Miklós László Tartalom Elõzõ Következõ

MIKLÓS LÁSZLÓ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Schamschula úr említette, hogy e szektor privatizációja Európában is még a kezdetén tart. Hadd emlékeztessem õt arra, hogy a távközlés is olyan szektor volt, amely világszerte mindenütt monopolizáltan, országhatárokon belül és nemzeti tulajdonú vállalatokon keresztül folyt.

Igen, a Matáv privatizációja is felült arra az akkor kezdõdõ világtendenciára, amely éppen a korábban említetteket kezdte lebontani, nevezetesen nem országhatárokon belül, nem nemzeti tulajdon, hanem egyfajta nemzetközi tulajdon és az ehhez kapcsolódó országhatárokon túlmutató szabályozási környezethez kapcsolódik.

Ami az árakat illeti. Ez a villamos energia törvénymódosítás is arról szól - és a korábban elfogadott más törvénymódosítás is -, hogy ebben az országban egy nagykereskedelmi ár van. Egy kevert ár. Következésképp kiskereskedelmi ár az, amelyben létrejöhet különbség, amely viszont jól formulázható és képletekkel jól szabályozható. Tehát körülbelül az alakul ki, mint minden más terméknél, hogy van egy nagykereskedelmi ár és valamelyes, nem túl nagy különbségek a kiskereskedelmi árban vannak attól függõen, hogy diszkont áruházban, szupermarketben vagy a sarki, közel levõ kiskereskedõnél akarom az árút megvenni. Ez nem jelent megfizethetetlen különbséget, és ez a reguláció jól elvégezhetõ.

A harmadik az európai integráció. Az európai integrációban mindazok az országok, amelyek már tagjai lettek az Európai Uniónak, kaptak és kapnak haladékot bizonyos tekintetben. Mondjuk, ha az energiaszektorról van szó, akkor hadd emlékeztessem Schamschula urat arra, hogy Spanyolország és Portugália már az Európai Unió tagja volt, amikor a szénhidrogénipar szabályozása tekintetében hatéves követési moratóriumot kapott egészen kis ügyekben is. Ezt ugyan mi nem tettük meg, de megtehetjük minden más ügyben.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage