsítás tehát üdvözlendõ cél. De hogyan akarja az eljárást fölgyorsítani ez a törvényjavaslat? Úgy, hogy a bíróságok számára igen fontos - általam az elmúlt korszak vívmányai között említhetõ - jogintézményeket módszeresen kigyomlál a polgári perrendtartásból. Azért használom ezt a szót - hogy "kigyomlál" -, mert úgy tûnik, hogy a szocialista-szabaddemokrata kormányzat ezeket a vívmányokat, amelyek a társadalmi igazságosság érvényesülését segítik elõ, a kisembereknek... (Dr. Hack Péter: Kommunista...) - Hack Péter úr mondja, hogy kommunista dolog; ez nem kommunista, hanem az alapvetõ emberi jogok közé tartozik, hogy az állampolgár igényt tarthasson arra, hogy az állama megvédje õt, hogy az állama segítse abban, hogy a jogvitákban az igazság érvényesüljön, ne pedig a vélt igazság. Ha ezt kommunista eszméknek lehet nevezni, akkor ebben az értelemben föl merem vállalni, hogy Hack Péter úr engem a vita közben kommunistának nevez... (Dr. Hack Péter: Nem így van...), mert én büszkén vallom azt, hogy a magyar társadalomban jelenleg a legnagyobb szükség arra van, hogy az igazságosság érvényesüljön, hogy az egyszerû állampolgárok is kapják meg azt a jogi segítséget, mint más állampolgárok, és a társadalom igazságérzete - amely annyira fölbolydult az elmúlt idõszakban - megnyugodjon. Ennek a megnyugtatásnak egyetlenegy eszköze lehet: a bíróságok ítélkezõ tevékenységük során az igazságot érvényesítsék, ne pedig a látszólagos, vélt igazságot. A bíróságoknak feladata a korábbi polgári perrendtartás alapján - amelyet jelenleg a kormánytöbbség módosítani akar -, hogy a társadalomban rejlõ és a társadalomra veszélyes cselekményeket föltárja, és értesítse errõl az intézkedésre hivatott szerveket.

Meg akarja változtatni ezt a kormánytöbbség. Miért? Ezzel nem fog csökkenni a bíróságoknak a terhe - ezt hozzá kell tennem, egyáltalán nem fog csökkenni. Például egy polgári bíróság az elõtte folyó ügyben észlelte-e volna - hogy egy nagyon mai példával éljek -, hogy az Agrobank olyan E-hiteleket helyez ki, amelyek messzemenõen sértik a társadalmi igazságosságot, hisz ahhoz köti az E- hitel kihelyezését, hogy tulajdonrészt, meglehetõsen nagy tulajdonrészt szerezzen, ingyen, ellenérték nélkül az ilyen hitelen vásárolt vagyonrészben. Ha lett volna ilyen per, és a bíróság értesíti korábban a Bankfelügyeletet, az ügyészséget, akkor nem történt volna meg az Agrobanknak a csõdje adott esetben, és nem került volna a magyar államnak és a magyar adófizetõknek - hisz a magyar állam mi vagyunk - körülbelül hétmilliárd forintjába ez ideig, hogy az Agrobankot szanálni lehessen.

Ha az igazságügyi kormányzatnak az a célja, hogy a bíróságok számára ne legyen kötelezõ az ilyen gazdasági visszaéléseknek a föltárása, hogy errõl ne értesítse az illetékes szervezeteket, akkor ezt a kormányjavaslatot meg lehet szavazni. Ha képviselõtársaim úgy gondolják, hogy a bíróságok ítélkezõ tevékenységük során kötelesek - a társadalomra súlyos hátrányt jelentõ veszély esetén - az intézkedésre hivatott szervet intézkedésre fölhívni, õt értesíteni - hogy adott esetben döntse el, neki kell-e eljárni vagy nem kell eljárni -, akkor nagyon kérem, támogassák az én módosító indítványomat, amelyrõl - bár nem kapta meg a bizottsági többséget, egyharmadot sem - remélem, hogy a frakció szavazást fog kérni, esetleg a kormánynak megváltozik az álláspontja, hisz itt a gyomlálás olyan dolgot jelent, amely messzemenõkig nem jelent terhet a bíróságok számára; de az egyszerû állampolgárok igazságérzetét irritálná, hogyha a magyar bíróság nem lenne köteles arra, hogy ezeket a súlyos és társadalmilag káros jelenségeket föltárja, és tegyen róla intézkedést a megfelelõ szervhez. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MDF padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage