Bretter Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

BRETTER ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Négy módosító indítványról szeretnék beszélni, és ezen belül kicsit részletesebben kettõrõl. Az ajánlás 154., 199., 198. és 81. pontjában beterjesztett módosító indítványok, amelyek ennek megfelelõen a 125., 114., 124.3. és 124.2. eredeti elõterjesztések számait viselik, - nos, ezek azok a módosító indítványok, amelyek egy csomagba rendezõdnek. Ez az egy csomag arra hivatott, hogy a szerzõi jogdíjas termékek tb-járulékos terheit valamennyivel kiváltsa.

Az a számítás az alapja ezeknek a módosító indítványoknak, hogy a stabilizációs csomagban elfogadott, hozzávetõlegesen négymilliárd forintot kitevõ tb-járuléknak egy közelítõleg 10-20 százaléka az - pontosan nehéz megmondani -, amelyik olyan terheket róna adott esetben intézményekre, és itt máris hangsúlyozom, hogy intézményekrõl van szó, tehát nem személyekrõl, amely terhek adott esetben valóban veszélyeztethetik ezeknek az intézményeknek a rendeltetésszerû mûködését.

Úgy ítéltük meg, hogy ennek a döntésnek a kompenzálásaképpen mindenképpen szükséges bizonyos intézkedések bevezetése. Ezt itt a pótköltségvetésben igyekszünk megtenni. Egyébként csak zárójelben jegyzem meg, hogy ezt a számítást már a stabilizációs csomag kapcsán elvégeztük.

Nos, ennek a csomagnak a másik elve az, hogy amennyiben - és akkor még egyszer megismételném - négymilliárd forint bevételre számít a tb-költségvetés a stabilizációs program kapcsán, itt hozzávetõleg egy 6-800 millió forint az, aminek a kompenzálására törekednénk.

A másik elv - mint ahogy elkezdtem mondani -, az, hogy ez a 6-800 millió - egy milliárd forint, ami még további viták tárgya, ne egyetlenegy alapba szervezve jusson vissza az intézményekhez, hanem azokon a már létezõ különbözõ alapokon, illetve intézményeken keresztül, amelyek már amúgy is foglalkoznak ezeknek a területeknek a pénzügyi ellátásával. Ezért született az az elképzeléscsomag, hogy a Nemzeti Kulturális Alapítvány, a helyi önkormányzatok közmûvelõdési feladatai, az Országos Tudományos Kutatási Alap, illetve a tankönyvtámogatás legyenek azok a területek, amelyekre a kompenzáció irányul.

Ezen belül arról a két módosító indítványról ejtenék még néhány szót, amelyek az én nevemhez fûzõdnek, illetve a Rózsa Edit képviselõtársammal közösen beadott, 154. ajánlási pontban lévõ módosító indítvány. Ez utóbbiról beszélnék elõször. Ez a tankönyvtámogatást célozza meg, illetve a tankönyvtámogatáson keresztül azoknak az intézményeknek a támogatását, amelyeknek tb-járulékot kell fizetniük, és így valószínûleg indokolatlanul átterhelnék a költségek növekedését a fogyasztóra, vagyis a diákokra. Ez sok esetben megakadályozná azt, hogy a hallgatók az amúgy is drága jegyzeteket, tankönyveket megvásárolhassák.

Éppen ezért úgy számoltunk, hogy amennyiben a tankönyvtámogatás dologi kiadásainak címsora alatt szereplõ összeget vesszük tekintetbe, illetve a hallgatói létszámot, amint az jelenleg statisztikákból rendelkezésünkre áll, mintegy 800 millió forintot tenne ki vagy tesz ki az összes jelenlegi tankönyvtámogatás, amely normatíva formájában jut el a hallgatókhoz. Még egyszer hangsúlyozom, tehát 800 millió forint tankönyvtámogatásra jut már jelenleg is. Nos, ennek a 800 millió forintnak - mert viszonylag szerények voltunk -, a tíz százalékát vettük be módosító javaslatunkban, így jött ki az a 80 millió, amit a módosító indítvány tartalmaz.

(21.10)

A másik ilyen terület - mint már említettem - az Országos Tudományos Kutatási Alap, amely, mint tudjuk, az alapkutatások alapvetõ finanszírozási forrása. A stabilizációs törvénycsomag tb-rendelkezése - a szerzõi járulékok, honoráriumok, most már mindenféleképpen szokás ezt nevezni - nyilván érinti a tudományos mûveket is. Arra gondoltunk, hogy a tudományos mûvek megszületésének semmiképpen nem szabad, hogy korlátja legyen az az intézkedés, amit a stabilizációs csomag tartalmazott. Éppen ezért itt is ugyanazt a számítást alkalmaztuk, és mintegy 10 százalékkal növeltük az Országos Tudományos Kutatási Alap pénzösszegét, így ez 170 millió forinttal növekedett. Azt hiszem, hogy e módosító indítványok hatására - amennyiben ezek valamilyen formában elfogadásra találnak - a honoráriumokkal kapcsolatos vitáknak legalábbis egy része megnyugtatóan rendezõdhet, hiszen a kompenzálás megtörténik.

Arról még szót kell ejtenem, hogy az oktatási bizottság azért nem támogatta a tankönyvkiadás támogatásával kapcsolatos módosító indítványt, mert valóban nem jelöltem meg forrást a módosító indítványban, ami formai hiba. Ugyanakkor viszont úgy gondoltam, úgy gondoltuk Rózsa Edit képviselõtársammal, hogy mindenképpen be kell terjesztenünk ezt a módosító indítványt, ha azt akarjuk, hogy a késõbbiekben újra elõkerülhessen ezúttal már a másik lábával, vagyis a forrás megjelölésével együtt. Nagyon reménykedem abban, hogy az elkövetkezõ idõszakban ezt a másik lábat megtalálhatjuk és ezek a módosító indítványok stabilan meg tudnak állni. Köszönöm szépen a figyelmet.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage