Csépe Béla Tartalom Elõzõ Következõ

CSÉPE BÉLA (KDNP): ...ezért tényleg formai dolog, hogy együtt elmondhatom.

Elõször is le kell szögeznem, hogy a KDNP továbbra is a küszöbön álló privatizáció súlyponti ügyének tekinti ezt a kérdést, mármint az energiaszolgáltató közüzemek privatizációját, s eddigi álláspontunkhoz híven most is kijelentjük, hogy a lakosság ellátása szempontjából döntõ fontosságú, nagy energiaszolgáltató közüzemekben az állami tulajdon többségének biztosítása mellett vagyunk. Ennek legfõbb indoka, hogy ezt a területet olyan nemzeti vagyonnak tekintjük, ahol az állami tulajdontöbbség feladása valóban az ország kiárusítását jelentené. S hogy ez nem pusztán érzelmi indok, azt a következõkkel támasztom alá:

Villamosenergia-rendszerünk jogi környezete és árszabályozása csak részben felel meg a piacgazdasági követelményeknek, és az mint természetes monopólium csak megfelelõen szabályozott körülmények között tehet eleget a legkisebb költség nemzeti érdekû elvének. Enélkül a tulajdonosi struktúra megváltozása véleményünk szerint nem hajtható végre. Ezzel azonban, tehát ha a szabályozási környezet megfelelõ, nincs olyan kényszerítõ körülmény, mely a közüzemek privatizációját kikövetelné. A magyar villamosenergia-rendszernek nincs szüksége olyan soron kívüli fejlesztésekre, amelyek miatt sürgõsen külföldi cégeknek kellene eladni. Ezért állítjuk, hogy az itt tervezett privatizáció kizárólag a rövid távú egyensúlyi probléma miatt van tervezve, és valószínûleg így fog megtörténni. Ugyanakkor lakossági érdeksérelemmel jár, veszélyezteti az amúgy is hanyatló életszínvonalat, az ország gazdasági önállóságát, biztonságát. A törvényjavaslatban szereplõ megoldás, mely szerint a tartós állami részesedés legalacsonyabb mértékét ezeknél a részvénytársaságoknál egy darab szavazattöbbséget biztosító részvény jelentse, jogilag rendkívül labilis, ezért nem biztosítja az ország érdekében szükséges szabályozást e területen.

Ezért nem tudunk egyetérteni a törvényjavaslat 1. §-ával, de ugyanezért nem tudunk egyetérteni a 2. §-ával sem, mely az Országos Villamos Távvezeték Rt.- nek és a Paksi Atomerõmû Rt.-nek a már elfogadott, a privatizációs törvényben szabályozott pozícióját lényegében feladja, és azt is az elõbbi, jogilag ingatag szabályozásba olvasztja be. Javaslataink egyébként megegyeznek két szocialista párti képviselõ indítványával, így lényegében velük együtt kérjük azok elfogadását. Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage