Balsay István Tartalom Elõzõ Következõ

BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Elõször is elnézést kérek, ha itt hirtelen hevületemben átcsúsztam a következõ szakaszhatárig, elnézést kérek, de érvelni akartam az elõbbi pontnál.

A 31. sorszámmal, továbbá a 37., 38. és a 42. sorszámmal jelzett módosító javaslatokhoz szeretnék hozzászólni. Jelzem, hogy több képviselõtársammal egyeztetve egy kapcsolódó módosító javaslatot adtunk be a 37-eshez és a 38- ashoz.

Hogy mások is érthessék, mirõl van szó: azért tettünk módosító javaslatot, hogy a megyei, valamint a megyei jogú városi közlevéltár területi általános levéltárként a megye - illetve módosító javaslatunk szerint -, "illetve a megyei jogú város önkormányzatának közvetlen felügyelete és irányítása alatt mûködik". Ide a kapcsolódó módosító indítványban még hozzátettem, hogy "amelyeket e tövény hatálybalépéséig az illetékes miniszter egyetértésével már létrehozott a megyei jogú város". Ez azokra vonatkozik, amelyek már létrejöttek, így többek között a már elõzõ hozzászólásomban említett Székesfehérvár, tudomásom szerint Gyõr, Tatabánya és más városok esetében.

Itt én nem gondoltam arra - ami, úgy hallom, az elutasítás alapja lett -, hogy egy kötelezõ érvényû és minden megyei jogú városban kötelezõen létrehozandó intézményrõl van szó, hanem arra gondoltam, hogy a már meglévõ és többé-kevésbé történelmi hagyományokra épülõ megyei jogú városi levéltárakra vonatkozik. Ilyen mûködik többek között Székesfehérváron - kérem tisztelt képviselõtsaim, hogy segítsenek, hogy a továbbiakban is mûküdjön, hiszen én - és most nem bírálom azokat a megyei jogú városokat, amelyek nem hoztak létre levéltárat, de - az önkormányzatiság egyik alapelemének tartom, hogy azokat az évszázadok során ott kialakult, felhalmozódott iratokat gyûjtsék, és saját önbecsülésüknek is tartom, hogy ezeket kutatható módon kezeljék és nyilvántartsák.

Nem akarok a továbbiakban példákat felhozni, mert ezzel esetleg másokat sértek.

A kapcsolódó módosító javaslatban leszûkítettem a már meglévõkre, amelyet a miniszter egyetértésével már kialakítottak. Teszem ezt annál is inkább, hiszen a 42. pontban Szentkuti Károly, Szabados Tamás és dr. Kiss Gábor képviselõtársaim egy óvó-védõ rendszabályt is beiktatnak, hogy netalántán az a városi önkormányzat, amely létrehoz egy ilyen levéltárat, és utána meggondolja - hiszen ezek költségesek -, és ezt visszaadja a megyei önkormányzatnak, amire az önkormányzati törvény lehetõséget ad, akkor így hátrányos helyzetbe hozzák a megyei önkormányzatot.

Én viszont azon a véleményen vagyok - elfogadva ezt a módosító indítványt - , hogy ezzel a megyei levéltárakat is segítjük, hiszen tudom több város tapasztalatából, hogy ezeknek a fejlesztése, a befogadóképességük és egyáltalán a mûködési feltételeik biztosítása terhet vesz le a megye válláról.

Véleményem szerint tehát - befejezve - nagyon fontosnak tartom azt, hogy ahol már a törvény hatálybalépéséig az illetékes miniszter egyetértésével létrejöttek ezek a levéltárak, így például Székesfehérváron... Csak nem akartam olyan kizáró szabályt javasolni, hogy kivéve a gyevi bírót, tehát kivéve Székesfehérvárt. Kérem képviselõtársaimat, hogy támogassák ezt. Ez a nemes kezdeményezés, amely több történelmi városban már kialakult, ne fordítódjon vissza, és szolgálja az egyetemes magyar levéltár és kutatás ügyét. Köszönöm a figyelmet.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage